logo

ULUSLARARASI İNSANİ DAYANIŞMA GÜNÜ

Ülkemiz, gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyetin ilanı sonrasında milletler arasında gönül birliği ve dayanışmanın sağlanması için çaba göstermiş, sıkıntı yaşayanlara kucak açmış, ülke dışındaki mazlum insanların da her zaman yanında yer almıştır.
Dayanışma, bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanmasıdır. Diğer ifade ile dayanışma, insanların birlik beraberlik içinde zorlukları aşmasıdır. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. İnsanlar arası dayanışma, insanın kurumsal örgütlenme şekli olan devletlere de yansımıştır. Devletler de çeşitli görevler için bir arada çalışmıştır. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Sağlık Örgütü, Uluslararası İş Örgütü, OECD, AB gibi kuruluşlar uluslararası dayanışmanın ürünüdür.
1983 yılında Nobel Barış Ödülünü kazanan Lech Walesa, “Küresel ölçekte insan dayanışması fikri, dünyayı değiştirebilir” diyerek her yıl 20 Aralık’ta ilk Uluslararası İnsani Dayanışma Gününün kutlama törenini başlatmıştır.
Dünya genelinde birçok ülkede terörizm, mülteci durumundaki insanların sayısının artması, iklim değişiklikleri, gıda ve çevre sorunları ile karşı karşıya kaldığını hepimiz biliyoruz. Küreselleşme bağlamında eşitsizliğin ve yoksulluğun artması nedeniyle uluslararası dayanışma kaçınılmaz olmuştur. Bundan dolayı dayanışma kültürünün geliştirilmesi ve paylaşım ruhunun yoksullukla savaşımı için 22 Aralık 2005 tarihli BM Genel Kurulunda 20 Aralık tarihi, “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.
20 Aralık Uluslararası İnsani Dayanışma Günü BM tarafından; Çeşitlilik içindeki birliği kutlamak, hükümetlerin uluslararası antlaşmalara olan saygısını hatırlamak, dayanışmanın öneminin farkına varmak ve kamuoyunda bunu anımsatmak, yoksulluğu yok etmek gibi dayanışma eylemleri hakkında tartışmaları cesaretlendirmek günü olarak tanımlanmıştır.
“20 Aralık gününün “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak belirlenmesi, dünyada insan haklarına saygı duyulmasını ve kalkınmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Türk milleti, tarih boyunca dünyadaki mazlum insanlarla dayanışma ve gönül birliği içinde olmuştur. Bu itibarla ülkemiz, dayanışma ve gönül birliğine büyük önem veren ülkelerin başında gelmektedir.
2002’de kurulan Dünya Dayanışma Vakfı, 2003’de “BM Kalkınma Programı” olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu programın görevi yoksulluğu ortadan kaldırmak, gelişmekte olan ülkelerde başta en yoksul kesimler olmak üzere insani, toplumsal ve ekonomik gelişmelerini sağlamak olarak belirlenmiştir.
Uluslararası İnsani Dayanışma Gününde, dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya büyük önem verilmesi gerekmektedir. Dayanışma önemlidir. Çünkü toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasında, toplumun mutlu ve huzurlu olmasında, toplumun barış ve güven içinde bulunmasında, toplumda paylaşma, yardımlaşma ve kaynaşma değerleri için gereklidir.
Fakirlik, kuraklık, savaş ve afetler gibi doğal ve insan kaynaklı felaketler devam ettiği müddetçe dünya insani yardım çalışmalarına ve çalışanlarına ihtiyaç duymaya devam edecektir. Dünya insanlık dayanışması gününde dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya önem vermeliyiz. Unutulan insani değerleri en azından senede bir kez de olsa analım.
Dayanışma oldukça toplumdaki insanlar kendilerini yalnız kenara atılmış bir şekilde hissetmezler. Çünkü toplumun ona destek olacağını bilerek yaşamak, onu daha da huzurlu hissettirecektir.

Share
1.913 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BİLGİ NEDİR?

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  İnsan, araştırma ve öğrenme içgüdüsünü gidermek, hayatını sürdürebilmek, sayısız ihtiyaçlarını karşılamak ve geleceğini güvence altına almak için öğrenmek, kısaca her şey hakkında bilgi sahibi olmaya ihtiyacı vardır. Bilgi öyle geniş bir kavramdır ki tanımlamaya güç yetmez. Çünkü bilgi sonsuzdur ve her şeydir. Sözlük anlamıyla BİLGİ, öğrenme, araştırma ve gözlem yoluyla elde edilen her türlü gerçek, malumat ve kavrayışın tümüdür. Bilgi, içinde yaşadığımız dünyayı ve olayları yorumlamak ve yönetmek için uyguladığımız bir dizi anlayış, kavrayı...
 • DEVELİZADELERDEN BİR BİLİM ADAMI : ALİ RIZA EFENDİ (1853-1913)

  23 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Osmanlı saray eğitim sistemlerinden biri de Huzur dersleridir. Padişahlarımızın başkanlığında ,yüzün üzerinde ulemanın katıldığı “Huzur Dersleri” çok önemlidir.. Bu konuda, yine bu sütunlarda (Çağdaş Develi Gaz.14.05.2019) tarihinde bir yazımız yayınlanmıştı. Bazı bölümleri tekrar etmekte fayda görüyoruz:” Osmanlı sarayında eğitim konusunda en önemli konulardan ”Huzur Dersleri” ve “ Enderun Mektebi” dir. Huzur derslerinin temel amacı, Osmanlı hükümdarının başkanlığında toplana 100-120 kadar seçkin din adamıyla yapılan Kur’an tefsirleri, yo...
 • Mustafa Akdoğan Amca’nın Anısına

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Demokrat Develi Gazetesi imtiyaz sahibi Mustafa Akdoğan 2.2.1955 Çarşamba Günü Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Akdoğan'a tanrıdan rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dileriz… Demokrat Develi Gazetesi Develi Lisesi Yatılı 5.Sınıf Öğrencilerinin Taziyesi; Değerli arkadaşımız Ahmet Akdoğan'ın babası Demokrat Develi Gazetesi'nin sahibi Meclisi Umumi Azası Mustafa Akdoğan'ın ansızın vefatı üzerine duyduğumuz teessürlerimizi bildirir kederli ailesine baş sağlığı diler, acılarını paylaşırız. Diye 2.2.1955'te çıkan gazete ile duyurulmuş. 66 yıl ö...
 • DÜNYA PİL GÜNÜ

  19 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine doğrudan dönüştürerek, bünyesinde depolayan cihazlara PİL denir. Çoğunlukla aynı kimyasal yapıya ölçülere ve elektrik kapasitelerine sahip piller, tek tek bir araya getirilerek pil grupları oluşturulabilir ve bunlara kısaca BATARYA denilmektedir. Pilin tarihi milattan sonra erken yüzyıllara kadar dayanmaktadır. Bu döneme ait, pişmiş toprak kap içinde bakır tabaka ile çevrelenmiş demir bir çubuk bulunan sözde Bağdat Pili denilen kalıntılar bulunmuştur. Pillerin asıl gelişimi ise Alessandro Volta ile başlamı...