logo

TEMİZLİK İMANDAN MIDIR?

1543

Develi’ye bakıyorum Türkiye’nin çoğu bölgesinin benzeri. Çöpler kovalar yerine yere atılıyor. İnşaat artıkları her yere dökülüyor. Küçük-büyük, okumuş-okumamış, kadın-erkek, köylü-şehirli insanımız eline ne geçerse çevreyi kirletiyor.

Yaz mevsimi meydanlar, yollar çekirdek kabuklarıyla kaplanıyor. Giden arabadan dışarıya çöp atılıyor, sürücü park ettiği yere kül tablasını boşaltıyor. Daha saymaya kalksam yazım için bana ayrılan bölüme sığmaz.
Gelişmiş ülkeler bilimde, sanatta, demokrasi ve insan haklarında gelişme temini ile uğraşırken bu türden çevre temizliğini sevgi ve saygı kuralını, nezaketi aşmış durumda. Hep eskiden bahsetmek en çok yaptığımız şey oldu. Bir kere daha bunu yapayım: Paris saraylarında tuvalet yeri ayrılmamışken bizim hamamlarımız, odalarda ‘çağ’ dediğimiz banyo yerlerimiz vardı. Çevreye çöp atmak mümkün mü idi? O halde batı ile yaşadığımız geçmiş konumlarımızı değiştirmiş gözüküyoruz.
İman temizliği şimdi nerede? Kulakları çınlasın değerli Ahmet İslamoğlu Hocamızdan dinlemiştim: ‘Eğer dışarıda yere tükürür iseniz ölüm döşeğinde siz su diye kıvranırken onlar size içirtilir’. İslam şöyle değil midir? Size aba altından sopa gösterir, sonra azıcık bir sevapla cennete gönderir. Bir yetimin/öksüzün başını elini temizlemek amacıyla okşayan insanı, ‘çocuk çok sevindiği için’ sevaba gark eder İslam dini. Devesi vahada kaçan kişi ‘başkasının ki kaçmasın’ diye hayvan bağlamak amaçlı yere kazık çakan kişi ile sonradan ayağı takılıp düşen kişinin ‘ başkası düşmesin’ diye kazığı sökmesi her ikisini de cennete koyar. ‘Kul hakkı ile gelmeyin, gelirseniz cennete giremezsiniz’ der. Çevre kirliliği rahatsızlık veriyor, toprağımız ve yer altı su kaynaklarımız kirleniyorsa bu kul hakkı değil midir? Buradaki incelikleri (ki bir kitap boyutunda da anlatmak mümkün) iyi irdelemek gerekir.
Bize ne oluyor? Biz kimiz ki imanlıyız derken ‘temizlik imandandır’ kuralına sahip dinimize çevreyi kirleterek aykırı hareket etmekteyiz. Evimizin iç kısmı bize ait ama çevre herkesin mahali. Fenesede Körkuyu çayırlığı vardır. Eskiden mektep çocuklarının baharı kutlamaya gittikleri yer. İçinde su kuyusu vardı. Önce kardan fışkıran kar çiçekleri/kardelenler, kar eriyince de çiğdemler. Şimdi çöplük. Birkaç sene önce baktım ki çevredeki depoların arkası hışır, iş yeri sahipleri döküntülerini atmışlar. Belediyeden rica ettim, temizlenmiş idi. Sonraları tekrar çöplük oldu. Bir traktör inşaat artığı döküyorken sorduğumda ‘beni buraya müteahhit yolladı’ diye cevapladı. İnanılmazdı, çünkü aslında traktörler artıkları nereyi bulurlarsa döküyorlardı. Bunların yönlendirilmesi gerekiyor.
Geçen baktım; Fazlı Öztürk arkadaşımızın elemanları Tekir yolundaki çöpleri topluyor. Aradım kendisini. Daha yukarılarda da çöp koleksiyonu yapacak kadar çeşitli artıklar var diye. Cevabı, karın erimesini müteakip Develi sınırından başlayarak tamamen temizleteceği şeklinde oldu. Kendisi sağ olsun koşturuyor, temizletiyor. Ortak sorumuz şu oldu: Çöp atarken gördüğümüz kişiyi ikaz edelim mi?
– Edersen ‘affedersin mi?’ yoksa ‘sana ne mi?’ der.
– Affedersin (ki teşekkürle birlikte unutulan bir kelime) demez, öyle biri olsa zaten atmazdı.
– O halde ‘sana ne’ der, işte sıkıntı burada. Ne yaparsınız?
EL BİRLİĞİYLE -çöp atmayalım, -çöp atanları ikaz edelim, -traktörleri ikaz edelim ve –Fazlı Öztürk arkadaşımıza yardımcı olarak Develimizi temiz tutmaya özen gösterelim! Her şeyin Belediyemizden ve temizlik şirketinden beklenmesi eksik ve yanlış olur. Temizlik imandandır kuralına uyarak imanımızı temiz tutalım.

NOT 1: Ben ‘İçinizden Biri’ diye yazıyorum. O halde yazmamı istediğiniz herhangi bir konu olur ise, lütfen tarafıma veya Çağdaş Develi ve Yeni Ufuk bölge gazetelerine bildirirseniz mutlaka size döneceğimden emin olabilirsiniz. Bu sütun her vatandaşa, partiler arası fark gözetmeksizin açıktır.
NOT 2: Ak Parti Kayseri Milletvekilliği Aday Adaylığımdan, süreç boyunca ne bu sütunda ne de Kayseri Anadolu Haber gazetesinde Salı günleri çıkan yazım da haksız rekabet olmasın diye bahsetmedim. Bu vesile ile tarafıma ilgi gösteren bütün Develi’lere teşekkür ederken, seçimin memleketimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor ve hepinize saygılar sunuyorum.

Share
2.413 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...