logo

TARIM ENGEL TANIMAZ


Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde Tarım Engel Tanımaz adı altında sosyal sorumluluk projesi yazıldı ve bu proje kırsal alanda fark yaratan projeler kategorisinde 1.cilik ödülü aldı.Bu ödülü almaya Ankara’ya temsilen ben gittim.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Hanım’ın elinden ödülü aldık.Bu proje, Tarım ve Orman Bakanlığı, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı Desteği, Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinatörlüğü, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Asos (Anadolu Sosyal Sorumluluk Derneği) işbirliği ile yürütülmektedir. Amacı da şudur :

Ülkemizde engelli vatandaşlar için yürütülen birçok çalışma olmasına karşın; farklı engelli gruplarının engellerinden dolayı toplumsal yaşama tam ve eşit katılımı sağlanamamaktadır. Bu da onların toplumla bütünleşmelerini önemli ölçüde engellemektedir. Engellilerin toplumla bütünleşmesinin önündeki en önemli engel ise istihdam sorunudur. İlimizde de yüzlerce engelli vatandaşımız bulunmaktadır.
İşsizlik veya çalışanların çalışma koşullarının yetersizliği, zaten engelleri nedeni ile zor bir hayatı olan engellilerimizi kuşatan olumsuzluklar arasında adeta diğer sorunların da temeli konumundadır. Engellilerin niteliklerini dikkate alarak, uygun bir eğitimle üretim ağında yer alabilmelerini sağlamak düşüncesi ile “Engelli Kadınların Tarıma Kazandırılma Projesi” hayata geçirilmiştir.
Proje kapsamında başvuruları alınan engelli kadınlarımızı bir dizi eğitimden geçirerek eğitim sonucunda sınav ve mülakat da başarılı olan 16 engelli kadın kurulacak tesiste istihdam edilecektir.
Kırsalda kalkınmayı sağlamak amacıyla dezavantajlı grup olan engelli kadın bireylerin topluma katılımı ve iş sahibi olabilmeleri için çiftçilerimizin yetiştirdikleri ürünleri, katma değeri yüksek ürünlere dönüştürerek tarımdan her zaman uzak tutulan engelli kadın çiftçilerimiz, kazanç elde etmeleri sayesinde tarıma kazandırılarak hayata tutunmalarına yardımcı olunacaktır.
Yürütülecek olan bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında sadece engelli olan ilk başta 16 kadın bir araya gelerek örnek bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurmaları sağlanacaktır. Engelli çiftçilerimizin arazi koşullarında aktif olarak çalışamamasından dolayı, engelli bireylerin çalışmasına uygun olarak inşa edilecek meyve kurutma tesisinde kurutacakları meyveleri paketleyerek okul kantinlerinde, online web sitesinde ve ilimiz tramvay duraklarına yerleştirilecek olan otomat makineleri aracılığı ile pazarlayabileceklerdir.
Bu sayede engelli olan kadın çiftçilerimiz, başta elma olmak üzere taze veya kurutularak paketlenmiş yöresel ürünleri satışa sunmak için kendi işlerini kurmaları sağlanmış olacaktır.
Arazi koşullarında aktif olarak çalışamayan engelli kadınlarımıza ulaşabilmek için tesiste kurutulacak olan ürünleri kırsalda üretim yapan birinci derece akrabasın da engelli bulunan çiftçilerimizin ürünlerini kooperatif alarak ailelerine destek sağlanmış olacaktır.
Ayrıca; günümüzde insanların sürekli koşturmaları arasında yeterli zamanının olmamasından dolayı sağlıklı beslenmeleri için zaman bulamamaktadırlar, yapılacak olan bu projeyle tüketicilerin bu koşturma sırasında sağlıklı kurutulmuş meyvelere kolaylıkla ulaşmaları hedeflenmektedir.
Proje sayesinde evlerinden dışarı çıkmayan engelli kadınlar istihdam edilerek her gün kendi işyerlerine gitmeleri sayesinde öz güvenleri attırılarak engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve kültürel yaşama entegrasyonlarında en önemli unsur hayata geçirilecektir.
Proje sonunda elde edilen başarı ile kamuoyunda engelli kadınlar hakkında oluşmuş ön yargıları ortadan kaldırarak, engellilerin tarımda da engel tanımayacağı kamuoyuna ispatlanıp, diğer engelli bireylere ülke genelinde örnek teşkil etmesi sağlanacaktır.
Bu projede, Kayseri Büyükşehir belediyesi bize bir yer verdi ve Prefabrik bina inşaatını yaptı.Tarım ve Orman Bakanlığından hibe edilen parayla kurutma tesisi ile ilgili kurutma makinaları alındı.Herşey yerine monte edildi.Kayseri Büyükşehir BElediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında protokol anlaşması imzalandı.Şimdi ise Engelli kadınlarla bir kooperatif kurulması aşamasında…Kooperatif kurulduktan sonra üretim başlayacaktır.
Siz de bize destek olmak isterseniz, Facebook, İnstagram ve Twitter’da Tarım Engel Tanımaz sayfalarımızı beğenir misiniz?.Tarım Engel Tanımaz diye bir web sitemiz de var.Bu sitemizde ürünlerimizi inceleyerek sipariş verebilirsiniz. Markamızın adı BİR KUTU İYİLİK. Yapmış olduğumuz kuru meyveleri satın alarak hem kendi sağlığınız için bir iyilik yapmış oluyorsunuz hem de engellilere destek olmuş oluyorsunuz.Çift anlamı var markamızın.
Güzel şeyler de oluyor.Yeterki uğraşmak lazım, istemek lazım.Emeksiz yemek olmuyor.

Share
3.292 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...