logo

YEŞİLAY HAFTASI

Yeşilay; Sigara, alkol, uyuşturucu madde ile mücadele eden ve zararlı olabilecek kötü alışkanlıkların oluşmasına zemin hazırlayan her türlü bağımlılıkla ilgili, halkın ve gençlerin korunmasına yönelik çalışmalar yürüten bir kurumdur.
Bir insan için bu hayatta sahip olduğu ya da olabileceği en önemli değer o insanın sağlığıdır. Ancak, insan sağlığına önemli derecede düşman olan bazı etkenler vardır. Bu etkenlerin başında sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler gelmektedir. Bu maddeler insan sağlığı üzerinde hem bedensel hem ruhsal hem de psikolojik bir takım problemler ve çöküntüler ortaya çıkarmaktadır.
Gençlerin, büyüdüklerini çevreye kanıtlamak veya özenti yaparak içki, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddeleri kullandıklarını herkes bilmektedir. Günümüzde sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanım yaşı ne yazık ki artık iyice düşmüştür. Aile içi şiddet ve sevgisizlik, ekonomik ve sosyal sorunlar insanları bunalıma itmiş ve buhranda kalan insanlar kurtuluş yolu olarak bu zararlı maddelere yönelmesine sebep olmuştur.
Alkol, esrar, eroin kokain extacsy gibi uyuşturucular narkotik maddelerdir. Yani insana uyku verir, uyuşturur, duyu organlarının gücünü kırar. Midede fazla kalmaz ve kısa zamanda, diğer besin maddelerinin sindirimde izlediği yolu izlemeden doğruca kana geçer. Öncelikle beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Bu etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez. Bulantı kusma mide spazmlarına yol açar. Maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbreklerin yanı sıra diğer organlar da zarar görür. Görme bozuklukları, nefes darlığı felç ve ölüm bu maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelmektedir.
Kötü alışkanlıklara alışan insan, kendisini hasta kabul etmez ve kendisini de bu alışkanlıklarından kurtaramaz. Çünkü çeşitli biçimlerde kanımıza karışan zararlı maddeler, kullanan kişiyi o maddelere karşı bağımlı yapar. Kişi o maddeyi kullanmayınca huzursuz olur. Ailelerini ihmal ederler. İşyerlerinde düzenli çalışamazlar. Bunun sonucunda hem aile birlikteleri biter hem de işlerinden atılırlar. Alkol almayı alışkanlık haline getiren alkolikler, kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Alkol veya uyuşturucu madde alarak araç kullananlar ise sonu sakat kalma veya ölümle biten trafik kazalarına neden olurlar.
Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar isminde bir dernek kurmuşlardır. Hilâl ay, Ahdar ise yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını almıştır. Yeşilay’ın amacı, bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklar hakkında koruyucu, bilgilendirici ve uyarıcı bilgiler vererek çocuklarımızın, gençlerimizin sağlıklarını korumaktır. Onları bu tehlikelere karşı uyararak bilinçlendirmektir.
Alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye olan zararları anlatılarak bireylerin bilinçlenmesini sağlanmak amacıyla her yıl 01- 07 Mart tarihlerinde Yeşilay Haftası kutlanmaktadır. Yeşilay, bu haftada kişilerde bu tür bağımlılık içeren zehirli maddeleri kullanmaları sonucunda, ölümle sonuçlanabilecek durumlara imkân vermeden önlem alınmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar konferans, radyo-televizyon yayınları, geziler, sergiler, kurs ve seminerler şeklindedir. Konu ile ilgili kitap, dergi, makaleler yayınlayarak alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarına tedavi yollarını göstermeye çalışmaktadır.
Tüm bu olumsuzluklara karşı koyan ve bizi bilinçlendiren bir kurum olan Yeşilay’a destek vermeliyiz. Toplumuzu bilinçlendirmek ve topluma duyarlı bireyler yetiştirmek bizim sorumluluğumuzdur. “İçki bütün kötülüklerin anasıdır” diyen yüce peygamberimiz Hz. Muhammed’in sözlerini unutmayalım. İnsanlık için bu kadar zararlı olan içki, sigara ve uyuşturucunun bataklığına düşmeden bilinçli davranalım. Bu konuda çevremizdekileri de uyarak bilinçlendirelim. Narkotik maddelerin insanı, ya sefalete, ya rezalete ya da cinayete sürükleyeceğini daima hatırlayalım. Bizim de üzerimize düşen görev ise bu zararlı maddelerden uzak durarak Yeşilay’ı destekleyelim ve böylece sağlıklı nesiller yetişmesine yardımcı olalım.

Share
1.528 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...