logo

ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ

1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi’li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi’nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Sempozyum adlarıyla fakat her yıl zengin bir programla bu gün II.Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültür Kongresi 10- 11-12 Ekim 2019 tarihinde Develi’de yapılacaktır.
Hemen belirtelim ki 1979 yılında başlayan ve “Seminer adıyla başlayan ve bugün “Uluslararası” olarak 2.defa yapılan bu çalışmanın kısa sürede bir gelişim tarihi yazılmalıdır. Öyle zannediyorum ki bu organizasyonda kullanılan tanıtım belgelerinin tamamına yakını arşivimizde mevcuttur! Bu konuda dikkati çeken değerli araştırmacı müzikolog Seyit Yöre’nin Seyrânî hakkında sunduğu bir tebliğde belirttiği bu uyarısını çok önemsiyorum. İnanıyorum ki bu konuda ki bir el kitabı bu organizasyonda görev alanlara ve Seyrânî’ ye ilgi duyanlara önemli yol gösterecektir.
Değişik adlarla yapılan bu çalışmalar hakkında Prof.Dr.Abdurrahman Güzel, Prof.Dr.Saim Sakaoğlu, Bekir Oğuzbaşaran, Dr. Kadir Özdamarlar vb. değerli eleştiriler yapmışlar ve bunlar da değişik gazete ve dergilerde yayınlanmıştır.
Hatta tarafımızdan bir gazetede 8 sayfa olarak bir özel sayı çıkarılmıştır. Ayrıca Nezir Ötegen tarafından da bir kitapçık hazırlanmıştır:
28. Âşık Seyrânî Sempozyumu Bildirileri.Bu sempozyum 1998 yılında yapılan çalışma. Fakat görüyoruz ki bu sempozyuma zenginlik kazandırılmış ve
17.Seyrânî Sanat Festivali.1.Ticaret ve Sanayi Panayırı, adını almıştır.2000-2010 yılına kadar aynı adla on yıl devam etmiştir.2007’de bu çalışmalara 1.Cıvıklı Festivali ilave edilmiştir. Bunları da unutmuyoruz. Bu çalışmalardan sonra bildiğim kadarıyla 2012’den beri de “Uluslararası” nitelik kazandırılmıştır! O zaman şu soru hemen akla gelmektedir.? Bu çalışma sürekli olduğuna göre o zaman şu ikinci (!) nereden çıkmıştır? 7.Olmayacak mı?
Bu ayrıntılar çoğu kişi için lüzumsuz bir detay olarak görülebilir ! Ama yıllar geçince bu güzelliklerin kökenine indiğimiz zaman çalışmaların arşiv bilgisi o kadar önemli ki. Zira yıllar çabuk geçiyor ve çok bilgiyi de ,belgesi yoksa silip süpürüyor ve bilinmezlik süreci işliyor! O zaman emek verenler ve yapılanları kim nereden ne bilecek?
Şimdi Develi’de Seyrânî heyecanı sadece Develi değil, başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere ülkemizin her tarafına dalga dalga yayılıyor.
Bu kongreye bir çok bilim adamı gelecektir. Yıllar içerisinde gördük ki her bir bilim adamı birer Develi elçileridir. Develi’nin güzelliklerinin, kültürel değerlerinin zenginliği ve insani gücünün varlığının tanıtımının yayılmasıdır. Bu da öyle az bir şey değildir.
Tertip komitesinin üyeleri elinden geldiğince bu programın huzurlu, zengin ve güzel geçmesi için çalışma yapmaktadır.
Develi insanına düşen de bu çalışmaya destek vermek ve katılmak olacaktır.

Share
1.164 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...