logo

VEREM HAFTASI

İnsan sağlığını tehdit eden en ciddi hastalıklardan birisi olan verem (Tüberküloz), halk arasında ince hastalık diye bilinmektedir. Her yıl Ocak ayının ilk haftası veremle savaş haftası olarak kutlanmaktadır.
Bu sene 70. yılı kutlanacak olan Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası etkinlikleri, 02 -09 Ocak 2017 tarihleri arasında yürütülecektir. Bu haftanın amacı verem ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu hastalığa bütün kesimlerin dikkatinin çekilmesidir. Bu haftada bazı etkinlikler yapılmaktadır. Bu etkinliklerde verem hastalığının tanımı, veremden korunma yolları ve veremin neden kaynaklandığı konusunda insanlar bilgilendirilmektedir. Aynı zamanda hastalığın tedavisinin nasıl yapıldığı, erken teşhis durumunda tedavinin yapılacağı anlatılmaktadır.
İnsan sağlığı yönünden oldukça tehlikeli olan verem mikrobu, insan vücuduna solunum veya sindirim yoluyla girmektedir. Tedavi edilebilen hastalık, eğer erken teşhis edilmezse ölüme sebep olmaktadır. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktor bulmuştur. Bu nedenle bu mikroba Koch Basili adı da verilmiştir.
Mikroplar hangi organa yerleşirse hastalık o organın adı ile anılmaktadır. Akciğer Veremi, Kemik Veremi, Gırtlak Veremi, Deri Veremi, İlik Veremi gibi hastalıklara neden olmaktadır. Vücudun en zayıf ve dirençsiz olduğu anı kollayan verem, eğer dikkat edilmezse zengin- yoksul, genç-yaşlı demeden herkes bu hastalığın pençesine takılmaktadır.
Verem hastalığı ile ilgili bilinmesi gereken en önemli husus tedavi edilebilinir olmasıdır. Doktorlar iki üç haftadan fazla balgamlı, kanlı öksürük, nefes almada zorlanma, halsizlik, iştahsızlık, ani kilo kaybı, gece terlemesi gibi sorunlar yaşanması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesini söylemekte ve erken teşhisin hayat kurtardığını belirtmektedirler.
Bulaşıcı olması bakımından önem arz eden bu hastalığa karşı tıpta yaşanan gelişmeler sonucu bir aşı bulunmuştur. Bu aşıya B.C.G aşısı adı verilmiştir. Ülkemizde bebeklere ve okul yaşındaki çocuklara bu aşı yapılmaktadır. Bu aşı yaptırıldığı takdirde hastalık vücuda bulaşsa bile öldürücü bir etki yapmadan atlatılmaktadır.
Verem aşısı ülkemizde ilk defa 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu itibarla veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığına kavuşturmak amacıyla Verem Savaş Dispanserleri kurulmuştur.
Veremden korunmak için, havasız yerlerde kalmamalıyız. Dengeli beslenmeli ve B.C.G aşısı olmalıyız. Veremli hastaların eşyalarını kullanmamalıyız. Onların tabağından yemek yememeli, çatal ve kaşıklarını kullanmamalı ve bardağından su içmemeliyiz. Öksüren ve hapşıran insanlardan uzak durmalı, açık ve temiz havada dolaşmalıyız. Unutmayalım ki güneş ve temiz hava verem mikrobunun düşmanıdır.
Verem, halen günümüzde öldüren bulaşıcı bir hastalık olarak ön sıralarda yerini korumaktadır. Dünyada 8.4 milyon insan bu hastalığa yakalanırken 2 milyon insan ölmektedir. Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir. Öksürürken veya hapşırırken ağzımızı ve burnumuzu mümkünse bir mendille kapatmalıyız. Verem hastalığının belirtilerini hissettiğimizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıyız. Hastalandığımızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerimize bulaşmasını önleyebiliriz.
Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı “Doğrudan Gözetimli Tedavi” uygulanmaktadır. Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarımızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanmalıyız.
Bu arada verem tedavisinde kullanılan tüm aşı ve ilaçların ücretsiz olduğunu da unutmayalım.
Herkese sağlık dolu, mutlu ve güzel günler dilerim.

Share
1.192 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...