logo

YENİ AKİT GAZETESİNİN GENEL YAYIN YÖNETMENİ SEVGİLİ KARDEŞİM KADİR DEMİREL’İN ANISINA

1961 yılında Niğde’de doğdu. Ailesi Zamzama Köyü’nden yeni adı Çavdarlıdan Niğde’ye gelmiş. İlkokulu Babası Kur-an Kursu hocalığı yaptığı Kayseri’nin Yeşilhisar İlçesinde tamamladı. İmam-Hatip Lisesini Niğde’de bitirdi. Üniversiteyi de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okudu.
Niğde de Birko İplik Fabrikasında çalıştığım yıllarda tanıdım Merhum Kadir Demirel’i. Yolumuz onunla Niğde de kesişti. Niğde MTBB de, Niğde İmam Hatip Lisesi’nde aktif dünya iyisi bir gençti. Kuranı hıfzetmiş, sesi ve kıratı çok güzeldi. Birlikte olduğumuzda bize hep imamlık yapardı. O yıllarda kanı kaynayan yerinde duramayan çok aktif bir gençti. Gençlik hareketlerinde mutlaka yer alır, görev ve sorumluluğunu bilirdi.
1977 yılında bir gece birlikte Niğde sokaklarını afişle donatmıştık. Sabaha karşı polisler bizi yakaladı ve emniyete teslim etti. İhsan Kılıç Ağabey ilçe başkanıydı, gerekli zevatla görüştü, hâkim karşısına çıktık, hâkim bir para cezasına hükmederek ile hepimizi serbest bıraktı.
Ramazan ayında teravih namazını her gün ayrı bir camide eda ederdik. Çok yerde imamlığı Kadir Demirel kardeşim yapardı. Birko’da Ticaret Servisinde satın alma servisinde yaz aylarında bir müddet çalıştı. O yıllarda Niğde de Eğitim Enstitüsü ve Meslek Yüksek Okulu vardı. Gelen öğrenciler için MTTB başkanı Mehmet Kılıç ile birlikte bir oteli kiralayarak yurt haline getirdik. Akıncılar Derneği başkanı olarak bu imanlı ve inançlı gençlere hep destek olduk. 300’e yakın öğrenciye sahip çıkıldı. Anarşi olmasına rağmen topluca okula gidip gelerek birliktelik sergilediler ve mezun oldular. Gençler hiç bir eyleme katılmadılar.
MTTB Hal binasının birinci katındaki yerinde faaliyetlerine devam edip, gençler seminerler, piyesler, sportif faaliyetlerle okul hayatlarını sürdürdüler. Girişteki Cihat Kitabevini Merhum Kemal Unakıtan ile Birko İplik Fabrikasındaki müdürler birlikte kurmuştu. Merhum Baki Akdoğan Cihat kitabevinin sorumlusuydu. Terzi Şükrü Teksin Ağabey, Niğde Çimento Fabrikasında müdür olan Hasan Gökler, Eğitim Enstitüsünde öğretmenlik yapan Ali Kaytancı, İmam Hatip öğretmenimiz Hikmet Demirel ve İlçe başkanı mali müşavir İhsan Kılıç Ağabey Niğde deki gençlere önderlik yaptılar. Bu gençler yıllar sonra Türkiye’nin dört bir tarafında önemli görevler üstlendiler. Ticaret odası başkanı, milletvekili, gazeteci ve idareci olarak hizmet kervanına katıldılar.
1978 yılında Niğde Birko İplik Fabrikasından İstanbul Milsan Basın Sanayii A.Ş ye geldikten sonra Niğdeli gençler ile irtibatımız hiç kesilmedi.
Kadir Demirel, Marmara İlahiyat Fakültesini kazandı ve İstanbul’a geldi. Her Niğde den gelenlerin uğrak yeri olmuştu çalıştığım matbaa. Kadir Demirel ilk önce Milsan’da Pikaj-Montaj servisinde çalışmaya başladı. Daha sonra Milli Gazete ’de gazetecilik mesleğine devam etti.
5 yılı aşkın bir süre Milli Gazete ’de çalıştıktan sonra Sabah’a geçti ve oradan askere gitti. Askerlik dönüşü Zaman Gazetesi’nde işe başladı. Politika editörlüğü, Avrupa yayın sorumluluğu, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve gazetelerinin yayımlanmasında öncülük etti; 1998 yılında Moskova Zaman’da Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.
Demirel, 2000 yılında zamandan ayrılarak Yeni Şafak Gazetesi’ne geçti. Beş yılı aşkın Yazı İşleri Koordinatörü,8 yılda bölge haberleri Müdürü olarak görev aldı.
Kasım 2014 te Yeni Akit Yazı İşleri ve Yayın Kurulu Üyesi olarak göreve başladı.14 Mart 2016 tarihinden itibaren Yeni Akit Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmeni olarak vefatına kadar bu görevini sürdürdü.
Niğde de o yıllarda bulunan arkadaşlarımızdan oluşan bir grubumuz vardı. Niğde Grubu’ydu adı. Her ramazan ayında otuz beş yılı aşkın her yıl iftarda birlikte buluşup, özlem giderirdik. İrtibatımız hiç kesilmedi. Osman Yıldız Ağabey, Celal Gökler, Ali Şahin, Zeki Sarıduman, Mustafa Alan, Cemil Üstündağ, Kemal Yıldız ve Malatyalı kardeşim Yusuf Güzel de zaman zaman bu grubun iftarlarına katıldılar.
Kadir kardeşim zaman zaman beni arar reis diye hitap ederdi. Yeni Akit Gazetesi’ne Genel Yayın Müdürü olduğunda telefonla görüşerek kutladım. Gidip tebrik etmek için düşünüyordum ki bu müessif hadise oldu. Kızı Esmayı korumak için gittiği kızının evinde gözü dönmüş borç batağına saplanan damadı tarafından hunharca bıçaklanıp bu dünyadan göçerek, hakka yürüdü. Basının Ağabeyi olarak güzel bir isim bıraktı.

Ölüm mukadder ama evladını koruma uğruna canını feda eden kardeşim için çok üzgünüm. Onu çok sevdiğim için canımdan can koparcasına kahroluyorum. Ama kaderi buymuş diye kendimi teselli ediyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin Seyahatine iştirak eden gazeteciler arasındaydı Demirel. Vefatı üzerine cumhurbaşkanımız ailesini telefonla arayarak taziyede bulundu.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ve Basın Konseyi, sürekli basın kartı taşıyan Demirel’in vefatının ardından ailesine ve basın topluluğuna başsağlığı mesajı yayınladı.
Hasan Karakaya ağabeyden sonra Yeni Akit Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni olan Kadir Demirel ağabeyimiz, uğradığı saldırı neticesinde Rahmet-i Rahman’a kavuştu. Hasan Karakaya ağabeyin cenazesine de beraber gitmiştik ve orada, “hayat ve ölüm” üzerine söyledikleri hala kulaklarımda. Çok defa muhabbetimiz olmuştur, sağlam ve Salih bir Mümin olduğuna şahitlik ederiz. Allah rahmet eylesin. Başımız sağ olsun…(Nusret Tokur)

Olay anından itibaren Kadir Demirel kardeşimle ilgilenen Akit Medya İcra Kurulu Başkanı değerli ağabeyim Mustafa Karahasanoğlu bir vefa örneği göstermiş, taziyeleri, eşi Gülseren Hanım oğlu Fatih ve diğer kızı Sümeyye ile birlikte kabul etmiştir.
Görev bilip yaptığı bu halisane tavır onu ve Akit Medya ailesini yüceltmiştir, Allah ondan ve tüm Yeni Akit ailesinden razı olsun. Basınımızın başı sağ olsun.

Niğde Grubu olarak adlandırdığımız her yıl yaptığımız iftarda artık onu oğlu Fatih Demirel temsil edecek. Sevgili, kardeşim Kadir seni unutmayacağız. Ruhun şad, mekânın Cennet olsun.
Şair şu dörtlükleri sanki Kadir Demirel kardeşim için yazmış.
Adını yazsan da dağlara taşa
Ecel bu ne yapsan gelecek başa
Bakma ardından dökülen yaşa
Kalplerde yaşarsan en büyük sensin
Gönülde yaşarsan en büyük sensin.

Resimli makale için :

Çağdaş Develi Gazetesi, 09 Haziran 2017, Sayfa 7

Share
1.105 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Farkına Varmadan Yaşadıklarımız

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Ne kadar kıymetliymiş, denizin dalgalarını, gökyüzünün maviliğini izlemek. Ne kadar kıymetliymiş, sevdiklerine sarılabilmek, öpebilmek, onları ziyaret edebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, yağan yağmurda ıslanabilmek, rüzgârın kokusunu çekebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, sokaklarda, caddelerde gezinmek, amaçsızca yürümek. Ne kadar kıymetliymiş, korkmadan, tedirgin olmadan markete, alışverişe, pazara gidebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, kafeye, pastaneye, çay bahçesine oturup, bir çay kahve içebilmek. Ne kadar kıymetliymiş, öksürebilmek, hapşırab...
 • Dolmuşculara Bir Çift Lafım Var!

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  65.000 Nüfuslu bir ilçede yaşıyoruz. Dolmuşçular bisiklet projesine itiraz ediyormuş ekmek kapılarına engel olur diye. Ben de şunu demek istiyorum dolmuşçuların ekmek kapısına engel oluyor diye özel araç kullanımını mı yasaklayalım ? Yok böyle bir dünya! 65.000 nüfuslu ilçede 30.000 araç var ve trafik sorunu var. Bu sorun gitgide artıyor. Bu sorunu nasıl çözmeyi düşünüyorsunuz? 65.000 nüfuslu ilçede bisiklet kullanımı ne kadar etkiler ekmek kapısını. Neden alternatif ulaşım aracı hakkı verilmesin insanlara. Sadece dolmuşa bineceksiniz baş...
 • KARA VEYA EFSANE CUMA

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kara Cuma ismini son yıllarda adını sıklıkla duymaktayız. Kara Cuma, adından da kolayca anlaşılabildiği gibi doğrudan ülkemiz kültürü ile ilgili özel günlerden biri olmadığını söyleyebiliriz. Öyleyse Kara Cuma (Black Friday) nedir? Kara Cuma, ABD'de başlayan ve Şükran Günü ile sıkı bağları bulunan bir gelenektir. Her yıl Kasım ayının dördüncü Perşembe gününde kutlanan Şükran Gününden sonraki Cuma günü, halk çarşı veya meydanlarda bulunan büyük mağazalara giderek alışveriş yapmaktadır. Bazı şirketler bu rutini kâra çevirmek ve daha çok ürün sat...
 • DEVELİ’DE İLK ÖĞRETİM KURUMLARI ve İLK ÖĞRETİM KADROSU-3

  27 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Geçen hafta değerli eğitim tarihçimiz Prof.Dr.Yahya Akyüz'ün yazdığı Kız İlkokulları Tarihi Gelişimi hakkındaki mükemmel bir yazısından faydalanmış ve kısaltılarak sizlere derli toplu bir bilgi vermeye çalışmıştım. ”Eğitim Tarihçimiz” dedim, çünkü birde aynı isim ve soyadını taşıyan A.Ü.DTCF. Yeni Türk Edebiyatı öğretim üyelerinden Prof.Dr.Kenan Akyüz vardır ve benimde hocalarımdandır.” Modern okulculuğa, azınlıklar ile misyonerler bizde daha erken dönemlerde başlamışlardı. Hatta matbaalarıyla beraber ! Öyle ki, modern yetim haneler, iptid...