logo

YEDİ RAKAMININ GİZEMİ

Her şey hayatla nasıl ilişkili ise rakamlar ve sayılar da yaşamımızla ilişkilidir. Geriye dönüp hayatımızı incelediğimizde rakamlarla ve sayılarla gün içerisinde sık sık karşılaştığımızı görürüz. Takvime veya saatimize baktığımızda, paramızı saydığımızda, namaz vakitlerini takip ettiğimizde, istatistikî verileri araştırdığımızda, doğum ve evlilik tarihlerimizde hep rakam veya sayıları telaffuz ederiz. Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.
Rakamlar sayıları oluşturan sembollerdir. Rakamlar kümesi 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 olarak tanımlanır. Rakam ile sayı arasındaki fark, sayıların rakamlardan oluşmasıdır. Yani her rakam bir sayıdır, fakat her sayı rakam değildir. Nasıl ki harfler sayesinde kelimeler oluşursa, rakamlar sayesinde de sayılar oluşur.
Rakamlar ve sayılar hayatımızın bir parçası durumuna gelmiştir. Mesleğimiz veya eğitimimiz ne olursa olsun yaşantımızda mutlaka bir rakam veya sayı vardır. Yalnız unutmamak gerekir ki yaşamımız süresince yaptığımız hatalarda olduğu gibi rakamlarda da yapacağımız hatalı işlemler bizleri oldukça zor durumda bırakabilir.
Günümüze geldiğimizde eskiye oranla rakamların kullanımının daha da arttığını görüyoruz. Kimlik numaramızdan, banka kart numaramıza, cep telefonumuzdan, internet hat numaramıza, hatta evimizin kapı numarasına kadar rakam ve sayılarla iç içeyiz.
Bazı rakamlar diğerlerinden daha metafiziktir. Örneğin tüm dünyada şansın sembolü olarak bilinen 7 rakamı gibi. Aynı zamanda 7 rakamı, tamamlanmışlığın, bütünlüğün, birliğin, tekâmülün, mükemmel düzenin sembolü olarak da bilinmektedir. 7 rakamını inceledikçe ilginç birçok sırla karşılaşırız. Sanki 7 rakamı bu dünyanın dışındaymış gibi karşımızda durur.
İnsanın her yedi yılda bir hücrelerini yenilediği ve her yedi yılda bir devre (7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70) geçirdiği belirlenmiştir. Bu devreler sadece bedensel değişme ve olgunlaşma dönüm noktaları değil, aynı zamanda insan yaşantısında köklü değişikler yaratan önemli “Geçiş” dönemleridir.
Mistik numara olarak adlandırılan 7, şansı, sihri, kudreti ve uğuru temsil etmektedir. Yedi kutsal bir sayı olarak da anılmaktadır. Şan, şeref, başarı ve yaşamın sayısı olan yedi ayrıca sonsuzluğu da ifade ettiği belirtilmektedir.
İnsanlara “Uğurlu sayınız nedir?” diye sorulduğunda genelde “7” cevabı alınmıştır. Pekiyi bu 7 sayısı neden uğurludur? Öyle ise doğa’da, güncel ve sosyal hayatta, insanın varlığında ve hayatta tesadüf ettiğimiz 7’lere bir göz atalım.
Soyumuz 7 göbektir. İnsan 7 çakralıdır. İnsanın kafatasında 7 açık nokta (1 Ağız, 2 kulak, 2 burun, 2 göz) vardır. Gökkuşağı 7 renktir. Büyük Ayı 7 yıldızlıdır. Dünyada 7 kıta bulunmaktadır. En çok tanınan ve bilinen gül çeşidi “Yedi Veren Gül” dür. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesi vardır. Rio, Roma ve İstanbul 7 tepe üzerine kurulmuştur. Kızılderililerde 7 mevsim vardır. Bir haftada 7 gün bulunmaktadır. Dünyadaki harikaların sayısı 7’dir. Müzikte 7 nota vardır. James Bond’un kod adı 007’dir. Hürmüz bile 7 kocalıdır. Pamuk Prenses’in 7 cücesi bulunmaktadır. Atatürk ismi 7 harften oluşmaktadır. Uğur böceği 7 beneklidir.
Kuran’a göre Allah, yeri ve göğü 7 günde ve 7 tabaka halinde yaratmıştır. Kuran’ın ilk suresi olan Fatiha süresi 7 ayettir. Kâbe’nin etrafı 7 kere tavaf edilmektedir. Allah’a en yakın olma anı olan secde yedi uzuv üzerinde (2 ayak, 2 diz, 2 el, 1 baş) yapılmaktadır. İslam dininde 7 mertebe vardır. Müslümanlar Hac sırasında Safa ile Merve arasında 7 kez gidip gelirler. Yine Müslümanlar hac sırasında şeytan taşlamada 7 taş atarlar. Kuran-ı Kerim’de yedi rakamı, 20 yerde 24 defa geçmektedir. Mevlevilikte “7” bilgelik rakamıdır. Mevlevilerde 7 selam vardır. Ayrıca Mevlana’nın insanlara söylediği 7 öğüdü bulunmaktadır.
Tevrat’a göre Firavun, rüyasında 7 cılız ineğin, 7 semiz ineği yediğini görmüştür. Hz. Yusuf bu rüyayı 7 yıl bolluk ve bereket, 7 yıl ise kuraklık ve kıtlık olacağı şeklinde yorumlamıştır. Yahudilerde kutsal şamdan yedi kolludur. Mısır’da Güneş Tanrısı RA 7 ruhludur. Ayrıca, Tevrat ve İncil’de 7 sayısı yaygın olarak kullanılmıştır. 7 rahip, 7 trompet, 7 mühür, 7 kâse, 7 boynuz, 7 başlı canavar, 7 ruh çok bilinen örneklerdir. Hz. Süleyman’ın tapınağına 7 basamakla çıkılmaktadır. Hz. Nuh’un tufan hazırlıkları 7 gün sürmüştür. Nuh’un, gemiden uçurduğu güvercin 7 gün boyunca uçmuş ancak sekizinci gün gemiye dönmüştür.
7 rakamı Anadolu’da ve bütün Türk boylarında kutsal sayılmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde belirlemek mümkündür. Altay Türklerine göre ayın tutulması “yedi başlı dev” yüzündendir. Kırgız Türklerinde Kutup Yıldızı’nda bulunan “Büyük Ayı”ya, “Yedi Bekçi” denilmektedir. Tibet’te 7 Buda, Çin’de 7 kutsal element vardır. Yedi başlı yılan, inisiyatik (Dünyevi) yoldaki 7 zorlu sınavı simgelemektedir. Tüm Japonlarda rakamların en uğurlu sayısı yedidir.
Ayrıca, yedi bela, yedi canlı, yedi iklim dört bucak, yedi kat el, yedi mahalle duydu, yediden yetmişe, yedi kubbeli hamam kurmak, yedi düvel, yedi göbek, yedi delikli tokmak, yediye gitmek, yedi denizin dışarı attığı, gibi deyişler de halk arasında çokça kullanılmaktadır.
Bazen Allahın sınırsız ve sonsuz bilgilerini bilmeye gücümüz yemiyor. Bence en güzel olay yaratılan her şeyde Allahın mucizesini görerek ona şükretmektir. Çünkü 7’nin büyük bir enerjisi vardır. Bu nedenle 7 rakamı, dünya ile insanın oluşum ve tarihinde önemli bir yer işgal etmektedir. Ancak, varlığın bütün sırrını, esprisini yediye bağlamanın doğru olmadığını da vurgulamak gerekmektedir.

Share
2.047 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...