logo

YENİ BİR YILA GİRERKEN

Bir yılı daha geride bırakıyor, yepyeni bir yıla giriyoruz. 2021 yılında iyisiyle kötüsüyle pek çok başlangıca imza attık.
Hangisi olursa olsun, bu yeni yıldan beklentilerimiz çok büyük olacak. Mesleği, geliri, kültürel durumu ne olursa olsun, hepimizin benzer duyguları paylaştığı bir dönemi yaşıyoruz. Kimimiz daha umutlu, kimimiz daha karamsar baksa da yeni bir yıl karşımızda duruyor.
Çok zor bir yılı geride bırakıyoruz.
Bir yılı daha tüketmenin hüznü yerine bir yıldan daha kurtulmuş olmanın sevincini yaşamayı tercih ediyoruz. 2022’de bizi ne bekleyecek henüz bilmiyoruz. Her yeni yıl tazelenen umutların, sevinçlerin, özlemlerin habercisidir. Elbette herkesin kendilerine göre bazı hayalleri, umutları, özlemleri ve düşünceleri vardır. Bunların ne kadarı gerçekleşecek bilemeyiz. Ancak, birçok insanımızın ekonomik sıkıntı içerisinde olması, önünü yeterince görememesi onları karamsarlığa itiyor.
Yeni gelen bir yılda her şeyi temize çekmeye, arınmaya ve yenilemeye ihtiyaç duyuyoruz. Herkes için olmasa da çoğunluk için bu böyle. Yeni bir yılı hiç de umursamayan bir kesim daha var. Ama onların umursamazlıkları gamsızlıktan değil çaresizlikten, insan gibi yaşayamamaktan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde milyonlarca insan açlık sınırının altında hayatını sürdürmeye çalışmaktadır. Asgari ücretli birinin hayattan beklentisi insanca yaşayacak bir ücrete sahip olmaktır. Her ne kadar karamsar tablolar oluşsa da umudumuzu kaybetmemeliyiz. Her insan yeni yıldan mutluluk, huzur dolu bir yaşam, sağlık ve barış ister.
Yılbaşı gecelerini daha çok televizyonun başında geçirdiğimiz eski mutlu yılları arar olduk. Yeni yılda pek çok işletme yılbaşı paketleri, indirimleri düzenliyor, özel menüler oluşturuyor. Ancak bunları uygulayacak ve alacak insanlar oldukça sınırlı. Caddeler, vitrinler süsleniyor, kavramlar değişiyor, hiç inanmasak da bir “yeni yıl heyecanı” hepimizi sarıyor. Kimimiz son dakikacı, kimimiz ise protesto edip, erkenden yatanlardan. Öyle ya da böyle yılbaşı gecesini aklından geçirmeyen yok, bundan eminim.
Bazı kişiler yılbaşının bu haliyle kutlanmasının tüketim kültürünü körüklemekten öteye geçmediğini düşünebilir. Haksız da sayılmazlar. Hem alışveriş anlamında hem de eğlence kültürü anlamında çılgın bir tüketim olduğu kesin. Ancak, yeni yıla girerken artan enflasyon ve dolar kuruna karşı Türk lirasının erimesi ve alım gücünün düşmesi temel ihtiyaç ürünlerine, yağdan şekere, ete, süte, peynire, ekmeğe, bakliyata, sebze ve meyveye, kiralara, benzin, motorin, LPG’ye gelen zamlardan dolayı asgari ücretli ve emekli insanlar oldukça çaresiz duruma kalmaktadır.
Diğer taraftan, salgından dolayı küresel çapta yılbaşı kutlamaları sönük geçmektedir. Türkiye’de Covid-19 salgını nedeniyle alınan önlemler yeterli olmadığını da gördük. Özgürlüklerimizin, yaşantımızın, günlük aktivelerimizin ve hatta beklentilerimizin kısıtlandığı bir yıl oldu. Bütün düzenimizi ve alışkanlıklarımızı değiştirmek zorunda kalıyoruz. Kimi zaman umudumuzu, kimi zaman Covid-19 nedeniyle yakınlarımızı kaybettik.
Korona salgını, kadın cinayetleri, ekonomik kriz, döviz kur artış ve inişleri, doğal afetler ve diplomatik krizler derken 2021’nin son gününü yaşıyoruz. Yeni yıla girerken haklara, liyakate, eşitliğe yeniden inanalım.
Bu nedenle kadına ve çocuğa yönelik psikolojik ve fiziksel şiddet, cinayet, sömürü, taciz ve tecavüzün son bulmasını diliyorum. Virüsten kendimizi korumaya, ekonomik kriz nedeniyle hayatımızı zorlukla idame ettirmeye çalıştığımız günleri geride bırakmak istiyorum.
2021’de yaşadığımız küresel ve kişisel olaylardan ders çıkarmalı ve nasıl bir yılın geride kaldığını kendi içimizde değerlendirmeliyiz. Keyifli olmayan bir yılın üzüntüsünün içinde olmamalı, hayatımıza bu yeni deneyimleri de katarak yön vermeliyiz.
Yeni yılda ülkemizin tüm ekonomik sıkıntılardan arınmış, özgür hayatına kavuşmasını diliyorum. Her şeye rağmen yeni yılın ülkemize ve tüm dünyaya barış, mutluluk, sağlık ve huzur getirmesini, başarı ve sevginin olmasını tüm kalbimle diliyorum.
Mutlu yıllar…

Share
331 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Arkadaşım Mustafa Sirgüveç (Gıdırık)

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  05.12 1959 Tarihinde Aşağı Everekte Kuyumcular Sokağında doğdu. Babasının adı Durmuş, annesinin adı Zeliha’dır. Babasının I. Melekgirmez Sokağı’nda terzi dükkânı vardı. Aile çevrede “Gıdırık” lakabıyla tanınırdı. Mustafa, Recep, Bünyamin adında üç çocukları oldu. Mustafa, 1981 yılında astsubay amcası İsmet Bey’in kızı Nermin Hanım ile evlendi. Üç çocukları oldu. Ali Onur (1982), Ahmet (1984), Şerife(1989). Kızı Şerife engelli olduğu için hayata tutunamadı, 2012 yılında vefat etti. Onu hiç unutmadı. Beş torunu oldu. Büyük torunu ilk göz ağrısı ...
 • LUNAPARK

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  İlk defa duyduğumuz Lunapark gibi kelimelerin anlamlarını öğrenme güdüsü sonucunda o kelimenin ne anlama geldiği ister istemez merak edilmektedir. Lunapark ne demektir? Lunapark ne anlama gelmektedir? Lunapark, insanların güzel vakit geçirmesini temin maksadıyla yapılan, içinde eğlendirici, heyecanlandırıcı bazen de korkutucu çeşitli oyun, mekanik araç ve eğlence yerlerinin bulunduğu parklara verilen addır. Türk Dil Kurumuna göre lunaparklar, “içinde farklı oyun ve eğlence yerleri bulunduran alan” olarak tanımlamaktadır. Lunapark kelimesi dil...
 • DELİ PINAR

  30 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Deli Pınar Yukarı Develi'ye çıkarken İzne'nin Bayırı denilen dik yokuşun başlangıcında bir çeşmedir. Yaz, kış ince bir su akar Çeşmenin oyma iki haftı vardır. Kopçulu mahallesine çıkarken bu sudan insanlar ve dolan haftlardan ise yüklü ve yüksüz hayvanlar da su ihtiyacını kullanırlar. Bizim çocukluk dönemlerimizde bakımsızdı. Fakat şimdilerde bir hayırsever tarafından tamir görerek daha güzel bir duruma getirilmiştir. Bu çeşmenin suyu nereden gelir bilinmez! Fakat kalenin batı kısmında bir su kuyusu vardır. Buna parelel bir de kale eteğinde gu...
 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...