logo

VAKIFLAR HAFTASI

  Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur.

Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız hayır kurumları yapmıştır. Vakıflarımız Türk – İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, vakfetme duygusunu, paylaşma ahlakını da nesiller boyu taşıyarak, sosyal ve toplumsal rolünü hiç bırakmamıştır. Kısaca vakıf, tarih boyunca süregelmiş yardımlaşma ve dayanışma duygusunun kurumsallaşmış halidir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü 2 Mayıs 1920 tarihinde, “Şer’iyye ve Evkaf Vekâleti” adıyla kurulmuştur. 3 Mayıs 1924 tarihinde ise bugünkü adını alarak Başbakanlığa bağlanmıştır. 5 Haziran 1935’te çıkan bir kanunla “Vakıflar Genel Müdürlüğü” bugünkü statüsüne getirilmiştir. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verilmiştir.

İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri “Vakıflar Haftası” kutlanmaktadır.

Daha önce Aralık ayının ilk haftası olan “Vakıflar Haftası”, 2001 yılından itibaren Mayıs ayının ikinci haftası olarak değiştirilmiştir. Buna rağmen, değişikliğin bazı kurum ve kuruluşlarına duyurulmamış olması sebebi ile bu kurum ve kuruluşlar tarafından “Vakıflar Haftası” kutlama etkinliklerinin halen Aralık ayının ilk haftası içerisinde yürütülmektedir. 

 Dinimiz yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı dinin temeli saymıştır. Peygamber efendimiz de yaptığı eylemlerde vakıflara ne kadar önem verdiğini göstermiştir ve onun yardım ettiği vakıflar sayesinde İslamiyet mirası bizlere ulaşmıştır. Vakıflar, Osmanlılar zamanında daha da yaygınlaşmıştır. Bu vakıflar din ve ırk farkı gözetmeksizin bütün insanlara yardım etmek amacıyla kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk de vakıflara ayrı bir önem vermiştir.  

Vakıfların hizmet yelpazesi oldukça geniştir. Eğitim – öğretim, belediye, sağlık işleri ve ihtiyaç sahiplerine hizmet etmek vakıfların görevleri arasındadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü, vakıf mallarını ekonomik bir şekilde işletmek, mimari ve tarihi değere sahip vakıf eski eserleri muhafaza ve imar etmek, vakfa ait müesseseleri gayelerine göre yaşatmayı amaçlamaktadır.
Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü eline geçen kira gelirleriyle yoksul ve yardıma muhtaç insanlara yardım etmekte ve çeşitli sosyal imkânlar sunmaktadır.

Vakıf eserlerinin koruma altına alınması, bakım ve onarımlarının yapılması ve yıllarca ihmal edilen eserlerimizin yeniden hayat bulması için tüm imkânların seferber edilmesi gerekmektedir.
Son yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü bu konuda atılım yaparak birçok vakıf eserlerinin onarımını yaparak hizmete geçmesini sağlamıştır. Halen de vakıf eserleri, camilerin onarımları devam etmektedir. Binlerce ihtiyaç sahibi aileye sıcak yemek ve erzak yardımı yapılmaktadır.

​ Vakıflar atalarımızın bizlere bıraktığı kültür miraslarıdır.Tarihimizden günümüze köprü olan vakıflara sahip çıkalım.
Hizmetlerini sürdürebilmesi için onlara yardım edelim. Vakıf eserlerinin korunmasına yardımcı olalım.
Bu güzel vakıf kültürünü sonsuza kadar yaşatalım.

Share
2.319 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?

#

VAKIFLAR HAFTASI” için 1 yorum

 1. Avatar Adem BAKMAZ : diyor ki:

  Mustafa bey, sizi şahsen tanımasamda bir Aygözmeli olarak çocuklum aşağı Everek de geçti diyebilirim. Çekemoğulları ailesini namlarıyle tanırım. Okullarımızda vakıflar haftası eskiden işlem görürdü, neolduda unutuldu.Güzel işlemişiniz ağzınıza sağlık Adem BAKMAZ Çanakkale

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...