logo

TURİZM HAFTASI

Turizm bir ülkenin milli değerlerinden birisidir. Bacasız sanayi olarak adlandırılır ve ülke ekonomisi için büyük önem taşır. Ülke dışından veya ülke içinden insanların tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak “Turizm”, bu gezileri yapan kişilere de “Turist” denir.
Turistler ülkemize, eğlenmek, spor yapmak, tedavi görmek, dinlenmek, değişik yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak amacıyla gelmektedir. Yurt dışından gelenler “Dış Turizm”, yurt içinden gelenler ise “İç turizmi” oluşturmaktadır. Kendi ülkemizde turistik gezi yapanlara “Yerli Turist”, kendi ülkesi dışındaki ülkelere turistik gezi yapanlara da “Yabancı Turist” denir.
Denizlerle çevrili, tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye, yabancı turistler için cazibe merkezidir. İki kıtayı bağlaması, boğazlarımız, denizlerimiz ve dört mevsimi yaşayan iklim nedeniyle ülkemiz tam bir cennettir. Bu nedenle turizm, ülkemizin döviz ihtiyacının büyük bir kısmını sağlamaktadır. İnsanlar daima yeni yerler görmek, bilgiler kazanmak, eğlenmek, plajlarda yüzmek ve güneşlenmek, dinlenmek, alışveriş yapmak isterler. Daha sağlıklı olmak ve bazı hastalıklarını tedavi ettirmek için kaplıca ve içmecelere giderler.
Turizm, doğal güzelliklerden seyahate, kültürden ekonomiye kadar onlarca farklı alanı doğrudan etkileyen bir olgudur. Turizm Haftası da, bu önemli kavram hakkında vatandaşın bilinçlenmesinin hedeflenerek çeşitli faaliyetlerin yapıldığı zaman dilimidir.
Turizm haftası her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Turizm haftasının amacı, turistik yerlerimizi tanıtmak, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlamaktır. Turizm Haftası, ilk önce 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yani Turizm haftası 1976 yılında ilan edilmiştir diyebiliriz. 1977 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Turizm Haftası, önceleri Mart ayının ikinci haftası kutlanılmaktaydı. 1983 yılına gelindiğinde, “Mart ayının ikinci haftasında havaların halen soğuk olduğu” dikkate alınarak bu hafta 15-22 Nisan aralığına alınmıştır.
Turizm, insanların diğer ülkeleri ve birbirlerini tanımalarına, dünya barışının sağlanmasına yardımcı olur. Turizm, dış ticaret açığının kapanmasında, döviz girişinin sağlanmasında son derece önemli bir etkinliktir.
Türkiye, hem coğrafi hem de tarihi açıdan bakıldığında turizm açısından en avantajlı ülkelerin başında gelmektedir. Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonları başaran bir nitelik kazandırmıştır.
Yurt dışından turistin gelmesi demek, ülkeye döviz girmesi demektir. Ülkeye döviz girmesi de ülkenin kalkınmasını ve zenginleşmesini sağlar. Bu nedenle turizmin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmalı, ülke tanıtımına katkıda bulunmalı, dışarıdan gelen turistlere iyi davranmalı, onların ülkeye tekrar gelmeleri için iyi izlenimler bırakmalıyız.
Ancak, 2020 yılının başında Çin’den dünyaya yayılan korona virüs, dünya ekonomisini ve turizm talebini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu virüs yüzünden insanlar seyahat etmek istememektedir. Yapılan rezervasyonlar ve etkinlikler bu virüs yüzünden iptal edilmiştir. Bu iptaller ülke ekonomisine darbe vuracaktır.
Dolasıyla turizm sektörü tarihinin en ciddi sınavını vermektedir. Birçok işletme zor duruma düşmüştür. Virüs belasına bir an önce çare bulunması ve insanların özgürce seyahat ederek turizme katkı sağlamaları en büyük temennimdir.

Share
8.552 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KEYİF VEREN ALIŞKANLIKLAR : 4 ALKOL ALIŞKANLIĞI

  03 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Alkolun tarihçesi hakkında fazla bilgi sahibi değilim. Ancak kırıntı bilgilerden elde ettiğimiz bazı notlara göre Sümerlilerin alkolü kullandığıdır. Bu da gösteriyor ki zevkin ve işretin olduğu her yerde alkol da var olmuş ve uzun M.Ö. VI Asırlarda kullanılmaya başlanmıştır. Zira höyüklerde çıkarılan büyük ve değişik toprak küpler bunun küçük belgeleridir. Özbekistan’da kavun ve üzüm çok verimlidir ve lezzetlidir. Bu bölgede öyle zannediyorum ki çeşitli zevkleri tadarken şarap içerek zevklerinin doruğuna çıktıkları da bir gerçektir. Cihang...
 • Kayseri ve Develi’nin İlk Hanım Şoförü : Ceyda AVCI

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Ceyda öğretmen Develi'nin saygın Avcı ailesinin dört kız üç erkek evlatlarının dördüncü çocuğudur. İlkokul ve ortaokulu Develi'de bitirdikten sonra, ailesi onu öğretmen olması için Adana Yatılı Kız Öğretmen okuluna gönderir. 1960 yılında buradan mezun olduktan sonra, öğretmen olarak Develi'ye döner. Adana'da beraber okudukları Ayşe Soylu ile ilk görevleri olarak da Soysallı Köyü'nün ilkokuluna tayin edilirler, Ceyda Avcı başöğretmen olarak bu okulda çalışmaya başlar. Bir İlk'in Hikâyesi: İlk dönemde eski okulları köyün içerisindedir. Daha so...
 • Farkındalık -4

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Neden “Bisiklet Kültürünü“ yaymak istediğimizin sebeplerine geliyoruz yavaş yavaş.Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz sorunların çözülmesi için neden “ Bisiklet”i seçtiğimizi anlatacağız. Bisikletin faydalarından bahsederek konuya giriş yapmak istedik.Çünkü daha önce de anlattığımız gibi toplumda eğitim gerilediği için insanlarımızda bilinç düzeyi çok düştü.Dolayısıyla bu işe en baştan başlamamız gerektiğini ve neden bu işe girdiğimizi anlatmamız gerektiğini 5 yıllık mücadelenin sonunda anlamış bulunuyoruz :) 1. Bisiklet Pratiktir, Zama...
 • ULUSLARARASI KOOPERATİFÇİLİK GÜNÜ

  02 Temmuz 2020 Köşe Yazarları

  Kooperatifler, demokratik işletme kuruluşlarıdır. Kooperatiflerde temel amaç kâr değil, işbirliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlardır. Amaç, verimli çalışmak, ortak ihtiyaçları karşılamak, emek ve elde edilen ürünleri değerlendirmektir. İnsanlar hayatlarının her safhasında birbirlerine ihtiyaç duyarlar. Birlik, beraberlik ve dayanışma, toplumsal hayatta insanları kuvvetlendirir. İnsanlar bireysel olarak yapamadıkları şeyleri, kooperatifler kurarak ortakla...