logo

ULUSLARARASI TOPRAK ANA GÜNÜ

Birleşmiş Milletler tarafından kutlanması kabul edilen dünya günleri arasında belki de yeri en özel olan günlerden biri de 22 Nisan Uluslararası Toprak Ana Günüdür. Bazı kaynaklar tarafından da “Uluslararası Yeryüzü Günü” ya da doğrudan “Dünya Günü” olarak da geçen Toprak Ana Günü, üzerinde yaşadığımız dünyanın özüne dönük bir farkındalık yaratma amacını taşımaktadır.
İnsanlığın binlerce yıldır üzerinde yaşamını sürdürdüğü ve kendisinin milyarlarca yıllık yaşı olan gezegenimiz dünya, verimi, hayatı ve canlılığını topraktan almaktadır. Yalnızca toprak tüm insanlık tarafından yurt, vatan, verim, yuva gibi aidiyet ile sahiplik içeren anlamlar içermektedir.
İlk olarak San Francisco’da, 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında, John McConnell tarafından ortaya atılmıştır. McConnell, tüm canlılara hayat veren dünyamızın önemini hatırlatacak ve çevresel tehditlere dikkat çekilmesini sağlayacak özel bir gün fikrini dile getirmiştir.
Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 tarihinde ilk “Dünya Günü” kutlamaları yapılmış ve tarihe geçmiştir. Yapılan bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenmiştir. Tüm bunların sonucunda çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk “Temiz Hava Yasası” ve Temiz su Yasaları” hazırlanmıştır.
22 Nisan Dünya Günü, üstünde yaşadığımız dünya ve ekosistemleriyle uyum içerisinde yaşamamız gerektiğini hatırlatmak için kutlanmaktadır. 1990 yılından itibaren Dünya Günü, ABD’yi aşan ve uluslararası çapta kutlanan bir güne dönüşmüştür.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 2009 yılından bu yana her yıl 22 Nisan gününü, gelecek nesillerin ekonomik, sosyal ve çevresel ihtiyaçları ile doğa arasında bir uyumlu bir dengenin kurulmasını teşvik ederek yaşam ve sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla ‘Uluslararası Toprak Ana Günü’ olarak ilan edilmiştir.
Bu kutlama kararı 2009 yılında elli ülkenin kararıyla alınırken “Dünya ve ekosistem bizim evimizdir” düşüncesiyle “Doğa ve dünya ile uyum” yaklaşımı esas alınmıştır. “Tabiat Ana” teriminin benimsenmesi de insanlar, diğer canlılar ve dünyadaki diğer varlıklar arasında karşılıklı bağımlılığı yansıtması bakımından önem arz etmektedir.
Diğer taraftan uluslararası bir inisiyatif olan “Uluslararası Slow Food” hareketi, her yıl 10 Aralık tarihini “Terra Madra Day” ismiyle “Toprak Ana Günü” olarak kutlamaktadır. Bu hareketin topraktan yetişen besinlerle sağlıklı ve doğal beslenme ile yetiştiriciliğe dönük ekolojik ve geleneksel bir anlam taşıyan Toprak Ana Günü, ülkemizde de yine sivil inisiyatiflerce çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Ancak bu yazının konusu olan 22 Nisan Uluslararası Toprak Ana Günü” ayrı bir dünya günüdür.
Ne var ki, ülkemizde ve dünyada giderek artan çevre sorunları, bugün doğa ve insan sağlığına ciddi zararlar verirken, küresel ısınma nedeniyle, doğal alanlar ve kentsel çevre istismar edilmektedir. Ormansızlaşma, enerji politikalarından madencilik faaliyetlerine kadar geniş yelpazede yaşanan olumsuzluklar, doğa katliamları yalnızca bugünü değil, ülkemizin ve yeryüzünün geleceğini de tehlikeye atmaktadır.
Böylece erozyondan su kirliliğine, küresel ısınmadan radyoaktif atıklara kadar uzanan bir dizi çevresel sorunlara bilimsel bir yaklaşımlarla çözüm getirme gereğini tartışılmaz kılmaktadır.
Dünya Günü, dünyanın en büyük çevre hareketlerinden birisidir. Dünya Gününe bu pandemi içinde olduğumuz günlerde daha dikkatli hareket etmeliyiz. Daha güzel bir dünya için çevreye, toprağımıza daha duyarlı olmalı ve ona sahip çıkmalıyız.
Bu vesileyle 22 Nisan Dünya Gününüz kutlu olsun.

Share
144 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi’yi Sevenler Derneğinden Develi ve Yöresi Derneği’ne Derneğimizin Tarihçesi

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimiz 1950'li yıllarda İstanbul Aksaray'da Akdemir Apartmanı'nda Merhum Dr. Ali Akdemir, Av. Hayrettin Bıçakçı, Nuri Kalem, Mustafa Elbaşı, Hacı Mahmut İzzet Özilhan, Av. Mustafa Süllüoğlu, Fevzi Özdemir ve Muharrem Topuz Beyler tarafından “Develililer ve Develi'yi Sevenler Derneği” adıyla kuruluyor. Doktor Ali Akdemir Bey'in muayenehanesinde hizmete başlıyor. Derneğimiz üyelerine sağlık konusunda yardımcı olan Dr. Ali Bey'in üyelerden muayene ücreti almadığını o günleri yaşayan ağabeyim merhum Nevzat Cebeci'den dinlemiştim. Çünkü, 1957 yı...
 • DÜNYA ÇİFTÇİLER GÜNÜ

  13 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Ülkemiz farklı coğrafi ve iklim koşullarında her çeşit ürünün üretilmesine imkân veren önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçi, yiyecek ya da hammadde elde etmek için hayvan yetiştiren ve tarımla uğraşan kişidir. Çiftçilerimiz, çok önemli olan gıda sağlama görevinin yanı sıra çevreye, ekonomiye ve topluma yarar sağlayan çok sayıda görevi yerine getirmektedir. Kısa adı İFAB olan “Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu”, 14 Mayıs 1946 tarihinde kurulmuştur. Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu, çiftçilik mesleğinin önemine dikkat çekmek ve ...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneği’nde Başkan Mehmet PAPAK Dönemi : (28.11.2015 -11.11.2017)

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Başkan: Mehmet Papak, Başkan Yardımcıları: M. Orhan Cebeci, Mustafa Ağca, Mehmet Beşparmak, Genel Sekreter: Av. Mustafa Tırtır, Mali Sekreter, Nuri Gürcan, Üyelikler: Mustafa Karaca, Prof. Dr. Cavit Avcı, , Seyit Halit Subay, Denetim Kurulu: Cemal Karakaya, Cüneyt Büyükkılıç, Feridun Özkul'dan oluştu. Bu dönemde tüzük değişikliği yapılarak Yönetim Kurulu üyeleri sayısı 9 kişiden 11 kişiye çıkarıldı. Develi Diyarı Dergimiz'in İmtiyaz Sahibi Mehmet Papak, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Av. Mustafa Tırtır olmasına, Develi Diyarı dergimizin 12. sayısı...
 • KAN BAĞIŞI NEDEN ÖNEMLİDİR

  07 Mayıs 2021 Köşe Yazarları

  Kan, hayat sıvısıdır. Kan dokudur ve en temel yaşam kaynağıdır. Hücrelerden oluşmaktadır. Kan vücutta oksijeni, besin maddelerini, hormonları, vitaminleri ve antikorları dokulara taşıyan ve oluşan karbondioksit ve atık maddelerini vücuttan uzaklaştıran yaşamsal sıvıdır. Vücutta birçok sistemin doğrudan kan ile bir bağı vardır. Çünkü vücut içinde gerekli mineraller, vitaminler, atıklar, elementler kan yoluyla taşınmaktadır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatın sona ermesi anlamına gelmektedir. Kan, kalpte temizlenir ve vücuda gönder...