logo

ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ

1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi’li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi’nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Sempozyum adlarıyla fakat her yıl zengin bir programla bu gün II.Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültür Kongresi 10- 11-12 Ekim 2019 tarihinde Develi’de yapılacaktır.
Hemen belirtelim ki 1979 yılında başlayan ve “Seminer adıyla başlayan ve bugün “Uluslararası” olarak 2.defa yapılan bu çalışmanın kısa sürede bir gelişim tarihi yazılmalıdır. Öyle zannediyorum ki bu organizasyonda kullanılan tanıtım belgelerinin tamamına yakını arşivimizde mevcuttur! Bu konuda dikkati çeken değerli araştırmacı müzikolog Seyit Yöre’nin Seyrânî hakkında sunduğu bir tebliğde belirttiği bu uyarısını çok önemsiyorum. İnanıyorum ki bu konuda ki bir el kitabı bu organizasyonda görev alanlara ve Seyrânî’ ye ilgi duyanlara önemli yol gösterecektir.
Değişik adlarla yapılan bu çalışmalar hakkında Prof.Dr.Abdurrahman Güzel, Prof.Dr.Saim Sakaoğlu, Bekir Oğuzbaşaran, Dr. Kadir Özdamarlar vb. değerli eleştiriler yapmışlar ve bunlar da değişik gazete ve dergilerde yayınlanmıştır.
Hatta tarafımızdan bir gazetede 8 sayfa olarak bir özel sayı çıkarılmıştır. Ayrıca Nezir Ötegen tarafından da bir kitapçık hazırlanmıştır:
28. Âşık Seyrânî Sempozyumu Bildirileri.Bu sempozyum 1998 yılında yapılan çalışma. Fakat görüyoruz ki bu sempozyuma zenginlik kazandırılmış ve
17.Seyrânî Sanat Festivali.1.Ticaret ve Sanayi Panayırı, adını almıştır.2000-2010 yılına kadar aynı adla on yıl devam etmiştir.2007’de bu çalışmalara 1.Cıvıklı Festivali ilave edilmiştir. Bunları da unutmuyoruz. Bu çalışmalardan sonra bildiğim kadarıyla 2012’den beri de “Uluslararası” nitelik kazandırılmıştır! O zaman şu soru hemen akla gelmektedir.? Bu çalışma sürekli olduğuna göre o zaman şu ikinci (!) nereden çıkmıştır? 7.Olmayacak mı?
Bu ayrıntılar çoğu kişi için lüzumsuz bir detay olarak görülebilir ! Ama yıllar geçince bu güzelliklerin kökenine indiğimiz zaman çalışmaların arşiv bilgisi o kadar önemli ki. Zira yıllar çabuk geçiyor ve çok bilgiyi de ,belgesi yoksa silip süpürüyor ve bilinmezlik süreci işliyor! O zaman emek verenler ve yapılanları kim nereden ne bilecek?
Şimdi Develi’de Seyrânî heyecanı sadece Develi değil, başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere ülkemizin her tarafına dalga dalga yayılıyor.
Bu kongreye bir çok bilim adamı gelecektir. Yıllar içerisinde gördük ki her bir bilim adamı birer Develi elçileridir. Develi’nin güzelliklerinin, kültürel değerlerinin zenginliği ve insani gücünün varlığının tanıtımının yayılmasıdır. Bu da öyle az bir şey değildir.
Tertip komitesinin üyeleri elinden geldiğince bu programın huzurlu, zengin ve güzel geçmesi için çalışma yapmaktadır.
Develi insanına düşen de bu çalışmaya destek vermek ve katılmak olacaktır.

Share
1.328 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Necati DEVELİOĞLU Dönemi : ( 25.11.2001 – 09.11.2003)

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  24.11.2001 Tarihinde Yapılan Olağan Genel Kurul yapılarak yeni yönetim belirlendi. Buna göre; Başkan: Necati Develioğlu, 2.Başkan: Coşkun Aksu, Muhasip: Mehmet Papak, Genel Sekreter: Ramazan Kaya, üyeliklere; Mehmet Bingöl, Prof. Dr. Burhan Kuzu, Hayrettin Ertekin, Nevzat Çulhaoğlu, Mehmet Paksoy seçildiler. Develili olarak belli bir kariyeri ve birikimi olan, ülkemiz genelinde, gerek resmi, gerekse STK'larda lider durumda olan medar-ı iftiharlarımız; Başbakan Yardımcısı Sayın Hüsamettin Özkan, Anadolu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Öz...
 • DÜNYA BİYOLOĞLAR GÜNÜ

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  16 Nisan tarihi her yıl ülkemizde “Biyologlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Biyologlar, canlı sistemini ve onunla ilişkili tüm sistemleri inceleyen, anlayan, anladıklarından yepyeni şeyler üreten, ürettiğini yine canlılar ve çevresindekiler için faydalı hale getiren bilim insanlarıdır. Biyologlar, biyoloji çerçevesinde tüm araştırmalarını yapar ve çalışmaları yürütürler. Biyoloji, gelecek nesiller için sağlık, çevre, gıda, enerji gibi başlıca alanlarda sürdürülebilir bir topluma önemli ölçüde katkılar sunan ve hızla gelişen bir bilimdir. Biyolo...
 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...