logo

YAP BİR GACER PİLAVI


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr
  Bugünlerde Karaman Türklerinden Sula Bozis’in yazdığı “Kapadokya Lezzeti Kapadokyalı Rumların Yemek Kültürü” adlı resimlerle zenginleştirilmiş eserini okuyorum. Eser, Anadolu’nun değişik yerlerine dağılmış ve 1924 yılında Yunanistan’a göçen hristiyan Türklerin damak zevkini ele alıyor. 

Sula Bozis Anadolu Karamanlılarından.
Ayrıca 54 Anadolu yemeğinin de tarifini veriyor. Kitabın arka kapağında yazar şu notu düşmüş:
“İnsan topluluklarının maddi kültür ve gündelik yaşamlarını anlamada yemek kültürünün özel bir önemi vardır. Tüketilen temel gıda maddeleri, yemek çeşitleri, bu yemeklerin hazırlanma biçimi ve onlara yemek kültürüne yüklenen sembolik anlamlar gibi yemek kültürüne ilişkin birçok belli bir yörede yaşayan insanların yaşadıkları coğrafyayla ve birbiriyle kurdukları ilişkilerden kültürler arası etkileşimlerine, eko Anadolu damak zevkinin maddi ve psikolojik yönlerini özlü bir biçimde anlatır. Ekonomik faaliyetlerinden gelenek ve göreneklerine kadar birçok alanda zengin ipuçları sunarlar” derken bir gerçeği de belirtirler.
Develi de damak zevki bakımından zengin bir mahalledir.Biz de mutfak kültürünü ele alan iki önemli yazı yazmıştık. Ayrıca Ahmet Gürlek de Develi’de mutfak kültürü adına kıymetli bir müstakil eser vermişti.
Şüphesiz bir yerin beslenmesini şüphesiz o yörenin coğrafyası belirle Beslenmeye önem arttıkça çeşitli gıdalar ön plana çıkmaktadır.
Kızık Köyü’nde kuru fasulye, Çomaklı köyü’nde yine kuru fasulye,Çöten Köyü’nde mercimek ve Erciyes Dağı eteklerinde Kabak çekirdeği ile Sultan Sazlığı çevresinde şeker pancarı,Sarıca ile Gaziköy ‘de topatan kavunu ünlüdür. Son beş yıl içerisinde Develi’nin Epçe Köyü’de de Gacer şöhretli olmaya başlamıştır.
Gacer kelime anlamı olarak buğdaygillerdendir. Erişte, iki ateş arasında kaynatılarak yapılan camız kaymağı anlamındadır. Gacerden nişasta , un ve dolayısıyla ekmek ve pilavı çok lezzetlidir.
Gacer sadece Develi’nin Epçe köyünde yetişmektedir. Beş altı kişi köyde ekmektedir. Ortalama yılda 30-35 ton gacer elde edilmektedir. Markalıdır . Her yıl talep artmaktadır. Tohumunda katkı maddesi olmayan saf bir buğdaygillerdendir. Yedi elekten geçtikten sonra mutfağa ancak girmektedir.
Gacer Avrupa ülkelerinde çalışan köylüler tarafından Avrupa ve büyük şehirlerimize yayılmaktadır. Ne yazık ki profesyonel işçilik, paketleme gibi çalışmalar ancak yeni yeni yapılmaktadır. Şimdilik gacer ile köyde ilgilenen en önemli kişi köy ahalisinden olan Doğan Özdemir’dir. Gacer’e ilgi arttıkça 30 ton üretim daha yukarılara çekilecek imkanlar vardır. Şüphesiz bu da yakın ilgi ve tanıtmaya bağlıdır!
Bu amaçla Kayseri Develiler Tanıtma ve Kültür Derneği’nde yine Doğan Bey’in hazırlayıp sunduğu 30 kişilik bir gacer pilavı partisi doğrusu çok dost için bir sürpriz oldu. Yanında turşusu ile beraber. Hem de yanında gacer ekmeği ile beraber. Bu hazırlıklı bir sofra değildi. Sürprizdi ama doğrusu değdi ve çok da yakın bir ilgi gördü.
Gacerin unu kadar nişastası da çok meşhurdur.
Özellikle helvası çok lezzetlidir. Gacerin özellikle bağırsak rahatsızlıklarında çok önemli bir tedavi gücü olduğu bugün kesinleştirmiştir.
Gacerin hikayesi dediğimiz gibi çok yenidir. Şüphesiz paketleme işleri, tanıtma ve pazarlama gibi işlemleri daha zaman alacağa benzemektedir. Bu bakımdan gacer yiyecek ,bu lezzeti tadacak insanlarımızı beklemektedir.
Şimdi nasıl denmez: Yap bir gacer pilavı ! Şimdiden tadacak damak zevki sahiplerine afiyet olsun!

Share
1683 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Anaların Evlat Nöbeti

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Gözü yaşlı, bağrı yanık Emine Kaya ana Diyarbakır'dan evladım diye haykırıyor. Bazı Sivil Toplum Kuruluşları ve sözde sanatçılar sağır ve dilsiz, üç maymunu oynuyorlar. “Oğlumu HDP' den istiyorum. HDP oğlumu götürmüş onların eline vermiş. Onların çocukları Amerika'da okuyor, niye kendi çocuklarını dağa göndermiyorlar. Çocuklarımızı Kandil'e götürüyorlar. HDP = Kandildir. Ben çocuğumu istiyorum.” Bazı siyasi partiler, insan hakları savunucuları, kanaat önderleri bu çocuklar için tepki göstermek şöyle dursun maalesef HDP'yi ve PKK'yı ...
 • DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Toplumun sosyal ve ekonomik yapısının önemli göstergelerden biri olan intihar, çeşitli psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkisinde olan çok değişkenli bir olaydır. Uluslararası İntiharı Önleme Derneğinin bir girişimi olarak 2003 yılından bu yana tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgus...
 • HAVADAN KÖYÜNDE ŞİNASİ KÖYLÜOĞLU İLKOKULU

  13 Eylül 2019 Köşe Yazarları

  Varlık şuurlu bir insanımız için sınavdır. Neyin sınavı bu? Elbette adam olmanın, bölüşmenin, hayratın hasılı, bu kubbede bir hoş seda olmanın sınavıdır! Hani meşhur bir sözümüz vardır:Cebinde akrep olanlar !…,Var ya. Bir türlü bölüşmenin, Allah için bir hayrın lezzetini tadamaz, tatmamıştır da. İnsana hizmet, doğduğu yere sevdalı olma, insanına hizmet aşkı bir Allah vergisidir.! Vermezse mabût, neylesin Sultan Mahmut . Ben yıllar önce Develi Devlet Hastahanesi'nin yapımında büyük bir para yardımında bulunan Tombaklı Cemal Ercis Develi'de topr...
 • Hazin Bir Aşk Hikâyesi Hasan Boğuldu

  06 Eylül 2019 Köşe Yazarları

    Kaz Dağları, Kuzey Ege'de Edremit Körfezi kuzeyinde, Biga Yarımadası'nın içine doğru uzanır. Kazdağları denilince, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesi ile Balıkesir'in Edremit ilçesi arasındaki geniş alanı kapsıyor. Koruma altındaki Kazdağı Milli Parkı, Balıkesir'e bağlı Altınoluk ile Edremit arasında; Güre, Akçay ve Zeytinlinin kuzeyinde yer alıyor. Kaz dağlarının en yüksek noktası 1774 metre yükseklikteki Karataş tepesi. Efsaneler konu olmuş Sarıkız tepesi de yine Kazdağı Milli parkı sınırları içinde 1726 metre y...
astropay bozdurma bitcoin bozdurma paykwik bozdurma