logo

Türk Siyasetinden Bir Demirel Geçti

1649

Türkiye’de yedi dönem başbakanlık yapan ve ülkenin şiddet, ekonomik durgunluk ve askeri iktidarla mücadele ettiği yıllarda siyaseti domine eden “Süleyman Demirel” hayatını kaybetti.(New York Times)
Türk siyasetinde yarım asrı aşkın süreye damga vuran dev bir figür olan eski cumhurbaşkanı ve başbakan “Süleyman Demirel” 91 yaşında hayatını kaybetti.(AFP)
SÜLEYMAN DEMİREL KİMDİR?
Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon’da bitirdi. Şubat 1949’da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Elektrik İşleri Etüt İdaresi’ nde göreve başladı. Önce 1949-1950, daha sonra 1954-1955 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde barajlar, sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı. 1954 yılında Barajlar Dairesi Başkanı, 1955 yılında da Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu.
Süleyman Demirel’in yasaklı olduğu zamanlar, adını bile söylemek yasaktı. “Bir bilen” olarak anılırdı. Siyaset dışında kalmasına rağmen siyasete yön verirdi.
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye’nin ender yetiştirdiği bir devlet adamıydı. Demirel, nüktedandı, hazırcevaptı, sakindi, çok güzel konuşur, yorumları çok ilginçtir. Siyasetin alfabesini bilir.
GENÇ YAŞTA GENEL MÜDÜR OLDU
Siyaset sahnesinden 6 defa gitmiş 7defa gelmiştir. Türkiye’nin en genç genel müdürüdür. İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra en uzun başbakanlık yapmış kişisidir. 31 yaşında genel müdür, 40 yaşında parti genel başkanı, 41 yaşında başbakan olmuştur. Türkiye’nin çok partili sisteme geçtiği 1946’dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en çok hükümet kuran siyasetçidir. Türkiye’nin 9. cumhurbaşkanı olup, 1965-1993 yılları arasında da 7 farklı hükümette toplam 10 yıl 5 aylık bir süreyle başbakanlık yapmıştır.
İZ BIRAKAN SİYASETÇİYDİ
Türk siyasetçisi ve inşaat mühendisidir. Babanın, Su Müdürü, Barajlar Kralı, Morisson Süleyman, Çoban Sülü, Şapka, Bir Bilen, Antrenör, Zenit Süleyman, Güniz Sokak gibi lakapları vardır. 1963 ayaklanması sırasında “Şapkamı alıp giderim” diyerek partideki görevinden istifa etti. Fötr şapkası meşhurdur. Mitinglerde şapkasını kapmak için seçmen adeta birbiriyle yarış yapardı. Üniversite ziyaretleri sırasında sol görüşlü bir öğrenci Süleyman Demirel’i sıkıştırır:
– Türkiye’de yapılan her türlü işi sahiplenme gibi bir işiniz var.
Demirel cevap verir:
– Sen nerde oturuyorsun?
– Kadıköy’de, niye ki ?
– Hah işte buraya gelmek için her gün üstünden geçtiğin köprü var ya. Onu işte ben yaptım!
DEMİRELDEN MİRAS KALAN SÖZLER
“Dün dündür, bugün bugündür. Benzin varda biz mi içtik. Şapka benim bırakacak değilim ya. Şapkamı koysam o bile seçilir. Demokrasilerde çareler tükenmez. Bana sağcılar adam öldürtüyor dedirtemezsiniz. Yollar yürümekle aşınmaz. Memlekette benzin vardı da biz mi içtik? Açım diyene geber diyemezsiniz. Aksini diyenin alnını garışlarım!. Galibiyetin sahibi çoktur, mağlubiyetin sahibi yoktur. Yenilgi yetimdir. Kasketi Ecevit’e kaptırdığım için bana fötr kaldı. Fırat’ın kenarındaki bir kuzudan bile ben sorumluyum. Menderes’i asmasalar siyasete girmezdim. “Demirel’den bize miras kalan vecize gibi sözler. “Binaenaleyh” kelimesinin anlamını Demirel sayesinde öğrendik. Zamanında bu kelimeyi kullanan siyasetçi sadece kendisi olduğu gibi aktif siyaset hayatı bittikten sonra da bu kelimeyi kullanan başka siyasetçiye rastlamadık.
Türk siyasi tarihinde derin izler bıraktı. Hayatını çok sevdiği ülkesine adayan Demirel, 17 Haziran Perşembe sabahı vefat etti. Vefatı büyük bir üzüntü yarattı. Türk demokrasisinin savunucusuydu, siyasi tarihimizdeki yerini aldı. Başbakan tarafından üç gün ulusal yas ilan edildi Cenazesi devlet töreniyle eşi Nazmiye Hanım’ın yanına, doğduğu İslamköy’deki aile kabristanına defnedilecek, Türk milletinin başı sağ olsun.

Share
1.222 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...