logo

TURİZM HAFTASI

Turizm bir ülkenin milli değerlerinden birisidir. Bacasız sanayi olarak adlandırılır ve ülke ekonomisi için büyük önem taşır. Ülke dışından veya ülke içinden insanların tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak “Turizm”, bu gezileri yapan kişilere de “Turist” denir.
Turistler ülkemize, eğlenmek, spor yapmak, tedavi görmek, dinlenmek, değişik yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak amacıyla gelmektedir. Yurt dışından gelenler “Dış Turizm”, yurt içinden gelenler ise “İç turizmi” oluşturmaktadır. Kendi ülkemizde turistik gezi yapanlara “Yerli Turist”, kendi ülkesi dışındaki ülkelere turistik gezi yapanlara da “Yabancı Turist” denir.
Denizlerle çevrili, tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye, yabancı turistler için cazibe merkezidir. İki kıtayı bağlaması, boğazlarımız, denizlerimiz ve dört mevsimi yaşayan iklim nedeniyle ülkemiz tam bir cennettir. Bu nedenle turizm, ülkemizin döviz ihtiyacının büyük bir kısmını sağlamaktadır. İnsanlar daima yeni yerler görmek, bilgiler kazanmak, eğlenmek, plajlarda yüzmek ve güneşlenmek, dinlenmek, alışveriş yapmak isterler. Daha sağlıklı olmak ve bazı hastalıklarını tedavi ettirmek için kaplıca ve içmecelere giderler.
Turizm, doğal güzelliklerden seyahate, kültürden ekonomiye kadar onlarca farklı alanı doğrudan etkileyen bir olgudur. Turizm Haftası da, bu önemli kavram hakkında vatandaşın bilinçlenmesinin hedeflenerek çeşitli faaliyetlerin yapıldığı zaman dilimidir.
Turizm haftası her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Turizm haftasının amacı, turistik yerlerimizi tanıtmak, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlamaktır. Turizm Haftası, ilk önce 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yani Turizm haftası 1976 yılında ilan edilmiştir diyebiliriz. 1977 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Turizm Haftası, önceleri Mart ayının ikinci haftası kutlanılmaktaydı. 1983 yılına gelindiğinde, “Mart ayının ikinci haftasında havaların halen soğuk olduğu” dikkate alınarak bu hafta 15-22 Nisan aralığına alınmıştır.
Turizm, insanların diğer ülkeleri ve birbirlerini tanımalarına, dünya barışının sağlanmasına yardımcı olur. Turizm, dış ticaret açığının kapanmasında, döviz girişinin sağlanmasında son derece önemli bir etkinliktir.
Türkiye, hem coğrafi hem de tarihi açıdan bakıldığında turizm açısından en avantajlı ülkelerin başında gelmektedir. Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonları başaran bir nitelik kazandırmıştır.
Yurt dışından turistin gelmesi demek, ülkeye döviz girmesi demektir. Ülkeye döviz girmesi de ülkenin kalkınmasını ve zenginleşmesini sağlar. Bu nedenle turizmin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmalı, ülke tanıtımına katkıda bulunmalı, dışarıdan gelen turistlere iyi davranmalı, onların ülkeye tekrar gelmeleri için iyi izlenimler bırakmalıyız.
Ancak, 2020 yılının başında Çin’den dünyaya yayılan korona virüs, dünya ekonomisini ve turizm talebini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu virüs yüzünden insanlar seyahat etmek istememektedir. Yapılan rezervasyonlar ve etkinlikler bu virüs yüzünden iptal edilmiştir. Bu iptaller ülke ekonomisine darbe vuracaktır.
Dolasıyla turizm sektörü tarihinin en ciddi sınavını vermektedir. Birçok işletme zor duruma düşmüştür. Virüs belasına bir an önce çare bulunması ve insanların özgürce seyahat ederek turizme katkı sağlamaları en büyük temennimdir.

Share
8.702 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gevher Nesibe Sultan Surlardan Sızan Aşk

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  İlk romanı “Anılarda Son Ermeni” ile yakaladığı büyük başarıyı sonraki eserlerinde de devam ettiren Abdullah Ayata, yalnız Kayseri'nin değil, bütün Türkiye'nin beğenerek okuduğu önemli yazarlarımız arasına girmiştir. Bu romandan sonra Ayata Anılarda Son Ermeni'nin yazarı diye anılacaktır. Müthiş doğa tasvirleri, usta dil işçiliği ilmek ilmek dokunan bir Abdullah Ayata romanından bahsediyorum. Elime aldığımda bırakamadan okuduğum Gevher Nesibe Sultanın hayat hikâyesini konu alan romanda, usta yazarlara mahsus bir üslup, ne anlattığı değil, nası...
 • DÜNYA TUVALET GÜNÜ

  19 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Tuvalet, insanlık tarihinin en önemli ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Yeri geldiğinde yemek içmek kadar önemli olan tuvalet ya da Hela, insan boşaltım sistemi artıkları olan dışkı ve idrarın boşaltılması ve uzaklaştırılması amacıyla tasarlanmış sabit düzenekler ile bunların yerleştirildiği kapalı mekândır. Tuvalet sözcüğü dilimize Fransızcadan girmiştir. Kelimenin aslı Fransızca “Toilette” olup, temizlik anlamına gelmektedir. Tuvalet kelimesinin dilimizdeki diğer isimlendirmeleri ise, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara (00), memişhane...
 • Develimizin İlk Diplomalı Diş Hekimi: Dr. Lütfü AVCI

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne derneğimizin faaliyetlerini ve tarihçesini, "Derneğimizin hafızasını" yazmayı planladığımda değerli Yönetim Kurulumuz,hemşehrilerim beni destekleyerek yüreklendirdi. Derneğin Başkanları ile ilgili fotoğraflar ve bilgiler edindim. Başkanların yakınlarıyla tek tek görüştüm. Kitabımız son aşamaya geldi. Değerli hocam Cavit Avcı’dan ağabeyi merhum Başkanımız Lütfü Avcı’yı anlatmasını rica ettim. Beni kırmayıp bu güzel yazıyı kaleme aldı. Bu vesile ile Avcı Ailesi’nden ahirete intikal edenleri rahmetle anıyor, hayatta olanlara sa...
 • Beyazdan Yeşile Bisiklet Turizmi ile ilgili Konferans

  13 Kasım 2020 Köşe Yazarları

  Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü Derneği’nin 4 Kasım 2020 Çarşamba günü Kayseri Erciyes Mirada Otel’de düzenlemiş olduğu “Beyazdan Yeşile” Bisiklet Turizmi ile ilgili konferansa; Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Develi Belediyesi, Spor A.Ş., Erciyes A.Ş., Karayolları Genel Müdürlüğü, ORAN Kalkınma Ajansı; Middle Earth ve Eon Turizm; Enverçevko Ulusal & Eurovelo ve Grandprix Koordinatörleri, Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Klubü Derneği üyeleri ve Abdullah Gül Üniversitesi’nden akademisyen ve öğrenciler katıldı. Bisiklet ve D...