logo

YENİ YIL KARARLARI GERÇEKLEŞTİRİLMEK İSTENEN HEDEFLER ‘NEW YEAR RESOLUTION’

Her sene Ramazan ayına girdiğimizde, yaptığımız ve hata olduğunu düşündüğümüz davranışlarımızdan uzak durmaya çalışırız. Üç aylara girildi, hele Ramazan ayındayız; dikkat! Suçlar azalır. Ya da yapamadığımız iyilikleri yerine getirmeye özen gösteririz. Anlarım, fitre vermek bu aya mahsus. Arkası bayram, insanlar daha hoşgörülü.
Ama anlayamam kalp kırmak dâhil dinimizin suç kabul ettiği davranışlar bu ay çok günahta diğer aylar az mı günah? Ben hep derim ki ve herkes hep der ki ‘keşke Ramazan hoşgörüsü hep devam etse’. Bakınız burada görülen Ramazana saygı ve Allah korkusu. Yani diğer insanlara, hayvanlara ve çevreye saygı ile insanların ‘hata yapma – iyilik yap’ ile izah edebileceğimiz GİZLİ bir kararlılığı.
Bizim üç aylar veya Ramazan ayı için kendi kendimize gizliden verdiğimiz sözü batılılar açıktan ve başkalarının duyacağı şekilde; eski hatalarını düzeltme ve kendini geliştirme ve değişim yönünde söz şeklinde verirler. Mesela; sigarayı bırakacağım, yalan söylemeyeceğim, daha çok ders çalışacağım, yeni bir iş arayacağım, kimseyle kavga etmeyeceğim, eve daha çok para ve zaman harcayacağım ve benzeri şeyler. Bu, haliyle kişinin konumu, mesleği ve sosyal durumuyla ilişkilidir.
İşte batı dünyasında bu kararlılık ve söz, bütün bir yıl geçerli olmak üzere konuşulur ve adı NEW YEAR’S RESOLUTION yani yeni yıl kararlarıdır. Yeni yıla girerken Onlarda 7’den 70’e çoğunun ‘bu sene yapacağım/yapmayacağım’ şeklinde belirttikleri hedefidir/niyetidir. Hedefe ulaşmak için yapılacak çalışmanın usul tespiti ile kararlı bir şekilde yola çıkmalarıdır. Yanlışlıklarının tespitinde toplum bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar, eleştirilere açıktırlar. Onlarda yaşı başı ne olursa olsun eleştiri için size teşekkür eder, çünkü kendisine iyilik etmişsinizdir.
Acaba bu bizde de öyle midir? Çoğumuz hatayı kabul etmez ve eleştiriyi yapanı dışlar. Hâlbuki bizde ne güzel sözler vardır: Hatadan dönmek fazilettir. Hatanın neresinden dönersen dön kârdasın. Kendimiz için karamsar bir tablo yaptığım için üzgünüm, ancak teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi unuttuk. Hâlbuki aziz milletimizin çok önemli hasletlerinden biri affedici olması, ikincisi iyiliği asla unutmamasıdır (bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır). Peki, bu özelliklerimizi nasıl yaygınlaştırabiliriz? Nasıl daha verimli çalışabilir ve mutlu oluruz?
İşte bu kendimize çekidüzen verme kaygısından uzak yaşadığımız uzun yıllar boyunca beni çok üzen bir husus; Türkiye’de zamanın çok ucuz olduğu ve gittikçe kötüye gittiğimiz gerçeğidir. Konuşmalarla, toplantılarla, yemeklerle boşa geçen zaman ve para israfı… Batıya bakıldığında daha çok çalışan, daha çok üreten, daha çok düşünen bir toplum görüyoruz. Benim bu makaleyi yazmama sebep batıyı taklit değil kendi özümüze dönmemizde bir ışık olur savıyla, acaba biz de bir kandil, bir bayram veya bir yeni takvim yılında kendimize çeki düzen verecek değişim sözü veremez miyiz? Zaten dinimiz demiyor mu yatmadan önce günü bir değerlendirin, tövbe edin hatalarınıza!
Batıdan iki örnek: 1 – İngiltere Maliye Bakanı George Osborne: ‘Britanya bir seçimle karşı karşıya ”ya kazandığımız ekonomideki güvenilirliği çarçur edeceğiz’ ya da ‘işi tamamlayıp herkesin işine yarayacak güvenli ekonomiyi inşa edeceğiz’ 2 – Bu beyanattan sonra yeni yıl kararlarını açıklayan Başbakan David Cameron: ‘Yeni yıl sözümüz; daha iyi bir gelecek için zenginleşme dersine devam’ diyor. Ne kadar kararlı ve güven veren bir beyanat. Buradan çıkartacağımız ders, son yıllarda Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal devlet olma yolundaki muazzam kazanımlarını muhafaza ile daha ileriye götürmek ve herkesin üstüne düşen vazifeyi yaparak yöneticilerimizin işlerini kolaylaştırmak olmalıdır.
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) buyurmamış mı ”iki günü müsavi olan ziyandadır.”

Share
2.174 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...