logo

Türk Siyasetinden Bir Demirel Geçti

1649

Türkiye’de yedi dönem başbakanlık yapan ve ülkenin şiddet, ekonomik durgunluk ve askeri iktidarla mücadele ettiği yıllarda siyaseti domine eden “Süleyman Demirel” hayatını kaybetti.(New York Times)
Türk siyasetinde yarım asrı aşkın süreye damga vuran dev bir figür olan eski cumhurbaşkanı ve başbakan “Süleyman Demirel” 91 yaşında hayatını kaybetti.(AFP)
SÜLEYMAN DEMİREL KİMDİR?
Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy’de doğdu. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaokul ve liseyi Isparta ve Afyon’da bitirdi. Şubat 1949’da İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Elektrik İşleri Etüt İdaresi’ nde göreve başladı. Önce 1949-1950, daha sonra 1954-1955 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde barajlar, sulama ve elektrifikasyon konularında ihtisas yaptı. 1954 yılında Barajlar Dairesi Başkanı, 1955 yılında da Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu.
Süleyman Demirel’in yasaklı olduğu zamanlar, adını bile söylemek yasaktı. “Bir bilen” olarak anılırdı. Siyaset dışında kalmasına rağmen siyasete yön verirdi.
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türkiye’nin ender yetiştirdiği bir devlet adamıydı. Demirel, nüktedandı, hazırcevaptı, sakindi, çok güzel konuşur, yorumları çok ilginçtir. Siyasetin alfabesini bilir.
GENÇ YAŞTA GENEL MÜDÜR OLDU
Siyaset sahnesinden 6 defa gitmiş 7defa gelmiştir. Türkiye’nin en genç genel müdürüdür. İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra en uzun başbakanlık yapmış kişisidir. 31 yaşında genel müdür, 40 yaşında parti genel başkanı, 41 yaşında başbakan olmuştur. Türkiye’nin çok partili sisteme geçtiği 1946’dan sonraki dönemde, kurduğu 7 hükümetle en çok hükümet kuran siyasetçidir. Türkiye’nin 9. cumhurbaşkanı olup, 1965-1993 yılları arasında da 7 farklı hükümette toplam 10 yıl 5 aylık bir süreyle başbakanlık yapmıştır.
İZ BIRAKAN SİYASETÇİYDİ
Türk siyasetçisi ve inşaat mühendisidir. Babanın, Su Müdürü, Barajlar Kralı, Morisson Süleyman, Çoban Sülü, Şapka, Bir Bilen, Antrenör, Zenit Süleyman, Güniz Sokak gibi lakapları vardır. 1963 ayaklanması sırasında “Şapkamı alıp giderim” diyerek partideki görevinden istifa etti. Fötr şapkası meşhurdur. Mitinglerde şapkasını kapmak için seçmen adeta birbiriyle yarış yapardı. Üniversite ziyaretleri sırasında sol görüşlü bir öğrenci Süleyman Demirel’i sıkıştırır:
– Türkiye’de yapılan her türlü işi sahiplenme gibi bir işiniz var.
Demirel cevap verir:
– Sen nerde oturuyorsun?
– Kadıköy’de, niye ki ?
– Hah işte buraya gelmek için her gün üstünden geçtiğin köprü var ya. Onu işte ben yaptım!
DEMİRELDEN MİRAS KALAN SÖZLER
“Dün dündür, bugün bugündür. Benzin varda biz mi içtik. Şapka benim bırakacak değilim ya. Şapkamı koysam o bile seçilir. Demokrasilerde çareler tükenmez. Bana sağcılar adam öldürtüyor dedirtemezsiniz. Yollar yürümekle aşınmaz. Memlekette benzin vardı da biz mi içtik? Açım diyene geber diyemezsiniz. Aksini diyenin alnını garışlarım!. Galibiyetin sahibi çoktur, mağlubiyetin sahibi yoktur. Yenilgi yetimdir. Kasketi Ecevit’e kaptırdığım için bana fötr kaldı. Fırat’ın kenarındaki bir kuzudan bile ben sorumluyum. Menderes’i asmasalar siyasete girmezdim. “Demirel’den bize miras kalan vecize gibi sözler. “Binaenaleyh” kelimesinin anlamını Demirel sayesinde öğrendik. Zamanında bu kelimeyi kullanan siyasetçi sadece kendisi olduğu gibi aktif siyaset hayatı bittikten sonra da bu kelimeyi kullanan başka siyasetçiye rastlamadık.
Türk siyasi tarihinde derin izler bıraktı. Hayatını çok sevdiği ülkesine adayan Demirel, 17 Haziran Perşembe sabahı vefat etti. Vefatı büyük bir üzüntü yarattı. Türk demokrasisinin savunucusuydu, siyasi tarihimizdeki yerini aldı. Başbakan tarafından üç gün ulusal yas ilan edildi Cenazesi devlet töreniyle eşi Nazmiye Hanım’ın yanına, doğduğu İslamköy’deki aile kabristanına defnedilecek, Türk milletinin başı sağ olsun.

Share
1.342 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...
 • NEDEN PAYLAŞMALIYIZ?

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak, insan olmanın gereğidir. İnsanlar hayatın akışı içerisinde birbirlerine sürekli ihtiyaç duyarlar. Paylaşmak, bir insanın herhangi bir sorununu veya mutluluğunu başka insanlara açması ve söylemesidir. Paylaşma, vereni yücelten, verileni değerli hissettiren kıymeti tartışılmaz bir değerdir. Paylaşmak denince akla ilk gelen şey, bizde olanı başkasına vermek onu bölüşmektedir. Bu sebeple paylaşma aynı zamanda yardımlaşmanın önemli bir parç...
 • BODRUM HÂKİMİ TÜRKÜSÜ ve Dr. Halil Atılgan

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Tanpınar'ın deyimiyle “Türküler Türk'ün romanıdır.” Bu bakımdan TRT repertuarında 7500, Alman müzelerinde ise 60.000 türkü, oyun havası ve kaval nağmeleri vardır. Geniş dünya coğrafyasında at koşturan Türkler, feth ettikleri yerlerin coğrafyasında, oraların kültürü ve yaşama biçimlerinden hem etkilenmişler, hem de etkilemişlerdir. Bu sayede de sosyal yapılarına göre zengin nağmelerle türkü üretmişlerdir. Özellikle 19. Asırından başlarından beri çözülmeye başlayan Osmanlı Devleti'nde kaybedilen her vatan toprağı ve evlâd-ı fatihanın ıstırap...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

  01 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu. Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Genel Kurul Toplantısı: Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı'nın Div...