logo

TURİZM HAFTASI

Turizm bir ülkenin milli değerlerinden birisidir. Bacasız sanayi olarak adlandırılır ve ülke ekonomisi için büyük önem taşır. Ülke dışından veya ülke içinden insanların tarihi, sosyal, kültürel ve doğal açıdan önem taşıyan bir bölgeye yaptıkları geziye ve bu geziden ortaya çıkan potansiyele genel olarak “Turizm”, bu gezileri yapan kişilere de “Turist” denir.
Turistler ülkemize, eğlenmek, spor yapmak, tedavi görmek, dinlenmek, değişik yerler gezmek ve yeni insanlar tanımak amacıyla gelmektedir. Yurt dışından gelenler “Dış Turizm”, yurt içinden gelenler ise “İç turizmi” oluşturmaktadır. Kendi ülkemizde turistik gezi yapanlara “Yerli Turist”, kendi ülkesi dışındaki ülkelere turistik gezi yapanlara da “Yabancı Turist” denir.
Denizlerle çevrili, tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye, yabancı turistler için cazibe merkezidir. İki kıtayı bağlaması, boğazlarımız, denizlerimiz ve dört mevsimi yaşayan iklim nedeniyle ülkemiz tam bir cennettir. Bu nedenle turizm, ülkemizin döviz ihtiyacının büyük bir kısmını sağlamaktadır. İnsanlar daima yeni yerler görmek, bilgiler kazanmak, eğlenmek, plajlarda yüzmek ve güneşlenmek, dinlenmek, alışveriş yapmak isterler. Daha sağlıklı olmak ve bazı hastalıklarını tedavi ettirmek için kaplıca ve içmecelere giderler.
Turizm, doğal güzelliklerden seyahate, kültürden ekonomiye kadar onlarca farklı alanı doğrudan etkileyen bir olgudur. Turizm Haftası da, bu önemli kavram hakkında vatandaşın bilinçlenmesinin hedeflenerek çeşitli faaliyetlerin yapıldığı zaman dilimidir.
Turizm haftası her yıl 15 – 22 Nisan tarihleri arasında kutlanmaktadır. Turizm haftasının amacı, turistik yerlerimizi tanıtmak, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlamaktır. Turizm Haftası, ilk önce 26.07.1976 tarih ve 1893 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yani Turizm haftası 1976 yılında ilan edilmiştir diyebiliriz. 1977 yılından itibaren kutlanmaya başlanan Turizm Haftası, önceleri Mart ayının ikinci haftası kutlanılmaktaydı. 1983 yılına gelindiğinde, “Mart ayının ikinci haftasında havaların halen soğuk olduğu” dikkate alınarak bu hafta 15-22 Nisan aralığına alınmıştır.
Turizm, insanların diğer ülkeleri ve birbirlerini tanımalarına, dünya barışının sağlanmasına yardımcı olur. Turizm, dış ticaret açığının kapanmasında, döviz girişinin sağlanmasında son derece önemli bir etkinliktir.
Türkiye, hem coğrafi hem de tarihi açıdan bakıldığında turizm açısından en avantajlı ülkelerin başında gelmektedir. Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonları başaran bir nitelik kazandırmıştır.
Yurt dışından turistin gelmesi demek, ülkeye döviz girmesi demektir. Ülkeye döviz girmesi de ülkenin kalkınmasını ve zenginleşmesini sağlar. Bu nedenle turizmin yaygınlaşması için elimizden geleni yapmalı, ülke tanıtımına katkıda bulunmalı, dışarıdan gelen turistlere iyi davranmalı, onların ülkeye tekrar gelmeleri için iyi izlenimler bırakmalıyız.
Ancak, 2020 yılının başında Çin’den dünyaya yayılan korona virüs, dünya ekonomisini ve turizm talebini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu virüs yüzünden insanlar seyahat etmek istememektedir. Yapılan rezervasyonlar ve etkinlikler bu virüs yüzünden iptal edilmiştir. Bu iptaller ülke ekonomisine darbe vuracaktır.
Dolasıyla turizm sektörü tarihinin en ciddi sınavını vermektedir. Birçok işletme zor duruma düşmüştür. Virüs belasına bir an önce çare bulunması ve insanların özgürce seyahat ederek turizme katkı sağlamaları en büyük temennimdir.

Share
8.656 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...