logo

YENİ AKİT GAZETESİNİN GENEL YAYIN YÖNETMENİ SEVGİLİ KARDEŞİM KADİR DEMİREL’İN ANISINA

1961 yılında Niğde’de doğdu. Ailesi Zamzama Köyü’nden yeni adı Çavdarlıdan Niğde’ye gelmiş. İlkokulu Babası Kur-an Kursu hocalığı yaptığı Kayseri’nin Yeşilhisar İlçesinde tamamladı. İmam-Hatip Lisesini Niğde’de bitirdi. Üniversiteyi de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu.
Niğde de Birko İplik Fabrikasında çalıştığım yıllarda tanıdım Merhum Kadir Demirel’i. Yolumuz onunla Niğde de kesişti. Niğde MTBB de, Niğde İmam Hatip Lisesi’nde aktif dünya iyisi bir gençti. Kuranı hıfzetmiş, sesi ve kıratı çok güzeldi. Birlikte olduğumuzda bize hep imamlık yapardı. O yıllarda kanı kaynayan yerinde duramayan çok aktif bir gençti. Gençlik hareketlerinde mutlaka yer alır, görev ve sorumluluğunu bilirdi.
1977 yılında bir gece birlikte Niğde sokaklarını afişle donatmıştık. Sabaha karşı polisler bizi yakaladı ve emniyete teslim etti. İhsan Kılıç Ağabey ilçe başkanıydı, gerekli zevatla görüştü, hâkim karşısına çıktık, hâkim bir para cezasına hükmederek ile hepimizi serbest bıraktı.
Ramazan ayında teravih namazını her gün ayrı bir camide eda ederdik. Çok yerde imamlığı Kadir Demirel kardeşim yapardı. Birko’da Ticaret Servisinde satın alma servisinde yaz aylarında bir müddet çalıştı. O yıllarda Niğde de Eğitim Enstitüsü ve Meslek Yüksek Okulu vardı. Gelen öğrenciler için MTTB başkanı Mehmet Kılıç ile birlikte bir oteli kiralayarak yurt haline getirdik. Akıncılar Derneği başkanı olarak bu imanlı ve inançlı gençlere hep destek olduk. 300’e yakın öğrenciye sahip çıkıldı. Anarşi olmasına rağmen topluca okula gidip gelerek birliktelik sergilediler ve mezun oldular. Gençler hiç bir eyleme katılmadılar.
MTTB Hal binasının birinci katındaki yerinde faaliyetlerine devam edip, gençler seminerler, piyesler, sportif faaliyetlerle okul hayatlarını sürdürdüler. Girişteki Cihat Kitabevini Merhum Kemal Unakıtan ile Birko İplik Fabrikasındaki müdürler birlikte kurmuştu. Merhum Baki Akdoğan Cihat kitabevinin sorumlusuydu. Terzi Şükrü Teksin Ağabey, Niğde Çimento Fabrikasında müdür olan Hasan Gökler, Eğitim Enstitüsünde öğretmenlik yapan Ali Kaytancı, İmam Hatip öğretmenimiz Hikmet Demirel ve İlçe başkanı mali müşavir İhsan Kılıç Ağabey Niğde deki gençlere önderlik yaptılar. Bu gençler yıllar sonra Türkiye’nin dört bir tarafında önemli görevler üstlendiler. Ticaret odası başkanı, milletvekili, gazeteci ve idareci olarak hizmet kervanına katıldılar.
1978 yılında Niğde Birko İplik Fabrikasından İstanbul Milsan Basın Sanayii A.Ş ye geldikten sonra Niğdeli gençler ile irtibatımız hiç kesilmedi.
Kadir Demirel, Marmara İlahiyat Fakültesini kazandı ve İstanbul’a geldi. Her Niğde den gelenlerin uğrak yeri olmuştu çalıştığım matbaa. Kadir Demirel ilk önce Milsan’da Pikaj-Montaj servisinde çalışmaya başladı. Daha sonra Milli Gazete ’de gazetecilik mesleğine devam etti.
5 yılı aşkın bir süre Milli Gazete ’de çalıştıktan sonra Sabah’a geçti ve oradan askere gitti. Askerlik dönüşü Zaman Gazetesi’nde işe başladı. Politika editörlüğü, Avrupa yayın sorumluluğu, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve gazetelerinin yayımlanmasında öncülük etti; 1998 yılında Moskova Zaman’da Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.
Demirel, 2000 yılında zamandan ayrılarak Yeni Şafak Gazetesi’ne geçti. Beş yılı aşkın Yazı İşleri Koordinatörü,8 yılda bölge haberleri Müdürü olarak görev aldı.
Kasım 2014 te Yeni Akit Yazı İşleri ve Yayın Kurulu Üyesi olarak göreve başladı.14 Mart 2016 tarihinden itibaren Yeni Akit Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak vefatına kadar bu görevini sürdürdü.
Niğde de o yıllarda bulunan arkadaşlarımızdan oluşan bir grubumuz vardı. Niğde Grubu’ydu adı. Her ramazan ayında otuz beş yılı aşkın her yıl iftarda birlikte buluşup, özlem giderirdik. İrtibatımız hiç kesilmedi. Osman Yıldız Ağabey, Celal Gökler, Ali Şahin, Zeki Sarıduman, Mustafa Alan, Cemil Üstündağ, Kemal Yıldız ve Malatyalı kardeşim Yusuf Güzel de zaman zaman bu grubun iftarlarına katıldılar.
Kadir kardeşim zaman zaman beni arar reis diye hitap ederdi. Yeni Akit Gazetesi’ne Genel Yayın Müdürü olduğunda telefonla görüşerek kutladım. Gidip tebrik etmek için düşünüyordum ki bu müessif hadise oldu. Kızı Esmayı korumak için gittiği kızının evinde gözü dönmüş borç batağına saplanan damadı tarafından hunharca bıçaklanıp bu dünyadan göçerek, hakka yürüdü. Basının Ağabeyi olarak güzel bir isim bıraktı.

Ölüm mukadder ama evladını koruma uğruna canını feda eden kardeşim için çok üzgünüm. Onu çok sevdiğim için canımdan can koparcasına kahroluyorum. Ama kaderi buymuş diye kendimi teselli ediyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Seyahatine iştirak eden gazeteciler arasındaydı Demirel. Vefatı üzerine cumhurbaşkanımız ailesini telefonla arayarak taziyede bulundu.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Basın Konseyi, sürekli basın kartı taşıyan Demirel’in vefatının ardından ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı mesajı yayınladı.
Hasan Karakaya ağabeyden sonra Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Kadir Demirel ağabeyimiz, uğradığı saldırı neticesinde Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Hasan Karakaya ağabeyin cenazesine de beraber gitmiştik ve orada, “hayat ve ölüm” üzerine söyledikleri hala kulaklarımda. Çok defa muhabbetimiz olmuştur, sağlam ve Salih bir Mümin olduğuna şahitlik ederiz. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun…(Nusret Tokur)

Olay anından itibaren Kadir Demirel kardeşimle ilgilenen Akit Medya İcra Kurulu Başkanı değerli ağabeyim Mustafa Karahasanoğlu bir vefa örneği göstermiş, taziyeleri, eşi Gülseren Hanım oğlu Fatih ve diğer kızı Sümeyye ile birlikte kabul etmiştir.
Görev bilip yaptığı bu halisane tavır onu ve Akit Medya ailesini yüceltmiştir, Allah ondan ve tüm Yeni Akit ailesinden razı olsun. Basınımızın başı sağ olsun.

Niğde Grubu olarak adlandırdığımız her yıl yaptığımız iftarda artık onu oğlu Fatih Demirel temsil edecek. Sevgili, kardeşim Kadir seni unutmayacağız. Ruhun şad, mekânın Cennet olsun.
Şair şu dörtlükleri sanki Kadir Demirel kardeşim için yazmış.
Adını yazsan da dağlara taşa
Ecel bu ne yapsan gelecek başa
Bakma ardından dökülen yaşa
Kalplerde yaşarsan en büyük sensin
Gönülde yaşarsan en büyük sensin.

Resimli makale için :

Çağdaş Develi Gazetesi, 09 Haziran 2017, Sayfa 7

Share
1.383 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...