logo

Yaşar Civelek Zade Ağabey’den Bir Anı

Orhan Bey, Gerçek ağabey olarak benimsediğim, yüzüne bakınca; manevi huzur duyduğum, kibarlığı, konuşması, tarif edemeyeceğim her türlü insani vasıfları ile idolüm olan rahmetli İsmail CEBECİ ağabeyimin oğlu olduğunuzu, öğrenmekten çok mutlu olduğumu bilmenizi isterim.
Rahmetli babanızla, ikili ilişkilerimiz karşılıklı sevgi ve saygı temeli üzerinde hayat bulmuştur.
1958 yılına kadar rahmetli Babam İstiklal harbi malul gazisi. Mustafa Civelek ‘in sahibi olduğu İnhisar ve damga pulu bayiliği. Ortaokul sonrası benim isteğimle bakkaliye ticareti de yapmaya başladık.
Kayseri’ye dükkân ihtiyacı mal almaya gideceğim sabah; Ziraat Bankası’ndaki hesabımdan para almaya gittim.
Banka veznedarı olan, Babanız rahmetli. İsmail ağabeye hesaptaki parayı almak istiyorum dedim.
İsmail ağabey saate baktı, bankada para kalmadı yarım saat sonra Kayseri’den para gelecek. Sen defteri bana ver, ödeme fişini imzala, başka işlerin varsa onları yap; para gelince babanıza bırakırım dedi. Dediği gibi yaptık.
Dükkânımızla banka arası tahminen 60 metre.
Kayseri ye gideceğimiz otobüse rica ettik on beş dakika bekleriz, dediler.
Diğer işleri bitirdim, dükkâna vardığımda, babam kabarık bir zarf verdi.
Bunu İsmail ağabeyin getirdi dedi. Zarfı aldım. İçindekini saymadan otobüse yetiştik.
Kayseri dönüşünde, aldığım mallara ödediğim paralar, otel yemek dâhil hepsini hesapladım. Sonuç yüz lira fazla çıkıyor. Babama sordum zarfa para koydun mu? Hayır, para ilave etmedim dedi.
Sonra acaba olabilir mi şüphesi ile Baba İsmail ağabey daha sonra geldi mi ? Dün geldi seni sordu Kayseri ye gittiğini söyledim. Hiç bir şey söylemeden gitti dedi. Ben hemen bankaya gittim.
İsmail ağabey, hayrola dün beni aramışın. Evet aradım. Dün kasa açığı oldu acaba gitmediyse ümidi ile aradım.
Açık ne kadar? Diye sordum. Yüz lira dedi.
Ben yaptığım hesaplarımda yüz lira fazlalığın olduğunu her halde bana parayı yetiştirme telaşı nedeniyle ikinci kontrolü yapamadığından bu durum oluştuğu kanısına vardık. Yüz lirayı iade ettim.
İsmail ağabey ilk defa hacca rahmetli eşim Adile’nin halası Fatma Kalem’in yerine vekâleten gitmiş, hac dönüşü bir gece Fatma halanın misafiri olmuştur.
Fatma hala yalnız, yaşlı bir hanımdı, tek başına hacca gidemezdi, bu hususta aile içinde kendisi ne yardımcı olacak kimse olmadı. Hacca gitmek yegâne arzu ve isteğiydi.
Rahmetli İsmail Cebeci ağabey halamızın bu isteğine yardımcı olarak büyük sevaba nail olduğu kanısındayım.
Allah’ın rahmetleri üzerinde olsun. Mekânı cennet olsun. Nurlar içinde uyusun.

Rahmetli babanız, sizler gibi hayırlı evlatlarının olması nedeniyle, bulunduğu âlemde şükür ve huzur içindedir.
Allah cennetinde buluştursun. Âmin.
Değerli büyüğüm Yaşar ağabeyim Develi’de unutamadığı birkaç anısını benimle paylaştığı için çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyor, ellerinden öpüyorum. Develimizin “Civelek Ailesi” gibi çok güzel insanları var. Yakın olmak için illa kan bağı olması gerekmiyor. Bir arkadaş, dost, komşu insana bazen çok yakın ve çok değerli olabiliyor. Ahirete intikal eden tüm geçmişlerimizin ruhları şad mekânları cennet olsun.

Share
144 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...