logo

“XX.KOLORDU KOMUTANI ALİ FUAT PAŞA’NIN HABERLEŞME KAYIT DEFTERİ (Eylül 1919-Kasım 1920)”

Yukarda adı yazılan eser üç cilt olup, Kuvva-i Milliye Teşkilatları komutanı olan Ali Fuat Paşa’nın o çetin günlerin içerisinde geçen olaylar zinciri ve önerdiği tedbirleri içine alan İstiklal Harbi için birinci derecede kaynak bir eserdir.Bu eseri iki değerli araştırmacı hazırlamıştır: Çiğdem Aslan-Mustafa Toker.Eser Ankara’da 2013 yılında Türk İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nün 45.Kitabı olarak basılmıştır.
Bu hacimli kitAabın içerisinde İstiklal Harbi’nde düşmana karşı ilk silahlı mücadeleyi 5.Mart.1920 ‘de başlatan teşkilat Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı’dır. Milislerini toplayıp ilk harekete yön veren kişi de zamanın Develi Belediye Başkanı Kamberli Osman Efendi’dir.Nitekim bu milli irade sayesinde Develi milislerini destekleyen Yahyalı-Tomarza–Bünyan milisleri onca şehit vererek Haçın Harbi’ni kazandıran Kamberli Osman, Osman Coşkun,Velittin Çakıoğlu Velittin, gibi çoğu 1.Dünya Savaşı’nda M.Kemal ve Bnb.Kemal Doğan Bey’le beraber omuz omuza savaşmış Develi’li yedek subaylardır. Haçın Harbi’nin kıvılcımının Develi’de parlamasının sırrı da savaşmaya alışmış bu yedek subaylarımızın istiklal sevdasıdır.
Bu üç ciltlik haberleşme kayıt defterinden Kaymakamlık, Develi Askerlik Şubesi ve Bnb.Kemal Doğan ile yazışmalar seçilmiş ve bir dosyada toplanmıştır.Bunları seçip bir dosyada toplayan da İnş.Müh.Erdal Akdoğan ‘dır. Sağolsun bu dosyanın bir fotokopi örneğini de bizim için hazırlamıştır. Şu anda da arşivimizde bulunmaktadır.
Bu dosya bir ibret aynasıdır!.Bu ibretlik olaylar zincirinden biz isim açıklamadan sadece bir casusluk olayını anlatacağız.
Acıdır,Türkiye’nin haini boldur.Sun günlerde Amerika ile yaşadığımız olumsuz günlerin sebebi casusluk olayları da bunlardan biridir.Yıldırım Beyazıt’ı Timur karşısında mağlup ettiren,Yıldırım’ın ordusunda bulunan Anadolu beylerinin Timur’un tam yenilme anında ;Timur’un yanında bulunan Anadolu Beylerinin isteği doğrultusunda hareket eden beylerin, Osmanlı ordusu içerisinden askerleriyle birlikte Timur ordusuna ilhak etmeleridir!
İşte ülkemiz can,mal,namus ve özgürlük adına, Ermeni belasıyla uğraşırken
Kimisi de bu belalardan meded umarak rahat bir hayatı tercih ederek düşmana casusluk etmektedir.(Belge no:579, Tarih:23.12.1335 /1919)Ali Fuad Paşa’ya bilgi veren Askerlik Müfettişi Kemal(Doğan).
“Develi Kazası’nın….Köyü’ndan……Efendi ismimde bir şahıs bundan takriben yirmi gün önce deri ticaretiyle Haçın’a gider..Aynen şu sözleri söyler: Everek’de dehşetli çete yaptılar. Bütün Müslümanlar silahlandı.Yakında Haçın’a hücum edecekler ama milletin ekserisinin rızası yoktur. Bizi cebren sürüklüyorlar.Ben ricaya geldim.,der. Oraya da asker gönderiniz ve bizi kurtarınız.”
Bunu Tayyarda (Haçın Fransız işgal komutanı) haber alır ve Sis’e çağırır.Bu haber de Kozan’dan Develi’ye bildirilir ve “…zevcesi Talas’a sürülür.Hanesi,eşyası tahrip ettiler…Develi kazasına girmesine müsaade etmediler.Kaza Kaymakamı Atıf Bey16.12.1919’da Kozan Mutasarrıfı İhsan Bey’e telgrafla iki taraf için casus olduğunu ve hakkında kanunu işlem yapılmasını ve Develi’ye gönderilmesini talep..” etmektedir.
Bu ikili casusluk eden kişi üzerinde fazla durulmamış veya olay büyütülmemiş olacak ki bu kişi Develi’ye yerleşmiş ve nükteleriyle Develi’de şöhret bulmuştur.
Şurası bir gerçektir: Tarih bir milletin hafızasıdır. Şu küçük bir belge bile o kadar önemlidir ki!

Share
974 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Necip Fazıl'ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye'nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad'ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık. Şimdi de Üstad'ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ...
 • İSTİFA EDEN İHBAR TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı tarafa ödemek zorunda olduğu tazminattır. Söz konusu tazminat İş Kanunu’nun 17/4 maddesinde düzenlenmiştir. Şöyle ki;‘bildirim şartına uymayan taraf, bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır.’ İş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatı ödeme zorunluluğu hem işçi hem de işveren için geçerlidir. Bildirim süreleri her iki taraf için de uyulması gerekli bir usuldür. Uyulması gereken bildirim süresi işçinin işyerindeki çalışma süresine göre değişir. İşçinin çal...
 • ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir. Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekille...
 • Arkadaşımın Kızı (Dr.Ömür Kahraman)

  12 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Çağdaş Develi Gazetesi’nde Ömür Hanım hakkında çok güzel bir yazı yayınlamışsınız. Çok beğendim, duygulandım. Develi’mizden çıkan böylesi örnek alınacak insanları herkesin bilmesi, tanıması ve bilhassa gençlerin örnek alması lazım. Yazınız bu bakımdan oldukça değerli, güzel bir konuya parmak basmışsınız. Benimde çorbada bir tuzum bulunması babından bir şeyler yazdım. Yayınlarsanız memnun kalırım. 17.12.2021 tarihinde gazetemizde yayınlanan “Ben Başardım Siz de Başarabilirsiniz Ömür Kahraman Torba ile Yaşamak” başlıklı yazımla ilgili...