logo

TARİHÎ KARTLAR VEYA DEVLETLERİN PROPAGANDALARI

Devletler arasında kendi milli menfeatlarını korumak için, çeşitli propoganda çalışmaları yaparlar. Özellikle siyasî ve savaş sırasında.
Bunlara “Beşinci kol çalışmaları” veya “Psikolojik savaş” adı verilir.İşte bunlardan Fransız basınında yayınlanan bir tarihî kartvizit. Üzerinde Fransızca şöyle yazılıdır: 1891-Türk-Yunan Savaşı’na Başlama.
Bu kartlar sair reklamik çalışmalar; kendi möilletine moral vertirken ve ayrıca tarihine bir belge sunarken,rakip ülkeleri de psikolojik çöküntüye uğratır ve moralini bozar.
Şu anda elimde 2.Mahmut döneminden Lozan andlaşmasına kadar devletimizin geçirdiği savaşlar ve siyasî, sosyal olayları ele alan çoğu Avrupa basınında çıkan böyle tarihî 150 adet kart vizit,pul ve fotoğraf ile yağlıboya resim arşivi birikti. Yukardaki kartvizit bunlardan sadece biri.
Türk siyasi ve savaş tarihimizin önemli şahsiyetlerinden bir şüphesiz Enver Paşa’dır.300 Yıldır elimizde tuuttuğumuz Rumeli toprakları elinde on yıldan kısa zamanda elimizden çıktı. 2.Abdulhamid’i yıkmak için Bulgar ve Ermeni komitacılarıyla birlik olmaktan çekinmeyen bir komutan. Sonuçta Kırgızistan topraklarında şehid düşmüş ve dha sonra da cenazesi Türkiye’ye getirilmiştir. ”Büyük şehid” adıyla çıkan bir kart vizit.Tarih bu konuda daha çok yazı yazacaktır.
Türk ordusunun destan yazdığı savaşlardan biri Çanakkale Savaşlarıdır.Hastalıklar, kaybolanlar vs. sebeblerle 250.OOO şehit verdiğimiz bir savaş. Bu savaşa devletimiz Alman General Liman Fon Sanders ve Türk General Cevat Paşa ne büyük gayret göstermişlerdir. Hani meşhur bir Tokat türkümüz vardır ve Tokat’ta törenlerle kutlanır:”Onbeşliler/1315-1899”doğumlular. Fakat türkü Tokat yöresine ait olarak kayıtlıdır. Türkü askere giden yavuklusuna özlem duyan bir gencin duygularıdır.
Türkünün bazı bentleri şöyledir:
Hey onbeşli onbeşli
Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor
Kızların gözü yaşlı
Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi onyediye

Giderim elinizden
Kurtulam dilinizden
Yeşil baş ördek olsam
Su içmem gölünüzden

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi onyediye

Hediye’min uğruna, Vurun beni öldürün

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi on yediye Şeksiz,gümansız söyleyelim ki Türkiye devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür.
O kadar çok kartpostal bastırılmıştır ki. Kağıt ve bozuk paralar üzerinde,pullar üzerinde,dergi kapaklarında, değişik gazetelerde özel sayı olarak vs.Yukardaki kartpostal işte böyle anlamlı bir kart postaldır.
Yukardaki kartpostal bunlardan biridir. Böyle daha nice kartpostallat Amerika dahil bir çok Avrupa devletleri basını meşgul etmiştir.
Keşke bu kartpostallar bir kitapta toplansa !

Share
5.950 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bir Portre Tevfik Yüksel Suyolcu ve Ailesi

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  1934 yılında Develi'de doğdu. Babası Öğretmen Hasan Suyolcu, annesi Mısırlılardan Şerife Suyolcu'dur. İlk ve orta öğrenimini Develi'de tamamladı. Kayseri Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1957 yılında askere gitmeden önce Develi Dumlupınar İlkokulu'nda iki yıl öğretmen vekilliği yaptı. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde yükseköğrenimini tamamladı. Petrol Ofisi Genel Müdürlüğü'nde çalışma hayatına atıldı. Aynı kurumda uzun yıllar Satış Organizasyon Şube Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 1964 yılında Mısırlılar ailesinin kızı F...
 • DÜNYA KEKEMELİK GÜNÜ

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Kekemelik, en genel anlamıyla konuşmanın akıcılığında, ritminde, vurgularında, tizliğinde ve ses birimlerinin çıkarılmasında ortaya çıkan bir bozukluktur. Kekemelik insanın içyapısını, özgüvenini, hayata bakışını, kendisine saygısını ve diğer insanlarla iletişimini etkileyen çok önemli bir olaydır. Diğer bir ifadeyle kekemelik, bireyin konuşmasının akıcılık ve zamanlama yönünden yaşına uygun olmayan bir biçimde bozulmasıdır. Kekemelik bilimsel çalışmalara göre dünyanın bütün kültürlerinde var olan bir konuşma bozukluğudur. Kekemelik üzerine çok...
 • ERMENİ OLAYLARI, İSYANLAR VE TEHCİR İLE SONRASI-2

  22 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Geçici Sevk ve İskân Kanunu Ermeni milliyetçiliğinin önemli propaganda unsurlarından biri olan okullarda, muallimler gerek derslerde yaptıkları sözlü anlatımlar gerekse kullandıkları ders kitapları ve araç-gereçleri vasıtasıyla, genç zihinleri biçimlendirmeye ve talebeleri milliyetçi hareketlerin öncüleri yapmaya büyük çaba sarf etmişlerdir. Ermeni komitacıları 1892 yılında Ermenileri isyana yönlendirme amacıyla yurt dışında bastırdıkları bildirileri Samsun, Merzifon, Yozgat ve Kayseri'de dağıtıp astılar. Bu gelişmeler üzerine Hükûmet gerekli...
 • Mısırlızade Dr. Tuncer Öztürk ve Ailesi

  15 Ekim 2021 Köşe Yazarları

  Dr. Tuncer Öztürk Mısırlızade ailesinin dördüncü kuşak temsilcilerinden. Mısırlızade İbrahim Feyzi Öztürk'ün oğludur. 28.06.1941 tarihinde Develi'de doğdu. İlkokulu Develi Merkez İlkokulu'nda, Ortaokulu Develi Merkez Ortaokulu'nda bitirdi. Liseyi Sivas Lisesi ve Ankara Kurtuluş Lisesi'nde tamamladı. Yüksek tahsilini 1960-1966 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamladı. 1966-1970 yılları arasında Ankara Zekai Tahir Doğumevi Hastanesi'nde doktor olarak görev yaptı. Askerliğini Ağrı Askeri Hastanesi'nde askeri doktor olarak...