logo

TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim.
Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli’yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on yıl içerisinde adım adım kaybetmiştik. İşte birinci kartpostalda ordumuz bu bölgelerden çekildikçe müdafasız kalan insanlarımız vatan bildiği topraklarda, nice çaresizlikler yaşamışlar ve Anadolu’ya göç et6meye başlamışlardır. İşte Karadağlı insanımızın çektiği sıkıntıyı belirten ,“le Petit Jornal” adlı Fransız dergisinin kapak resmi. Resmin altında “Bir Karadağlının hazin teslimi” yazılı. Bir milis askeri önünde bir türkün esir oluşu !Bir gün önce o coğrafyanın efendisi ,bir gün sonra esir. Ne acıklı ve ne ıstırap verici bir durum.
Peki Rumeli nasıl kaybedildi? Yandaki kartpostal altındaki yazıda gizlidir ve sorumuzun cevabıdır: “Yaşasın Vatan, Yaşasın Millet, Yaşasın Özgürlük.”Söz güzel ama hazmedilmeyen bir özgürlük!
Osmanlı devletinin de yenilebileceği 11.Viyana bozgunu ile ortaya çıkmıştı. Bu mağlubiyetle Türkleri Anadolu topraklarından koparıp, Asya bozkırlarına gönderme planlarını hazırlamaya başlamışlardır. Başı da İngiltere, Fransa ve Almanlar, Ruslar çekmişlerdir. İlk önce Osmanlı devleti ile, İmparatorluk içerisindeki azınlık haklarını korumak adına anlaşmalar ile baskılar kurulmaya başlamıştı.


İşte yine Liberte dergisi’nin kapağında görüldüğü gibi Avrupa devletlerinin Osmanlıyı parçalama işini görüşmek üzere bir toplantısını görüyoruz. Ne yok edici planlar kurdular ki Rumeli’de ordusu çekilmiş, çaresiz Türklerin başları kesilmiş ve militanların mızraklarının ucuna takılmış bu kesik başlarla kendi insanlarına moral vermektedirler. Tabir caizse” Su uyur, düşman uyumaz” gerçeği tarihin şaşmaz bir gerçeği tekerrür etmiştir! Bir vatanseverin tespitiyle “Tanrı Türkü seviyor.“ Başkomutan Atatürk’ün Kurtuluş savaşında, askerimizin şahlanışı üzerine şu emri meşhurdur: ”Ordular !İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri !”İşte sağdaki son kartpostal da ise :”Ordular ilk hedefiniz İzmir, ileri !” komutu yazılı emri yazılı kartpostal, bastırılmıştır.
İnanan adam her zaman galiptir. Büyük komutan ve her savaşında düşmanı dağıtmanın ve aziz yudumuzu düşmandan temizlemenin güzelliğini yaşayan Mustafa Kemal’in meşhur zeybek oyunu hakkı değil midir!

Çağdaş Develi Gazetesi, 08 Ocak 2021, Sayfa 2

Share
7.092 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...