logo

TARİHTEN GÜNÜMÜZE ORTA DOĞU-13

1543

İRAN DEVAMI : Bu komşumuz ile olan meselelere bakarsak yakın tarihte dikkati çeken hususlar şunlardır : ABD’nin Şah zamanında kurdurduğu SAVAK ile Türkiye’de sızmadığı yer kalmaz. Ancak bize verdiği en büyük zarar Asya Türk topraklarından Anadolu’ya yapılan insan göçüne engel teşkil etmesidir. Böylelikle Anadolu’ya Türk kanı taşıyan insan akını durur. Osmanlının genişleme döneminde fethedilen yerlere yerleştirilebilecek insanlarımız İran yüzünden gelemez ve İmparatorluk topraklarında savaşların etkisiyle yeterli Türk nüfus artışı yakalanamaz.
İran’ın bizim aleyhimizde neler söylediğini tam olarak bilmiyorum. İran’da da hiç bulunmadım. Ancak güneyimizde bulunan İsrail’in Ankara’yı, İstanbul’u vuracak uzun menzilli füzeleri var iken bu kimsenin aklına gelmez veya konuşmamayı yeğler iken sık sık güdeme İran’ın Rusya’dan temin ettiği veya kendi yapısı olan uzun menzilli füzelerin Ankara’yı vuracak özelliklere sahip olduğu, haritalarla gösterilir. Bu füzelerden korunmak için de ‘kalkan’vazifesi görecek olan füze sistemi Türk topraklarına yerleştirilir.
Biz kendi içimizde Irak’ın, Suriye’nin bölüneceğini ve sıranın İran’a geleceğini söyleyip dururuz. İranlı bir general kötü niyetli olmadan eskiden Irak’ın ve Suriye’nin Batılıların planı gereği bölündüğünü ve sıranın Türkiye’ye gelebileceğini söyleyince bizdeno kişiye hakaretler yağar. Ben burada İran’ı savunma gayreti içinde değilim, sadece gerekli gereksiz şeylerle ‘iki ülke arası gerilmek isteniyor’ olduğunu vurgulamak istiyorum. Geçen hafta yazdım, Uğur Mumcu’nun katli akabinde İran suçlandı. ‘Kahrolsun Şeriat’ diye bağırtılan sol kalabalık ile Uğur Mumcu’yu sevmeyenler karşı karşıya getirildi. Böylece iki ülke düşmanlığı körüklendiği gibi, dînî görüşler istismar ve kavga konusu oldu ve ülke kampları arasındaki duvar güçlendirildi.
Ne güzel hamle değil mi, Mumcu’nun katilleri olması muhtemel kişilerin kimlikleri, yakın geçmişte askeri darbeler araştırılırken ve iddianamede İsrail kökenli olarak belirtilmişken ‘bir el’ bu iddiayı çıkarttı.Uğur Mumcu’nun öldürülme sebebinin, kişinin son araştırmasında yer alan uyuşturucu kaçakçılığı, PKK- Batılılar bağlantısı olduğunu iddia edenler oldu ve bu medyada yer aldı.O araştırmada uyuşturucu vb. kaçakçılığı yapanların tespit edildiği, bu duruma engel olunması halinde Kürt isyancıların varlık gösteremeyeceği rapor halinde açıklanmak üzereyken suikastın gerçekleştirildiği yazarın yakınları tarafından ifade edildi.
Atatürk ne güzel tespit etmiş; ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’.Komşularla iyi geçinmenin şart olduğunu Suriye hadiselerinde gördük. Ben demiyorum ki ‘sıfır sorun’ olsun derken millî menfaatlerimizi göz ardı edelim. Elbette hayır! Bizler her hadiseden ders çıkartmalıyız. SURİYE konusunda aylardır yazıyorum ve maalesef gördük ki biz bu mücadeleyi kaybettik.Ben demiştim sözü hiç hoş değil ama ben oturduğum yerden pek çok şeyi görebiliyordum. Elbette her zaman ki sözümü tekrar edeyim; oturulan yerden konuşmak kolay. Biz yazarlar tam olarak neler olup bittiğini bilemeyiz. Hele Türkiye’nin çepe çevre kuşatıldığını göz önüne alırsak ve bu ülkenin coğrafî konumu itibarıyla dünyanın ‘idaresi en zor ülkesi’ olduğunu bilirsek, konuşmalarımızda ve yazdıklarımızda dikkatli olmak zorundayız.Etrafımızdaki ülke liderleri yakınlık kurmakta idi. Batılılar planlarını eninde sonunda tatbik edeceklerdi. Ülkemiz etrafında ‘bir düşmanlar kenetlenmesi olduğunun’ işaretlerin görmeliydik. Ben bunların çoğunu yazdım.
Ta Haziran ayında İranlı Tümgeneral Süleyman ile Putin’in Moskova’dayaptıkları gizli anlaşmaya göre İran askerleriSuriye’ye girecek sonra Rus uçakları ve akabinde askerleri gönderilecekti. Türkmen kardeşlerimiz feryat ediyordu; ‘Bizi yeni bir tür gece görüşlü silahlarla vuruluyoruz!’.
Rusya Kırımda Rum anıtı dikerken, Atina Rus asıllı kraliçe heykelini boşa dikmedi. Moskova Ortodoks kiliseleri Putin askerlerinin Hristiyanlık uğruna savaşacaklarını dünyaya boşuna haykırmadı. İsrail, Güney Kıbrıs ile bizi kenara iterek gaz çıkarma ve pazarlama anlaşmasını ve adaya aileleriyle asker yerleştirme anlaşmasını;sonrasında Yunanistan’da asker konuşlandırma anlaşmasını boşuna yapmadı. Rus S-300 füzeleri Güney Kıbrıs Rum kesiminden sökülüp Girit’te İsrail ve ABD’nin tetkikine sunuldu Rusya’ya rağmen. Bulgaristan’da artık resmi toplantılarda Türkçe konuşmanın para cezasına tabi olduğunu, Ermenistan’ın 200 milyon Dolarlık Rusya’dan silah alacağını, Rus uçaklarının artık bu ülke semalarında ve bizim sınır boyunca uçtuğu hususları işlediğim konular arasında idi. Kuşatıldığımıza dair pek çok örnek var. Kuzey Irak bağımsızlık peşinde, Haziranda anayasa oylatacaklar. Dün gece twitter ve facebook hesaplarımda belirttim: ‘Kürtler Kuzey Suriye’de federal yapılanma talep ediyorlar’ diye. (Batılıların bu konu üzerindeki yazılarının bağlantısını verdim.) Federal yapılanmanın sonu Kuzey Irakla birleşik tam bağımsız bir devletin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Sonrası kendi payımızın da olduğu Kuzey Irak petrolünün ve Kuzey Suriye doğal gazının doğrudan Akdeniz’e boru hattıyla gönderilmesidir elbette buna Türkiye ve Suriye rejimi birlikte ve şiddetle karşı çıkmaz ise.
Türkiye sağ-sol, alevi-sünni, Kürt-Türk diye kamplara bölünmesiyle hem zaman, hem para kaybedildiği gibi itibar ve güven kaybedildi. Ya öldürülen binlercegenç, düşünen insanımız. Ülkemizin dış mihraklar tarafından her devirde kamplara bölünmüşvaziyette bırakılacağını bilip ona göre davranmalıyız.
ANLAMIYORUM: 8 Martta AB Parlamentosunda Yunanlı bir vekil Türkiye’ye hakaretler yağdırır, Başkan Vekili ikaz eder. Bizden bir bakan İstiklâl savaşı günlerinden bahsederken Yunan’ı tarif eden bir şiir okudu diye Meclisimiz ayaklanır.
Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın, İsmet Özel’in ‘Amentü’ isimli şiirini okumasını destekliyorum. Rumların o sıralarda yaptığı zulmü unutacak mıyız?
ERNESTE CHE GUEVERA : KAYBETMEKTEN KORKMA. KAYBETTİĞİNDE DEĞİL VAZGEÇTİĞİNDE YENİLİRSİN.

Share
3.781 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...