logo

TÜBİTAK

Modern dünyada var olan toplumların en büyük ihtiyacı, bilim ve teknoloji üretmek olmuştur. Günümüzde bu alanda başarılı faaliyetler yürütebilen ülkelerin refah düzeyi yüksek, huzurlu bir yaşam sürdürdüklerini görebilmekteyiz.
TÜBİTAK, 24 Temmuz 1963 tarihinde Cemal Gürsel hükümeti tarafından devlete danışmanlık etmek, milli bilim politikalarını belirlemek ve rehberlik etmek amacıyla kurulmuştur. İlk kuruluş ismi “Türkiye Bilim Teknik Ve Araştırma Kurumu“ olmuştur. Sonrasında teknik adı teknolojik olarak değiştirilmiştir. 2005 yılından sonra “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu” yani “TÜBİTAK” adını almıştır.
TÜBİTAK, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik eden, yönlendiren ve destekleyen bir kurumdur. Özel hukuk hükümlerine bağımlı olan kurum, Türkiye’de müspet bilimlerde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ülke kalkınmasındaki önceliklere göre geliştirmek, özendirmek, düzenlemek ve koordine etmek, mevcut bilimsel ve teknik bilgilere erişmek ve erişilmesini sağlamak amacını gütmektedir.
TÜBİTAK’ın görevleri nelerdir? TÜBİTAK;
– Türkiye’nin bilim ve teknoloji konusundaki politikalarını belirlemek ve bunları uygulamaya geçirmektir.
– Akademik alanda Ar-Ge desteği sağlamak, akademileri özendirmek ve takibini yapmaktır.
– Sanayi alanındaki araştırma, teknoloji ve geliştirme konularında yeniliklere destek vermek, özendirmek, destek verdiği projeleri takip etmektir.
– Üniversitelerle, sanayi alanlarındaki ilişkilerin gelişme göstermesini sağlamaktır.
– Ulusal öncelikler dikkate alınarak gelişme çalışmalarını yürütmektir. – Bilimsel alanlarda teşvik unsurları dâhilinde yıllık ödüller sunmaktır.
– Ar-Ge faaliyetlerinin kolaylığı ve teknik gerekliliği için hizmet sağlamak ve bu hizmetleri sağlayacak birimleri işletmektir.
– Geleceğin bilim adamlarını keşfetmek ve onları bilim konusunda teşvik etmektir.
– Bilimsel dergiler, popüler bilim kitapları ve dergileri yayımlamaktır.
TÜBİTAK, 1993 yılında itibaren bilim adına bilimsel kitap basımına başlamıştır. Bilimsel alanda kendini yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitapları çok uygun fiyata piyasaya süren TÜBİTAK, aynı zamanda farklı klasmanlardaki başarılarına göre yüzlerce öğrenciye burs desteği sağlamış ve sağlamaya da devam etmektedir. Eğitim gördüğü branşa göre yenilikçi projeler üreten öğrencilere ve akademisyenlere sağladıkları kolaylıklar da Türkiye’de bilimin teşvik edilmesi açısından dinamo görevi görmektedir.
TÜBİTAK’ın ülkemiz için önemi özellikle gençleri yönlendirmesi, bilim ve teknolojiye yönlendirerek kâşif olmaya, icat yapmaya teşvik etmesi açısından önemlidir.
TÜBİTAK, geniş bir yelpazede çalışma alanı sunmaktadır. Önceleri sadece yönlendirme yapan, teşvik eden TÜBİTAK, ihtiyaca binaen kurum sayısını artırmıştır. Matematik, fizik, bilim, biyoloji, kimya, teknoloji gibi alanlarda desteğine devam etmektedir.
TÜBİTAK’ın vizyonu, “Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olmaktır.
Ayrıca, ülkemizin rekabet gücünü ve refahını artırmak ve sürekli kılmak için toplumun her kesimi ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde bulunmaktadır. Ulusal önceliklerimiz doğrultusunda bilim ve teknoloji politikaları geliştirmek, bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçları oluşturmaya katkı sağlamak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve yürütmek için bilim ve teknoloji kültürü oluşturmakta öncü rolü oynamaktır.
Türkiye’nin en önemli kurumlarından birisi olan TÜBİTAK’ın bundan sonra da ülkemizin kalkınmasında öncelikli olan projeleri geliştirmesini, özendirmesini, genç kâşifleri desteklemesini ve bunları düzenleyecek politikaları üretmesini diliyorum.

Share
1.148 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KADIN HAPİSHANESİ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Develi 1870 yılında Kayseri’ye bağlı bir kaza olmuştur. İlk kaza merkezi bugün, hala yaygın adıyla anılan “Eski Saray” denilen Venk bölgesinde Hüseyin Sağlam‘ın dere kenarındaki evinin bulunduğu alandır. Osmanlı salnamelerinden de öğrendiğimize göre burada iki katlı Kaymakamlık binası çevresinde Müritler Çeşmesi ve Müritler Mescidi, Seyrânî Hamamı, İnkılap İlkokulu. PTT vb. idarî yerler yapılmıştır. Daha sonra bu bina İstiklal İlkokulu’na taşınmıştı. Değerli bir İslam tarihçimiz M.Asım Köksal bu okul’da “sınıf çavuşluğu / sınıf başkanı” olarak ...
 • DÜNYA DİLBİLGİSİ GÜNÜ

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Dil, insanı insan yapan değerlerin başında gelmektedir. Dilbilgisi bize dilimizin ses, şekil, cümle yapısı kurallarını öğretmekte olup, imla kuralları da dilimizi yanlışsız yazmamızı sağlamaktadır. Dil, insanların fikir alışverişinde bulunma, birbirleriyle iletişim kurma aracıdır. Her dilin kendine özgü ses dizgesi, söz varlığı ve dil bilgisi kuralları vardır. Dilin bu yönleri, dil biliminin ilgili dallarında incelenmektedir. Bireyin kendi ana dilinin imkân ve zenginliklerini bilmesinin yanı sıra dil becerilerini geliştirmesi için de dil bilg...
 • Develi Tarihi Demirciler Çarşısı

  04 Mart 2021 Köşe Yazarları

  Çok değil bundan 50 yıl önce Develi birinci sınıf bir çarsıya sahipti, bu çarşı Demirciler Çarşısı diye anılırdı. Develi’nin kırk köyünden başka; Yahyalı, Yeşilhisar, Feke, Göksun, Tomarza halkı ve bu kasabaların 180 köyü alışverişini buradan yapardı. Kayseri’ye pek nadir gidilirdi. Yoğurt Pazarı olarak anılan küçük bir çarşı daha vardı, burada manifaturacı, berber, terzi, bakkal gibi birkaç küçük esnaf bulunurdu. Diğer mahallelerde sadece bakkal dükkânları ve mahalle fırınları vardı. Ana büyük çarşı Fenese’deydi. Demirci ustaları...
 • M.Taki Cebeci’den Erciyes ve Özal Şiiri

  26 Şubat 2021 Köşe Yazarları

  Erciyes'in gölgesine sığmayan ecdadın torunlarına armağan, heybetli, esen yeli sert Erciyes üzerine yüzlerce şiirler yazılmıştır. İşte o güzel şiirlerden biride Amcam Emekli Öğretmen M.Taki Cebeci'den armağan. ERCİYES: Müstakbel Develi Vilayetinin Soyadı. NUH'un tufanına boyun eğmemiş Toprağına yadel eli değmemiş Tırmanıp tepene çıkmak isterken Yolda taş kesilmiş gelin ERCİYES. Yazın, kışın eksik olmaz dumanı, Dört mevsim başında beyaz yemeni, TEKİR yaylasında kışın harmanı MART' ta geçit vermez yolun ERCİYES. Halı dokur Hisarcık...