logo

ULUSLARARASI İNSANİ DAYANIŞMA GÜNÜ

Ülkemiz, gerek Osmanlı döneminde gerekse Cumhuriyetin ilanı sonrasında milletler arasında gönül birliği ve dayanışmanın sağlanması için çaba göstermiş, sıkıntı yaşayanlara kucak açmış, ülke dışındaki mazlum insanların da her zaman yanında yer almıştır.
Dayanışma, bir topluluğu oluşturanların duygu, düşünce ve ortak çıkarlarda birbirlerine karşılıklı bağlanmasıdır. Diğer ifade ile dayanışma, insanların birlik beraberlik içinde zorlukları aşmasıdır. Toplumsal dayanışma ise toplumun kurum ve kuruluşlarıyla ortak değerlerde birleşmesi ve birlikte hareket etmesidir. İnsanlar arası dayanışma, insanın kurumsal örgütlenme şekli olan devletlere de yansımıştır. Devletler de çeşitli görevler için bir arada çalışmıştır. Birleşmiş Milletler, Uluslararası Sağlık Örgütü, Uluslararası İş Örgütü, OECD, AB gibi kuruluşlar uluslararası dayanışmanın ürünüdür.
1983 yılında Nobel Barış Ödülünü kazanan Lech Walesa, “Küresel ölçekte insan dayanışması fikri, dünyayı değiştirebilir” diyerek her yıl 20 Aralık’ta ilk Uluslararası İnsani Dayanışma Gününün kutlama törenini başlatmıştır.
Dünya genelinde birçok ülkede terörizm, mülteci durumundaki insanların sayısının artması, iklim değişiklikleri, gıda ve çevre sorunları ile karşı karşıya kaldığını hepimiz biliyoruz. Küreselleşme bağlamında eşitsizliğin ve yoksulluğun artması nedeniyle uluslararası dayanışma kaçınılmaz olmuştur. Bundan dolayı dayanışma kültürünün geliştirilmesi ve paylaşım ruhunun yoksullukla savaşımı için 22 Aralık 2005 tarihli BM Genel Kurulunda 20 Aralık tarihi, “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak kabul edilmiştir.
20 Aralık Uluslararası İnsani Dayanışma Günü BM tarafından; Çeşitlilik içindeki birliği kutlamak, hükümetlerin uluslararası antlaşmalara olan saygısını hatırlamak, dayanışmanın öneminin farkına varmak ve kamuoyunda bunu anımsatmak, yoksulluğu yok etmek gibi dayanışma eylemleri hakkında tartışmaları cesaretlendirmek günü olarak tanımlanmıştır.
“20 Aralık gününün “Uluslararası İnsani Dayanışma Günü” olarak belirlenmesi, dünyada insan haklarına saygı duyulmasını ve kalkınmanın gerçekleşmesini sağlayacaktır. Türk milleti, tarih boyunca dünyadaki mazlum insanlarla dayanışma ve gönül birliği içinde olmuştur. Bu itibarla ülkemiz, dayanışma ve gönül birliğine büyük önem veren ülkelerin başında gelmektedir.
2002’de kurulan Dünya Dayanışma Vakfı, 2003’de “BM Kalkınma Programı” olarak yeniden düzenlenmiştir. Bu programın görevi yoksulluğu ortadan kaldırmak, gelişmekte olan ülkelerde başta en yoksul kesimler olmak üzere insani, toplumsal ve ekonomik gelişmelerini sağlamak olarak belirlenmiştir.
Uluslararası İnsani Dayanışma Gününde, dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya büyük önem verilmesi gerekmektedir. Dayanışma önemlidir. Çünkü toplumda birlik ve beraberliğin oluşmasında, toplumun mutlu ve huzurlu olmasında, toplumun barış ve güven içinde bulunmasında, toplumda paylaşma, yardımlaşma ve kaynaşma değerleri için gereklidir.
Fakirlik, kuraklık, savaş ve afetler gibi doğal ve insan kaynaklı felaketler devam ettiği müddetçe dünya insani yardım çalışmalarına ve çalışanlarına ihtiyaç duymaya devam edecektir. Dünya insanlık dayanışması gününde dünya çapında kalkınma ve refahın sağlanması için gönül birliği ve dayanışmaya önem vermeliyiz. Unutulan insani değerleri en azından senede bir kez de olsa analım.
Dayanışma oldukça toplumdaki insanlar kendilerini yalnız kenara atılmış bir şekilde hissetmezler. Çünkü toplumun ona destek olacağını bilerek yaşamak, onu daha da huzurlu hissettirecektir.

Share
1.667 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O BİZİM ERCİYESİMİZDİ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne Derneğimizin Hafızası adlı yayına hazırladığım kitabımızda Başkanımız merhum Zeki Sevimay'a ait bölümünü kızı Devrim Hanım'dan yazmasını rica ettim. Ulusal medyada uzun müddet gazetecilik yapan değerli hemşehrim ailesi ile ilgili yazısını fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Buraya aldığım o yazıdan çok küçük bir bölüm. Tamamı ileride kitabımızda yayınlanacak. Devrim Hanım'a ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ediyor, Başkanımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Devrim Hanım Sevgili Babası Zeki Sevimay'ı anlatıyor: Gazeteci ...
 • DÜNYA DENİZ FENERİ GÜNÜ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Deniz Feneri, denizlerde karanlıklardan dolayı tehlike oluşturabilecek durumlarda adalarda, kayalarda veya kara parçalarında inşa edilen ve görüş mesafesinin düştüğü gecelerde veya sisli havalarda gemilere yol gösteren bir tür kuledir. Kulenin tepesindeki cam odada yanıp sönen güçlü ve uzun mesafeli bir ışık kaynağı bulunmaktadır. Bu kuleler, denizcileri kayalıklardan, büyük resiflerden ve gözle görülmeyen tehlikelere karşı uyarmak için inşa edilmiştir. İlk deniz feneri M.Ö. 7 yy. da, Çanakkale Boğazının Asya yakasında yer alan ve bugünkü adıy...
 • DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Keşişin Havuzu Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir. Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür. Önce Fenes...
 • DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür. Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ...