logo

TARİHTEN GÜNÜMÜZE ORTA DOĞU-2

1543

GÜNÜMÜZSURİYESİ:http://www.dw.com/en/us-warns-russia-over-civilian-deaths-in-syria/a-18950558işte bu bağlantıda görülebileceği üzere 30 Eylül 2015 den beri Suriye’de olan Rus uçaklarının misket bombaları ve güdümsüz bombalarla yüzlerce sivilin ölümüne sebep olduğu ve 130.000 kişi göçmen durumuna düştüğü Uluslararası Af Örgütünün ve Gözlemci Grubu raporlarında (25.12.2015)ortaya çıkınca eli güçlenmiş olacak ki ABD Dışişleri Bakanı Rusya’ya başvurur: ‘Yapmayın, yasak olan bombaları kullanıyorsunuz!’ ve ‘Siz neden isyancıların önemli bir lideri olan ZahranAlloush’u öldürdünüz’ diye. Peki, nedir bu misket bombaları? Öyleki ABD ve Fransa 1991 Irak savaşında 20 milyon parça taşıyan 60.000 bomba ve Saddam karşıtları ise 30 milyon parçadan oluşan bomba kullanır. Yine Aynı bombalar Afganistan, Lübnan, Gazze, Sudan, Yemen ve Ukrayna’da sivillerin üstüne atılır.
Bomba konusunda görüşme nasıl geçti bilemem ama Dışişleri Başkanına cevapacaba okuduğumşu iletide midir? Vladimir Putin ‏@DarthPutinKGBisimlitweeterWhataboutism: The idea that if the US does wrong it allowsRussia to do the same thing but not also be wrong. Eg, use of cluster bombs‘ABD’nin yanlış yaptığında bu Rusya’ya da aynı şeyi yapma imkânı tanır ama yanlış yapılmaz: Mesela misket bombaları gibi.’Konumuza dönelim:
Biz en baştan beri dedik; PKK uzantısı PYD, YPG kuzey Suriye’de Türkleri ve Arapları öldürüyor, evleri yıkıyor – yakıyor. Oranın sahipleri yerlerini terketmezler ise ABD uçakları gidip bomba yağdırıyor diye. Kaldı ki buna ait Uluslararası Af Örgütünün11 Ekim 2015 raporunda (Bkz. 4.12.2015 tarihli Suriye Tarihi ve Gündemi-3 başlıklı yazım) anlatılır ama ne ABD ve herhangi Batılı bu rapora kulak asmaz çünkü kendileri suç ortağıdırlar.
Bu yazı dizisini kaleme alırken esas konunun aşağıda başlığını gördüğünüz Irak, Suriye hatta bizim D. Anadolu’ya kadar elini uzatan devletlerin işe karışma sebeplerini açıklayacağım. Ancak ‘giriş’ bölümünde bu yazımda da yaptığım gibi güncel hadiselerden misaller vereceğim:
Yıl 1948 İsrail devleti kurulur ve Türkiye AB’den sonra tanıyan ikinci ülke olur. Araplarbize dargındır. Dargındır da kendileri ne yapar, bu ayrı bir konu.
Şimdi de Batı işine geldiğinde nasıl hareket ediyor görelim:Yıl 1956 Fransa, İngiltere ve İsrail anlaşır. Cemal Abdül Nasır Süveyş Kanalını millileştirmek amacıyla İngiliz ve Fransız işletmeci ortak olan Kanal şirket hisselerinin parasını ödemek ister. Bu kabul görmez. İsrail Mısır’a saldırır, Sina’yı alır. Fransa ve İngiliz uçakları Mısır’a asker çıkartır ve bomba yağdırır. Nasıl bir dünya düzeni ki aynı yıl Ruslar bağımsızlık isteyen Macarların ayaklanmasını insanların üstüne tankları sürerek bastırır. Karşılıklı ses çıkmaz. Devreye ABD ve başka ülkeler girer, barış gücü Sina’ya girer. Bu gücün görev bitince İsrail 1967’de tekrar saldırır. Golan Tepeleri, Sina (Gazze dâhil) işgal eder. İşte Batılılar!Bu anlattıklarım Cezayir’de ve Mısır’da olanlar Suriye’dekine benzemiyor mu?
                                                         İSRAİL VE YAHUDİ GEÇMİŞİ-2
Geçen haftanın son cümlesi: Onlarda kral kelimesi karşılığı Nemrut’tur. Babası ile Harran bölgesine göçer. Orada Hz. İbrahim’e vahiy gelir: ‘Filistin’e git!’Arz-ı Mevud yani vaat edilmiş toprak olduğuna inandıkları bu yere giderler. Annesinin İbrahim’i gizlice bir mağarada doğurduğu, ileri taşlarında Nemrut tarafından ateşe attırılma hadisesini herkes bilir. Evet,Yahudiler Hz. İbrahim’e geldiği söylenen yani rivayet olunan vahiy sebebiyle Filistin’e giderler.
YORUM:Burada düşünürsünüz madem oralar Tanrı Yahova tarafından vaat edildi, o zaman Yahudiler mücadelesinde haklı olabilirler diye. Bizim bakacağımız yer Kuran-ı Kerim veya mealleridir. Bakınız Arz-ı Mev’ûd konusu. Diyanet Başkanlığı İslam Ansiklopedisi Cilt-3 sayfa 442-444 açıklandığı üzere bu bir rivayettir.
Devam edelim:
Filistin’e gelenlere yerliler ‘nehri aşan’ manasına gelen İbrani ismini verir. İbrahimA.S’mın iki oğlu vardır. İsmailA.S.soyundan İslam, İshak A.S.soyundanMûsevilik ortaya çıkar. İbraniler, görüldüğü gibi aynen Arap, Aramî, Keldanî ve Süryanî gibi Sâmi ırkındandırlar. İnandıkları tek ‘Tanrı’nın adı Yehova veya Yahova’dır. Filistin’de uzun süre kalırlar. Sonrasında Mısır ve Mezopotamya’ya göç ederler. Hz.İshakoğlu Yakup A.S. rüyasında, güreşte Yahova’yı yendiğini söyleyince halkı tarafından ‘güneşte yenen’ manasına gelen ‘İsrail’ adı verilir.
(Bu kendi söylemleridir. İslam felsefesine göre İsrail, Yüce Yaradan’a gece giden manasındadır.)
Bilgi notu: FRANSA’DA ERMENİ SOYKIRIMINI İNKÂR YASASI YENİDEN GÜNDEMDE.

Share
3.986 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...