logo

ULUSAL EGEMENLİK HAFTASI

 

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden ve ulusal egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği gündür. Mustafa Kemal Atatürk bu günü bayram olarak kabul etmiştir.
Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hediye etmiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu alanda, hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmıştır. Daha sonra, 1935 yılında Halkın Egemenliği Bayramı ile birleştirilmiş ve “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu günden sonra da her yıl 23 Nisan gününü başta çocuklar olmak üzere coşkuyla kutlamaktayız. Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir.
Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun birlikte ve kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” büyük önem taşımaktadır.

Atatürk, 23 Nisan’ı yalnızca Türkiye’de yaşayan çocuklara değil, dünyadaki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan için Türkiye’ye dünyanın her yerinden yabancı ulusların çocukları gelmekte ve çocuk bayramını eğlenerek kutlamaktadır. Bu bayram, dünya çocukları arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlamakta, tüm insanların barış içinde yaşaması gerektiğini en güzel şekilde ifade etmektedir.
Bu önemli günde ülkemizdeki yönetim birimleri bir günlüğüne çocuklara bırakılmakta ve çocuklar için değişik etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya çocukları da yapılan çocuk şenliğine katılarak Türk çocuklarının sevincine ortak olmaktadır.
Ulusal Egemenlik, yönetme gücü olup, yönetim yetkisinin ve hakkının millette olması demektir. Yani ülkeyi yönetecek kişilerin millet tarafından özgür ve adil seçimlerle belirlenmesidir. Millet, kendi kendini yönetmek suretiyle, bu hakkını kendisinin kullanmasıdır. Ulusal egemenliğin en önemli göstergelerden birisi Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onu oluşturan demokratik seçimlerdir.
Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakmalıyız. Bu duygularla tüm ulusumuzun ve bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, bu vesileyle bu günleri bize armağan eden büyük önderimizi bir kez daha saygı ile anıyorum.

Share
1.277 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...