logo

YENİ YIL KARARLARI GERÇEKLEŞTİRİLMEK İSTENEN HEDEFLER ‘NEW YEAR RESOLUTION’

Her sene Ramazan ayına girdiğimizde, yaptığımız ve hata olduğunu düşündüğümüz davranışlarımızdan uzak durmaya çalışırız. Üç aylara girildi, hele Ramazan ayındayız; dikkat! Suçlar azalır. Ya da yapamadığımız iyilikleri yerine getirmeye özen gösteririz. Anlarım, fitre vermek bu aya mahsus. Arkası bayram, insanlar daha hoşgörülü.
Ama anlayamam kalp kırmak dâhil dinimizin suç kabul ettiği davranışlar bu ay çok günahta diğer aylar az mı günah? Ben hep derim ki ve herkes hep der ki ‘keşke Ramazan hoşgörüsü hep devam etse’. Bakınız burada görülen Ramazana saygı ve Allah korkusu. Yani diğer insanlara, hayvanlara ve çevreye saygı ile insanların ‘hata yapma – iyilik yap’ ile izah edebileceğimiz GİZLİ bir kararlılığı.
Bizim üç aylar veya Ramazan ayı için kendi kendimize gizliden verdiğimiz sözü batılılar açıktan ve başkalarının duyacağı şekilde; eski hatalarını düzeltme ve kendini geliştirme ve değişim yönünde söz şeklinde verirler. Mesela; sigarayı bırakacağım, yalan söylemeyeceğim, daha çok ders çalışacağım, yeni bir iş arayacağım, kimseyle kavga etmeyeceğim, eve daha çok para ve zaman harcayacağım ve benzeri şeyler. Bu, haliyle kişinin konumu, mesleği ve sosyal durumuyla ilişkilidir.
İşte batı dünyasında bu kararlılık ve söz, bütün bir yıl geçerli olmak üzere konuşulur ve adı NEW YEAR’S RESOLUTION yani yeni yıl kararlarıdır. Yeni yıla girerken Onlarda 7’den 70’e çoğunun ‘bu sene yapacağım/yapmayacağım’ şeklinde belirttikleri hedefidir/niyetidir. Hedefe ulaşmak için yapılacak çalışmanın usul tespiti ile kararlı bir şekilde yola çıkmalarıdır. Yanlışlıklarının tespitinde toplum bireyleri birbirlerine yardımcı olurlar, eleştirilere açıktırlar. Onlarda yaşı başı ne olursa olsun eleştiri için size teşekkür eder, çünkü kendisine iyilik etmişsinizdir.
Acaba bu bizde de öyle midir? Çoğumuz hatayı kabul etmez ve eleştiriyi yapanı dışlar. Hâlbuki bizde ne güzel sözler vardır: Hatadan dönmek fazilettir. Hatanın neresinden dönersen dön kârdasın. Kendimiz için karamsar bir tablo yaptığım için üzgünüm, ancak teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi unuttuk. Hâlbuki aziz milletimizin çok önemli hasletlerinden biri affedici olması, ikincisi iyiliği asla unutmamasıdır (bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır). Peki, bu özelliklerimizi nasıl yaygınlaştırabiliriz? Nasıl daha verimli çalışabilir ve mutlu oluruz?
İşte bu kendimize çekidüzen verme kaygısından uzak yaşadığımız uzun yıllar boyunca beni çok üzen bir husus; Türkiye’de zamanın çok ucuz olduğu ve gittikçe kötüye gittiğimiz gerçeğidir. Konuşmalarla, toplantılarla, yemeklerle boşa geçen zaman ve para israfı… Batıya bakıldığında daha çok çalışan, daha çok üreten, daha çok düşünen bir toplum görüyoruz. Benim bu makaleyi yazmama sebep batıyı taklit değil kendi özümüze dönmemizde bir ışık olur savıyla, acaba biz de bir kandil, bir bayram veya bir yeni takvim yılında kendimize çeki düzen verecek değişim sözü veremez miyiz? Zaten dinimiz demiyor mu yatmadan önce günü bir değerlendirin, tövbe edin hatalarınıza!
Batıdan iki örnek: 1 – İngiltere Maliye Bakanı George Osborne: ‘Britanya bir seçimle karşı karşıya ”ya kazandığımız ekonomideki güvenilirliği çarçur edeceğiz’ ya da ‘işi tamamlayıp herkesin işine yarayacak güvenli ekonomiyi inşa edeceğiz’ 2 – Bu beyanattan sonra yeni yıl kararlarını açıklayan Başbakan David Cameron: ‘Yeni yıl sözümüz; daha iyi bir gelecek için zenginleşme dersine devam’ diyor. Ne kadar kararlı ve güven veren bir beyanat. Buradan çıkartacağımız ders, son yıllarda Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal devlet olma yolundaki muazzam kazanımlarını muhafaza ile daha ileriye götürmek ve herkesin üstüne düşen vazifeyi yaparak yöneticilerimizin işlerini kolaylaştırmak olmalıdır.
Peygamber Efendimiz (S.A.V.) buyurmamış mı ”iki günü müsavi olan ziyandadır.”

Share
2.364 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...