logo

YENİ YIL KARARLARI GERÇEKLEŞTİRİLMEK İSTENEN HEDEFLER ‘NEW YEAR RESOLUTION’

Her sene Ramazan ayına girdiğimizde, yaptığımız ve hata olduğunu düşündüğümüz davranışlarımızdan uzak durmaya çalışırız. Üç aylara girildi, hele Ramazan ayındayız; dikkat! Suçlar azalır. Ya da yapamadığımız iyilikleri yerine getirmeye özen gösteririz. Anlarım, fitre vermek bu aya mahsus. Arkası bayram, insanlar daha hoşgörülü.
Ama anlayamam kalp kırmak dâhil dinimizin suç kabul ettiği davranışlar bu ay çok günahta diğer aylar az mı günah? Ben hep derim ki ve herkes hep der ki ‘keşke Ramazan hoşgörüsü hep devam etse’. Bakınız burada görülen Ramazana saygı ve Allah korkusu. Yani diğer insanlara, hayvanlara ve çevreye saygı ile insanların ‘hata yapma – iyilik yap’ ile izah edebileceğimiz GİZLİ bir kararlılığı.
Bizim üç aylar veya Ramazan ayı için kendi kendimize gizliden verdiğimiz sözü batılılar açıktan ve başkalarının duyacağı şekilde; eski hatalarını düzeltme ve kendini geliştirme ve değişim yönünde söz şeklinde verirler. Mesela; sigarayı bırakacağım, yalan söylemeyeceğim, daha çok ders çalışacağım, yeni bir iş arayacağım, kimseyle kavga etmeyeceğim, eve daha çok para ve zaman harcayacağım ve benzeri şeyler. Bu, haliyle kişinin konumu, mesleği ve sosyal durumuyla ilişkilidir.
İşte batı dünyasında bu kararlılık ve söz, bütün bir yıl geçerli olmak üzere konuşulur ve adı NEW YEAR’S RESOLUTION yani yeni yıl kararlarıdır. Yeni yıla girerken Onlarda 7’den 70’e çoğunun ‘bu sene yapacağım/yapmayacağım’ şeklinde belirttikleri hedefidir/niyetidir. Hedefe ulaşmak için yapılacak çalışmanın usul tespiti ile kararlı bir şekilde yola çıkmalarıdır. Yanlışlıklarının tespitinde toplum bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar, eleştirilere açıktırlar. Onlarda yaşı başı ne olursa olsun eleştiri için size teşekkür eder, çünkü kendisine iyilik etmişsinizdir.
Acaba bu bizde de öyle midir? Çoğumuz hatayı kabul etmez ve eleştiriyi yapanı dışlar. Hâlbuki bizde ne güzel sözler vardır: Hatadan dönmek fazilettir. Hatanın neresinden dönersen dön kârdasın. Kendimiz için karamsar bir tablo yaptığım için üzgünüm, ancak teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi unuttuk. Hâlbuki aziz milletimizin çok önemli hasletlerinden biri affedici olması, ikincisi iyiliği asla unutmamasıdır (bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır). Peki, bu özelliklerimizi nasıl yaygınlaştırabiliriz? Nasıl daha verimli çalışabilir ve mutlu oluruz?
İşte bu kendimize çekidüzen verme kaygısından uzak yaşadığımız uzun yıllar boyunca beni çok üzen bir husus; Türkiye’de zamanın çok ucuz olduğu ve gittikçe kötüye gittiğimiz gerçeğidir. Konuşmalarla, toplantılarla, yemeklerle boşa geçen zaman ve para israfı… Batıya bakıldığında daha çok çalışan, daha çok üreten, daha çok düşünen bir toplum görüyoruz. Benim bu makaleyi yazmama sebep batıyı taklit değil kendi özümüze dönmemizde bir ışık olur savıyla, acaba biz de bir kandil, bir bayram veya bir yeni takvim yılında kendimize çeki düzen verecek değişim sözü veremez miyiz? Zaten dinimiz demiyor mu yatmadan önce günü bir değerlendirin, tövbe edin hatalarınıza!
Batıdan iki örnek: 1 – İngiltere Maliye Bakanı George Osborne: ‘Britanya bir seçimle karşı karşıya ”ya kazandığımız ekonomideki güvenilirliği çarçur edeceğiz’ ya da ‘işi tamamlayıp herkesin işine yarayacak güvenli ekonomiyi inşa edeceğiz’ 2 – Bu beyanattan sonra yeni yıl kararlarını açıklayan Başbakan David Cameron: ‘Yeni yıl sözümüz; daha iyi bir gelecek için zenginleşme dersine devam’ diyor. Ne kadar kararlı ve güven veren bir beyanat. Buradan çıkartacağımız ders, son yıllarda Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal devlet olma yolundaki muazzam kazanımlarını muhafaza ile daha ileriye götürmek ve herkesin üstüne düşen vazifeyi yaparak yöneticilerimizin işlerini kolaylaştırmak olmalıdır.
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) buyurmamış mı ”iki günü müsavi olan ziyandadır.”

Share
2.150 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...