logo

Üstad Necip Fazıl Kısakürek ile Eskimez Hatıralar

Necip Fazıl’ın ömrünü vakfettiği davanın, onun geride bıraktığı mirasın, onun cesur duruşunun bilhassa günümüzde çok daha iyi anlaşılması gerektiğine inandık ve Üstadımızın ocağı olan Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) olarak 2020 yılını “Necip Fazıl yılı” ilan ettik. Türkiye’nin 81 ilinde edebiyat, kültür ve sanatın her alanında etkinlikler tertip ederek Üstad’ı eserleriyle genç nesillere anlatarak ideal gençlik tasavvuruna ulaşmak için çabaladık.
Şimdi de Üstad’ı günlük hayatın akışıyla tanıtmak, anılarla zihinlerde canlandırmak ve onun çağın ötesinde yer alan mefkuresini nesilden nesile ulaştırmak gayesiyle “Üstad Necip Fazıl Kısakürek’le Eskimez Hatıralar”kitabını yayınlamış bulunuyoruz. İnanıyoruz ki Üstad’la geçirilen ve kaleme dökülen bu hatıralar, onu daha yakından tanımamıza ve zihin dünyasının bizlerin çerçevesinde daha da berraklaşmasına yol açacaktır.
“Genç adam yollarımı adım adım bilirsin.
Erken gel beni evde bulmayabilirsin.”
MTTB Kültür Müdürü, 11.Cumhurbaşkanı Başdanışmanı M.Bahaeddin Cebeci Anlatıyor:
Sene 1972 Milli Gazete yeni yayınlanmaya başlamıştı. Büyüğümüz Hasan Aksay iş başında İbrahim Eken hocamıza bana yardımcı olacak “ bir genç bul”, gazeteyi idare edecek bir genç. Hocam da beni önermiş. O günlerde Üstad gazetede “ÇERÇEVE” başlığında köşe yazarlığı yapıyordu.
Haftada bir iki kez gazeteye uğrardı. Gazeteye Üstad Necip Fazıl gelince ben işi gücü bırakır onunla ilgilenirdim. “Aç mısınız ?” diye sorardım. Bazen aç gelirdi. Üretmen İş hanının altındaki köfteciden köfte alır, varsa yanına bir tatlı da alırdım. Yemek sonrası Üstad kahveyi sade içerdi. Sigarası bitince Bafra sigarası alırdım. Üstad her gazeteye gelince Bahaeddin nerede? diye beni sorar hemen yanına gelir elini öper hizmetlerini yapardım.
Üstadın Hassa Ordusu Kayseri’den Milli Gazete’de hiç unutamadığım bir hatıram: Üstad bir gün “ Bahaeddin sen nerelisin ?” dedi. ”Üstad’ım Kayseriliyim” dedim. “Benim hassa ordum Kayseri’dendir” bunu biliyor musun dedi. Hassa ordusu padişahların sarayı korumak için tayin ettiği ordudur. Bende dedim ki “Üstadım kabul edersen, bizde o ordunun neferiyiz” dedim. ”Aferin” dedi. Bunu hiç unutamam. Kayseri’de Üstada âşık bir grup vardı. Türkiye’de ilk kez Büyük Doğu Kulübü’nü Kayseri’de kuruldu.Dr.Cafer Tatlıbal Ağabey anlatıyor: Üstad bana sen nasıl Maraşlısın? Neden benim etrafımda sizler değil de Kayserililer var? derdi diye anlatıyor. “Ben bir padişah olsam hassa ordum Kayserililerden olurdu”. Derdi. Maraşlıları ile iyi şeyler söylemedi. Kalktım gidecektim. Öyle bir söz etti ki tekrar oturmak zorunda kaldım. Bana bağırarak “Maraş’ın kötü yönlerini saydım. İyi yönlerini saymak için zaman kifayet etmez, Kayserililer hassa ordum, Maraşlılarda hanedandır” dedi ve gönlümüzü aldı.
Eski İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İrfan Gündüz Hocam anlatıyor: Üstad Kayserilileri çok severdi ve bazı arkadaşlarımıza sevgilim diye hitap ederdi. Kayseri, Konya, Maraş, Malatya, Nevşehir, Yozgat illerini Anadolu’nun ruh kökü diye ifade ederdi. Üstad kemiyetçi değil keyfiyetçi gençliğin yetişmesi ve gelişmesine ömrünü vermiş bir gönül ve dava adamıdır. ”Sultan fikir hassa ordusunu Kayserililerden kursa yeridir” derdi. Bir konferansında Kayserililer size bir müjde vereyim. Sakarya şiiri de Kayserilidir, dedi. Kayseri’ye konferansa trenle geliyor. Dönüşünde Kayserililerden aldığı moralle duygulanmış ve bu tren yolculuğunda Sakarya şiirini kaleme almış. Sakarya ile tren rayları kıvrım kıvrım beraber giderler. O yüzden “İnsan bu su misali kıvrım kıvrım akar ya! / Bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya.” Derken kastettiği kıvrımlı yolculuktu.
MTTM Öğrenci İşleri ve Basın Yayın Müdürü, İcra Konseyi Başkanı 23 ve 24 Dönem Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel Ağabey anlatıyor: Hiç kimsenin fikrini direkt söyleyemediği bir düzen, camilerin sadece namaz vakitlerinde açıldığı yıllar… Böyle bir zaman diliminde farklı düşünen ve yazanları kulp takıp ya hapse atıyor ya da itibarsızlaştırmak için her şeyi yapıyorlardı. İşte böyle bir zaman dilimindeki havayı, kalemi, imanı ve aksiyonu ile zorlayan bir fikir ve düşünce adamı Necip Fazıl Kısakürek olmuştur. Resmi ideolojiye karşı halkın ve hakkın yanında olan fikirlerini topluma anlatmaya çıkıyordu. Anadolu’ya konferanslara çıktığı bir dönemde Kayseri’ye gelmişti “iman ve aksiyon” konulu bir Konferansı’nda ilk defa kendini dinleme fırsatı buldum. Kayseri’de üstadı sevenler olmasına rağmen henüz bir yerleşik kalıcı yerimiz de yoktu. Bazı kitabevlerinde buluşup konuşabiliyorduk. Necip Fazıl Kısakürek’in Anadolu’daki bu konferansları bugünkü neslin o zaman toprağa atılmış tohumları olarak öne çıktı.
Üstadı Kayseri’deki konferanstan sonra ilk defa MTTB’nin merdivenlerinden inerken gördüm. Çok heyecanlandım elini öpmek için uzandığımda “anne ve babandan başka layık olmayan kimsenin elini öpme” dedi. Nereli olduğumu sorarak Kayseri’ye ve Kayserililerle iftiharlar etti.
Zaman geçtikçe İstanbul’a ve çevresine alıştık. MTTB’de çeşitli görevlerde bulundum. Milli Gençlik Dergisi faaliyet raporlarını çıkarırken üstadla yakın ilişkilerimiz oldu. Bizleri zaman zaman Erenköy’deki bahçe içindeki köşke davet eder sohbetinden ve fikirlerinden istifade ederdik. Bab-ı Ali’deki Büyük Doğu Dergisi idarehanesine çok sık giderdik.
Üstadı bir kez daha rahmetle anıyorum. Allah kendisinden razı olsun, mekânı cennet olsun.

 

Share
216 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...