logo

UMUT VE UMUTSUZLUK

  Uzun zamandır umut ve umutsuzluk kavramları hakkında yazı yazmak istiyordum. O da bu haftaya nasip oldu.
   Hepimiz hayatımızda birçok zorluklar ve çaresizlik ile karşılaşıp, umutsuzluğa kapıldığımız zamanlar olmuştur. Bu anlar da adeta elimiz kolumuz bağlı hisseder ve hayata küseriz. Hatta daha da ileri giderek hayatı kendimize zindan ederiz.

İnsanlar hayatları boyunca her zaman güzel şeyler ile karşılaşmazlar. Kimi zaman çok zor zamanlar, insanın yakasına yapışabilir ve bu durum da insanın güçsüz hissetmesine sebep olabilir. Hatta insan bazen kendisini o kadar kötü hisseder ki, bir daha hiçbir şeyin istediği gibi olmayacağına inanmaya başlar. Bu durumun adına umutsuzluk denir.

Bazen öyle anlar olur ki keşke şunu yapsaydım bu olmazdı, keşke şunu söyleseydim yanlış anlaşılmazdım gibi keşkeler, çaresizliğimizin bir ifadesi olarak kafamızı meşgul eder ve uykumuzu kaçırır. Bu da kendimize olan güven duygumuzu kaybettirir. Umutsuzluğa kapılmak doğru değildir. Kaybetmenin ilk basamağı umutsuzluğa düşmektir.
Çaresizlik ve umutsuzluk ne kadar büyük olursa olsun, o umutsuzluğu giderecek mutlaka bir yol vardır. Türk atasözünde “Allahtan ümit kesilmez”, “Gün doğmadan neler doğar” ve “Çıkmadık candan ümit kesilmez” atasözleri de günlük konuşma dilinde oldukça yaygın kullanılan sözlerdir.
Oysa hayatımızda umutsuzluk ile umut hep yan yanadır. Bazen hiç ummadığımız veya beklemediğimiz anda umut karşımıza çıkar. Bizi bu karanlık ortamdan alır, aydınlığa ve refaha çıkartır. Yüzümüz güler. Çoğumuz zaman zaman umuda kapılıp hayallerimizin peşinden koşmadık mı?
Hayatımızda arzuladığımız bir şeyin olmasını istiyorsak onu hayal etmemiz gerekir. Çünkü hayallerimiz bize umuttur. Umutlar geleceğimizdir, hayatta kalmamızı sağlayan yaşama sebeplerimizdir.
Bir insanı güçlü kılan, onu ayakta tutan ve hayata bağlayan değerlerden biridir umuttur. Umudu olmayan insan yaşama sevincini kaybeder. Umut başarmanın ana kaynağıdır. Ne yapıp edip umudumuzu kaybetmeyelim. Hayatta kayıplar yaşanabilir kendimizi çıkmazda hissetsek dahi bizi kurtaracak olan umutlarımız olur. En umutsuz görülen zamanlarda, umutsuzluk yerine umudu, vazgeçmek yerine mücadeleyi seçmeliyiz.
Umut, kişide olumlu çağrışımlar yapan bir kavramdır. Geleceğe dönüktür ve iyi şeylerin olacağı beklentisi içerisinde olmaktır. Umut, insanın başarılı olacağı düşüncesini besler ve büyütür. Bu açıdan da vazgeçilmezdir.
Unutma ki, umudunu kaybeden kişi her şeyini kaybeder. Ama umudunu kaybetmeyen kişi ise yeniden teşebbüse geçer. Umut düzeyi yüksek insanlar, yaşam amaçları belirleme ve bu amaçlara ulaşma konusunda daha yüksek özgüvene sahiptirler.
Umut, insanı her zaman aydınlığa taşıdığından bu duyguya sahip çıkmak gerekir. Ne yapıp edin, siz de umudunuzu kaybetmeyin. Umut, duyguların en değerli olanıdır. Çünkü umut, insana moral verir, kişinin ufkunu açarak önünü görmesini sağlar.

Share
2.246 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...