logo

TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim.
Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli’yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on yıl içerisinde adım adım kaybetmiştik. İşte birinci kartpostalda ordumuz bu bölgelerden çekildikçe müdafasız kalan insanlarımız vatan bildiği topraklarda, nice çaresizlikler yaşamışlar ve Anadolu’ya göç et6meye başlamışlardır. İşte Karadağlı insanımızın çektiği sıkıntıyı belirten ,“le Petit Jornal” adlı Fransız dergisinin kapak resmi. Resmin altında “Bir Karadağlının hazin teslimi” yazılı. Bir milis askeri önünde bir türkün esir oluşu !Bir gün önce o coğrafyanın efendisi ,bir gün sonra esir. Ne acıklı ve ne ıstırap verici bir durum.
Peki Rumeli nasıl kaybedildi? Yandaki kartpostal altındaki yazıda gizlidir ve sorumuzun cevabıdır: “Yaşasın Vatan, Yaşasın Millet, Yaşasın Özgürlük.”Söz güzel ama hazmedilmeyen bir özgürlük!
Osmanlı devletinin de yenilebileceği 11.Viyana bozgunu ile ortaya çıkmıştı. Bu mağlubiyetle Türkleri Anadolu topraklarından koparıp, Asya bozkırlarına gönderme planlarını hazırlamaya başlamışlardır. Başı da İngiltere, Fransa ve Almanlar, Ruslar çekmişlerdir. İlk önce Osmanlı devleti ile, İmparatorluk içerisindeki azınlık haklarını korumak adına anlaşmalar ile baskılar kurulmaya başlamıştı.


İşte yine Liberte dergisi’nin kapağında görüldüğü gibi Avrupa devletlerinin Osmanlıyı parçalama işini görüşmek üzere bir toplantısını görüyoruz. Ne yok edici planlar kurdular ki Rumeli’de ordusu çekilmiş, çaresiz Türklerin başları kesilmiş ve militanların mızraklarının ucuna takılmış bu kesik başlarla kendi insanlarına moral vermektedirler. Tabir caizse” Su uyur, düşman uyumaz” gerçeği tarihin şaşmaz bir gerçeği tekerrür etmiştir! Bir vatanseverin tespitiyle “Tanrı Türkü seviyor.“ Başkomutan Atatürk’ün Kurtuluş savaşında, askerimizin şahlanışı üzerine şu emri meşhurdur: ”Ordular !İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri !”İşte sağdaki son kartpostal da ise :”Ordular ilk hedefiniz İzmir, ileri !” komutu yazılı emri yazılı kartpostal, bastırılmıştır.
İnanan adam her zaman galiptir. Büyük komutan ve her savaşında düşmanı dağıtmanın ve aziz yudumuzu düşmandan temizlemenin güzelliğini yaşayan Mustafa Kemal’in meşhur zeybek oyunu hakkı değil midir!

Çağdaş Develi Gazetesi, 08 Ocak 2021, Sayfa 2

Share
2.066 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...