logo

TARİH İÇİNDE SÜRGÜN YERİ DEVELİ

Gabadonya adından Develi adına geçişin şüphesiz ne büyük hikayeleri vardır. Aşağı yukarı Develi obası XI.Asırda buralarda gözükür ve yıllar içerisinde bölgedeki Süryaniler ve Rumlar buralardan çekildikten sonra burası Develi adını alır.
Van bölgesinden M.Ö.990- 1005 tarihleri arasında Bizanslılar tarafından sürgün edilen Everaklı Ermeniler bu bölgeye gelmişler ve Everek adını vermişlerdir.1960 yılına kadar burada Türklerle beraber yaşamışlardır.
Türk obalarının buraya gelip buraları yurt edinmesi üzerine burası özellikle Selçuklular döneminde çok önemli bir mekan olmuştur. Romalılardan kalan Zengibar / Kara kale’sinin eteğinde son derece korunaklı, mamur ve önemli bir yer olarak tarih kitaplarında yerini alıştır. Beylikler döneminde 1474 yılına kadar Karamanoğulları tarafını tutmuşlardır. Şüphesiz 1474 yılından beri de Osmanlılar dönemini yaşamıştır. Halen de Türkiye Cumhuriyetinin tarihi bir derinliği olan önemli bir mahallimizdir.
Bu uzun geçmişi içerisinde çok önemli sürgün ve liderler çekişmesi sonucu idamlar ve aşiret kavgaları olmuştur .Bunlardan bazıları şunlardır:
İlki Selçuklular zamanındadır.
Selçuklu sultanı Gıyaseddin Keyhüsrev ‘in ölümü üzerine büyük oğlu İzzettin Keykavus ile Alaaddin Keykubat arasında saltanat kavgaları başlamıştı. Sultan İzzettin Keykavus ile Kılıçaslan savaştılar ve Kılıç Aslan bu savaşta yenildi.Kılıçaslan kardeşi tarafından esir muamelesi görmedi, tam aksine saygı gördü.Fakat sonunda bu savaş uzun zaman devam etti.
Bir ara Develi Subaşısı Samsameddinoğlu Nusrettin Kaymaz ve Kayseri subaşısı Samsameddin Kılıçarslan tarafını tuttular.Kılıç Aslan kılık değiştirerek adamları ile beraber Aksarayı geçip ,Hoca Mesud Kervan sarayı,Ürgüp Yolu ile Develi’ye geldiler .Subaşılar hükümdarı desteklediler ve onu tahta çıkardılar.1253.
Bu arada Sultan İzzeddin bunu kabul etmedi.Beylerbeyi Yutaş’ı Kayseri’ye gönderdi. Amaç iki kardeş arasındaki anlaşmazlığı sulha çevirmekti. Başaramadı ve elleri bağlanarak Öksüt Köyü mağaralarından birine hapsedildi.
Sonuçta Kılıç Arslan kardeşi Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından mağlup edildi. Kılıçarslan Sis’e doğru giderken yolda karşılaştığı yerde Türkmenler tarafından yakalandı. Arslandoğmuş’a teslim edildi. Sonunda Amasya Kalesi’nde hapsedildi.
İkincisi 14.,15., 16..Yüzyıllarda Karamanoğulları ile Dulkadiroğulları arasında çekişme konusu olan Develi,ikisi arasında sürekli el değiştirmiştir.Dulkadirliler Karamanlılarla dost olunca Memluklularla bozuştular. Memluklar’a yenilen Dulkadirli beyi Selvi Bey Develi’ye kaçarak Karamanlılara sığındı.
Üçüncüsü:Zaman zaman böyle sığınma yeri olan Develi’ye 19.Yüzyılda da Kozanoğlu Çadırcı Mehmet Ağa sığınmıştır. Çadıcı sanını .sarı Ali’yi, bir yayla çadırında asarak öldürdüğü için almıştı. Sarı Ali’nin kardeşi ,Çadırcının amcası olan Samur Ağa ,öldürme olayı nedeni ile yeğeninden kopmuştu Ancak başa çıkamayacağını bildiğinden Adana’yı buyruğuna geçiren Mısırlı İbrahim Paşa’ya baş vurarak yardım istedi: ”Yeğenin buyruğundaki Batı Kozanı alıp onu düşürürsen buyruğumdaki Doğu Kozanı olduğu gibi sana veririm”, dedi.
Samur Ağa’nın isteğini kabul eden ve hiç yenilmeyen İbrahim Paşa 1000 haytasıyla Çadıcıya saldırtmış fakat çok feci mağlup olmuştu. Bu mağlubiyeti hiç hazmedemeyen İbrahim Paşa bu sefer Çadırcı üzerine 10.000 asker gönderdi. Bu orduyu yenemeyeceğini anlayan Cadırcı Develi’ye sığınmış Develi Voyvodası Esseyyit Mehmet ile Develioğlu Esseyyit Mehmet ,Çadırcıyı koruyarak kurtarmışlardır.
Bunlar Develi tarihinden küçük damlacıklardır!Umulur ki Develi tarihi adına yeni ufuklar açabilir!
Çağdaş Develi,o1.11,2011

Share
2.905 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...