logo

TÜBİTAK

Modern dünyada var olan toplumların en büyük ihtiyacı, bilim ve teknoloji üretmek olmuştur. Günümüzde bu alanda başarılı faaliyetler yürütebilen ülkelerin refah düzeyi yüksek, huzurlu bir yaşam sürdürdüklerini görebilmekteyiz.
TÜBİTAK, 24 Temmuz 1963 tarihinde Cemal Gürsel hükümeti tarafından devlete danışmanlık etmek, milli bilim politikalarını belirlemek ve rehberlik etmek amacıyla kurulmuştur. İlk kuruluş ismi “Türkiye Bilim Teknik Ve Araştırma Kurumu“ olmuştur. Sonrasında teknik adı teknolojik olarak değiştirilmiştir. 2005 yılından sonra “Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu” yani “TÜBİTAK” adını almıştır.
TÜBİTAK, Türkiye’de bilim ve teknolojiyi teşvik eden, yönlendiren ve destekleyen bir kurumdur. Özel hukuk hükümlerine bağımlı olan kurum, Türkiye’de müspet bilimlerde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ülke kalkınmasındaki önceliklere göre geliştirmek, özendirmek, düzenlemek ve koordine etmek, mevcut bilimsel ve teknik bilgilere erişmek ve erişilmesini sağlamak amacını gütmektedir.
TÜBİTAK’ın görevleri nelerdir? TÜBİTAK;
– Türkiye’nin bilim ve teknoloji konusundaki politikalarını belirlemek ve bunları uygulamaya geçirmektir.
– Akademik alanda Ar-Ge desteği sağlamak, akademileri özendirmek ve takibini yapmaktır.
– Sanayi alanındaki araştırma, teknoloji ve geliştirme konularında yeniliklere destek vermek, özendirmek, destek verdiği projeleri takip etmektir.
– Üniversitelerle, sanayi alanlarındaki ilişkilerin gelişme göstermesini sağlamaktır.
– Ulusal öncelikler dikkate alınarak gelişme çalışmalarını yürütmektir. – Bilimsel alanlarda teşvik unsurları dâhilinde yıllık ödüller sunmaktır.
– Ar-Ge faaliyetlerinin kolaylığı ve teknik gerekliliği için hizmet sağlamak ve bu hizmetleri sağlayacak birimleri işletmektir.
– Geleceğin bilim adamlarını keşfetmek ve onları bilim konusunda teşvik etmektir.
– Bilimsel dergiler, popüler bilim kitapları ve dergileri yayımlamaktır.
TÜBİTAK, 1993 yılında itibaren bilim adına bilimsel kitap basımına başlamıştır. Bilimsel alanda kendini yetiştirmek isteyenlerin mutlaka okuması gereken kitapları çok uygun fiyata piyasaya süren TÜBİTAK, aynı zamanda farklı klasmanlardaki başarılarına göre yüzlerce öğrenciye burs desteği sağlamış ve sağlamaya da devam etmektedir. Eğitim gördüğü branşa göre yenilikçi projeler üreten öğrencilere ve akademisyenlere sağladıkları kolaylıklar da Türkiye’de bilimin teşvik edilmesi açısından dinamo görevi görmektedir.
TÜBİTAK’ın ülkemiz için önemi özellikle gençleri yönlendirmesi, bilim ve teknolojiye yönlendirerek kâşif olmaya, icat yapmaya teşvik etmesi açısından önemlidir.
TÜBİTAK, geniş bir yelpazede çalışma alanı sunmaktadır. Önceleri sadece yönlendirme yapan, teşvik eden TÜBİTAK, ihtiyaca binaen kurum sayısını artırmıştır. Matematik, fizik, bilim, biyoloji, kimya, teknoloji gibi alanlarda desteğine devam etmektedir.
TÜBİTAK’ın vizyonu, “Toplumumuzun yaşam kalitesinin artmasına ve ülkemizin sürdürülebilir gelişmesine hizmet eden, bilim ve teknoloji alanlarında yenilikçi, yönlendirici, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olmaktır.
Ayrıca, ülkemizin rekabet gücünü ve refahını artırmak ve sürekli kılmak için toplumun her kesimi ve ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde bulunmaktadır. Ulusal önceliklerimiz doğrultusunda bilim ve teknoloji politikaları geliştirmek, bunları gerçekleştirecek altyapı ve araçları oluşturmaya katkı sağlamak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek ve yürütmek için bilim ve teknoloji kültürü oluşturmakta öncü rolü oynamaktır.
Türkiye’nin en önemli kurumlarından birisi olan TÜBİTAK’ın bundan sonra da ülkemizin kalkınmasında öncelikli olan projeleri geliştirmesini, özendirmesini, genç kâşifleri desteklemesini ve bunları düzenleyecek politikaları üretmesini diliyorum.

Share
1.314 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İŞYERİNİN DEVRİ HALİNDE İŞ SÖZLEŞMELERİNİN DURUMU

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  İşçi işveren ilişkisinin önemli ölçüde korunması, geçerli ya da haklı bir neden olmaksızın sona erdirilememesi ve işçinin gelirinde sürekliliğin sağlanması modern iş hukukunun en temel gayelerinden birini oluşturur. İş hukukunun bu temel gayesini tehlikeye sokan en önemli nedenlerden biri işyerinin devir yoluyla bir işverenden başka bir işverene geçmesidir. İşyeri devri başta satım sözleşmesi olmak üzere, işyerinin kiralanması, intifa hakkının kurulması vb. yollarla devretme, işverenin ölümü, işyerinin özelleştirilmesi ya da devletleştirilmesi,...
 • REKABET NEDEN ÖNEMLİDİR?

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Rekabet, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan rekabet kelimesi uzun yıllardan beri dilimizdedir. Rekabet, üstünlük sağlama amacı ile rakiplere karşı yürütülen yarışma etkinliklerinin bütünüdür. Bu terim işletmecilik, iktisat, çevrebilim, spor ve sanat dallarını da içeren alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Rekabet iki ya da daha çok güç, kuruluş, işletme, sistem, birey ya da grup arasında yer alabilmektedir. Diğer bir ifadeyle rekabet, hırs, başarma...
 • Gurbette Yıllar 2

  26 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Gurbette Yıllar 2 (Birfâni Tornacı Ömer) İlçemiz Bakırdağı Mahallesi sakinlerinden ve “Birfâni Tornacı Ömer” mahlasıyla bilinen Ömer Develioğlu’nun ikinci şiir kitabı olan “Gurbette Yıllar 2” şiir kitabı Develi Belediyesi Kültür Yayınları arasında çıktı. Başkanımız Mehmet Cabbar’a, Kültür Müdürü Ali Orhan’a ve emeği geçenlere teşekkür ederim. Kitabın Önsözünden: Köklü bir edebiyat gelenek ve birikimimiz içerisinde şiirin ayrı bir yeri vardır. Millet olarak da şiire ayrı bir önem vermişizdir. Derviş Osman, Âşık Seyrani, Ali Celalettin, A...
 • Süphan Dağı Efsanesi

  19 Ocak 2022 Köşe Yazarları

  Doğu’nun uzun kış gecelerinde nenemi dinlemeye bayılırdım.  Siyabend ile Hace’nin hikâyesi, Süphan Dağı’nda geçiyordu. Zozan (yayla) nenem anlatırken bende gözümün önünde Süphan Dağı olayını yeniden yaşıyordum. Nasıl unuturum Siyabend’in parmak ısırtan kahramanlığını? Ve göz yaşartan hikâyesini. Süphan Dağı eteklerinde yaşayan bir yiğittir. Yoksul bir köylüdür. Zayıf ve cılız delikanlıdır. Bu nedenle ona Kürtçede “ipin gölgesi”anlamına gelen Siyabend adı verilir. Annesi, babası, kardeşi yoktur. Amcasının sürülerine çobanlık yapar. Her gün S...