logo

Türk Siyasetinden Bir Demirel Geçti

1649

Türkiye’de yedi dönem başbakanlık yapan ve ülkenin şiddet, ekonomik durgunluk ve askeri iktidarla mücadele ettiği yıllarda siyaseti domine eden “Süleyman Demirel” hayatını kaybetti.(New York Times)
Türk siyasetinde yarım asrı aşkın süreye damga vuran dev bir figür olan eski cumhurbaşkanı ve başbakan “Süleyman Demirel” 91 yaşında hayatını kaybetti.(AFP)
SÜLEYMAN DEMİREL KİMDİR?
Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon’da bitirdi. Şubat 1949’da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Elektrik İşleri Etüt İdaresi’ nde göreve başladı. Önce 1949-1950, daha sonra 1954-1955 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde barajlar, sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı. 1954 yılında Barajlar Dairesi Başkanı, 1955 yılında da Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu.
Süleyman Demirel’in yasaklı olduğu zamanlar, adını bile söylemek yasaktı. “Bir bilen” olarak anılırdı. Siyaset dışında kalmasına rağmen siyasete yön verirdi.
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye’nin ender yetiştirdiği bir devlet adamıydı. Demirel, nüktedandı, hazırcevaptı, sakindi, çok güzel konuşur, yorumları çok ilginçtir. Siyasetin alfabesini bilir.
GENÇ YAŞTA GENEL MÜDÜR OLDU
Siyaset sahnesinden 6 defa gitmiş 7defa gelmiştir. Türkiye’nin en genç genel müdürüdür. İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra en uzun başbakanlık yapmış kişisidir. 31 yaşında genel müdür, 40 yaşında parti genel başkanı, 41 yaşında başbakan olmuştur. Türkiye’nin çok partili sisteme geçtiği 1946’dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en çok hükümet kuran siyasetçidir. Türkiye’nin 9. cumhurbaşkanı olup, 1965-1993 yılları arasında da 7 farklı hükümette toplam 10 yıl 5 aylık bir süreyle başbakanlık yapmıştır.
İZ BIRAKAN SİYASETÇİYDİ
Türk siyasetçisi ve inşaat mühendisidir. Babanın, Su Müdürü, Barajlar Kralı, Morisson Süleyman, Çoban Sülü, Şapka, Bir Bilen, Antrenör, Zenit Süleyman, Güniz Sokak gibi lakapları vardır. 1963 ayaklanması sırasında “Şapkamı alıp giderim” diyerek partideki görevinden istifa etti. Fötr şapkası meşhurdur. Mitinglerde şapkasını kapmak için seçmen adeta birbiriyle yarış yapardı. Üniversite ziyaretleri sırasında sol görüşlü bir öğrenci Süleyman Demirel’i sıkıştırır:
– Türkiye’de yapılan her türlü işi sahiplenme gibi bir işiniz var.
Demirel cevap verir:
– Sen nerde oturuyorsun?
– Kadıköy’de, niye ki ?
– Hah işte buraya gelmek için her gün üstünden geçtiğin köprü var ya. Onu işte ben yaptım!
DEMİRELDEN MİRAS KALAN SÖZLER
“Dün dündür, bugün bugündür. Benzin varda biz mi içtik. Şapka benim bırakacak değilim ya. Şapkamı koysam o bile seçilir. Demokrasilerde çareler tükenmez. Bana sağcılar adam öldürtüyor dedirtemezsiniz. Yollar yürümekle aşınmaz. Memlekette benzin vardı da biz mi içtik? Açım diyene geber diyemezsiniz. Aksini diyenin alnını garışlarım!. Galibiyetin sahibi çoktur, mağlubiyetin sahibi yoktur. Yenilgi yetimdir. Kasketi Ecevit’e kaptırdığım için bana fötr kaldı. Fırat’ın kenarındaki bir kuzudan bile ben sorumluyum. Menderes’i asmasalar siyasete girmezdim. “Demirel’den bize miras kalan vecize gibi sözler. “Binaenaleyh” kelimesinin anlamını Demirel sayesinde öğrendik. Zamanında bu kelimeyi kullanan siyasetçi sadece kendisi olduğu gibi aktif siyaset hayatı bittikten sonra da bu kelimeyi kullanan başka siyasetçiye rastlamadık.
Türk siyasi tarihinde derin izler bıraktı. Hayatını çok sevdiği ülkesine adayan Demirel, 17 Haziran Perşembe sabahı vefat etti. Vefatı büyük bir üzüntü yarattı. Türk demokrasisinin savunucusuydu, siyasi tarihimizdeki yerini aldı. Başbakan tarafından üç gün ulusal yas ilan edildi Cenazesi devlet töreniyle eşi Nazmiye Hanım’ın yanına, doğduğu İslamköy’deki aile kabristanına defnedilecek, Türk milletinin başı sağ olsun.

Share
1.190 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...