logo

ULUSLARARASI İNSANİ DAYANIŞMA GÜNÜ

Ülkemiz, gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyetin ilanı sonrasında milletler arasında gönül birliği ve dayanışmanın sağlanması için çaba göstermiş, sıkıntı yaşayanlara kucak açmış, ülke dışındaki mazlum insanların da her zaman yanında yer almıştır.
Dayanışma, bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanmasıdır. Diğer ifade ile dayanışma, insanların birlik beraberlik içinde zorlukları aşmasıdır. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. İnsanlar arası dayanışma, insanın kurumsal örgütlenme şekli olan devletlere de yansımıştır. Devletler de çeşitli görevler için bir arada çalışmıştır. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Sağlık Örgütü, Uluslararası İş Örgütü, OECD, AB gibi kuruluşlar uluslararası dayanışmanın ürünüdür.
1983 yılında Nobel Barış Ödülünü kazanan Lech Walesa, “Küresel ölçekte insan dayanışması fikri, dünyayı değiştirebilir” diyerek her yıl 20 Aralık’ta ilk Uluslararası İnsani Dayanışma Gününün kutlama törenini başlatmıştır.
Dünya genelinde birçok ülkede terörizm, mülteci durumundaki insanların sayısının artması, iklim değişiklikleri, gıda ve çevre sorunları ile karşı karşıya kaldığını hepimiz biliyoruz. Küreselleşme bağlamında eşitsizliğin ve yoksulluğun artması nedeniyle uluslararası dayanışma kaçınılmaz olmuştur. Bundan dolayı dayanışma kültürünün geliştirilmesi ve paylaşım ruhunun yoksullukla savaşımı için 22 Aralık 2005 tarihli BM Genel Kurulunda 20 Aralık tarihi, “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.
20 Aralık Uluslararası İnsani Dayanışma Günü BM tarafından; Çeşitlilik içindeki birliği kutlamak, hükümetlerin uluslararası antlaşmalara olan saygısını hatırlamak, dayanışmanın öneminin farkına varmak ve kamuoyunda bunu anımsatmak, yoksulluğu yok etmek gibi dayanışma eylemleri hakkında tartışmaları cesaretlendirmek günü olarak tanımlanmıştır.
“20 Aralık gününün “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak belirlenmesi, dünyada insan haklarına saygı duyulmasını ve kalkınmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Türk milleti, tarih boyunca dünyadaki mazlum insanlarla dayanışma ve gönül birliği içinde olmuştur. Bu itibarla ülkemiz, dayanışma ve gönül birliğine büyük önem veren ülkelerin başında gelmektedir.
2002’de kurulan Dünya Dayanışma Vakfı, 2003’de “BM Kalkınma Programı” olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu programın görevi yoksulluğu ortadan kaldırmak, gelişmekte olan ülkelerde başta en yoksul kesimler olmak üzere insani, toplumsal ve ekonomik gelişmelerini sağlamak olarak belirlenmiştir.
Uluslararası İnsani Dayanışma Gününde, dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya büyük önem verilmesi gerekmektedir. Dayanışma önemlidir. Çünkü toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasında, toplumun mutlu ve huzurlu olmasında, toplumun barış ve güven içinde bulunmasında, toplumda paylaşma, yardımlaşma ve kaynaşma değerleri için gereklidir.
Fakirlik, kuraklık, savaş ve afetler gibi doğal ve insan kaynaklı felaketler devam ettiği müddetçe dünya insani yardım çalışmalarına ve çalışanlarına ihtiyaç duymaya devam edecektir. Dünya insanlık dayanışması gününde dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya önem vermeliyiz. Unutulan insani değerleri en azından senede bir kez de olsa analım.
Dayanışma oldukça toplumdaki insanlar kendilerini yalnız kenara atılmış bir şekilde hissetmezler. Çünkü toplumun ona destek olacağını bilerek yaşamak, onu daha da huzurlu hissettirecektir.

Share
585 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE BİR HİZMET ERİ : MUSTAFA AKDOĞAN

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  “ Hiçbir sır,sonsuza kadar sır olarak saklı kalmayacaktır.” Bizde aile hatıraları pek yazılmaz. Bu bakımdan çevresine yardımı dokunan ve faydası olan nice aileler vardır ki nerdeyse unutulmuşlar dünyasındadır . Fakat gün gelir, bir vefalı el, hiç hatırda yokken öyle bilgiler erbabının önüne kor ki yazmak kaçınılmaz görür. Gerçek hizmet erlerinden öyleleri vardır ki adamın yok olduğu günlerde ortaya çıkar, hizmetlerini yaparlar ve fakat birden kendileri ortadan kaybolurlar. Bunun çok örnekleri vardır. Alkışlanmayı beklemezler ve görevleri son...
 • Sultan Sazlığı Milli Parkı (Kuş Cenneti)

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Sultan Sazlığı: Kayseri ilimizin 70 km güneyinde, Develi İlçesi'ne 35 Km, Yahyalı İlçesine 24 Km, Yeşilhisar İlçesine 18 Km uzaklıktadır. Denizden seviyesinde ortalama yüksekliği 1074 metredir. Ev sahipliği yaptığı 300 civarında kuş türü ve 400'e yakın bitki türü ile doğayı gözlemlemek isteyenler için adeta bir cennettir. Aralarında turna, flamingo ve dikkuyruğunda olduğu kuşlardan kimi yaşam alanı olarak, kimi durup dinlenmek için, kimi de yavrularını dünyaya getirmek için bu güzel sulak alanı tercih ediyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezilebi...
 • DÜNYA MUCİT ÇOCUKLAR GÜNÜ

  17 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Çocukları, çoğunlukla yalnızca oyun oynayan bireyler olarak düşünürüz. Oysa onların dünyası eşsiz bir merak ve sayısız olasılık hesaplarıyla doludur. Onların dünyaya karşı duydukları bitmek bilmez merakları ve heyecanları doğru şekilde yönlendirildiği takdirde, yetişkinlere bile rakip olacak icatlar geliştirebileceklerini görebiliriz. Çünkü şimdiki çocuklar bir harika! Mucit, daha önce hiç kimsenin aklına gelmeyen, bir fikir ortaya koyan veya benzeri olmayan bir ürün meydana getiren yani yeni bir buluş yapan kimsedir. Buluşları doğaları gereği...
 • Dil Öğrenme Teknikleri

  10 Ocak 2020 Köşe Yazarları

  Develi ve Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin her ay düzenlediği “ayın konuşmacısı” programında Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim görevlisi ve eğitimci Murat Daoudov'u konuk edildi. Etkinlik, 28 Aralık 2019 tarihinde Kadıköy'de Dernek Merkezi'nde burs desteği alan 200'e yakın bursiyer öğrencilerin, dernek üyelerinin ve Yönetim Kurulu'nun katılımı ile yapıldı. Dernek Başkanı olarak açılış konuşmamda eğitim faaliyetlerinin öğrenciler için önemini vurguladım, zaman ayırıp geldiği için Murat Doaudov Hoca'ya teşekkür ettim. ...