logo

Tasavvufun Züht Anlayışı

1566

Sûfiler Hz. Peygamberin “Fakirliğimle iftihar ediyorum” hadisini bir düstur olarak benimserler ve yaşamlarınını buna göre şekillendirirler.
Sûfilere göre bu hadis İslam Peygamberinin bütün yaşamını mütevazi ve yoksul bir şekilde geçirdiği ve Peygamberlik misyonunun son yıllarında sahip olduğu büyük kudret ve artan zenginliğin onun alışkanlıklarındaki sadeliği değiştirmediğini yansıtmaktadır.
Öyle ki Hz. Peygamber zenginliği değil fakirliği tercih etmiştir. Onun hayatına yön veren duası şöyleydi : “ Ya Rabbi! Beni fakir olarak yaşat, fakir olarak öldür ve fakirler arasında haşret”. Onun bu duasına sebep olan da şu haberdi : “Hesap gününde Yüce Allah meleklere buyuracak : “ Sevgili kullarımı bana getirin”; o zaman melekler soracaklar, o kullar kimlerdir Rabbimiz? Yüce Allah “ fakir ve muhtaç kullarımdır “ diyecek. (Bkz., Hucvîrî, Keşfu’l-Mahçûb)
Kur’an’da dünyevi mal biriktirip de onu paylaşmayanları Allah’ın sevmediğine dair pek çok ayet vardır. Bir tanesi şöyledir: “ Bilmiş olun ki, bu dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlence, bir süs ve aranızda bir övünme, mal ve evlat edinme yarışından ibarettir”( Hadid/ 57:20)
Hz. Peygambere göre zenginlikler az sayıda insana Allah tarafından bir üstünlük ya da lütuf işareti olarak verilmiş değil, bilakis imanlarının gereğini yerine getirip getirmediğini kendilerine göstermek içindir.
Nitekim kur’an bunu şöyle ifade eder: “Bir kısım insanlara imtihan için dünya hayatının ziyneti olarak verdiğimiz ve faydalandırdığımız şeylere sakın göz dikme”.(Tâha /20:131)
Evet, servet iki günahı ortaya çıkarır: Bencillik ve gayri meşru yaşam. İşte Hz. Peygamber buna dikkat çekmiş ve şu olayı ümmetine nakletmiştir: “Allah Teâlâ bana hazinenin anahtarlarını gönderdi de şöyle dedi : “Bunlar yeryüzündeki hazinelerin anahtarlarıdır. Kıyamet gününe kadar; Hem altın hem gümüş olan bu hazineler senindir. Kıyamet gününe kadar bu hazinelerin içinde yaşayabilirsin ve bu senin için Allah katında ayrılanı azaltmayacaktır.”
Hz. Peygamber, bunun Allah’ın bir imtihanı olduğunu görerek, kendisine sunulan zenginlikleri şu sözleriyle cevap verdi: “Açtım ama şimdi tokum”.( Bkz., Harriz, Kitabu’s-Sıdk)
Müslüman, daha fazla mal edinmeyi, daha fazla özgür olmayı, daha fazla lüks yaşamayı, daha fazla rahat ermeyi gaye edinirse servetinin, duygularının, arzularının esiri olur.
Servetini yaşamının tanrısı olarak görür. Sonuçta düşüş ve çöküş başlar.
Mal varlığıyla ilgili endişeler, sorunlar baş gösterir.
Böylece hem dünyası hem ukbâsı yıkılır.

Share
1.403 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alaattin Özdemir Namı Diğer Alaattin Ağa (Keş Alaattin)

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  1960'lı yıllardan beri tanıdığım Alaattin Ağabey'i ben bir kabadayıdan ziyade fakir fukara dostu adam gibi bir adam olarak tanırım. Keş Alaattin diye yazmadı kalemim ona olan sevgi ve saygımdan, ama yiğit lakabıyla anılır. Rahmetli Ahmet İslamoğlu hocam Alaattin Ağabey'in işletmeciliğini yaptığı Belediye Gazinosu'nun önünden geçerken ayağa kalkıp saygısını gösterdiğine tanık oldum. Büyüklerine saygılı küçüklerine sevgi dolu bir insandı. Ahmet Hocam da bir bayram sabahı vaazında yılda bir kez bayram namazına gelen de dağıtılan bu ikramdan seva...
 • DÜNYA HAMBURGER GÜNÜ

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Başta ABD olmak üzere, dünyanın dört bir yanında bilinen bir hazır yemek (fast food) sandviçi olan Hamburger, birçok farklı çeşitte yapılabilen ve oldukça popüler olan bir yiyecektir. Hamburger, herkes için vazgeçilmeyecek lezzetlerden birisidir. ”Hamburger Günü” her sene 28 Mayıs günü kutlanmaktadır. Hamburger, adını Almanya'daki Hamburg kentine borçlu olsa da, bugün dünya çapında bilinen ve sevilen bir yiyecektir. Hamburgerin sözlük anlamı “Hamburglu” dur. Hamburger, ilk olarak bir Türk boyu olan Orta Asyalı Tatar toplumundan çıkmıştır. Tat...
 • CIRTLIK

  27 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  Develi'de faydalı, zehirli ve faydalı vs.otlar hakkında bilgi sahibi değiliz. Veya biz bilgi sahibi değiliz. Bu konuda yazılı bir bilgimiz de yoktur. Bir ara K.Maraş'tayız. Orada dost bir biyolog arkadaşın elinden çıkma K.Maraş'taki ot ve bitki eşitleri ile değişik türleri üzerinde çok değişik bir dergi yazısı okumuş ve çok da hoşuma gitmişti. Develi'ye geldiğimde Tarım İl Müdüdürlüğü'ne uğramış ve varsa kaç çeşit nebatat var onları öğrenmeye çalışmıştım. 1OO çeşit'i biraz aşkın bitkinin listelendiğini görmüştüm. Halbuki K.Maraş'da Dr.arkadaş'...
 • Develili Kabadayılar ve Âlemin Adamları

  20 Mayıs 2022 Köşe Yazarları

  https://www.cagdasdeveli.com.tr/e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-e-gazete/cagdas-develi-gazetesi-20-mayis-2022-sayfa-7.html...