logo

YAZININ GÜCÜ

Develi’de çıkan okul dergilerini düzenli olarak takip edemiyoruz.
Uzaktan kumanda ile veya telefonla idare ediyoruz.Bu bakımdan bu konuda gelişmeleri sağlıklı bir biçimde değerlendiremiyoruz.Daha önce çıkanlardan hangileri devam ediyor,hangileri düzenli çıkmıyor veya yayın hayatına yeni başlayanlar hangileri, bilemiyoruz.O sebepledir ki bu konuda Develi Basın Tarihi adına elimizde emin bilgi olmadan fazla kalem oynatmak istemiyoruz.
Develi’de bildiğim kadarıyla iki bülten çıkmaktadır.Bunlardan biri Saray Halı Bülteni diğeri ise Develi Belediyesi Haber Bülteni’dir.ilk sayı zamanın Belediye Başkanı Ali Ağca zamanında çıkmış ve her belediye seçimlerinde birkaç ay duraksa da 2014 yılında yapılan Belediye seçimlerine kadar Ağustos-Eylül/2013 57. Sayı, iki aylık seri halinde bugüne kadar çıkmıştı.
Develi Belediyesi “Develi Belediyesi’nde 10 Yıl” adıyla bir bülteni daha var.Ancak bu bülten çok aceleyle çıkarılmış olmalı ki ne sayı var,ne de çıkarılış tarihi.Sadece Sanat ofset’te basıldığı belitilmiş.Bir de ebatları farklı.Acaba bu bülten serisinden değil de seçim sırasında reklam amaçlı bir broşür mü, onu anlayamadık.Develi Belediyesi kültür hizmetlerinden çıkan bu yayın şayet bülten amaçlı çıktıysa 58.sayı,yok bir tanıtım amaçlı broşür ise Develi Belediyesi’nin kaliteli bir kültür çalışması olarak kütüphanemizi süslemeye devam eder.
Şimdi elimizde üç ayda bir çıkmak üzere ve 58.sayı olarak Haber Bülteni, aynı kalite de yayına başladı.Develi Belediyesi Haber Bülteni,5(58),3-4-5 /2014(?).Yıl olarak soru işareti koyduk.Zira tarih yok.Otuz iki kapaklarla beraber 36 sayfa.Beşinci cildin tamamlanmasına bir sayı var.Ebatı eski sayılara göre büyük.Halbuki bültenin eski sayılarında kullanılan ölçüler daha güzel.Bu dergiler cilde girerken bu ölçü farklılıkları ciddi sıkıntı doğuracaktır.Bültenin ölçülerine ve yayın tarihi yanında kaçıncı yıl olduğu da yazılmalıdır.Bu incelikler basım evlerinin insafına terk edilmemelidir.
Bazıları için bu ayrıntılar can sıkıcı olabilir. Hatta lüzumsuz da olabilir.Ancak bizim gibi arşive ve kitaba düşkün olanlar için bu incelikler son derece önemlidir.
Yakın bir zamanda yaptığımız bir Develi ziyaretinde 59. sayının da yayına hazır olduğunu öğrendik ki bu da güzel bir olaydır.Zira bu kültürel çalışmalar, sözün uçtuğu, yazının kalıcı olduğu gerçeğinden hareketle,tarihe not düşme açısından son derece önemlidir.Geçen hafta yine bu sütunda yazdığımız 1954-1955 yılları arasında Develi’de çıkan gazetelerimizin başına gelenleri yazmıştık değil mi?Kaybolan sadece bu gazetelerimiz değil, 60 yıl önce ki tespit edilen kültürel zenginliklerimizin yok oluşudur.En önemli yazılı belgelerin kayboluşudur. Bu bakımdan bültenin uzun ömürlü olmasını diliyor,emek verenleri kutluyoruz
YILLAR SONRA BİR DOST SESİ
Yazının gücü nelere kadir değil ki?.Yine bu sütunlarda uzun bir uğraştan sonra Develi Siyasi tarihine not düşme adına bir dizi yazı hazırlamış ve yayınlamıştık.İnşallah bu yazılarımız derlenip yayınlandığında Develi kültürüne önemli bir kaynak olacaktır.
Babamın, Ölümlerine Ağladığı Adamlar diye bir yazıyı yine bu sütunda yayınlamıştık.Bunlardan biri de DP kurucularından ve bir ara partinin ilçe teşkilatı başkanlığını yapan,Develi esnaflarından Şükrü Papak’tır.Tabir yerindeyse Develi’nin sosyal ve siyasi tarihinde, rol oynayan ona yakın insanlardan biridir.Mustafa Akdoğan, Ebubekir ve Emin Develioğlu,Mehmet Gönenç, Ahmet Kahyaoğlu, vb gibi biri de Şükrü Papaktır.
Gücümüz nispetinde elde ettiğimiz bilgiler ışığında Develi siyasi tarihini tarafsız bir gözlebu şahsiyetlerin de misyonunu belirtmeye çalışmıştık. Geçen akşam merhumun kızı,can Mehmet Papak’ın ablası,sınıf arkadaşım Şenel (Papak)Yavuz yıllar önce yazdığım bu yazıları bir dostun vasıtasıyla okumuş ve duygulu bir sesle teşekkürlerini iletti.Belki elli yıldır görüşmeyiz. O kadar etkilenmiştik ki!.İç göçler sebebiyle kabuk değiştiren bir Develi’de yaşı 70 üzerinde olanlar ancak hatırlayacak Şükrü Papak’ı.Şenel söz verdi.Babasının güzel bir resmi yanında hayatını da yazacak ve bize iletecek. Elbette biz de size.
Tarihe not düşürme adına yazının gücünü gördünüz mü?
Yazılarımıza duyarlılık gösterenlere sonsuz teşekkürler.
Çağdaş Develi Gazetesi;22.02.2015

Share
1.326 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...