logo

TARİHÎ KARTLAR VEYA DEVLETLERİN PROPAGANDALARI

Devletler arasında kendi milli menfeatlarını korumak için, çeşitli propoganda çalışmaları yaparlar. Özellikle siyasî ve savaş sırasında.
Bunlara “Beşinci kol çalışmaları” veya “Psikolojik savaş” adı verilir.İşte bunlardan Fransız basınında yayınlanan bir tarihî kartvizit. Üzerinde Fransızca şöyle yazılıdır: 1891-Türk-Yunan Savaşı’na Başlama.
Bu kartlar sair reklamik çalışmalar; kendi möilletine moral vertirken ve ayrıca tarihine bir belge sunarken,rakip ülkeleri de psikolojik çöküntüye uğratır ve moralini bozar.
Şu anda elimde 2.Mahmut döneminden Lozan andlaşmasına kadar devletimizin geçirdiği savaşlar ve siyasî, sosyal olayları ele alan çoğu Avrupa basınında çıkan böyle tarihî 150 adet kart vizit,pul ve fotoğraf ile yağlıboya resim arşivi birikti. Yukardaki kartvizit bunlardan sadece biri.
Türk siyasi ve savaş tarihimizin önemli şahsiyetlerinden bir şüphesiz Enver Paşa’dır.300 Yıldır elimizde tuuttuğumuz Rumeli toprakları elinde on yıldan kısa zamanda elimizden çıktı. 2.Abdulhamid’i yıkmak için Bulgar ve Ermeni komitacılarıyla birlik olmaktan çekinmeyen bir komutan. Sonuçta Kırgızistan topraklarında şehid düşmüş ve dha sonra da cenazesi Türkiye’ye getirilmiştir. ”Büyük şehid” adıyla çıkan bir kart vizit.Tarih bu konuda daha çok yazı yazacaktır.
Türk ordusunun destan yazdığı savaşlardan biri Çanakkale Savaşlarıdır.Hastalıklar, kaybolanlar vs. sebeblerle 250.OOO şehit verdiğimiz bir savaş. Bu savaşa devletimiz Alman General Liman Fon Sanders ve Türk General Cevat Paşa ne büyük gayret göstermişlerdir. Hani meşhur bir Tokat türkümüz vardır ve Tokat’ta törenlerle kutlanır:”Onbeşliler/1315-1899”doğumlular. Fakat türkü Tokat yöresine ait olarak kayıtlıdır. Türkü askere giden yavuklusuna özlem duyan bir gencin duygularıdır.
Türkünün bazı bentleri şöyledir:
Hey onbeşli onbeşli
Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor
Kızların gözü yaşlı
Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi onyediye

Giderim elinizden
Kurtulam dilinizden
Yeşil baş ördek olsam
Su içmem gölünüzden

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi onyediye

Hediye’min uğruna, Vurun beni öldürün

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi on yediye Şeksiz,gümansız söyleyelim ki Türkiye devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür.
O kadar çok kartpostal bastırılmıştır ki. Kağıt ve bozuk paralar üzerinde,pullar üzerinde,dergi kapaklarında, değişik gazetelerde özel sayı olarak vs.Yukardaki kartpostal işte böyle anlamlı bir kart postaldır.
Yukardaki kartpostal bunlardan biridir. Böyle daha nice kartpostallat Amerika dahil bir çok Avrupa devletleri basını meşgul etmiştir.
Keşke bu kartpostallar bir kitapta toplansa !

Share
6.148 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...