logo

ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ

1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi’li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi’nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Sempozyum adlarıyla fakat her yıl zengin bir programla bu gün II.Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültür Kongresi 10- 11-12 Ekim 2019 tarihinde Develi’de yapılacaktır.
Hemen belirtelim ki 1979 yılında başlayan ve “Seminer adıyla başlayan ve bugün “Uluslararası” olarak 2.defa yapılan bu çalışmanın kısa sürede bir gelişim tarihi yazılmalıdır. Öyle zannediyorum ki bu organizasyonda kullanılan tanıtım belgelerinin tamamına yakını arşivimizde mevcuttur! Bu konuda dikkati çeken değerli araştırmacı müzikolog Seyit Yöre’nin Seyrânî hakkında sunduğu bir tebliğde belirttiği bu uyarısını çok önemsiyorum. İnanıyorum ki bu konuda ki bir el kitabı bu organizasyonda görev alanlara ve Seyrânî’ ye ilgi duyanlara önemli yol gösterecektir.
Değişik adlarla yapılan bu çalışmalar hakkında Prof.Dr.Abdurrahman Güzel, Prof.Dr.Saim Sakaoğlu, Bekir Oğuzbaşaran, Dr. Kadir Özdamarlar vb. değerli eleştiriler yapmışlar ve bunlar da değişik gazete ve dergilerde yayınlanmıştır.
Hatta tarafımızdan bir gazetede 8 sayfa olarak bir özel sayı çıkarılmıştır. Ayrıca Nezir Ötegen tarafından da bir kitapçık hazırlanmıştır:
28. Âşık Seyrânî Sempozyumu Bildirileri.Bu sempozyum 1998 yılında yapılan çalışma. Fakat görüyoruz ki bu sempozyuma zenginlik kazandırılmış ve
17.Seyrânî Sanat Festivali.1.Ticaret ve Sanayi Panayırı, adını almıştır.2000-2010 yılına kadar aynı adla on yıl devam etmiştir.2007’de bu çalışmalara 1.Cıvıklı Festivali ilave edilmiştir. Bunları da unutmuyoruz. Bu çalışmalardan sonra bildiğim kadarıyla 2012’den beri de “Uluslararası” nitelik kazandırılmıştır! O zaman şu soru hemen akla gelmektedir.? Bu çalışma sürekli olduğuna göre o zaman şu ikinci (!) nereden çıkmıştır? 7.Olmayacak mı?
Bu ayrıntılar çoğu kişi için lüzumsuz bir detay olarak görülebilir ! Ama yıllar geçince bu güzelliklerin kökenine indiğimiz zaman çalışmaların arşiv bilgisi o kadar önemli ki. Zira yıllar çabuk geçiyor ve çok bilgiyi de ,belgesi yoksa silip süpürüyor ve bilinmezlik süreci işliyor! O zaman emek verenler ve yapılanları kim nereden ne bilecek?
Şimdi Develi’de Seyrânî heyecanı sadece Develi değil, başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere ülkemizin her tarafına dalga dalga yayılıyor.
Bu kongreye bir çok bilim adamı gelecektir. Yıllar içerisinde gördük ki her bir bilim adamı birer Develi elçileridir. Develi’nin güzelliklerinin, kültürel değerlerinin zenginliği ve insani gücünün varlığının tanıtımının yayılmasıdır. Bu da öyle az bir şey değildir.
Tertip komitesinin üyeleri elinden geldiğince bu programın huzurlu, zengin ve güzel geçmesi için çalışma yapmaktadır.
Develi insanına düşen de bu çalışmaya destek vermek ve katılmak olacaktır.

Share
824 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN 17.OLAĞAN GENEL KURULU

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  02.11.2019 Tarihinde Dernek Merkezimizde Olağan Genel Kurulumuz yapıldı. Genel Kurul Marmara Üniversitesi İktisadi Bilimler Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Tez Dönemi Öğrencimiz Merve Yürek'in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan üyeleri ve konukları taktim etti. Divan Kurulu Başkanlığı ve kâtip üyelikler için Onursal Başkanımız Osman Deveci ve kâtip üyeliklerine Mustafa Şam ve Ömer Bayırsokak aday gösterilerek üyeler tarafından oy birliği ile seçildiler. Toplantıdan Notlar: Divan teşekkülünden sonra Gazi Mustafa Kemal Ata...
 • DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Sanayileşmenin tabiî ve zorunlu bir sonucu olan şehirleşme hareketi nüfusça kalabalık merkezlerin meydana gelmesine yol açmıştır. Ancak bir yandan şehir sakinlerinin en rahat şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve dinlenebilmeleri, öte yandan da görünüşü itibariyle şehirlerin güzelliğe sahip olması ciddi bir ihtiyaç şeklinde hissedilmiştir. Günümüzde, içinde yer aldığımız şehirlerin daha yaşanabilir kılınabilmesi, tüm dünya şehirlerinin ortak hedefidir. Bunun için doğada yer alan kaynakların gelecek kuşaklara kalacak şekilde akıllıca kull...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI KORUMA ALTINA ALINMALIDIR !

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıkları konusunda 1972 yılından beri ilgilenirim. Çünkü mezarlıkların oldukları coğrafyanın en önemli, tarihî belgeleri olduğunu, çoktan öğrenmiştim! Mezarlıklar konusunda oldukça yazı okumuş, hassasiyetleri öğrenmiştim. Öğrendikçe ilgim artmış bir taraftan Develi Tarihi ile ilgili bilgilerim artarken bir taraftan da Osmanlıcam güçlenmişti. Bu konunun belgeleri ise doktora tezim “Develi Folklor, Halk Edebiyatı ve Etnoğrafyası”'nda; Develi Mezarlıklarında ne kadar eski yazı ile yazılmış mezar taşları var, hepsini okumuş ve kayıt alt...
 • Arkadaşım Suat Köylüoğlu

  02 Kasım 2019 Köşe Yazarları

    Hayırsever Suat Ağabey; Köylüoğlu ailesinin gururu. Gönlü ve sofrası herkese açık, Develi'ye son yıllarda yapılan hayır eserlerde büyük emeği ve katkısı var. Ortaokul ve Lise yıllarından arkadaşı İsmail Samur Hocam, Duayen Suat Ağabey ile ilgili sosyal medyada bu güzel ve içten bir yazıyı kaleme aldı. Suat Ağabey, ben akılsız mıyım da akıllı telefon kullanayım dediği için bu yazıyı belki okuyamamıştır. Virgülüne dokunmadan o yazıyı hocamın izniyle paylaşıyorum. Arkadaşım Suat, Tebrikler Suat. Bizim başaramadığımız işleri başardı...