logo

ULUSAL EGEMENLİK HAFTASI

 

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden ve ulusal egemenliğimizin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği gündür. Mustafa Kemal Atatürk bu günü bayram olarak kabul etmiştir.
Cumhuriyetin geleceğini gençlere ve yarının sahipleri çocuklara emanet edecek kadar çocuklarımıza ve gençlerimize güvenen büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımıza 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı hediye etmiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bu alanda, hem dünyada bir ilki oluşturmakta, hem de geleceğin Cumhuriyet nesillerine, atamızın verdiği önemi ifade etmektedir. 23 Nisan ilk defa 1929 yılında “Çocuk Bayramı” olarak kutlanmıştır. Daha sonra, 1935 yılında Halkın Egemenliği Bayramı ile birleştirilmiş ve “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Bu günden sonra da her yıl 23 Nisan gününü başta çocuklar olmak üzere coşkuyla kutlamaktayız. Bu bayramlar, birlik ve beraberliğimizi pekiştirdiğimiz, millet olarak tasada ve kıvançta bir olduğumuz günlerdir.
Tüm dünyaya kardeşlik mesajlarının verildiği ve her türlü sorunun birlikte ve kardeşçe çözülmesi gerektiğinin hatırlatılması bakımından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” büyük önem taşımaktadır.

Atatürk, 23 Nisan’ı yalnızca Türkiye’de yaşayan çocuklara değil, dünyadaki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu nedenle her yıl 23 Nisan için Türkiye’ye dünyanın her yerinden yabancı ulusların çocukları gelmekte ve çocuk bayramını eğlenerek kutlamaktadır. Bu bayram, dünya çocukları arasındaki sevgi ve dostluk bağlarının gelişmesine katkı sağlamakta, tüm insanların barış içinde yaşaması gerektiğini en güzel şekilde ifade etmektedir.
Bu önemli günde ülkemizdeki yönetim birimleri bir günlüğüne çocuklara bırakılmakta ve çocuklar için değişik etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya çocukları da yapılan çocuk şenliğine katılarak Türk çocuklarının sevincine ortak olmaktadır.
Ulusal Egemenlik, yönetme gücü olup, yönetim yetkisinin ve hakkının millette olması demektir. Yani ülkeyi yönetecek kişilerin millet tarafından özgür ve adil seçimlerle belirlenmesidir. Millet, kendi kendini yönetmek suretiyle, bu hakkını kendisinin kullanmasıdır. Ulusal egemenliğin en önemli göstergelerden birisi Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onu oluşturan demokratik seçimlerdir.
Cumhuriyetimizin en önemli kuruluş felsefesi olan “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” sözünün anlam ve önemini çok iyi kavramış bir millet olarak, gelecek nesillerimize daha modern bir Türkiye bırakmalıyız. Bu duygularla tüm ulusumuzun ve bütün çocuklarımızın 23 Nisan Bayramını kutluyor, bu vesileyle bu günleri bize armağan eden büyük önderimizi bir kez daha saygı ile anıyorum.

Share
1.053 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Prof. Dr. Ali Osman Öncel Dedem Merhum Osman USTA

  30 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Her bir memleket insanı için yaşarken veya vefatından sonra söylenecek güzel sözler vardır. Önemli olan arkada bırakılan güzelin ve doğrunun izlerini sürmek, yaşanılan hayatın özetinin yapılması için işbirliği yapmaktır. İstanbul Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneği Başkanımız M. Orhan Cebeci’nin "Develi'de İz Bırakanlar" 2 başlıklı kitabına koyacağı yazısı için, rahmetli dedem ile ilgili elimde olmayan bir fotoğraf arşivi toplamaya başladım. M. Orhan Cebeci kardeşim, dedem ile ilgili hatıralarım olup olmadığını sorunca düşünmeye...
 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...