logo

TARİHÎ KARTLAR VEYA DEVLETLERİN PROPAGANDALARI

Devletler arasında kendi milli menfeatlarını korumak için, çeşitli propoganda çalışmaları yaparlar. Özellikle siyasî ve savaş sırasında.
Bunlara “Beşinci kol çalışmaları” veya “Psikolojik savaş” adı verilir.İşte bunlardan Fransız basınında yayınlanan bir tarihî kartvizit. Üzerinde Fransızca şöyle yazılıdır: 1891-Türk-Yunan Savaşı’na Başlama.
Bu kartlar sair reklamik çalışmalar; kendi möilletine moral vertirken ve ayrıca tarihine bir belge sunarken,rakip ülkeleri de psikolojik çöküntüye uğratır ve moralini bozar.
Şu anda elimde 2.Mahmut döneminden Lozan andlaşmasına kadar devletimizin geçirdiği savaşlar ve siyasî, sosyal olayları ele alan çoğu Avrupa basınında çıkan böyle tarihî 150 adet kart vizit,pul ve fotoğraf ile yağlıboya resim arşivi birikti. Yukardaki kartvizit bunlardan sadece biri.
Türk siyasi ve savaş tarihimizin önemli şahsiyetlerinden bir şüphesiz Enver Paşa’dır.300 Yıldır elimizde tuuttuğumuz Rumeli toprakları elinde on yıldan kısa zamanda elimizden çıktı. 2.Abdulhamid’i yıkmak için Bulgar ve Ermeni komitacılarıyla birlik olmaktan çekinmeyen bir komutan. Sonuçta Kırgızistan topraklarında şehid düşmüş ve dha sonra da cenazesi Türkiye’ye getirilmiştir. ”Büyük şehid” adıyla çıkan bir kart vizit.Tarih bu konuda daha çok yazı yazacaktır.
Türk ordusunun destan yazdığı savaşlardan biri Çanakkale Savaşlarıdır.Hastalıklar, kaybolanlar vs. sebeblerle 250.OOO şehit verdiğimiz bir savaş. Bu savaşa devletimiz Alman General Liman Fon Sanders ve Türk General Cevat Paşa ne büyük gayret göstermişlerdir. Hani meşhur bir Tokat türkümüz vardır ve Tokat’ta törenlerle kutlanır:”Onbeşliler/1315-1899”doğumlular. Fakat türkü Tokat yöresine ait olarak kayıtlıdır. Türkü askere giden yavuklusuna özlem duyan bir gencin duygularıdır.
Türkünün bazı bentleri şöyledir:
Hey onbeşli onbeşli
Tokat yolları taşlı
Onbeşliler gidiyor
Kızların gözü yaşlı
Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi onyediye

Giderim elinizden
Kurtulam dilinizden
Yeşil baş ördek olsam
Su içmem gölünüzden

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi onyediye

Hediye’min uğruna, Vurun beni öldürün

Aslan yarim kız senin adın Hediye
Ben dolandım sen de dolan gel gediğe
Fistan aldım endazesi on yediye Şeksiz,gümansız söyleyelim ki Türkiye devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür.
O kadar çok kartpostal bastırılmıştır ki. Kağıt ve bozuk paralar üzerinde,pullar üzerinde,dergi kapaklarında, değişik gazetelerde özel sayı olarak vs.Yukardaki kartpostal işte böyle anlamlı bir kart postaldır.
Yukardaki kartpostal bunlardan biridir. Böyle daha nice kartpostallat Amerika dahil bir çok Avrupa devletleri basını meşgul etmiştir.
Keşke bu kartpostallar bir kitapta toplansa !

Share
7.786 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...