logo

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar ve internet kullanımı hayatın vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. İnternetin temel olarak ortaya çıkışı iletişimi arttırmak ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmak olmasına rağmen internetin tahmin edilenden de hızlı yaygınlaşması birçok sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en önemlisi ise patolojik aşırı kullanıma ve yeni bir bağımlılık türü olarak belirtebileceğimiz internet yani “Teknoloji Bağımlılığına” yol açmaya başlamıştır.
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı, hem hayatımızı kolaylaştırmakta, hem de yeni sıkıntıları beraberinde getirmektedir. İnsanların uzun saatler meşgul olduğu cep telefonu, tablet, televizyon, elektronik oyunlar, çağımızın kaçınılmaz ihtiyaçları gibi gözükse de sadece yetişkinler için değil çocuklar için de yarattığı bağımlılıkla birlikte sakıncalar doğurmaktadır.
Teknolojinin yararları kadar zararları da bulunmaktadır. Teknolojinin zararları insan sağlığı açısından geri dönüşü olmayan sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Teknolojinin neden olduğu sağlık sorunlarından birisi de bağımlılıktır. “Teknoloji Bağımlılığı” insanlarda birçok sağlık sorunlarının yaşanmasını da tetiklemektedir. Ülkemizde cep telefonu sayısı 70 milyona ulaşmıştır. Bu durum çok ciddi olumsuz sinyaller vermektedir.
Teknoloji hayatımızda olmazsa olmaz haline gelmiştir. Bu nedenle Teknoloji ile de yaşamayı öğrenmek gerekmektedir. Bununla beraber ondan korunmanın yollarının da bilinmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Teknolojinin zararlarından korunmak için iradeli bir kullanım gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Biz insanlar için teknoloji, faydalı ve gerekli olduğu yerlerde kullanılması gereken bir araç olmalıdır.
Kimi insanlar internet kullanımına bağlı olarak iş, okul ve aile hayatlarında birtakım sorunlar yaşamaya başlamıştır. Çocuklar ve gençler başta olmak üzere teknolojinin yanlış ya da aşırı kullanımı hem fiziksel hem de psikolojik sorunlara ve rahatsızlıklara yol açmaktadır. İnternet üzerinden şiddet temalı oyunlar oynayan ya da uygunsuz içeriklerle karşılaşan çocuklarda bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır.
Teknoloji maalesef bizleri giderek hayattan koparmaktadır. Kahvehanede, pastanede, duraklarda ve evlerimizde elimizdeki cep telefonlarıyla sanal dünyalara dalarak neredeyse birbirimizle konuşamaz duruma geldik.
Teknolojik aletlerin çocuklarda yarattığı fiziksel olumsuzlukları sıralamak gerekirse; Görme sorunları, duruş ve iskelet bozuklukları, radyasyon alımı, hareket kısıtlılığının getirdiği kas ve eklem problemleri, uyku kalitesinde bozulmalar ve uykuya dalış sorunları, konsantrasyon bozuklukları, sağlık beslenme yani obezite riskini söyleyebiliriz. Bunların haricinde teknolojiyi aşırı veya yanlış kullanmak saldırganlık, dünya ile gerçek dışı düşüncelere sahip olmak gibi psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir.
Diğer taraftan araç kullanırken dahi gözlerini telefondan ayırmayan binlerce insan olduğunu ve kazalarından birçoğunun bu yüzden meydana geldiğini biliyoruz. Anneler, babalar, eğitimciler, sorumluluk sahibi bireyler olarak bu kötü gidişi elbette eli kolu bağlı bir şekilde izleyemeyiz. Harekete geçmediğimiz her gün bu sıkıntı da büyüyecektir. Çocukların teknolojik aletleri kullanmaları konusunda anne ve babanın denetimi altında olmaları sağlanmalıdır. Çocukları teknolojiden uzak tutmak yerine bilinçli kullanmanın eğitimini vermeliyiz.
Tüm zaruri alışkanlıklar gibi teknoloji bağımlılığının da tedavisi vardır. Mesela hayatımızı kolaylaştırmak için edindiğimiz cihazların hayatımızı esir almasına izin vermeyelim. Çocuğumuzun oynadığı oyun veya izlediği filmleri kontrol altında tutalım. Gerçek dünya ile sanal dünyayı ayıramayan çocuklarımızın zihinleri teknolojinin zararlı etkilerine daha açık olduğunu da unutmayalım.

Share
3.467 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...
 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...