logo

ULUSLARARASI TOPRAK ANA GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından kutlanması kabul edilen dünya günleri arasında belki de yeri en özel olan günlerden biri de 22 Nisan Uluslararası Toprak Ana Günüdür. Bazı kaynaklar tarafından da “Uluslararası Yeryüzü Günü” ya da doğrudan “Dünya Günü” olarak da geçen Toprak Ana Günü, üzerinde yaşadığımız dünyanın özüne dönük bir farkındalık yaratma amacını taşımaktadır.
İnsanlığın binlerce yıldır üzerinde yaşamını sürdürdüğü ve kendisinin milyarlarca yıllık yaşı olan gezegenimiz dünya, verimi, hayatı ve canlılığını topraktan almaktadır. Yalnızca toprak tüm insanlık tarafından yurt, vatan, verim, yuva gibi aidiyet ile sahiplik içeren anlamlar içermektedir.
İlk olarak San Francisco’da, 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında, John McConnell tarafından ortaya atılmıştır. McConnell, tüm canlılara hayat veren dünyamızın önemini hatırlatacak ve çevresel tehditlere dikkat çekilmesini sağlayacak özel bir gün fikrini dile getirmiştir.
Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 tarihinde ilk “Dünya Günü” kutlamaları yapılmış ve tarihe geçmiştir. Yapılan bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenmiştir. Tüm bunların sonucunda çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk “Temiz Hava Yasası” ve Temiz su Yasaları” hazırlanmıştır.
22 Nisan Dünya Günü, üstünde yaşadığımız dünya ve ekosistemleriyle uyum içerisinde yaşamamız gerektiğini hatırlatmak için kutlanmaktadır. 1990 yılından itibaren Dünya Günü, ABD’yi aşan ve uluslararası çapta kutlanan bir güne dönüşmüştür.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2009 yılından bu yana her yıl 22 Nisan gününü, gelecek nesillerin ekonomik, sosyal ve çevresel ihtiyaçları ile doğa arasında bir uyumlu bir dengenin kurulmasını teşvik ederek yaşam ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ‘Uluslararası Toprak Ana Günü’ olarak ilan edilmiştir.
Bu kutlama kararı 2009 yılında elli ülkenin kararıyla alınırken “Dünya ve ekosistem bizim evimizdir” düşüncesiyle “Doğa ve dünya ile uyum” yaklaşımı esas alınmıştır. “Tabiat Ana” teriminin benimsenmesi de insanlar, diğer canlılar ve dünyadaki diğer varlıklar arasında karşılıklı bağımlılığı yansıtması bakımından önem arz etmektedir.
Diğer taraftan uluslararası bir inisiyatif olan “Uluslararası Slow Food” hareketi, her yıl 10 Aralık tarihini “Terra Madra Day” ismiyle “Toprak Ana Günü” olarak kutlamaktadır. Bu hareketin topraktan yetişen besinlerle sağlıklı ve doğal beslenme ile yetiştiriciliğe dönük ekolojik ve geleneksel bir anlam taşıyan Toprak Ana Günü, ülkemizde de yine sivil inisiyatiflerce çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Ancak bu yazının konusu olan 22 Nisan Uluslararası Toprak Ana Günü” ayrı bir dünya günüdür.
Ne var ki, ülkemizde ve dünyada giderek artan çevre sorunları, bugün doğa ve insan sağlığına ciddi zararlar verirken, küresel ısınma nedeniyle, doğal alanlar ve kentsel çevre istismar edilmektedir. Ormansızlaşma, enerji politikalarından madencilik faaliyetlerine kadar geniş yelpazede yaşanan olumsuzluklar, doğa katliamları yalnızca bugünü değil, ülkemizin ve yeryüzünün geleceğini de tehlikeye atmaktadır.
Böylece erozyondan su kirliliğine, küresel ısınmadan radyoaktif atıklara kadar uzanan bir dizi çevresel sorunlara bilimsel bir yaklaşımlarla çözüm getirme gereğini tartışılmaz kılmaktadır.
Dünya Günü, dünyanın en büyük çevre hareketlerinden birisidir. Dünya Gününe bu pandemi içinde olduğumuz günlerde daha dikkatli hareket etmeliyiz. Daha güzel bir dünya için çevreye, toprağımıza daha duyarlı olmalı ve ona sahip çıkmalıyız.
Bu vesileyle 22 Nisan Dünya Gününüz kutlu olsun.

Share
336 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...
 • DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Günlük yaşantımızda ellerimiz, çevre ile sürekli temas halindedir. Ellerimiz en fazla mikroorganizma barındıran organımızdır. Ellerimiz temiz gibi görünse de, gözle görülmeyen bakteri, virüs ve parazitler gibi pek çok hastalık yapıcı etkeni üzerinde taşıyabilir. Çağdaş sağlık hizmeti anlayışı, öncelikle sağlığın koruması ve geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu çerçevede ele alındığında, günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlaştırılması önemli bir koruyucu sağlık hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Çocukların çoğu, sadece ellerini...
 • Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday’ın Albümünden

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Hayırsever Hava Yarbay Merhum Alaaddin Lütfi Kuday'ın Albümünden Dünyanın neresinde olursam olayım bu bayrak için ölürüm. (A.L.K) Rahmetle Anıyoruz... ...
 • DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ

  07 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Tüm dünyayı ve hayatımızı akıl almaz bir biçimde değiştiren Covid-19 salgını nedeniyle küresel olarak eşi görülmemiş bir sağlık önceliği taşımaktadır. Covid-19 virüsünden kendimizi korumaya çalıştığımız bugünlerde ruh sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Dünya virüsü kontrol altına almak ve çözüm bulmak için mücadele etmektedir. Bu arada yaşanan endişe, korku, izolasyon, sosyal etkileşimimizin temassız ve mesafeli niteliği, enflasyon sonucu ağırlaşan ekonomik koşullar, kısıtlamalar kendimizi sürekli tehlike ve tehdit altında hissetmemiz, ...