logo

TÜBİTAK

Modern dünyada var olan toplumların en büyük ihtiyacı, bilim ve teknoloji üretmek olmuştur. Günümüzde bu alanda başarılı faaliyetler yürütebilen ülkelerin refah düzeyi yüksek, huzurlu bir yaşam sürdürdüklerini görebilmekteyiz.
TÜBİTAK, 24 Temmuz 1963 tarihinde Cemal Gürsel hükümeti tarafından devlete danışmanlık etmek, milli bilim politikalarını belirlemek ve rehberlik etmek amacıyla kurulmuştur. İlk kuruluş ismi “Türkiye Bilim Teknik Ve Araştırma Kurumu“ olmuştur. Sonrasında teknik adı teknolojik olarak değiştirilmiştir. 2005 yılından sonra “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu” yani “TÜBİTAK” adını almıştır.
TÜBİTAK, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik eden, yönlendiren ve destekleyen bir kurumdur. Özel hukuk hükümlerine bağımlı olan kurum, Türkiye’de müspet bilimlerde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ülke kalkınmasındaki önceliklere göre geliştirmek, özendirmek, düzenlemek ve koordine etmek, mevcut bilimsel ve teknik bilgilere erişmek ve erişilmesini sağlamak amacını gütmektedir.
TÜBİTAK’ın görevleri nelerdir? TÜBİTAK;
– Türkiye’nin bilim ve teknoloji konusundaki politikalarını belirlemek ve bunları uygulamaya geçirmektir.
– Akademik alanda Ar-Ge desteği sağlamak, akademileri özendirmek ve takibini yapmaktır.
– Sanayi alanındaki araştırma, teknoloji ve geliştirme konularında yeniliklere destek vermek, özendirmek, destek verdiği projeleri takip etmektir.
– Üniversitelerle, sanayi alanlarındaki ilişkilerin gelişme göstermesini sağlamaktır.
– Ulusal öncelikler dikkate alınarak gelişme çalışmalarını yürütmektir. – Bilimsel alanlarda teşvik unsurları dâhilinde yıllık ödüller sunmaktır.
– Ar-Ge faaliyetlerinin kolaylığı ve teknik gerekliliği için hizmet sağlamak ve bu hizmetleri sağlayacak birimleri işletmektir.
– Geleceğin bilim adamlarını keşfetmek ve onları bilim konusunda teşvik etmektir.
– Bilimsel dergiler, popüler bilim kitapları ve dergileri yayımlamaktır.
TÜBİTAK, 1993 yılında itibaren bilim adına bilimsel kitap basımına başlamıştır. Bilimsel alanda kendini yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitapları çok uygun fiyata piyasaya süren TÜBİTAK, aynı zamanda farklı klasmanlardaki başarılarına göre yüzlerce öğrenciye burs desteği sağlamış ve sağlamaya da devam etmektedir. Eğitim gördüğü branşa göre yenilikçi projeler üreten öğrencilere ve akademisyenlere sağladıkları kolaylıklar da Türkiye’de bilimin teşvik edilmesi açısından dinamo görevi görmektedir.
TÜBİTAK’ın ülkemiz için önemi özellikle gençleri yönlendirmesi, bilim ve teknolojiye yönlendirerek kâşif olmaya, icat yapmaya teşvik etmesi açısından önemlidir.
TÜBİTAK, geniş bir yelpazede çalışma alanı sunmaktadır. Önceleri sadece yönlendirme yapan, teşvik eden TÜBİTAK, ihtiyaca binaen kurum sayısını artırmıştır. Matematik, fizik, bilim, biyoloji, kimya, teknoloji gibi alanlarda desteğine devam etmektedir.
TÜBİTAK’ın vizyonu, “Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olmaktır.
Ayrıca, ülkemizin rekabet gücünü ve refahını artırmak ve sürekli kılmak için toplumun her kesimi ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde bulunmaktadır. Ulusal önceliklerimiz doğrultusunda bilim ve teknoloji politikaları geliştirmek, bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçları oluşturmaya katkı sağlamak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve yürütmek için bilim ve teknoloji kültürü oluşturmakta öncü rolü oynamaktır.
Türkiye’nin en önemli kurumlarından birisi olan TÜBİTAK’ın bundan sonra da ülkemizin kalkınmasında öncelikli olan projeleri geliştirmesini, özendirmesini, genç kâşifleri desteklemesini ve bunları düzenleyecek politikaları üretmesini diliyorum.

Share
1.252 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...