logo

VAKIFLAR HAFTASI

  Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur.

Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız hayır kurumları yapmıştır. Vakıflarımız Türk – İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Kısaca vakıf, tarih boyunca süregelmiş yardımlaşma ve dayanışma duygusunun kurumsallaşmış halidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2 Mayıs 1920 tarihinde, “Şer’iyye ve Evkaf Vekâleti” adıyla kurulmuştur. 3 Mayıs 1924 tarihinde ise bugünkü adını alarak Başbakanlığa bağlanmıştır. 5 Haziran 1935’te çıkan bir kanunla “Vakıflar Genel Müdürlüğü” bugünkü statüsüne getirilmiştir. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verilmiştir.

İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri “Vakıflar Haftası” kutlanmaktadır.

Daha önce Aralık ayının ilk haftası olan “Vakıflar Haftası”, 2001 yılından itibaren Mayıs ayının ikinci haftası olarak değiştirilmiştir. Buna rağmen, değişikliğin bazı kurum ve kuruluşlarına duyurulmamış olması sebebi ile bu kurum ve kuruluşlar tarafından “Vakıflar Haftası” kutlama etkinliklerinin halen Aralık ayının ilk haftası içerisinde yürütülmektedir. 

 Dinimiz yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı dinin temeli saymıştır. Peygamber efendimiz de yaptığı eylemlerde vakıflara ne kadar önem verdiğini göstermiştir ve onun yardım ettiği vakıflar sayesinde İslamiyet mirası bizlere ulaşmıştır. Vakıflar, Osmanlılar zamanında daha da yaygınlaşmıştır. Bu vakıflar din ve ırk farkı gözetmeksizin bütün insanlara yardım etmek amacıyla kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk de vakıflara ayrı bir önem vermiştir.  

Vakıfların hizmet yelpazesi oldukça geniştir. Eğitim – öğretim, belediye, sağlık işleri ve ihtiyaç sahiplerine hizmet etmek vakıfların görevleri arasındadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü, vakıf mallarını ekonomik bir şekilde işletmek, mimari ve tarihi değere sahip vakıf eski eserleri muhafaza ve imar etmek, vakfa ait müesseseleri gayelerine göre yaşatmayı amaçlamaktadır.
Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü eline geçen kira gelirleriyle yoksul ve yardıma muhtaç insanlara yardım etmekte ve çeşitli sosyal imkânlar sunmaktadır.

Vakıf eserlerinin koruma altına alınması, bakım ve onarımlarının yapılması ve yıllarca ihmal edilen eserlerimizin yeniden hayat bulması için tüm imkânların seferber edilmesi gerekmektedir.
Son yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü bu konuda atılım yaparak birçok vakıf eserlerinin onarımını yaparak hizmete geçmesini sağlamıştır. Halen de vakıf eserleri, camilerin onarımları devam etmektedir. Binlerce ihtiyaç sahibi aileye sıcak yemek ve erzak yardımı yapılmaktadır.

​ Vakıflar atalarımızın bizlere bıraktığı kültür miraslarıdır.Tarihimizden günümüze köprü olan vakıflara sahip çıkalım.
Hizmetlerini sürdürebilmesi için onlara yardım edelim. Vakıf eserlerinin korunmasına yardımcı olalım.
Bu güzel vakıf kültürünü sonsuza kadar yaşatalım.

Share
3.091 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+9 = ?

#

VAKIFLAR HAFTASI” için 1 yorum

 1. Avatar Adem BAKMAZ : diyor ki:

  Mustafa bey, sizi şahsen tanımasamda bir Aygözmeli olarak çocuklum aşağı Everek de geçti diyebilirim. Çekemoğulları ailesini namlarıyle tanırım. Okullarımızda vakıflar haftası eskiden işlem görürdü, neolduda unutuldu.Güzel işlemişiniz ağzınıza sağlık Adem BAKMAZ Çanakkale

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimiz 1950'li yıllarda İstanbul Aksaray'da Akdemir Apartmanı'nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi'yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey'in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey'in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci'den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yı...
 • DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir. Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve ...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul'dan oluştu. Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz'in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısı...
 • KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönder...