logo

YAKTIN BENİ OĞLUM

1649

Şehidimizin babasının feryadı semaya ulaştı. “Yaktın beni oğlum. Ben bu acıya nasıl dayanacağım. Allah’ım bu nasıl acı? Kimseye verme yarabbi böyle bir acıyı?, Oğlum ne yaptın?, kolumu kanadımı kırdın” Köy Halkı’na kara haber akşam üzeri ulaştı. Kor ateş sadece baba ocağına değil, tüm Develililerin bağrına düştü.
Dört çocuklu ailenin tek erkek çocuğuydu Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal. Geçen yıl askerlik görevini bitirdikten sonra uzmanlık sınavını kazanarak ordumuzda görev aldı. Adıyaman jandarma özel harekât taburunda silah arkadaşlarıyla ihbar üzerine kömür beldesine arazi taraması yapmaya gitti. Çıkan çatışmada kendi şehit olurken diğer iki arkadaşı yaralandı. Kulpak Köyü’ndeki evinin önü Türk bayraklarıyla donatıldı. Kuran-ı Kerim adeta bütün köyde yankılandı ve semaya ulaştı. Köy halkı hüzünlü, ağaçlar sessiz, vakur Erciyes’in başını yine bulutlar kaplamıştı. İnsanların üzüntüsüne sanki tabiat şahitlik ediyordu.

1716
21 Temmuz Salı günü sevenleri tarafından Kulpak Köyü’nde son yolculuğuna tekbirlerle uğurlandı. Develiye hüzün çöktü, dağ taş adeta şehidimize ağladı, Develi yastaydı.
Yakın arkadaşı, akrabası Rasim Doğan şehidimizi anlatıyor
“Develi’nin Kulpak Köyü’nde 01.01.1992 tarihinde doğdu. Hayatının baharında yeni açan gonca bir güldü, 23 yaşındaydı. Babası ona halen yaşayan dedesinin adını koydu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Develi’de yatılı olarak okudu, liseyi Kayseri İstiklal Lisesi’nde bitirdi. Yozgat, Bozok Üniversitesi Tarım Makinaları MYO’ dan mezun oldu. Ablası vardı. İki küçük kız kardeşi Develi Lisesinde öğrenciydi. Müsellim, ailenin soyadını devam ettirecek olan tek erkek evladıydı. Askerliğini 1993/1 tertip olarak Hakkâri Çukurca’da yaptı. Uzmanlık sınavını Ekim 2014 te kazanarak eğitime başladı. Ocak 2015 te Adıyaman’da Özal Harekât Taburunda göreve başladı. Ailesine düşkün, vatanını ve bayrağına âşık bir insandı” Diye anlattı akrabası, yakın arkadaşı Rasim Doğan. Zor konuşuyordu, unutamadığı bir anısını sordum. Bir değil, birçok var, ama şu anda aklıma gelmiyor dedi. Çok üzgündü, yıkılmıştı adeta, onu sesinden anladım. Daha sonra anlatırsın, dedim.
Şahadet şerbetini içen şehidimden bize kalanlar
Asker arkadaşı Ufuk Kaplanoğlu’na şehidimizin son sözleri şöyle:
-Kardeşime …” – Ne yaparsan yap, sana yakışmayanı yapma.” Diye yazıyor fotoğrafın arkasına. Ufuk’un cevabı:
-Devrem ben şimdi bana verdiğin montu nasıl giyinirim. Senin yazdığı bu notu nasıl okurum.” Bizleri üzüntü boğan bu anlamlı sözlerle bir kez daha yıkıldık. Duadan başka tesellimiz yok. Allah’ım ailesine, sevenlerine sabır ver.
Babası Yusuf Ünal, oğlunun son defa memleketine geldiğinde, mezarlığı ziyaret ettiğini ve “Şehit olursam beni buraya defnedin” diye vasiyette bulunduğunu, bu nedenle oğlunu Kayseri’deki şehitliğe değil, buraya defnettiklerini söyledi.
Müsellim elli yıllık arkadaşım, bana kardeş kadar yakın olan Ali Şahin’in de yeğeniydi. Şehidimizi kabına sığmayan, atak ve enerji dolu, inançlı bir insan olarak yâd etti.
Bir Sanatçı Duyarlılığı
“Gülben Ergen Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ın şehit olması üzerine askerin fotoğrafını paylaştı, altına duygusal bir not düştü. İşte o not.
“Ne zor yetiştirdi büyüttü annen seni oğul…Ne emekler, ne anılar bıraktın sen anneciğine, babana, arkadaşlarına…Askere gidişin gururdu. O nur yüzün öyle aynası ki temiz yüreğinin, içine işleyen edebin…Yanıyor yürekler ama nafile ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir ülkenin bölünemeyeceğini, ölümle, kanla hallolmayacağını anlayamadılar, seni kurban ettiler ailesinin tek erkek evladı, ailesinin kıymetlisi. Bizim, hepimizin ayıbı senin ölümün… Geride kalan milyonlarca kardeşin var çaresiz, korku dolular…Cennetinde huzurla uyu yüreğimize kazıdık seni. Biz işe yaramazlar tayfası, sen Cennetin Nur Yüzlü Askeri…”Helal olsun sana Gülben Hanım. Topluma mal olmuş insanlar sizin gibi duyarlı olsa keşke.
Aynı gün Urfa’nın Suruç ilçe ‘sinde 32 kişinin vefatına sebep olan terör saldırısını da lanetliyorum. Terörün dini, ırkı, vatanı olmaz. Genç yaşta şahadet şerbetini içen bütün şehitlerimizi saygıyla anıyor, vefat edenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum.

Share
2.149 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...