logo

ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ

Hayal kurmanın yaşı yok, uçurtma uçurmanın da. Uçurtma, üzeri renkli kâğıtlarla, bezle, naylon vb. kaplanmış hafif çıtalardan yapılmış çokgen biçimli bir gövde ve süslü bir kuyruktan oluşan, sicimle bağlanarak, rüzgâr yardımıyla uçurulan bir tür oyuncaktır. Uçurtma, hafif malzemeden yapılmış yüzeylerin, rüzgâra direnç oluşturan yükselme yönünde oluşturduğu kuvvet ile bağlı bulunduğu ipin oluşturduğu kuvvet arasındaki etkileşim sonucunda gökyüzünde asılı kalabilen nesnelere verilen isimdir.
Eşkenar üçgen, dörtgen, altıgen gibi geometrik şekillerde ya da balık, kuş, yılan, ejderha, kelebek, lamba ve yöresel şekillerde olmak üzere yüzlerce çeşidi bulunan uçurtmanın ilk yapılış tarihi olarak çeşitli kayıtlar M.Ö. 3000 yıllarını göstermektedir.
Çin’de doğup uzak doğuda hızla yayılan uçurtma ünlü kâşif Marco Polo tarafından Malaya adalarından satın alınarak Hollanda’ya götürülmüştür. Bu şekilde Avrupa ülkeleri uçurtmayı tanımış ve burada da sevilerek hızla yaygınlaşmıştır. Avrupa’ya ulaşan uçurtma burada ciddi bir değişim geçirerek çift ipli, dört ipli uçurulmak suretiyle havada şekiller çizen gösteri uçurtmaları haline dönüştürülmüştür.
Avrupa ve Amerika’da da aynı Uzak Doğu’da olduğu gibi uçurtma eğlencenin ötesinde çeşitli etkinliklerde de kullanılmıştır. 1572 yılında Benjamin Franklin’in şimşeğin elektriksel yapısını uçurtma marifetiyle bulması bu açıdan çok bilinen bir örnektir.
Her biri birbirinden güzel ve muhteşem tasarımlara sahip uçurtmaların gökyüzünü süslediği bu gün, büyük ya da çocuk fark etmez hepimizi hayran bırakmıştır.
“Uluslararası Uçurtma Günü” her yıl 14 Ocak’ta kutlanan bir özel gün olup, 1989 yılından bu yana kutlanmaktadır. Uluslararası Uçurtma Günü, Hindistan’da, her yıl gerçekleşen festivalleriyle ünlü Gujarat eyaletinde başlamıştır. Gujarat sakinleri aylar öncesinden uçurtmalar üretmeye başlar, böylece milyonlarca insan Gujarat’ı ziyaret ettiğinde yeterince uçurtma göreceklerine emin olabilirler.
Hint dilinde Uttarayan adı verilen uçurtma festivali, kışın yaza dönmeye başladığı günü işaret ettiği için tarih kesin olarak seçilmiştir. Uçurtmaların varlığı birkaç yüzyıl önce dünyanın farklı yerlerinde gözlemlenmiştir.
Başlangıçta, uçurtma uçurmak çok zenginlerin uyguladığı bir spordu, ancak son yıllarda dünyanın dört bir yanından gelen insanların, özellikle de Japonya, İtalya, İngiltere, Kanada, Brezilya, Endonezya, Avustralya, ABD, Malezya, Singapur, Fransa ve Çin’ den gelen insanların da katılabileceği bir festival haline gelmiştir.
Öncelikle çocukluk kültürümüzün içinde yer alan ve bahar aylarında neşe içinde yapılan uçurtma şenlikleri hepimizin anıları arasında yer almıştır. Çocukluğumda mahallemizdeki çocuklarla birlikte toplandığımızda kâğıttan bükülerek yaptığımız üçgen biçimindeki uçurtmalar uçururduk. Küçük uçurtmaların yanı sıra bazen de büyüklere çıtalı uçurtma yatırırdık. Hafif bir rüzgârda bile uçacak uçurtmaya dengeli ve yeterli uzunlukta kuyruk bağlardık. Daha sonra açık alanda bu uçurtmaları uçururduk.
Ülkemizde her yıl yüzlerce uçurtma şenliği yapılmaktadır. Bunlar genellikle uçurtma atölyesi, şenliği, yarışması, festivali diye adlandırılır. Bu etkinlikler genelde içe dönük yani ulusal boyutta olmaktadır.
Ülkemizde, “Uluslararası Uçurtma Festivali” 1997 yılında ilk defa İstanbul’da yapılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi sponsorluğunda Türkiye’de ilk defa “Uluslararası İstanbul Uçurtma Festivali” gerçekleştirilmiştir. Bu festival kapsamında, birçok ülkeden çok sayıda profesyonel uçurtmacı ve uluslararası uçurtma hakemleri de Türkiye’ye gelmişlerdir.
Ülkemizde Ocak ayı genelde soğuk kış günlerine denk gelse de gene de eğer çok kötü bir hava yoksa siz de kutlayabilirsiniz. Ama ülkemizde genelde uçurtma şenlikleri Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır. Aslında, bir çocuğunuz / çocuklarınız varsa, belki de birlikte kaliteli zaman geçirmek için harika bir gün olabilir. Çocuklarınızı sanal alemden biraz uzak durmalarını ve havada uçurtma uçurmalarını sağlayın.

Share
1.030 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

#

ULUSLARARASI UÇURTMA GÜNÜ” için 1 yorum

 1. Uçurtma konusunu işlemeniz güzel olmuş ama eksik. birincisi Hindistan’da yapılan festivallere 2011’den beri Türkiye’deki ucurtna takımları da katılıyor, pek çok ülke yazılmış olmasına rağmen Türkiye’nin adı yazılmamış 😳
  İki, İstanbul’da yapılan Uluslararası uçurtma festivallerinin tamamı İstanbul uçurtmacılar derneği tarafından projelendirmiş ve İBB Sponsorluğunda yapılmıştır .
  yazı metninize baktığımız zaman bizim ifadelerimizden bir kısmı kopyala yapıştır yapmanıza rağmen bunu da da pas geçmişsiniz 🤕
  Detaylı bilgilere ulaşmak için http://www.ucurtmamuzesi.net ve http://www.ucurtma.tv sitelerimizi inceleyebilirsiniz 🙂

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...