logo

ULUSLARARASI İNSANİ DAYANIŞMA GÜNÜ

Ülkemiz, gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyetin ilanı sonrasında milletler arasında gönül birliği ve dayanışmanın sağlanması için çaba göstermiş, sıkıntı yaşayanlara kucak açmış, ülke dışındaki mazlum insanların da her zaman yanında yer almıştır.
Dayanışma, bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanmasıdır. Diğer ifade ile dayanışma, insanların birlik beraberlik içinde zorlukları aşmasıdır. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. İnsanlar arası dayanışma, insanın kurumsal örgütlenme şekli olan devletlere de yansımıştır. Devletler de çeşitli görevler için bir arada çalışmıştır. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Sağlık Örgütü, Uluslararası İş Örgütü, OECD, AB gibi kuruluşlar uluslararası dayanışmanın ürünüdür.
1983 yılında Nobel Barış Ödülünü kazanan Lech Walesa, “Küresel ölçekte insan dayanışması fikri, dünyayı değiştirebilir” diyerek her yıl 20 Aralık’ta ilk Uluslararası İnsani Dayanışma Gününün kutlama törenini başlatmıştır.
Dünya genelinde birçok ülkede terörizm, mülteci durumundaki insanların sayısının artması, iklim değişiklikleri, gıda ve çevre sorunları ile karşı karşıya kaldığını hepimiz biliyoruz. Küreselleşme bağlamında eşitsizliğin ve yoksulluğun artması nedeniyle uluslararası dayanışma kaçınılmaz olmuştur. Bundan dolayı dayanışma kültürünün geliştirilmesi ve paylaşım ruhunun yoksullukla savaşımı için 22 Aralık 2005 tarihli BM Genel Kurulunda 20 Aralık tarihi, “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.
20 Aralık Uluslararası İnsani Dayanışma Günü BM tarafından; Çeşitlilik içindeki birliği kutlamak, hükümetlerin uluslararası antlaşmalara olan saygısını hatırlamak, dayanışmanın öneminin farkına varmak ve kamuoyunda bunu anımsatmak, yoksulluğu yok etmek gibi dayanışma eylemleri hakkında tartışmaları cesaretlendirmek günü olarak tanımlanmıştır.
“20 Aralık gününün “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak belirlenmesi, dünyada insan haklarına saygı duyulmasını ve kalkınmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Türk milleti, tarih boyunca dünyadaki mazlum insanlarla dayanışma ve gönül birliği içinde olmuştur. Bu itibarla ülkemiz, dayanışma ve gönül birliğine büyük önem veren ülkelerin başında gelmektedir.
2002’de kurulan Dünya Dayanışma Vakfı, 2003’de “BM Kalkınma Programı” olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu programın görevi yoksulluğu ortadan kaldırmak, gelişmekte olan ülkelerde başta en yoksul kesimler olmak üzere insani, toplumsal ve ekonomik gelişmelerini sağlamak olarak belirlenmiştir.
Uluslararası İnsani Dayanışma Gününde, dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya büyük önem verilmesi gerekmektedir. Dayanışma önemlidir. Çünkü toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasında, toplumun mutlu ve huzurlu olmasında, toplumun barış ve güven içinde bulunmasında, toplumda paylaşma, yardımlaşma ve kaynaşma değerleri için gereklidir.
Fakirlik, kuraklık, savaş ve afetler gibi doğal ve insan kaynaklı felaketler devam ettiği müddetçe dünya insani yardım çalışmalarına ve çalışanlarına ihtiyaç duymaya devam edecektir. Dünya insanlık dayanışması gününde dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya önem vermeliyiz. Unutulan insani değerleri en azından senede bir kez de olsa analım.
Dayanışma oldukça toplumdaki insanlar kendilerini yalnız kenara atılmış bir şekilde hissetmezler. Çünkü toplumun ona destek olacağını bilerek yaşamak, onu daha da huzurlu hissettirecektir.

Share
1.719 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

  23 Ekim 2020 Köşe Yazarları, Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar

  Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi'de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi'de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933'te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günle...
 • Kod Adı Ozan Bir Kahramanlık Hikâyesi

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Mart ayıydı. Kara kış. Kuzey Irak'taydı. Haftanın kampını basmıştı. 35 bin askerle yürütülen Çelik Harekâtı'nın sonuna doğru, telsiz mesajı geldi. Cudi dağının Ballıkaya Köyü kırsalında 250 kişilik terörist grubu tespit edilmişti, Cemil Bayık ve Sakine Cansız da oradaydı. Hassas bir istihbarattı, kapsamlı harekât için vakit yoktu.Özel Kuvvetler Komutanı'ndan emir geldi, “sen git” denildi. Derhal Silopi'ye geçti, gece yarısı zifiri karanlıkta Cudi'ye sızdı, gün ışımadan Ballıkaya bölgesine ulaştı. Eksi 40 dereceydi. Her yer bembeyaz kar kap...
 • DEVELİ’DE KADININ YERİ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Ne zamandır Develi'de kadının yeri konusunda bir yazı yazmak isterdim. Fakat belgesizlik ve fotoğraf gibi ciddi verilerin azlığı ile sözlü bilgilerin yetersizliği sebebiyle bu konuda maalesef satır aralarında verdiğimiz bilgiler dışında bir değerlendirmede bulunamadık!Yıllar önce “Develi'de Zaman, Mekan ve İnsan, Develi 2012” adlı eserimi hazırlarken 1950 yılında Develi CHP İlçe Teşkilatı'nın toplu bir resmi elime geçmişti. Doğrusu kadın zihniyetinin siyasi zeminde yer bulması çok hoşuma gitmişti. Bu hanımlarımızın kimler olduğunu belirtmek is...
 • DÜNYA POSTA GÜNÜ

  09 Ekim 2020 Köşe Yazarları

  Haberleşme insanlar için bir ihtiyaçtır ve insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar arasında başlayan haberleşme, devletlerin ortaya çıkmasıyla gelişmiş, gerek devletin kendi içinde ve gerekse diğer devletlerle tarihin her döneminde çeşitli şekillerde haberleşme sağlanmıştır. İnsanlık tarihinde dumanla başlayan haberleşme zamanla değişim ve gelişim göstererek yerini güvercinlere, ulaklara, postacılara, günümüzde ise e-postalara bırakmıştır. Posta, insanlığın göçebe yaşayıştan yerleşik topluma geçmesinde olduğu kadar medeniyetlerin gelişmesinde ...