logo

YAKTIN BENİ OĞLUM

1649

Şehidimizin babasının feryadı semaya ulaştı. “Yaktın beni oğlum. Ben bu acıya nasıl dayanacağım. Allah’ım bu nasıl acı? Kimseye verme yarabbi böyle bir acıyı?, Oğlum ne yaptın?, kolumu kanadımı kırdın” Köy Halkı’na kara haber akşam üzeri ulaştı. Kor ateş sadece baba ocağına değil, tüm Develililerin bağrına düştü.
Dört çocuklu ailenin tek erkek çocuğuydu Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal. Geçen yıl askerlik görevini bitirdikten sonra uzmanlık sınavını kazanarak ordumuzda görev aldı. Adıyaman jandarma özel harekât taburunda silah arkadaşlarıyla ihbar üzerine kömür beldesine arazi taraması yapmaya gitti. Çıkan çatışmada kendi şehit olurken diğer iki arkadaşı yaralandı. Kulpak Köyü’ndeki evinin önü Türk bayraklarıyla donatıldı. Kuran-ı Kerim adeta bütün köyde yankılandı ve semaya ulaştı. Köy halkı hüzünlü, ağaçlar sessiz, vakur Erciyes’in başını yine bulutlar kaplamıştı. İnsanların üzüntüsüne sanki tabiat şahitlik ediyordu.

1716
21 Temmuz Salı günü sevenleri tarafından Kulpak Köyü’nde son yolculuğuna tekbirlerle uğurlandı. Develiye hüzün çöktü, dağ taş adeta şehidimize ağladı, Develi yastaydı.
Yakın arkadaşı, akrabası Rasim Doğan şehidimizi anlatıyor
“Develi’nin Kulpak Köyü’nde 01.01.1992 tarihinde doğdu. Hayatının baharında yeni açan gonca bir güldü, 23 yaşındaydı. Babası ona halen yaşayan dedesinin adını koydu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Develi’de yatılı olarak okudu, liseyi Kayseri İstiklal Lisesi’nde bitirdi. Yozgat, Bozok Üniversitesi Tarım Makinaları MYO’ dan mezun oldu. Ablası vardı. İki küçük kız kardeşi Develi Lisesinde öğrenciydi. Müsellim, ailenin soyadını devam ettirecek olan tek erkek evladıydı. Askerliğini 1993/1 tertip olarak Hakkâri Çukurca’da yaptı. Uzmanlık sınavını Ekim 2014 te kazanarak eğitime başladı. Ocak 2015 te Adıyaman’da Özal Harekât Taburunda göreve başladı. Ailesine düşkün, vatanını ve bayrağına âşık bir insandı” Diye anlattı akrabası, yakın arkadaşı Rasim Doğan. Zor konuşuyordu, unutamadığı bir anısını sordum. Bir değil, birçok var, ama şu anda aklıma gelmiyor dedi. Çok üzgündü, yıkılmıştı adeta, onu sesinden anladım. Daha sonra anlatırsın, dedim.
Şahadet şerbetini içen şehidimden bize kalanlar
Asker arkadaşı Ufuk Kaplanoğlu’na şehidimizin son sözleri şöyle:
-Kardeşime …” – Ne yaparsan yap, sana yakışmayanı yapma.” Diye yazıyor fotoğrafın arkasına. Ufuk’un cevabı:
-Devrem ben şimdi bana verdiğin montu nasıl giyinirim. Senin yazdığı bu notu nasıl okurum.” Bizleri üzüntü boğan bu anlamlı sözlerle bir kez daha yıkıldık. Duadan başka tesellimiz yok. Allah’ım ailesine, sevenlerine sabır ver.
Babası Yusuf Ünal, oğlunun son defa memleketine geldiğinde, mezarlığı ziyaret ettiğini ve “Şehit olursam beni buraya defnedin” diye vasiyette bulunduğunu, bu nedenle oğlunu Kayseri’deki şehitliğe değil, buraya defnettiklerini söyledi.
Müsellim elli yıllık arkadaşım, bana kardeş kadar yakın olan Ali Şahin’in de yeğeniydi. Şehidimizi kabına sığmayan, atak ve enerji dolu, inançlı bir insan olarak yâd etti.
Bir Sanatçı Duyarlılığı
“Gülben Ergen Jandarma Uzman Onbaşı Müsellim Ünal’ın şehit olması üzerine askerin fotoğrafını paylaştı, altına duygusal bir not düştü. İşte o not.
“Ne zor yetiştirdi büyüttü annen seni oğul…Ne emekler, ne anılar bıraktın sen anneciğine, babana, arkadaşlarına…Askere gidişin gururdu. O nur yüzün öyle aynası ki temiz yüreğinin, içine işleyen edebin…Yanıyor yürekler ama nafile ateş düştüğü yeri yakıyor. Bir ülkenin bölünemeyeceğini, ölümle, kanla hallolmayacağını anlayamadılar, seni kurban ettiler ailesinin tek erkek evladı, ailesinin kıymetlisi. Bizim, hepimizin ayıbı senin ölümün… Geride kalan milyonlarca kardeşin var çaresiz, korku dolular…Cennetinde huzurla uyu yüreğimize kazıdık seni. Biz işe yaramazlar tayfası, sen Cennetin Nur Yüzlü Askeri…”Helal olsun sana Gülben Hanım. Topluma mal olmuş insanlar sizin gibi duyarlı olsa keşke.
Aynı gün Urfa’nın Suruç ilçe ‘sinde 32 kişinin vefatına sebep olan terör saldırısını da lanetliyorum. Terörün dini, ırkı, vatanı olmaz. Genç yaşta şahadet şerbetini içen bütün şehitlerimizi saygıyla anıyor, vefat edenlere Allahtan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum.

Share
2.360 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...