logo

TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim.
Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli’yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on yıl içerisinde adım adım kaybetmiştik. İşte birinci kartpostalda ordumuz bu bölgelerden çekildikçe müdafasız kalan insanlarımız vatan bildiği topraklarda, nice çaresizlikler yaşamışlar ve Anadolu’ya göç et6meye başlamışlardır. İşte Karadağlı insanımızın çektiği sıkıntıyı belirten ,“le Petit Jornal” adlı Fransız dergisinin kapak resmi. Resmin altında “Bir Karadağlının hazin teslimi” yazılı. Bir milis askeri önünde bir türkün esir oluşu !Bir gün önce o coğrafyanın efendisi ,bir gün sonra esir. Ne acıklı ve ne ıstırap verici bir durum.
Peki Rumeli nasıl kaybedildi? Yandaki kartpostal altındaki yazıda gizlidir ve sorumuzun cevabıdır: “Yaşasın Vatan, Yaşasın Millet, Yaşasın Özgürlük.”Söz güzel ama hazmedilmeyen bir özgürlük!
Osmanlı devletinin de yenilebileceği 11.Viyana bozgunu ile ortaya çıkmıştı. Bu mağlubiyetle Türkleri Anadolu topraklarından koparıp, Asya bozkırlarına gönderme planlarını hazırlamaya başlamışlardır. Başı da İngiltere, Fransa ve Almanlar, Ruslar çekmişlerdir. İlk önce Osmanlı devleti ile, İmparatorluk içerisindeki azınlık haklarını korumak adına anlaşmalar ile baskılar kurulmaya başlamıştı.


İşte yine Liberte dergisi’nin kapağında görüldüğü gibi Avrupa devletlerinin Osmanlıyı parçalama işini görüşmek üzere bir toplantısını görüyoruz. Ne yok edici planlar kurdular ki Rumeli’de ordusu çekilmiş, çaresiz Türklerin başları kesilmiş ve militanların mızraklarının ucuna takılmış bu kesik başlarla kendi insanlarına moral vermektedirler. Tabir caizse” Su uyur, düşman uyumaz” gerçeği tarihin şaşmaz bir gerçeği tekerrür etmiştir! Bir vatanseverin tespitiyle “Tanrı Türkü seviyor.“ Başkomutan Atatürk’ün Kurtuluş savaşında, askerimizin şahlanışı üzerine şu emri meşhurdur: ”Ordular !İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri !”İşte sağdaki son kartpostal da ise :”Ordular ilk hedefiniz İzmir, ileri !” komutu yazılı emri yazılı kartpostal, bastırılmıştır.
İnanan adam her zaman galiptir. Büyük komutan ve her savaşında düşmanı dağıtmanın ve aziz yudumuzu düşmandan temizlemenin güzelliğini yaşayan Mustafa Kemal’in meşhur zeybek oyunu hakkı değil midir!

Çağdaş Develi Gazetesi, 08 Ocak 2021, Sayfa 2

Share
5.210 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...