logo

ULUSLARARASI DEVELİ-ÂŞIK SEYRANİ VE TÜRK KÜLTÜRÜ KONGRESİ

1979 yılında başlayan “Âşık Seyrânî Seminer ve Şenlikleri” birkaç defa siyasî ve osyal olaylar sebebiyle duraksadı. Fakat sabırla bugüne kadar geldi. Zaman içerisinde gelişerek ,bu organizasyon “uluslararası“ nitelik kazandı. Bu program Develi Belediyesi öncülüğünde Develi’li aydınların desteklerini alan “Âşık Seyrânî Derneği” ve Kurumlar tarafından organize edilirken, daha sonra Develi Belediyesi’nin yorulmadan gayretiyle devam edip gidiyor. Âşıklar Şöleni, Ucuzluk ve Ticaret Panayırı, Karakucak Güreşleri, Müzik Şöleni ve az da olsa Seminer/Sempozyum adlarıyla fakat her yıl zengin bir programla bu gün II.Uluslararası Develi-Âşık Seyrânî ve Türk Kültür Kongresi 10- 11-12 Ekim 2019 tarihinde Develi’de yapılacaktır.
Hemen belirtelim ki 1979 yılında başlayan ve “Seminer adıyla başlayan ve bugün “Uluslararası” olarak 2.defa yapılan bu çalışmanın kısa sürede bir gelişim tarihi yazılmalıdır. Öyle zannediyorum ki bu organizasyonda kullanılan tanıtım belgelerinin tamamına yakını arşivimizde mevcuttur! Bu konuda dikkati çeken değerli araştırmacı müzikolog Seyit Yöre’nin Seyrânî hakkında sunduğu bir tebliğde belirttiği bu uyarısını çok önemsiyorum. İnanıyorum ki bu konuda ki bir el kitabı bu organizasyonda görev alanlara ve Seyrânî’ ye ilgi duyanlara önemli yol gösterecektir.
Değişik adlarla yapılan bu çalışmalar hakkında Prof.Dr.Abdurrahman Güzel, Prof.Dr.Saim Sakaoğlu, Bekir Oğuzbaşaran, Dr. Kadir Özdamarlar vb. değerli eleştiriler yapmışlar ve bunlar da değişik gazete ve dergilerde yayınlanmıştır.
Hatta tarafımızdan bir gazetede 8 sayfa olarak bir özel sayı çıkarılmıştır. Ayrıca Nezir Ötegen tarafından da bir kitapçık hazırlanmıştır:
28. Âşık Seyrânî Sempozyumu Bildirileri.Bu sempozyum 1998 yılında yapılan çalışma. Fakat görüyoruz ki bu sempozyuma zenginlik kazandırılmış ve
17.Seyrânî Sanat Festivali.1.Ticaret ve Sanayi Panayırı, adını almıştır.2000-2010 yılına kadar aynı adla on yıl devam etmiştir.2007’de bu çalışmalara 1.Cıvıklı Festivali ilave edilmiştir. Bunları da unutmuyoruz. Bu çalışmalardan sonra bildiğim kadarıyla 2012’den beri de “Uluslararası” nitelik kazandırılmıştır! O zaman şu soru hemen akla gelmektedir.? Bu çalışma sürekli olduğuna göre o zaman şu ikinci (!) nereden çıkmıştır? 7.Olmayacak mı?
Bu ayrıntılar çoğu kişi için lüzumsuz bir detay olarak görülebilir ! Ama yıllar geçince bu güzelliklerin kökenine indiğimiz zaman çalışmaların arşiv bilgisi o kadar önemli ki. Zira yıllar çabuk geçiyor ve çok bilgiyi de ,belgesi yoksa silip süpürüyor ve bilinmezlik süreci işliyor! O zaman emek verenler ve yapılanları kim nereden ne bilecek?
Şimdi Develi’de Seyrânî heyecanı sadece Develi değil, başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere ülkemizin her tarafına dalga dalga yayılıyor.
Bu kongreye bir çok bilim adamı gelecektir. Yıllar içerisinde gördük ki her bir bilim adamı birer Develi elçileridir. Develi’nin güzelliklerinin, kültürel değerlerinin zenginliği ve insani gücünün varlığının tanıtımının yayılmasıdır. Bu da öyle az bir şey değildir.
Tertip komitesinin üyeleri elinden geldiğince bu programın huzurlu, zengin ve güzel geçmesi için çalışma yapmaktadır.
Develi insanına düşen de bu çalışmaya destek vermek ve katılmak olacaktır.

Share
1.234 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...