logo

Yine Bir Vahşet Ve Acı

Yeni bir vahşet ve acı yaşıyoruz. Atatürk Havalimanında üç canlı bomba, 42 can aldı ve yüzlerce insanımızı yaraladı.
Dünyanın karanlığından kurtularak aydınlığa yaklaştığı bir anda ülkemizi yeni bir karanlığın içine itmeye çalışan teröristlerle karşıkarşıya bulunuyoruz. Bu terör mihraklarının, bu canilerin amaçları insanlarımızı birbirinden kopararak ülkemizi terör bataklığına sürüklemektir.
Terör eylemleri ileülkemiz Irak, Suriye, Lübnan gibi ne yazık ki, başta IŞİD olmak üzere terör gruplarının eylem merkezi haline getirilmek isteniyor. Yine ne yazık kigün geçtikçe.IŞID sempatizanları ülkemizde artıyor.
Ülkemizin çeşitli bölge ve şehirlerinde hücreler halinde etkili bir şekilde örgütleniyor.Dini radikalizme yatkın kişi ve kesimler için bir cazibe merkezi haline geliyor. Dini serbestinin ve yayınların alabildiğince yaygınlaştığı ülkemizde radikal İslami yayınlar çoğalıyor.Oluşturulan, camileriyle, kahveleriyle, toplantı yerleriyle, medreseleriyle kamusal alanda kısmen görünür olan bir yapıRadikal İslami hareketlerin yapısal ve düşünsel söylemlerinin merkezi haline geliyor.Radikal eylemcilergenellikle şu kavramlar üzerinde odaklanıyorlar: Cihad, savaş,Selefilik, hüküm/ hâkimiyet, İ’lay-ı Kelimetullah, hilafet, ulu’l-emir, şura, şeriat, itaat, tevhid, küfür, hizip, mülk, ümmet-millet, taalût, caalût, dar’ul-İslam, dar’ul-harp v.s.
Şiddet eylemlerini gerçekleştirmek isteyenler Kur’an’ın içerisinde çatışmayı, kıtali, savaşı ve cihadı emreden ayetleri siyasi yöntemlerini oluşturmakiçin delil olarak kullanıyorlar. Birtakım bilim erbabı da, eylemcilerin bu kavramları kullanmalarında onları haklı çıkaracak fetvalar veriyorlar.
İşte bu atmosfer içinde yoğurulan insanlar radikal eylemlere sempati ile bakıyorlar ve hatta IŞİD’e önemli bir katılım da sağlıyorlar.
İşte bu yüzdendir ki Devletin dini kurumları radikal eylemcilerin kendilerini haklı çıkarmak için kullandıkları dini metinlerini, ölmeye, öldürmeye istekli kılan inançlarını siyasi mülahazalardan uzak olarak hem teolojik hem sosyolojik hem de tarihi olarak tahlil etmeli; şiddet ve din içerikli söylemlerini dini bilimler açısından ele almalıdır.
Aksi halde, İslam dünyası esarete mahkûm, ahlaki ve sosyal sefalet içinde, yaşamın her türlü nimetlerinden mahrum olarak yaşayacaktır.

Share
1.161 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...