logo

TARIM ENGEL TANIMAZ


Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Tarım Engel Tanımaz adı altında sosyal sorumluluk projesi yazıldı ve bu proje kırsal alanda fark yaratan projeler kategorisinde 1.cilik ödülü aldı.Bu ödülü almaya Ankara’ya temsilen ben gittim.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Hanım’ın elinden ödülü aldık.Bu proje, Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Desteği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinatörlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Asos (Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği) işbirliği ile yürütülmektedir. Amacı da şudur :

Ülkemizde engelli vatandaşlar için yürütülen birçok çalışma olmasına karşın; farklı engelli gruplarının engellerinden dolayı toplumsal yaşama tam ve eşit katılımı sağlanamamaktadır. Bu da onların toplumla bütünleşmelerini önemli ölçüde engellemektedir. Engellilerin toplumla bütünleşmesinin önündeki en önemli engel ise istihdam sorunudur. İlimizde de yüzlerce engelli vatandaşımız bulunmaktadır.
İşsizlik veya çalışanların çalışma koşullarının yetersizliği, zaten engelleri nedeni ile zor bir hayatı olan engellilerimizi kuşatan olumsuzluklar arasında adeta diğer sorunların da temeli konumundadır. Engellilerin niteliklerini dikkate alarak, uygun bir eğitimle üretim ağında yer alabilmelerini sağlamak düşüncesi ile “Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi” hayata geçirilmiştir.
Proje kapsamında başvuruları alınan engelli kadınlarımızı bir dizi eğitimden geçirerek eğitim sonucunda sınav ve mülakat da başarılı olan 16 engelli kadın kurulacak tesiste istihdam edilecektir.
Kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla dezavantajlı grup olan engelli kadın bireylerin topluma katılımı ve iş sahibi olabilmeleri için çiftçilerimizin yetiştirdikleri ürünleri, katma değeri yüksek ürünlere dönüştürerek tarımdan her zaman uzak tutulan engelli kadın çiftçilerimiz, kazanç elde etmeleri sayesinde tarıma kazandırılarak hayata tutunmalarına yardımcı olunacaktır.
Yürütülecek olan bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında sadece engelli olan ilk başta 16 kadın bir araya gelerek örnek bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurmaları sağlanacaktır. Engelli çiftçilerimizin arazi koşullarında aktif olarak çalışamamasından dolayı, engelli bireylerin çalışmasına uygun olarak inşa edilecek meyve kurutma tesisinde kurutacakları meyveleri paketleyerek okul kantinlerinde, online web sitesinde ve ilimiz tramvay duraklarına yerleştirilecek olan otomat makineleri aracılığı ile pazarlayabileceklerdir.
Bu sayede engelli olan kadın çiftçilerimiz, başta elma olmak üzere taze veya kurutularak paketlenmiş yöresel ürünleri satışa sunmak için kendi işlerini kurmaları sağlanmış olacaktır.
Arazi koşullarında aktif olarak çalışamayan engelli kadınlarımıza ulaşabilmek için tesiste kurutulacak olan ürünleri kırsalda üretim yapan birinci derece akrabasın da engelli bulunan çiftçilerimizin ürünlerini kooperatif alarak ailelerine destek sağlanmış olacaktır.
Ayrıca; günümüzde insanların sürekli koşturmaları arasında yeterli zamanının olmamasından dolayı sağlıklı beslenmeleri için zaman bulamamaktadırlar, yapılacak olan bu projeyle tüketicilerin bu koşturma sırasında sağlıklı kurutulmuş meyvelere kolaylıkla ulaşmaları hedeflenmektedir.
Proje sayesinde evlerinden dışarı çıkmayan engelli kadınlar istihdam edilerek her gün kendi işyerlerine gitmeleri sayesinde öz güvenleri attırılarak engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama entegrasyonlarında en önemli unsur hayata geçirilecektir.
Proje sonunda elde edilen başarı ile kamuoyunda engelli kadınlar hakkında oluşmuş ön yargıları ortadan kaldırarak, engellilerin tarımda da engel tanımayacağı kamuoyuna ispatlanıp, diğer engelli bireylere ülke genelinde örnek teşkil etmesi sağlanacaktır.
Bu projede, Kayseri Büyükşehir belediyesi bize bir yer verdi ve Prefabrik bina inşaatını yaptı.Tarım ve Orman Bakanlığından hibe edilen parayla kurutma tesisi ile ilgili kurutma makinaları alındı.Herşey yerine monte edildi.Kayseri Büyükşehir BElediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında protokol anlaşması imzalandı.Şimdi ise Engelli kadınlarla bir kooperatif kurulması aşamasında…Kooperatif kurulduktan sonra üretim başlayacaktır.
Siz de bize destek olmak isterseniz, Facebook, İnstagram ve Twitter’da Tarım Engel Tanımaz sayfalarımızı beğenir misiniz?.Tarım Engel Tanımaz diye bir web sitemiz de var.Bu sitemizde ürünlerimizi inceleyerek sipariş verebilirsiniz. Markamızın adı BİR KUTU İYİLİK. Yapmış olduğumuz kuru meyveleri satın alarak hem kendi sağlığınız için bir iyilik yapmış oluyorsunuz hem de engellilere destek olmuş oluyorsunuz.Çift anlamı var markamızın.
Güzel şeyler de oluyor.Yeterki uğraşmak lazım, istemek lazım.Emeksiz yemek olmuyor.

Share
3.614 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mısırlı Aile’sinin Gelini Melek Öztürk ve Kızları Bilge ve Banu Öztürk

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Melek Öztürk hanım, merhum Ali Orhan Öztürk’ün eşidir. Özel İdare Memuru Ali Atlas ile Ev Hanımı Safiye Hanım’ın 3. çocukları olarak 2 Ekim 1942’de Sandıklı, Afyon’da dünyaya geldi. İlkokul ve Ortaokulu Sandıklı’da tamamladıktan sonra 1960 yılında İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1966 yılında Ege Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve Van’ın Edremit Nahiyesi Sağlık Ocağı’nda göreve başladı. 24 Kasım 1967 Cuma günü Ali Orhan Öztürk Bey ile evlendi. Bu tarihten itibaren 1969 yılına kadar Malatya’da Sağlık Ocağı’nda, 1969 - 1970 yıllarınd...
 • TÜRKİYE SERBEST PARAŞÜTÇÜLER GÜNÜ

  10 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Paraşütle atlama, genellikle hava araçlarından çıkış yapılarak boşlukta ve belirli bir yükseklikte de paraşüt açarak yavaş bir şekilde yere inilen bir aksiyon sporudur. Hava aracından çıkış ve paraşütün açılması arasındaki zaman “serbest düşüş” olarak adlandırılmaktadır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşında, malzeme ve asker indirmek, uçakları arıza yapan pilotların yaşamlarını kurtarmak için sık sık kullanılmıştır. Askeri amaçla kullanılan paraşüt zaman içerisinde spor dalı halini almış olup, Türkiye’de de bu spora rağbet görmüştür. Bu spor özel...
 • Sıla-i Rahim – 2

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul'dan Develi'ye bir gönül köprüsü kurmuştuk. Şenliklerle, açılışlarla ve ziyaretlerle bu yıllarca devam etti. Elbette bu iki haftaya sığmayacak kadar değerli büyüklerimiz, arkadaşlarımız ve dostlarımız vardı. Özür dileyerek belirtmem gerekir ki pandemi ve zaman dolayısıyla hepsinin ziyaret etmek mümkün olmadı. Değerli hocamız Ömer Kaliber ile aynı mekânlarda birkaç kez karşılaşıp sohbet etmemize rağmen bir fotoğrafımız olmadı. Yıllar sonra karşılaştığımız arkadaşlarımızla hasret giderdik. Kaymakamlık ve Belediye personeline, beni kucak...
 • DÜNYA GÖKDELEN GÜNÜ

  05 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Gökdelenler, arazinin pahalı olduğu şehirlerde görülen çok yüksek yapılardır. Genellikle metal iskelet üzerine beton dökülerek inşa edilmekte olup, büro ve apartman (daire) olarak kullanılmaktadır. Gökdelen ayrıca gemicilikte geminin uzun direğine verilen isimdir. Bugünlerde en az 40 veya daha fazla kattan oluşan binalar, gökdelen olarak ifade edilmektedir. Gökdelenlerin ağırlık taşıyan sistemleri diğer yapılara göre büyük farklılıklar göstermektedir. 4 kata kadar yapılar sadece duvarlardan destek alabilirler. Ancak gökdelenler çelik iskeletle...