logo

TURİZM HAFTASI

Turizm bir ülkenin milli değerlerinden birisidir. Bacasız sanayi olarak adlandırılır ve ülke ekonomisi için büyük önem taşır. Ülke dışından veya ülke içinden insanların tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak “Turizm”, bu gezileri yapan kişilere de “Turist” denir.
Turistler ülkemize, eğlenmek, spor yapmak, tedavi görmek, dinlenmek, değişik yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak amacıyla gelmektedir. Yurt dışından gelenler “Dış Turizm”, yurt içinden gelenler ise “İç turizmi” oluşturmaktadır. Kendi ülkemizde turistik gezi yapanlara “Yerli Turist”, kendi ülkesi dışındaki ülkelere turistik gezi yapanlara da “Yabancı Turist” denir.
Denizlerle çevrili, tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye, yabancı turistler için cazibe merkezidir. İki kıtayı bağlaması, boğazlarımız, denizlerimiz ve dört mevsimi yaşayan iklim nedeniyle ülkemiz tam bir cennettir. Bu nedenle turizm, ülkemizin döviz ihtiyacının büyük bir kısmını sağlamaktadır. İnsanlar daima yeni yerler görmek, bilgiler kazanmak, eğlenmek, plajlarda yüzmek ve güneşlenmek, dinlenmek, alışveriş yapmak isterler. Daha sağlıklı olmak ve bazı hastalıklarını tedavi ettirmek için kaplıca ve içmecelere giderler.
Turizm, doğal güzelliklerden seyahate, kültürden ekonomiye kadar onlarca farklı alanı doğrudan etkileyen bir olgudur. Turizm Haftası da, bu önemli kavram hakkında vatandaşın bilinçlenmesinin hedeflenerek çeşitli faaliyetlerin yapıldığı zaman dilimidir.
Turizm haftası her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Turizm haftasının amacı, turistik yerlerimizi tanıtmak, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlamaktır. Turizm Haftası, ilk önce 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yani Turizm haftası 1976 yılında ilan edilmiştir diyebiliriz. 1977 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Turizm Haftası, önceleri Mart ayının ikinci haftası kutlanılmaktaydı. 1983 yılına gelindiğinde, “Mart ayının ikinci haftasında havaların halen soğuk olduğu” dikkate alınarak bu hafta 15-22 Nisan aralığına alınmıştır.
Turizm, insanların diğer ülkeleri ve birbirlerini tanımalarına, dünya barışının sağlanmasına yardımcı olur. Turizm, dış ticaret açığının kapanmasında, döviz girişinin sağlanmasında son derece önemli bir etkinliktir.
Türkiye, hem coğrafi hem de tarihi açıdan bakıldığında turizm açısından en avantajlı ülkelerin başında gelmektedir. Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonları başaran bir nitelik kazandırmıştır.
Yurt dışından turistin gelmesi demek, ülkeye döviz girmesi demektir. Ülkeye döviz girmesi de ülkenin kalkınmasını ve zenginleşmesini sağlar. Bu nedenle turizmin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmalı, ülke tanıtımına katkıda bulunmalı, dışarıdan gelen turistlere iyi davranmalı, onların ülkeye tekrar gelmeleri için iyi izlenimler bırakmalıyız.
Ancak, 2020 yılının başında Çin’den dünyaya yayılan korona virüs, dünya ekonomisini ve turizm talebini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu virüs yüzünden insanlar seyahat etmek istememektedir. Yapılan rezervasyonlar ve etkinlikler bu virüs yüzünden iptal edilmiştir. Bu iptaller ülke ekonomisine darbe vuracaktır.
Dolasıyla turizm sektörü tarihinin en ciddi sınavını vermektedir. Birçok işletme zor duruma düşmüştür. Virüs belasına bir an önce çare bulunması ve insanların özgürce seyahat ederek turizme katkı sağlamaları en büyük temennimdir.

Share
9.098 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...
 • ULUSLARARASI KLİNİK ARAŞTIRMALAR GÜNÜ

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 20 Mayıs’ta dünya genelinde “Uluslararası Klinik Araştırmalar Günü” kutlanmaktadır. Kutlamanın çıkış noktası, bu alandaki ilk bilimsel çalışma olarak kabul gören İngiliz Doktor James Lind’in 20 Mayıs 1747 tarihinde başlattığı iskorbüt hastalığı ile ilgili araştırmasıdır. (İskorbüt, C vitamininin aşırı derecede yetersizliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olup, anemi, hareket kısıtlılığı, halsizlik, kanamalar, kol ve bacaklarda ağrı, vücudun bazı bölgelerinde şişlik, cilt problemleri, diş eti hastalıkları ve diş kaybı gibi olums...
 • Bizim Erciyes

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Erciyes Dağı, Develi’nin sembolüdür. Bugün bir çok kurum ve kuruluşun amblemlerinde Erciyes figürünü kullanmaları, kendilerini Erciyes Dağı'na göre tanımlama ve konumlandırma arzularının göstergeleridir. Muhteşem bir manzarayı gözler önüne seren, beyazlara bürünmüş bu “kadim dağ” yücelik taşıması ve saygı uyandırmasından dolayı, bazı seyyahlar tarafından “asil, ünlü, soylu” sıfatlarıyla nitelendirilmiştir. İlkel dinlere inanan toplumlarda dağlar, Tanrı’ya en yakın yerler olarak kabul edilir. Sümerlerde dağlar kişiselleştirilmiş ve tanrısal...
 • DÜNYA HİPERTANSİYON GÜNÜ

  11 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Hipertansiyon, günümüzün en büyük sağlık sorunlarından birisi olup, rutin sağlık kontrollerinde teşhis edilmektedir. Hipertansiyon, kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi duruma verilen bir isimdir. Hipertansiyon aynı zamanda “yüksek tansiyon” adıyla da bilinir. Kalp ne kadar çok kan pompalarsa ve atardamarlar ne kadar dar olursa bireyin tansiyon değeri o kadar yüksek olur. Erişkin bir kişinin kan basıncının 140/90 mm...