logo

VAKIFLAR HAFTASI

İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla 1985 yılından beri “Vakıflar Haftası” kutlanmaktadır.
Vakıf, bir kişinin belirli bir hizmetin yerine getirilmesi ya da başkalarının yararlanması için ya malını ya parasını ya da mülkünü bağışlayarak oluşturulmuş bir kuruluştur. İnsanlar arasında sosyal dayanışmanın sağlanması, yardımlaşmak, birbirine destek olmak, acı ve mutlu günlerini paylaşmak, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmek için fertler arasındaki ilişkilerin iyi olması gerekir.
Öncelikli vakıf kelimesinin bizdeki sadaka, zekât ve bağış türünden geldiği, temelinde dini esasımızın bulunduğu, Müslümanlık bilincinin olduğunu hepimizin bilmesi gerekmektedir. Vakıf kültürü ile birlikte yardımlaşmanın esas alınması, devletimizin ve kamu kurumlarımızın yetişemediği yerde sivil toplum kuruluşlarımızın ve vakıf müesseslerinin vatandaşlarımıza, insanlık namına sundukları hizmetleri kapsadığını da bilmeliyiz.
Dinimiz yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı dinin temeli saymıştır. Peygamber efendimiz de yaptığı eylemlerde vakıflara ne kadar önem verdiğini göstermiş ve onun yardım ettiği vakıflar sayesinde İslamiyet mirası bizlere ulaşmıştır. Günümüzde de büyük öneme sahip olan vakıflar; Osmanlı zamanında yaygınlaşmış, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da önemini ve etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür.
Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır. Tarihin her döneminde atalarımız “Hayır Kurumları” yapmıştır. Vakıflarımız Türk İslam Medeniyetinin en önemli tarihsel mirasıdır. Geçmişten bugüne insanlık medeniyetine bıraktığı eserlerin yanında, toplumumuzda birlik ve beraberliğin güçlendirilmesi, şefkat ve dayanışmanın tesis edilmesi hususunda ecdadımızın bize bıraktığı en değerli miraslardandır.
5 Haziran 1935’te çıkan bir kanunla Vakıflar Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verilmiştir. İnsanların yaratılışında olan yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri 3-9 Aralık tarihleri arasında “Vakıf Haftası” kutlanmaktadır.
Vakıf eserlerinin koruma altına alınması, bakım ve onarımlarının yapılması ve yıllarca ihmal edilen eserlerimizin yeniden hayat bulması için tüm imkânlarını seferber edilmesi gerekmektedir. Son yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğü bu konuda atılım yaparak birçok vakıf eserlerinin onarımını yaparak hizmete geçmesini sağlamıştır. Halen de vakıf eserleri ve camilerin onarımları devam etmektedir. Ayrıca, binlerce ihtiyaç sahibi aileye sıcak yemek ve erzak yardımı yapılmaktadır.
Daha önce Aralık ayının ilk haftası olan “Vakıflar Haftası”, 2001 yılından itibaren Mayıs ayının ikinci haftası olarak değiştirilmiştir. Buna rağmen, değişikliğin bazı kurum ve kuruluşlarına duyurulmamış olması sebebi ile bu kurum ve kuruluşlar tarafından “Vakıf Haftası” kutlama etkinliklerini hala Aralık ayının ilk haftası içerisinde yürütülmektedir. 2020 yılı tüm dünyada ve ülkemizde devam eden “Korana virüs” salgınından dolayı sosyal medya aracılığıyla Vakıf Haftasını gerçekleştirilmesi beklenmektedir.
Tarihin izlerinin yaşandığı eserlerimize sahip çıkalım. Yaşamaları için yardım edelim. Vakıf eserlerini korumak için yardımcı olalım. Hayırlı iş yapmanın en emin yolu vakıflara yapılan bağışlar olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım. Ayrıca, Vakıfların, atalarımızın bizlere bıraktığı kültür mirasları olduğunu da unutmayalım. Bu vesileyle Vakıflarımızın yaşatılmasına katkıda bulunan hayırsever kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.

Share
7.445 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...