logo

ULUSLARARASI BANDANA GÜNÜ

Bandana, koruyucu veya dekoratif amaçlarla baş, yüz veya boyun çevresine bağlanan büyük boyutlu üçgen veya kare şeklindeki (Eşarp) bez parçasıdır. Bandana kelimesi Türkçede “lekeler bırakılarak boyanmış mendil” anlamına gelmektedir. İngilizce “bandanna” sözcüğünden alıntıdır.

Bandanalar en yaygın olarak kafada, saçları tutmak, kel bir kafayı güneşten korumak veya havalı ve şık görünmek için kullanılmaktadır. Bandanalar, cinsiyet fark etmeksizin günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş olup, rengârenk ve birçok çeşidi bulunmaktadır. Daha çok spor ve rahat giyinmeyi seven insanların da seçimleri ve bunun akabinde kombinlerken sıklıkla kullandıkları aksesuarlardır.

Uluslararası Bandana Günü’nün gerçek tarihi ve kökeni bilinmemektedir. Ortaçağ denizcilerinden, Amerikan köylülerine, kovboylara ve oradan da modern zamanlara aktarılan bir giysi türü olan bandana, günümüze kadar ulaşmış ve birçok bağlama çeşitleri ortaya çıkmıştır. Her Ekim ayının son Cuma günü, Bandana Günü olarak kutlanmaktadır. 2023’te bu özel gün 27 Ekim tarihine denk gelmektedir. Bandana, kanserle yaşayan gençlere farkındalık ve destek sağlamaktadır.

Kanser için yaygın tedavi, çoğu zaman kemo olarak kısaltılan bir terim olan kemoterapidir. Bandanalar, kemonun etkilerinin etkili bir görsel sembolüdür. Tercihinize bağlı olarak bandananızı ister dar ister geniş şekilde takabilirsiniz. Erkek ve kadınlarda oldukça havalı görünen bu stile, bandananızı katlayarak ve orta kısmını alnınıza yerleştirdikten sonra her iki ucunu başınızın arkasından bağlayarak ulaşabilirsiniz.

Bandanalar Afrikalı kadınlar tarafından en çok kullanılan aksesuarlardır. Afrikalı kadınların bandana bağlama şekli kendilerine özgü olmaktadır. Rengârenk olmaları sebebiyle bandanalar kadınların vazgeçemediği tamamlayıcı bir parça olarak değerlendirilmektedir. Bandanalar her zaman kadınlar tarafından ilgi görmüş aksesuarlardır. Zaman dilimi değişse de bandanaların kullanılması devam ettirilmiştir. Değişen tek şey bandanaları bağlama şekli olmuştur.

Bandana, kişinin kendini ifade etmesine ve tarzını yansıtmasına yardımcı olmaktadır. Bandanalar genellikle boyun etrafına sarılmakla birlikte başın etrafına sarılabilmektedir. Ayrıca bilekte de hoş duran bağlama şekilleriyle de saça takılarak da kullanılabilmektedir. Bandanalar her kıyafete uyum sağlayabilen çok yönlü bir aksesuarlardır. Bandanalar, dekoratif, koruyucu ve işlevsel amaçlarla dünya çapında kullanılmaktadır.

Kişilerin isteklerine göre bandanalar farklı görevlerde kullanılabilir. Bandana, Virüs Maskesi, Kafa Bandı (Ter Koruması), Baş ve Boyun Sargısı (güneşten korunma/Sıcaklık), Uyku Maskesi, Köpek Maskesi, İlk Yardım gibi çok amaçlı kullanılmaktadır.

Genellikle motorcu, dağcı, kayakçılar ve Trekking, hiking gibi doğa yürüyüşlerinde görülen, son zamanlarda kullanım alanlarının artmasıyla herkesin kullandığı bandalar, insanların zorlu doğa koşullarındaki en büyük yardımcısı olarak dikkat çekmektedir. Özellikle motorcuların çok sevdiği her yerde ve her tarzda kullandığı bir üründür. Motosiklet kullananlar için baş bölgesine takılarak kaskın daha temiz kalması sağlanmaktadır. Motor sahiplerinin yolda bandana takmalarının diğer bir sebebi ise, fosforlu ürün yapısı sayesinde yolda rahatlıkla görünmeleri içindir. Kaliteli modellerini aldığınızda sıcak, soğuk, UV ışınları, bakteri, toz ve mikrop gibi etkenlerden korunabilirsiniz.

Bandana, nefes alabilen kumaş yapısı ile üretimi sağlanan koruyucu ve dekoratif bir ürün çeşididir. Kullanımı oldukça yaygın bir ürün olması ile her yaştan kişinin tercih edebileceği bir materyaldir. Soğuk ve sıcak havalardan koruyan yapısı sayesinde geniş kapsamda kullanım imkânı sunmaktadır. Kırmızı şal deseni veya siyah renklerin en çok tercih edilen bandanalar, aynı zamanda farklı renklerde de üretilmektedir.

Ulusal Bandana Gününde diğer insanlarla güç ve dayanışmayı temsil eden Bandana, sporcular, aşçılar, bebekler, kanser tedavisi görenler, yürüyüş yapanlar, evcil hayvanlarda, aksesuar olarak taşımak isteyen kadın ve erkek herkes tarafından kullanılmaktadır.

Share
164 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....