logo

TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır.
Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özellikle turizm alanında çok fayda sağlamıştır.
Dünya üzerinde aşırı derecede ilgi gördüğünü gözlemleyen Mustafa Kemal Atatürk, paraşüte karşı ilgi duymuştur. Bu sporun gençler arasında yaygın hale gelmesini istemiş ve 3 Mayıs 1935 tarihinde Türkkuşu’nu kurdurmuştur. Sovyetlerden getirilen Anohin isimli eğitmen, ilk Türk Paraşütçülerini yetiştirmiştir. Abdurrahman Türkkuşu, Mehmet Esengil ve Rüstem Mavituna bu isimlerden bir kaçıdır.
10 Eylül 1935 günü, ülkemizde ilk paraşütle atlayış gerçekleşmiştir. Paraşütçülük eğitimi alan Abdurrahman Türkkuşu, ülkemizde ilk paraşüt atlayışı yapan kişi olarak tarihe geçmiştir. Bu nedenle 10 Eylül günü “Türkiye Serbest Paraşütçüler Günü” olarak kutlanmaktadır. Türkiye Serbest Paraşütçüler Günü, ilk defa 2015 yılında kutlanmıştır. İlk bayan paraşütçü olarak Yıldız Eruçman tarihe geçmiştir.
Abdurrahman Türkkuşu ile başlayan paraşüt atlayışları, sportif havacılık dallarının en popüleri olarak günümüzde büyük ilgi görmektedir. Paraşütçülerimiz, dünya paraşütçüleri arasında saygın bir yer edinmiş, Atatürk’ün “Türk çocuğu az zamanda göklerdeki yerini alacaktır” öngörüsünü gerçekleştirmişlerdir.
Paraşütçüler, yaklaşık 2000 metre yükseklikte uçaktan atlarlar. Çoğunlukla “karın aşağı” pozisyonda bir süre serbest düşerler. Takla ve dönüşler gibi hava gösterileri yapabilirler. Sonunda, 760 metre civarında tam şişecek şekilde paraşütlerini açarlar.
Paraşütçüler serbest düşüş sırasında saatte 190 km ve üzeri hızlarda hareket eder. Kullandıkları paraşütler bu koşullarda açılmaya dayanabilecek biçimde tasarlanmış ve kendiliğinden şişen kanat paraşütleridir. Ana paraşüt bozulur veya açılmazsa kuşamdaki otomatik bir sistem devreye girer ve yedek paraşüt açılır. Paraşütler de serbest atlayanların süzülmeyi idare etmek ve yere güvenle inebilmek için kullandıkları yönlendirme kordonları ve kulpları vardır.
Türk paraşüt sporu başarısının en büyüğü 1987 yılında, Güney Kore’de düzenlenen dünya gençler şampiyonasında alınmıştır. Bülent Görgeç, altın madalyayı kazanarak ismini dünyaya duyurmayı başarmıştır.
Dünyada bölgesel ve ulusal serbest atlayış yarışmalar, serbest atlayış, serbest dalış, gece atlayışı, serbest uçuş gibi artistlik etkinliklerden, kanat oluşumları, hedefli atlayış ve gruplu atlayışa kadar birkaç paraşüt dalında gerçekleştirilmektedir.
Çoğunlukla kadın, erkek, takım ve gençler kategorileri adı altında yarışmalar yapılmaktadır.
Skydiving, çeşitli hava araçlarından atlanarak serbest düşüş yapılması ve ardından belli bir yükseklikte paraşüt açılması olarak tanımlanmaktadır. Gökyüzü dalışı olarak da adlandırılan skydiving yüksek adrenalin vadeden sporlardan biridir. Türkiye’de skydiving denildiğinde akla ilk gelen rotalar Efes, Fethiye, İstanbul, Eskişehir ve Antalya’dır.
Günümüzde özellikle tatil bölgelerinde turizme yönelik olarak paraşüt sporu yapılmaktadır. Deniz olan bölgelerde tekne ile paraşüt sporu oldukça rağbet görmektedir. Diğer taraftan ülkemizde rağbet gören bir diğer spor dalı da yamaç paraşütleridir. Kuş bakışı doğanın tüm renklerine şahit olmak ve heyecanlı dakikalar yaşamak isteyenlerin tercih ettiği bu sporu yapabilmek için profesyonel olma zorunluluğu bulunmaz. Lisanslı pilotlar eşliğinde havada süzülürken sadece anı yaşamak yeterlidir.
10 Eylül, “Türkiye Serbest Paraşütçüler Günü” kutlu olsun.

Share
314 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ DERNEĞİMİZİN 18.GENEL KURULU HAYIRLI OLSUN

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  1945 yılından itibaren 67 yıldan beri hizmet bayrağını günümüze kadar taşıyan Develi ve Yöresi Kültür Dayanışma Derneğimizin 18. Olağan Genel Kurulu'nu 20.11.2021 Cumartesi günü saat:14.00'da dernek merkezimizde çok değerli üyelerimizin ve misafirlerimizin katılımlarıyla gerçekleştirdik. Genel kurulumuz açılış konuşmasının ardından oy birliği ile divan başkanı seçilen Osman Deveci'nin ve divan kâtipleri; Mustafa Şam ve İbrahim Palamut'un salondaki yerlerini almalarıyla tüm katılımcılarla birlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Divan B...
 • ULUSLARARASI AURA BİLİNÇLENDİRME GÜNÜ

  26 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Evrendeki her şey, enerjinin farklı bir boyutudur ve bizler de enerjilerden oluşan canlılarız. Gözümüzle göremesek de vücudumuz, aslında sürekli çok sayıda hareket halinde bulunan enerji parçacıklarından meydana gelmektedir. İnsanların vücudunu çevreleyen elektromanyetik alana Aura denilmektedir. Aura, biyolojik ve nörolojik olduğu kadar fiziksel olarak da zihnimiz, bedenimiz, duygularımız ve ruhsal anlamda içeriye aldığımız ve dışarıya yaydığımız enerji frekanslarını içermektedir. Aura bütün varlıklar için kullanılmakta olan ortak bir kavramd...
 • Üsküdar Belediyesi’nden Kardeş Şehir Ziyareti

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  Üsküdar Belediyesi ile Develi Belediyesi arasında kardeş şehir projesi kapsamında Üsküdar Belediyesi tarafından organize edilen bir ziyaret gerçekleşti. Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve beraberinde İstanbul'dan gelen heyeti Develi'de misafir etti. Erciyes Kayak Merkezi'nde Kardan Adam Tesislerinde düzenlenen kahvaltıda Kayseri Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Yahyalı Belediye Başkanı Esat Öztürk, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ...
 • DÜNYA KOAH GÜNÜ

  19 Kasım 2021 Köşe Yazarları

  “Kronik (müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığının” kısaltılmış ismi olan KOAH, zararlı toz, gaz ve parçacıkların solunması sonucu hava yollarında ve akciğerlerde gelişen mikrobik olmayan iltihabın neden olduğu, hava yollarının daralması ve tıkanması ile sonuçlanan genellikle ilerleyici özellikle bir hastalıktır. KOAH, hava yollarında yerleşip ilerleyebilen bir hastalıktır. Diğer ifadeyle hava yollarının daralması sonucu rahat ve sağlıklı bir şekilde nefes almayı engelleyen bir akciğer hastalığıdır. Nefes darlığı, öksürük ve balgam çık...