logo

YAZININ GÜCÜ

Develi’de çıkan okul dergilerini düzenli olarak takip edemiyoruz.
Uzaktan kumanda ile veya telefonla idare ediyoruz.Bu bakımdan bu konuda gelişmeleri sağlıklı bir biçimde değerlendiremiyoruz.Daha önce çıkanlardan hangileri devam ediyor,hangileri düzenli çıkmıyor veya yayın hayatına yeni başlayanlar hangileri, bilemiyoruz.O sebepledir ki bu konuda Develi Basın Tarihi adına elimizde emin bilgi olmadan fazla kalem oynatmak istemiyoruz.
Develi’de bildiğim kadarıyla iki bülten çıkmaktadır.Bunlardan biri Saray Halı Bülteni diğeri ise Develi Belediyesi Haber Bülteni’dir.ilk sayı zamanın Belediye Başkanı Ali Ağca zamanında çıkmış ve her belediye seçimlerinde birkaç ay duraksa da 2014 yılında yapılan Belediye seçimlerine kadar Ağustos-Eylül/2013 57. Sayı, iki aylık seri halinde bugüne kadar çıkmıştı.
Develi Belediyesi “Develi Belediyesi’nde 10 Yıl” adıyla bir bülteni daha var.Ancak bu bülten çok aceleyle çıkarılmış olmalı ki ne sayı var,ne de çıkarılış tarihi.Sadece Sanat ofset’te basıldığı belitilmiş.Bir de ebatları farklı.Acaba bu bülten serisinden değil de seçim sırasında reklam amaçlı bir broşür mü, onu anlayamadık.Develi Belediyesi kültür hizmetlerinden çıkan bu yayın şayet bülten amaçlı çıktıysa 58.sayı,yok bir tanıtım amaçlı broşür ise Develi Belediyesi’nin kaliteli bir kültür çalışması olarak kütüphanemizi süslemeye devam eder.
Şimdi elimizde üç ayda bir çıkmak üzere ve 58.sayı olarak Haber Bülteni, aynı kalite de yayına başladı.Develi Belediyesi Haber Bülteni,5(58),3-4-5 /2014(?).Yıl olarak soru işareti koyduk.Zira tarih yok.Otuz iki kapaklarla beraber 36 sayfa.Beşinci cildin tamamlanmasına bir sayı var.Ebatı eski sayılara göre büyük.Halbuki bültenin eski sayılarında kullanılan ölçüler daha güzel.Bu dergiler cilde girerken bu ölçü farklılıkları ciddi sıkıntı doğuracaktır.Bültenin ölçülerine ve yayın tarihi yanında kaçıncı yıl olduğu da yazılmalıdır.Bu incelikler basım evlerinin insafına terk edilmemelidir.
Bazıları için bu ayrıntılar can sıkıcı olabilir. Hatta lüzumsuz da olabilir.Ancak bizim gibi arşive ve kitaba düşkün olanlar için bu incelikler son derece önemlidir.
Yakın bir zamanda yaptığımız bir Develi ziyaretinde 59. sayının da yayına hazır olduğunu öğrendik ki bu da güzel bir olaydır.Zira bu kültürel çalışmalar, sözün uçtuğu, yazının kalıcı olduğu gerçeğinden hareketle,tarihe not düşme açısından son derece önemlidir.Geçen hafta yine bu sütunda yazdığımız 1954-1955 yılları arasında Develi’de çıkan gazetelerimizin başına gelenleri yazmıştık değil mi?Kaybolan sadece bu gazetelerimiz değil, 60 yıl önce ki tespit edilen kültürel zenginliklerimizin yok oluşudur.En önemli yazılı belgelerin kayboluşudur. Bu bakımdan bültenin uzun ömürlü olmasını diliyor,emek verenleri kutluyoruz
YILLAR SONRA BİR DOST SESİ
Yazının gücü nelere kadir değil ki?.Yine bu sütunlarda uzun bir uğraştan sonra Develi Siyasi tarihine not düşme adına bir dizi yazı hazırlamış ve yayınlamıştık.İnşallah bu yazılarımız derlenip yayınlandığında Develi kültürüne önemli bir kaynak olacaktır.
Babamın, Ölümlerine Ağladığı Adamlar diye bir yazıyı yine bu sütunda yayınlamıştık.Bunlardan biri de DP kurucularından ve bir ara partinin ilçe teşkilatı başkanlığını yapan,Develi esnaflarından Şükrü Papak’tır.Tabir yerindeyse Develi’nin sosyal ve siyasi tarihinde, rol oynayan ona yakın insanlardan biridir.Mustafa Akdoğan, Ebubekir ve Emin Develioğlu,Mehmet Gönenç, Ahmet Kahyaoğlu, vb gibi biri de Şükrü Papaktır.
Gücümüz nispetinde elde ettiğimiz bilgiler ışığında Develi siyasi tarihini tarafsız bir gözlebu şahsiyetlerin de misyonunu belirtmeye çalışmıştık. Geçen akşam merhumun kızı,can Mehmet Papak’ın ablası,sınıf arkadaşım Şenel (Papak)Yavuz yıllar önce yazdığım bu yazıları bir dostun vasıtasıyla okumuş ve duygulu bir sesle teşekkürlerini iletti.Belki elli yıldır görüşmeyiz. O kadar etkilenmiştik ki!.İç göçler sebebiyle kabuk değiştiren bir Develi’de yaşı 70 üzerinde olanlar ancak hatırlayacak Şükrü Papak’ı.Şenel söz verdi.Babasının güzel bir resmi yanında hayatını da yazacak ve bize iletecek. Elbette biz de size.
Tarihe not düşürme adına yazının gücünü gördünüz mü?
Yazılarımıza duyarlılık gösterenlere sonsuz teşekkürler.
Çağdaş Develi Gazetesi;22.02.2015

Share
1.054 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...