logo

YEŞİLAY HAFTASI

Yeşilay; Sigara, alkol, uyuşturucu madde ile mücadele eden ve zararlı olabilecek kötü alışkanlıkların oluşmasına zemin hazırlayan her türlü bağımlılıkla ilgili, halkın ve gençlerin korunmasına yönelik çalışmalar yürüten bir kurumdur.
Bir insan için bu hayatta sahip olduğu ya da olabileceği en önemli değer o insanın sağlığıdır. Ancak, insan sağlığına önemli derecede düşman olan bazı etkenler vardır. Bu etkenlerin başında sigara, alkol ve uyuşturucu maddeler gelmektedir. Bu maddeler insan sağlığı üzerinde hem bedensel hem ruhsal hem de psikolojik bir takım problemler ve çöküntüler ortaya çıkarmaktadır.
Gençlerin, büyüdüklerini çevreye kanıtlamak veya özenti yaparak içki, sigara ve uyuşturucu gibi zararlı maddeleri kullandıklarını herkes bilmektedir. Günümüzde sigara, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddelerin kullanım yaşı ne yazık ki artık iyice düşmüştür. Aile içi şiddet ve sevgisizlik, ekonomik ve sosyal sorunlar insanları bunalıma itmiş ve buhranda kalan insanlar kurtuluş yolu olarak bu zararlı maddelere yönelmesine sebep olmuştur.
Alkol, esrar, eroin kokain extacsy gibi uyuşturucular narkotik maddelerdir. Yani insana uyku verir, uyuşturur, duyu organlarının gücünü kırar. Midede fazla kalmaz ve kısa zamanda, diğer besin maddelerinin sindirimde izlediği yolu izlemeden doğruca kana geçer. Öncelikle beyin ve sinir sistemini olumsuz etkiler. Bu etki altında olan kişi sağlıklı düşünemez ve tepki veremez. Bulantı kusma mide spazmlarına yol açar. Maddenin vücuttan atılması sırasında görev alan karaciğer ve böbreklerin yanı sıra diğer organlar da zarar görür. Görme bozuklukları, nefes darlığı felç ve ölüm bu maddelerin kullanımı sonucunda meydana gelmektedir.
Kötü alışkanlıklara alışan insan, kendisini hasta kabul etmez ve kendisini de bu alışkanlıklarından kurtaramaz. Çünkü çeşitli biçimlerde kanımıza karışan zararlı maddeler, kullanan kişiyi o maddelere karşı bağımlı yapar. Kişi o maddeyi kullanmayınca huzursuz olur. Ailelerini ihmal ederler. İşyerlerinde düzenli çalışamazlar. Bunun sonucunda hem aile birlikteleri biter hem de işlerinden atılırlar. Alkol almayı alışkanlık haline getiren alkolikler, kazançlarını içkiye verirler. Çevrelerini rahatsız ederler. Alkol veya uyuşturucu madde alarak araç kullananlar ise sonu sakat kalma veya ölümle biten trafik kazalarına neden olurlar.
Yurdumuzda alkollü içki ve uyuşturucu madde kullanmaya karşı olanlar 5 Mart 1920 tarihinde Hilâli Ahdar isminde bir dernek kurmuşlardır. Hilâl ay, Ahdar ise yeşil anlamındadır. Hilâli Ahdar, daha sonra Yeşilay adını almıştır. Yeşilay’ın amacı, bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklar hakkında koruyucu, bilgilendirici ve uyarıcı bilgiler vererek çocuklarımızın, gençlerimizin sağlıklarını korumaktır. Onları bu tehlikelere karşı uyararak bilinçlendirmektir.
Alkollü içkilerin, uyuşturucuların topluma, aileye, bireye olan zararları anlatılarak bireylerin bilinçlenmesini sağlanmak amacıyla her yıl 01- 07 Mart tarihlerinde Yeşilay Haftası kutlanmaktadır. Yeşilay, bu haftada kişilerde bu tür bağımlılık içeren zehirli maddeleri kullanmaları sonucunda, ölümle sonuçlanabilecek durumlara imkân vermeden önlem alınmasına yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar konferans, radyo-televizyon yayınları, geziler, sergiler, kurs ve seminerler şeklindedir. Konu ile ilgili kitap, dergi, makaleler yayınlayarak alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarına tedavi yollarını göstermeye çalışmaktadır.
Tüm bu olumsuzluklara karşı koyan ve bizi bilinçlendiren bir kurum olan Yeşilay’a destek vermeliyiz. Toplumuzu bilinçlendirmek ve topluma duyarlı bireyler yetiştirmek bizim sorumluluğumuzdur. “İçki bütün kötülüklerin anasıdır” diyen yüce peygamberimiz Hz. Muhammed’in sözlerini unutmayalım. İnsanlık için bu kadar zararlı olan içki, sigara ve uyuşturucunun bataklığına düşmeden bilinçli davranalım. Bu konuda çevremizdekileri de uyarak bilinçlendirelim. Narkotik maddelerin insanı, ya sefalete, ya rezalete ya da cinayete sürükleyeceğini daima hatırlayalım. Bizim de üzerimize düşen görev ise bu zararlı maddelerden uzak durarak Yeşilay’ı destekleyelim ve böylece sağlıklı nesiller yetişmesine yardımcı olalım.

Share
1.212 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  30 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanılan hayatın özetinin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci’nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci kardeşim, dedem ile ilgili hatıralarım olup olmadığını sorunca düşünmeye...
 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...