logo

TÜRKİYE İSTATİSTİK GÜNÜ

Bilgi çağı kavramının oluşmasında istatistiğin rolü dikkate değerdir. Çünkü her türlü ulusal ve uluslararası, sosyal, ekonomik ve diğer gelişme hedeflerinin belirlenmesi ve bu hedeflerin başarıya ulaşması, güncel ve güvenilir istatistiksel çalışmalara dayandırılmasına bağlıdır.
Yeni kurulan Cumhuriyetin önemli devlet kurumlarından olan ve bugünkü adıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ismiyle faaliyet gösteren Devlet İstatistik Enstitüsü 25 Nisan 1962 tarihinde kurulmuştur. Bundan dolayı her 25 Nisan günü “Türkiye İstatistik Günü” olarak kutlanmaktadır.
Cumhuriyet döneminde kurulan her kurum gibi İstatistik Kurumu’nun tarihçesi de Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Bunun nedeni de 19. Yüzyılın ikinci yarısında Islahat Fermanı ile başlayan Batılaşma ve modernleşme hareketlerinin Cumhuriyet ile birlikte kurumsallaşması ve yenilenmesidir. Osmanlı Devletinde 1831 yılında ilk nüfus sayımı ile istatistik gerçekleştirilmiştir.
Kurum, 1891 yılında Osmanlı döneminde “Merkezi İstatistik Encümeni” olarak faaliyete başlamıştır. Cumhuriyet yıllarına kadar bu isimle faaliyet yürütmüş olup, “Merkezi İstatistik Daire” adıyla 26 Şubat 1926 tarihinde yeniden düzenlenmiştir.
1930 yılında ise birimin görevleri tamamen düzenlenerek “İstatistik Umum Müdürlüğü” ismiyle hizmet vermiştir. Görevinde bir değişiklik yapılmadan 25 Nisan 1962 tarihinde “Devlet İstatistik Enstitüsü” (DİE) adını almıştır. İsmindeki son değişiklik ise 18 Kasım 2005 tarihinde “Türkiye İstatistik Kurumu” (TÜİK) olarak yapılmıştır. Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) temel görevi, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda, veri ve bilgilerin derlenmesi, gerekli istatistiklerin üretilmesini, yayımlanmasını ve dağıtımını yapmaktır. Genel nüfus sayımı, genel tarım sayımı, genel sanayi veya işyerleri sayımı, milli gelir tahminleri, tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyatları endeksi ve enflasyon hesabı kurumun temel görevleri arasındadır.
TÜİK, ayrıca ülkenin demografi, sosyal, ekonomi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanlarında ihtiyaç duyulan her istatistiği derleme, değerlendirme, analiz etme ve yayımlamak da görevleri arasındadır. TÜİK, bu sonuçları ve bilimselliği açıklamakla da yükümlüdür.
Merkezi Ankara’da bulunan kurumun, Türkiye genelinde 26 adet Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. TÜİK, bireylerden, hanelerden, işyerlerinden araştırmalar ve sayımlar yoluyla veri toplamaktadır. Topladığı ham verileri analiz etmekte ve istatistiki bilgi haline dönüştürmektedir. Bu istatistiki bilgiler, toplumun her kesiminde karar alma aşamalarında güvenilir yol göstericilerdir.
TÜİK, Türkiye’de sayılan ve hesaplanabilen bütün her şeyin istatistiğini tutmakla görevlidir. Yaptığı istatistikler ile kurumlar arası koordinasyonu sağlamak ve bu bilgiler ışığında planların yapılmasına yardım etmektir. Halkın yaşayışına ait tüm verilerin istatistik bilimi çevresinde ölçülerek anlamlı sonuçları ülke yönetimine yön vermesini amaçlamaktadır.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güncel ve güvenilir bilgiye ihtiyaç duyulmakta ve bu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri, en doğru ve zamanlı bilgiye sahip olmaktır.
Zaman zaman eleştirilse de TÜİK, geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır.

Share
8.360 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür. Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ...
 • Bir Öğrencinin Gözünden Burs Kavramı

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  1987 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazandım ve hekim olmak için İstanbul yolculuğum başladı. İstanbul'u hiç bilmiyordum ve kalacak yerimiz de henüz belli olmadan Antalya'dan bir arkadaşım ile birlikte İstanbul'a yola çıktık. Ben evet Kayserili olmama rağmen babamın işi dolayısıyla liseyi Antalya'da tamamladım. O günlerimiz zor günlerimizdi kalacak yer yok, yarını çok iyi programlayamıyorsun belli bütçeyle hareket ediyorsun. Birkaç gün İstanbul'da arkadaşımın tanıdığı Sirkeci'de bir otelde kaldıktan sonra, özel bir yurt yönetimi ile konuş...
 • Kara Müftü’nün Ölüm Kalım Hikâyesi ve 25-30 Yıl Gizlediği Sırrı Neydi? 2. son bölüm

  25 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kara Müftü'nün Ölüm Kalım Hikâyesi ve 25-30 Yıl Gizlediği Sırrı Neydi? Fevzi Numan Cebeci Namı Diğer Kara Müftü Atatürk'ün Huzurunda -Bak Hoca, sen de diğerleri gibi bu listeye göre idam edileceksin. Ancak, hiç kimse benden habersiz idam edilemez. Sana bir sualim var, vereceğin cevaba göre adını listeden çizerim veya çizmem asılırsın, dedi ve gözlerime veya yüzüme baktı. Dondum kaldım. Elimdeki sigara izmariti parmağımı yakınca kendime gelip çekidüzen verdim ve -Paşam sualiniz neydi merak ettim? dedim. -Demek merak ettin öylemi? Güzel! As...
 • SABIR NEDİR?

  25 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Zorlu bir dünya hayatı geçirmekteyiz. Hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Bir zorluk varsa o zorluğa dayanıldığı müddetçe, sabır gösterildiği müddetçe kolaylık elbette vardır. Sabır, zor bir durum karşısında mücadele gücünü yitirmeden beklemek, olumsuz şartların geçtiği ana kadar istikrarlı bir şekilde bu zorluklara katlanmak demektir. Diğer bir ifadeyle Sabır, hayatın bizlere getirdiği acı, keder, yokluk, yoksulluk, felaket, ölüm, katliam, soykırım, zorbalık ve zalimler karşısında metaneti bozmadan, cesareti yitirmeden, hiçbir şekilde...