logo

Tasavvufun Züht Anlayışı

1566

Sûfiler Hz. Peygamberin “Fakirliğimle iftihar ediyorum” hadisini bir düstur olarak benimserler ve yaşamlarınını buna göre şekillendirirler.
Sûfilere göre bu hadis İslam Peygamberinin bütün yaşamını mütevazi ve yoksul bir şekilde geçirdiği ve Peygamberlik misyonunun son yıllarında sahip olduğu büyük kudret ve artan zenginliğin onun alışkanlıklarındaki sadeliği değiştirmediğini yansıtmaktadır.
Öyle ki Hz. Peygamber zenginliği değil fakirliği tercih etmiştir. Onun hayatına yön veren duası şöyleydi : “ Ya Rabbi! Beni fakir olarak yaşat, fakir olarak öldür ve fakirler arasında haşret”. Onun bu duasına sebep olan da şu haberdi : “Hesap gününde Yüce Allah meleklere buyuracak : “ Sevgili kullarımı bana getirin”; o zaman melekler soracaklar, o kullar kimlerdir Rabbimiz? Yüce Allah “ fakir ve muhtaç kullarımdır “ diyecek. (Bkz., Hucvîrî, Keşfu’l-Mahçûb)
Kur’an’da dünyevi mal biriktirip de onu paylaşmayanları Allah’ın sevmediğine dair pek çok ayet vardır. Bir tanesi şöyledir: “ Bilmiş olun ki, bu dünya hayatı ancak bir oyun ve bir eğlence, bir süs ve aranızda bir övünme, mal ve evlat edinme yarışından ibarettir”( Hadid/ 57:20)
Hz. Peygambere göre zenginlikler az sayıda insana Allah tarafından bir üstünlük ya da lütuf işareti olarak verilmiş değil, bilakis imanlarının gereğini yerine getirip getirmediğini kendilerine göstermek içindir.
Nitekim kur’an bunu şöyle ifade eder: “Bir kısım insanlara imtihan için dünya hayatının ziyneti olarak verdiğimiz ve faydalandırdığımız şeylere sakın göz dikme”.(Tâha /20:131)
Evet, servet iki günahı ortaya çıkarır: Bencillik ve gayri meşru yaşam. İşte Hz. Peygamber buna dikkat çekmiş ve şu olayı ümmetine nakletmiştir: “Allah Teâlâ bana hazinenin anahtarlarını gönderdi de şöyle dedi : “Bunlar yeryüzündeki hazinelerin anahtarlarıdır. Kıyamet gününe kadar; Hem altın hem gümüş olan bu hazineler senindir. Kıyamet gününe kadar bu hazinelerin içinde yaşayabilirsin ve bu senin için Allah katında ayrılanı azaltmayacaktır.”
Hz. Peygamber, bunun Allah’ın bir imtihanı olduğunu görerek, kendisine sunulan zenginlikleri şu sözleriyle cevap verdi: “Açtım ama şimdi tokum”.( Bkz., Harriz, Kitabu’s-Sıdk)
Müslüman, daha fazla mal edinmeyi, daha fazla özgür olmayı, daha fazla lüks yaşamayı, daha fazla rahat ermeyi gaye edinirse servetinin, duygularının, arzularının esiri olur.
Servetini yaşamının tanrısı olarak görür. Sonuçta düşüş ve çöküş başlar.
Mal varlığıyla ilgili endişeler, sorunlar baş gösterir.
Böylece hem dünyası hem ukbâsı yıkılır.

Share
1.037 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...