logo

VERGİ HAFTASI

Vergi, kamu hizmetlerini karşılamak amacıyla, kişilerden ve kuruluşlardan kanun yoluyla toplanan paralardır. Devletin vatandaşlara yüklemiş olduğu ekonomik zorunluluğun asıl işlevi devlet harcamalarını karşılamaktır.
Devletin bizlere yani vatandaşlara yüklediği bu ekonomik yükümlülüğün asıl işlevi, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi anayasamızda yer alan ve herkesin ödeme gücüne göre ödemekle yükümlü olduğu bir görevdir. Vergi ödemenin en temel ilkelerden biri fakir zengin fark etmeksizin tüm vatandaşların ödemesi gereken bir yükümlülüktür. Diğer bir ifadeyle vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden birisidir.
Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması ve toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi için 1990 yılından itibaren her yıl düzenli olarak 26 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında “Vergi Haftası” çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi ve vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının arttırılması amacıyla kutlanan bu haftada, çeşitli etkinler yapılmakta, vergi ödemenin ülkemiz için anlamı ve önemi tüm vatandaşlara anlatılmaktadır.
Vergi, bir toplumun ekonomi mekanizmasındaki en önemli çarktır. Ödenen vergiler sayesinde ülkemiz ekonomik bakımından ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekmektedir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli imkânlar sağlamakla birlikte topladıkları bu vergilerle vatandaşlarına en iyi şekilde hizmet sunmak zorundadır.
Zamanında ya da hiç verilmeyen vergiler sadece o bireyi değil, bütün toplumu etkilemektedir. Vergi miktarı az bile olsa ödenmelidir. Çünkü biriken para ile kendilerine öğretmen, doktor, polis veya rahat ve modern bir yaşam olarak geri dönmektedir.
Gerçi ülkemizde yediğimiz, içtiğimiz, yaktığımız, kullandığımız ve tükettiğimiz her şeyden vergi alınmaktadır. Vergilerin çokluğu birçok insanı mağdur etmektedir. Buna rağmen ülkesini seven insanlar vergilerini düzenli ödemeye gayret etmektedir.
Ülkemizde alınan vergiler, dolaylı ve dolaysız vergi olarak ikiye ayrılmaktadır.
Dolaylı vergi; Kişilerin devletten bir hizmet almaları veya bir malı satın almaları sonucunda meydana gelmektedir. KDV, damga, özel tüketim, gümrük, şans oyunları, özel iletişim, banka ve sigorta muamele, belediye, motorlu taşıtlar, emlâk, veraset ve intikal vergileri ile harçlar gibi.
Dolaysız vergi ise, ticaret ile uğraşanların kazandıklarından veya bir iş yerinde ücretli olarak çalışan memur ve işçilerin ücret ve maaşlarından kesilen vergilerdir. Gelir ve kurumlar vergisi gibi.
Gelişen toplum, büyüyen ülke arzu ediyorsak vergilerimizi düzenli bir şekilde vermeliyiz. Kalkınmış ülkelerin temelinde bilinçli vatandaşların ödedikleri vergiler yatmaktadır. Güçlü bir Türkiye meydana getirebilmek için vergi vermenin bir erdem, vergilendirilmiş kazancın ise kutsal olduğunu unutmayalım.

Share
880 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  30 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanılan hayatın özetinin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci’nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci kardeşim, dedem ile ilgili hatıralarım olup olmadığını sorunca düşünmeye...
 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...