logo

TÜRKİYE İSTATİSTİK GÜNÜ

Bilgi çağı kavramının oluşmasında istatistiğin rolü dikkate değerdir. Çünkü her türlü ulusal ve uluslararası, sosyal, ekonomik ve diğer gelişme hedeflerinin belirlenmesi ve bu hedeflerin başarıya ulaşması, güncel ve güvenilir istatistiksel çalışmalara dayandırılmasına bağlıdır.
Yeni kurulan Cumhuriyetin önemli devlet kurumlarından olan ve bugünkü adıyla Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ismiyle faaliyet gösteren Devlet İstatistik Enstitüsü 25 Nisan 1962 tarihinde kurulmuştur. Bundan dolayı her 25 Nisan günü “Türkiye İstatistik Günü” olarak kutlanmaktadır.
Cumhuriyet döneminde kurulan her kurum gibi İstatistik Kurumu’nun tarihçesi de Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Bunun nedeni de 19. Yüzyılın ikinci yarısında Islahat Fermanı ile başlayan Batılaşma ve modernleşme hareketlerinin Cumhuriyet ile birlikte kurumsallaşması ve yenilenmesidir. Osmanlı Devletinde 1831 yılında ilk nüfus sayımı ile istatistik gerçekleştirilmiştir.
Kurum, 1891 yılında Osmanlı döneminde “Merkezi İstatistik Encümeni” olarak faaliyete başlamıştır. Cumhuriyet yıllarına kadar bu isimle faaliyet yürütmüş olup, “Merkezi İstatistik Daire” adıyla 26 Şubat 1926 tarihinde yeniden düzenlenmiştir.
1930 yılında ise birimin görevleri tamamen düzenlenerek “İstatistik Umum Müdürlüğü” ismiyle hizmet vermiştir. Görevinde bir değişiklik yapılmadan 25 Nisan 1962 tarihinde “Devlet İstatistik Enstitüsü” (DİE) adını almıştır. İsmindeki son değişiklik ise 18 Kasım 2005 tarihinde “Türkiye İstatistik Kurumu” (TÜİK) olarak yapılmıştır. Kurum, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmaktadır.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) temel görevi, ülkenin ihtiyaç duyduğu alanlarda, veri ve bilgilerin derlenmesi, gerekli istatistiklerin üretilmesini, yayımlanmasını ve dağıtımını yapmaktır. Genel nüfus sayımı, genel tarım sayımı, genel sanayi veya işyerleri sayımı, milli gelir tahminleri, tüketici fiyat endeksi ve üretici fiyatları endeksi ve enflasyon hesabı kurumun temel görevleri arasındadır.
TÜİK, ayrıca ülkenin demografi, sosyal, ekonomi, kültür, çevre, bilim ve teknoloji alanlarında ihtiyaç duyulan her istatistiği derleme, değerlendirme, analiz etme ve yayımlamak da görevleri arasındadır. TÜİK, bu sonuçları ve bilimselliği açıklamakla da yükümlüdür.
Merkezi Ankara’da bulunan kurumun, Türkiye genelinde 26 adet Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. TÜİK, bireylerden, hanelerden, işyerlerinden araştırmalar ve sayımlar yoluyla veri toplamaktadır. Topladığı ham verileri analiz etmekte ve istatistiki bilgi haline dönüştürmektedir. Bu istatistiki bilgiler, toplumun her kesiminde karar alma aşamalarında güvenilir yol göstericilerdir.
TÜİK, Türkiye’de sayılan ve hesaplanabilen bütün her şeyin istatistiğini tutmakla görevlidir. Yaptığı istatistikler ile kurumlar arası koordinasyonu sağlamak ve bu bilgiler ışığında planların yapılmasına yardım etmektir. Halkın yaşayışına ait tüm verilerin istatistik bilimi çevresinde ölçülerek anlamlı sonuçları ülke yönetimine yön vermesini amaçlamaktadır.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de güncel ve güvenilir bilgiye ihtiyaç duyulmakta ve bu ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bir ülkenin gelişmesine yönelik doğru politikaların belirlenmesi için en önemli unsurlardan biri, en doğru ve zamanlı bilgiye sahip olmaktır.
Zaman zaman eleştirilse de TÜİK, geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır.

Share
9.681 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA KAPLUMBAĞA GÜNÜ

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  Kaplumbağalar, yaklaşık 220 milyon yıldır dünyada varlıklarını sürdüren en eski sürüngen canlı gruplarından biridir. Yeryüzünün her yerinde hemen hemen her türlü iklimde yaşarlar. Onlar doğal yaşam alanlarımızın önemli bir parçasıdır ve korunmaları gerekmektedir. Her yıl 23 Mayıs’ta kutlanan “Dünya Kaplumbağa Günü” dünya genelindeki tüm kaplumbağa türlerine dikkat çekmek, onların ve yaşam alanlarının korunması için farkındalık oluşturmaktır. Dünya Kaplumbağa Günü ile yeryüzünde bulunan yaklaşık 300 kaplumbağa türünün korunması ve yaşam alanl...
 • MİLLİ MÜCADELE’DE DEVELİ Mehmet ÖZDEMİR

  24 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmasa, değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” M. Kemal Atatürk ATATÜRK'ün Dilinden Kuvay-i Milliye: Ümitlerini kaybedenler, Kuvay-i Milliye'nin neye yarayacağını neye yarayacağını sorarlar. Mustafa Kemal şu cevabı verir. ”Kuvayi milliye namuslu bir insanın yastığının altındaki tabancaya benzer. Namusunu kurtarması için herhangi bir ümidi kalmadığı zaman hiç olmazsa intihara yarar.” Sunuş: Sayın Mehmet Özdemir tarafından, Cumhuriyetimizin 50'nci kuruluş yılı...
 • UĞUR BÖCEĞİ NEDEN UĞURLUDUR

  17 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  Halk arasında uçuç böceği ve gelin böceği adlarıyla da tanınan, genellikle kırmızı üstüne siyah benekli kanat örtüleri cilalanmış gibi pırıl parıldayan sevimli ve güzel olan uğur böceğinin, böcek dünyasında çok ayrıcalıklı bir yeri vardır. Dış görünümü hem renk hem şekil olarak mükemmeldir. Küçük bedenleri, parlak renkleri ve benekli kanatlarıyla dikkati çekerler. Varlığı insana mutluluk duygusu verir. En önemli özelliği ise uğur getirdiğine, üzerine konan insanın dileklerini gerçekleştireceğine inanılmasıdır. Uğur Böceği adını nasıl almıştı...
 • BENİM GÜZEL MEMLEKETİM 5. Bölüm Develi’nin Damak Tatları ve Bahar

  17 Mayıs 2024 Köşe Yazarları

  BENİM GÜZEL MEMLEKETİM 5. Bölüm Develi'nin Damak Tatları ve Bahar Gençliğimdeki baharları hatırlıyorum. Tüm doğa dirilir, tazelenir, etrafa mutluluk saçılırdı!... Baharın geldiğini çiçeklerin açmasından, ibibiklerin gelmesinden ve kuşların cıvıldamalarından anlardık. Güneş havayı ısıtmaya başlar, capcanlı bir doğa içinde mutlu mesut yaşar giderdik. Develi'de Bahar : Körkuyu'daki bağımızda kendine has bir kokusu olan bir has gülümüz vardı, gül şurubu yapardık. Nasıl özlüyorum hepsini, içim acıya acıya. Oysa hiç sevmezdim eski güzel günler ...