logo

TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim.
Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli’yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on yıl içerisinde adım adım kaybetmiştik. İşte birinci kartpostalda ordumuz bu bölgelerden çekildikçe müdafasız kalan insanlarımız vatan bildiği topraklarda, nice çaresizlikler yaşamışlar ve Anadolu’ya göç et6meye başlamışlardır. İşte Karadağlı insanımızın çektiği sıkıntıyı belirten ,“le Petit Jornal” adlı Fransız dergisinin kapak resmi. Resmin altında “Bir Karadağlının hazin teslimi” yazılı. Bir milis askeri önünde bir türkün esir oluşu !Bir gün önce o coğrafyanın efendisi ,bir gün sonra esir. Ne acıklı ve ne ıstırap verici bir durum.
Peki Rumeli nasıl kaybedildi? Yandaki kartpostal altındaki yazıda gizlidir ve sorumuzun cevabıdır: “Yaşasın Vatan, Yaşasın Millet, Yaşasın Özgürlük.”Söz güzel ama hazmedilmeyen bir özgürlük!
Osmanlı devletinin de yenilebileceği 11.Viyana bozgunu ile ortaya çıkmıştı. Bu mağlubiyetle Türkleri Anadolu topraklarından koparıp, Asya bozkırlarına gönderme planlarını hazırlamaya başlamışlardır. Başı da İngiltere, Fransa ve Almanlar, Ruslar çekmişlerdir. İlk önce Osmanlı devleti ile, İmparatorluk içerisindeki azınlık haklarını korumak adına anlaşmalar ile baskılar kurulmaya başlamıştı.


İşte yine Liberte dergisi’nin kapağında görüldüğü gibi Avrupa devletlerinin Osmanlıyı parçalama işini görüşmek üzere bir toplantısını görüyoruz. Ne yok edici planlar kurdular ki Rumeli’de ordusu çekilmiş, çaresiz Türklerin başları kesilmiş ve militanların mızraklarının ucuna takılmış bu kesik başlarla kendi insanlarına moral vermektedirler. Tabir caizse” Su uyur, düşman uyumaz” gerçeği tarihin şaşmaz bir gerçeği tekerrür etmiştir! Bir vatanseverin tespitiyle “Tanrı Türkü seviyor.“ Başkomutan Atatürk’ün Kurtuluş savaşında, askerimizin şahlanışı üzerine şu emri meşhurdur: ”Ordular !İlk hedefiniz Akdenizdir, ileri !”İşte sağdaki son kartpostal da ise :”Ordular ilk hedefiniz İzmir, ileri !” komutu yazılı emri yazılı kartpostal, bastırılmıştır.
İnanan adam her zaman galiptir. Büyük komutan ve her savaşında düşmanı dağıtmanın ve aziz yudumuzu düşmandan temizlemenin güzelliğini yaşayan Mustafa Kemal’in meşhur zeybek oyunu hakkı değil midir!

Çağdaş Develi Gazetesi, 08 Ocak 2021, Sayfa 2

Share
5.414 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...