logo

TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim.
Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli’yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on yıl içerisinde adım adım kaybetmiştik. İşte birinci kartpostalda ordumuz bu bölgelerden çekildikçe müdafasız kalan insanlarımız vatan bildiği topraklarda, nice çaresizlikler yaşamışlar ve Anadolu’ya göç et6meye başlamışlardır. İşte Karadağlı insanımızın çektiği sıkıntıyı belirten ,“le Petit Jornal” adlı Fransız dergisinin kapak resmi. Resmin altında “Bir Karadağlının hazin teslimi” yazılı. Bir milis askeri önünde bir türkün esir oluşu !Bir gün önce o coğrafyanın efendisi ,bir gün sonra esir. Ne acıklı ve ne ıstırap verici bir durum.
Peki Rumeli nasıl kaybedildi? Yandaki kartpostal altındaki yazıda gizlidir ve sorumuzun cevabıdır: “Yaşasın Vatan, Yaşasın Millet, Yaşasın Özgürlük.”Söz güzel ama hazmedilmeyen bir özgürlük!
Osmanlı devletinin de yenilebileceği 11.Viyana bozgunu ile ortaya çıkmıştı. Bu mağlubiyetle Türkleri Anadolu topraklarından koparıp, Asya bozkırlarına gönderme planlarını hazırlamaya başlamışlardır. Başı da İngiltere, Fransa ve Almanlar, Ruslar çekmişlerdir. İlk önce Osmanlı devleti ile, İmparatorluk içerisindeki azınlık haklarını korumak adına anlaşmalar ile baskılar kurulmaya başlamıştı.


İşte yine Liberte dergisi’nin kapağında görüldüğü gibi Avrupa devletlerinin Osmanlıyı parçalama işini görüşmek üzere bir toplantısını görüyoruz. Ne yok edici planlar kurdular ki Rumeli’de ordusu çekilmiş, çaresiz Türklerin başları kesilmiş ve militanların mızraklarının ucuna takılmış bu kesik başlarla kendi insanlarına moral vermektedirler. Tabir caizse” Su uyur, düşman uyumaz” gerçeği tarihin şaşmaz bir gerçeği tekerrür etmiştir! Bir vatanseverin tespitiyle “Tanrı Türkü seviyor.“ Başkomutan Atatürk’ün Kurtuluş savaşında, askerimizin şahlanışı üzerine şu emri meşhurdur: ”Ordular !İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri !”İşte sağdaki son kartpostal da ise :”Ordular ilk hedefiniz İzmir, ileri !” komutu yazılı emri yazılı kartpostal, bastırılmıştır.
İnanan adam her zaman galiptir. Büyük komutan ve her savaşında düşmanı dağıtmanın ve aziz yudumuzu düşmandan temizlemenin güzelliğini yaşayan Mustafa Kemal’in meşhur zeybek oyunu hakkı değil midir!

Çağdaş Develi Gazetesi, 08 Ocak 2021, Sayfa 2

Share
5.130 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...