logo

YOKSULLARA YARDIM HAFTASI

Yoksulluk, ülkemizde ve dünyada her tabakadan insanı ilgilendiren bir konu olup, işsizlik, evsizlik, vb. gibi birçok sosyal problemle karşılıklı etkileşim içerisinde olan en önemli sorunlardan birisidir.
Yoksulluk ve nedenleri konusunda fikir sahibi olabilmemiz için yoksulluk algısının ve yoksullara yönelik tutumların anlaşılması önemli görülmektedir. Gelişmiş veya gelişmekte olan ülkeler için farklı boyutlarda olsa da, yoksulluk sorunu çözüm bekleyen öncelikli konular arasında yer almaktadır.
Milli geliri toplam nüfusa böldüğümüzde bir ülkede yaşayanların ortalama geliri çıkar. Bazı kişi ve gruplar ortalamadan daha fazlasını, bazıları ise daha azını alır. Ortalama gelirden daha azını alanlar içinde öyle bir kesim vardır ki bu az alanlar içinde en az alanlardır. Bunlar yoksullardır.
“Yoksulluk” genel manasıyla “fakirlik, yani sefalet, açlık, yokluk, muhtaçlık” gibi hayatını sürdürme mücadelesi, ihtiyaçları yerine getirme çabasını ifade etmektir. Yoksulluk veya fakirlik, günlük temel ihtiyaçların tamamını veya büyük bir kısmını karşılayacak yeterli gelire sahip olmama durumudur. Özellikle, yiyecek, içecek, barınma, giyim-kuşam gibi temel ihtiyaçlara zor erişmek veya erişememek yoksulluk olarak tanımlanabilmektedir.
Bugün yoksulluğun nedenleri işsizlik, gelir dağıtımındaki adaletsizlik, yüksek faiz, kayıt dışı istihdam, enflasyon, yolsuzluk, rant ekonomisi gibi etkenler rol oynamaktadır.
İlk kez 1993 yılında Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı-YOYAV tarafından başlatılan etkinlikler gelenekselleşmiş, daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 12-18 Aralık tarihlerini “Yoksullarla Dayanışma Haftası” olarak ilan etmiştir. Temel amaç toplumda yoksullukla ilgili farkındalık düzeyini yükseltmek, toplumun temel taşı bireylerde yoksulluğa karşı hareket bilinci uyandırmaktır.
Gündelik hayatımızın her anında çeşitli şekilde karşımıza çıkan yoksulluk sorunu, ulusal ve uluslararası kuruluşların birlikte hareket ederek çözmeye çalıştığı ancak bugüne kadar tam anlamıyla çözemediği en karmaşık kamusal sosyal problemlerden birisidir.
Yoksulluk, son elli yıla dayanan köylerden kentlere yönelik yaşanan yoğun göç hareketleri, ülkemize gelen mülteciler neticesinde daha da artmıştır. Yoksullukla mücadelede temel aktör devlet olsa da, uluslararası kuruluşlar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları bu konuda önemli sorumluluklara sahiptir. Son zamanlarda yerel yönetimler yoksulluğun azaltılması konusunda fonksiyonel bir rol üstlenmeye başlamıştır. Yerel yönetimlerin bu konudaki temel sorumluluğu, yoksul kesimin ihtiyaçlarını belirleyerek kaynakları yönlendirmek, merkezi yönetim-sivil toplum ve yerel yönetimler üçgeninde koordinasyonu sağlamaktır. Hükümetler de doğrudan yardımlarla yoksulluğu geçici de olsa azaltabilir.
Türkiye’de zengin ile yoksul arasındaki gelir farkının artması gelir dağılımı düzenlemesini kaçınılmaz hale getirmiştir. Gelir dağılımında adalet sağlandığında, az kazanan ile çok kazanan arasındaki makas daraldığında yoksulluk kendiliğinden eriyecek ve toplumsal adalet bir nebze olsun sağlanabilecektir.
Yoksulluk geçmişte ve günümüzde sürekli olarak önemini artırmakta ve tüm toplumu etkilemektedir. Yoksullukla mücadelede en önemli hususlardan bir tanesi küreselleşme sonucunda gelir dağılımında meydana gelen eşitsizliğin ortadan kaldırılmasıdır.
Allah, zenginlerin mallarında fakirler için bir hak bulunduğunu söylemektedir. Bunca nimetleri veren Allah, muhtaçlara yardımlaşmayı bize bir görev olarak yüklemektedir. Bu konuda Peygamberimiz ve sahabelerinin hayatlarında çok sayıda örneğini görüyoruz. Bu itibarla yoksullukla mücadele edelim. Kuşkusuz mutlaka yardım yapılması gerekli yoksul insanlar her yerde vardır.

Share
2.248 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...