logo

SURİYE TARİHİ VE GÜNDEMİ-5

1543

Tarih, geçmişteki olaylara göre kendinizi, dostunuzu ve düşmanınızı tanımanızı sağlaması ile gelecekte vereceğiniz kararları etkileyecek bir bilim dalıdır. Suriye’yi anlatırken bölgemizde geçmişte yaşanan olayları inceleyip bugün için yorum ve haber yapabilmem amacıyla sizlerle bazı hadiseleri paylaşmak istiyorum. Geçen hafta Suriye’yi anlatırken İsrail ve Rusya’nın durumuna baktık.
Şimdi de YUNANİSTAN’ a hafızamızı tazeleyerek bakalım: O Yunanistan ki İsrail, ABD, AB ve Rusya ile birlikte olmasına rağmen, biriyle hareket ederken farklı eksende bulunan bir diğeri gücenmiyor. Nasıl olsa Batı’nın şımarık çocuğu, Rusların dindaşı. Geçen hafta yazdım Güney Kıbrıs’a Rusların verdiği S300 füzeleri Girit’e taşınır, orada ABD ve İsrail füzelerin frekanslarını-şifrelerini çözerler–ki İran’a konuşlandırılan aynı füzeler İsrail’e yönlendirilirse, yönü değiştirilsinveya havada infilak ettirilsin diye. Rusya’da ses yok.
Eskiden duyardık, Mısır Kıbrıs’ta Rum Makariyos’u desteklerdi ve Türkiye’ye cephe alırdı. Yunanistan her meselede Araplara karşı ılımlı davranır-ki Türkiye ile birlikte hareket etmesinler. Irak Saddam döneminde bile.
Bosna Hersek savaşında Sırplardan desteğini esirgemedi, NATO sesini çıkartmadı. NATO üyesi olduğuna bakmadan NATO müdahalesi çerçevesinde Kosova’ya gidecek Türk uçaklarını kendi hava sahasına sokmadı. Bulgarlarda kabul etmeyince uçaklarımız Akdeniz üzerinden bir C çizerek gitti. Arnavutluk ekonomi krizinde bu ülkeyi karıştırdı. Şimdilerde de Avrupa’yı kendi ekonomik krizi ile yordu. Avrupa 100 milyar Euro civarında borcunu sildi, kalanını yapılandırdı. Şimdi de İsrail ve Rusya ile ilişkilerini geliştirdi.
FRANSA’yagöz atalım: Yıl 1920. Fransa, Suriye ve bizim güneydoğumuzu işgal ettiğinde ordusu içerisinde bulunan Cezayir, Libya, Tunus ve Moritanyalı askerler bizim tarafa geçer. Savaş sonrası Onlar Türkiye’ye yerleşir. Geçimlerini temin edebilmeleri için biraz toprak tahsis edilir, sonrasında unutulurlar. (Bu sadece konu açılmış iken bir bilgilendirme olarak kabul edilmelidir.)
CEZAYİR’deki FRANSA ve TÜRKİYE: . Bağımsızlık peşinde koşan 3.Dünya Ülkeleri Atatürk’ü örnek alır. Yıl 1945. Fransız işgaline karşı Cezayir ayaklanmasında 10.000 kişi öldürülür. 1953’te Rahmetli Adnan Menderes NATO’ya kabulümüzün hatırına Fransa’ya yakınlık gösterir. Kendisine Legiond’Honourunvanı verilir. 1955 yılında Hindistan Başbakanı Nehru bu fikrin öncülerinden olup NATO’yu eleştirirken bizimkiler aksini iddia eder. 1958 yılında Asya-Afrika ülkeleri BM’de Cezayir’in bağımsızlığını oylatırken, Türkiye çekinser kalır. Öyle ki ‘evet’ dese olumlu sayı yeterli olup Cezayir Hıristiyan çizmesinden kurtulacaktır.Ama ne yazık ki o bir oy eksikliği bağımsızlığı geciktirdiğinden Fransızların Cezayirliyi üç yıl daha katletmesine sebep olur.
Sonrasında Fransız işgal kuvvetlerinin sayısı 360.000’e ulaşır. 1954-60 arası kendi kaynaklarına göre 157.000 mücahit ve 230.000 sivil öldürülür. Bağımsız kaynaklarsa ölü sayısını 1.500.000 olarak açıklar. Fransız uçakları yakaladıkları mücahitleri havadan canlı olarak yere atar. Toplamda 2.500.000 Arap mülteci olup komşu ülkelere kaçar. Fransa’da yaşayan Cezayirlilerde ayaklanır. Fransa’nın ortasında insanlar öldürülür.Dünya şiddetle tepki gösterirken Türkiye susar. Bu geçen yıllar zarfında yapılan bütün oylamalarda oyumuz ya Fransa’dan yana, ya da çekinserdir. Mart 1962’de Fransızlar referandumda Cezayir’in ayrılması yönünde oy kullanınca Fransa ülkeyi terk eder. Türkiye elçilik açar. Ancak Cezayir bunu 1977 yılında gerçekleştirir. Bu meselede Araplar bize kırgın kalır.
Bu anlattıklarım SURİYE’deki durumla benzerlik göstermiyor mu?

Share
5.508 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...
 • Merhum Mehmet Özdemir ve Milli Mücadele’de Develi

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Milli Mücadele'de Develi konusunu araştırırken merhum Develi Belediye Başkanı Mehmet Özdemir'in "Milli Mücadele'de Develi" isimli kitabını görmüş lakin kitabı edinememiştim... Kurban Bayramında M. Orhan Cebeci Amcayı babam, (Emekli Öğretmen Hakkı Kalkan) arayarak konuyu iletti... Sağ olsun kendi kütüphanesinden okumam için kitabı Orhan Amca kitabı bana gönderdi. 1973'te Cumhuriyetin 50. Yılı kutlamaları münasebeti ile Mehmet Özdemir'den kitabın yazılması talep edilmiş ve kitap 50. Yıl kutlamalarına yetişmiş... Okuduğum nüsha muhtemelen ilk ...
 • DÜNYA KAPLAN GÜNÜ

  28 Temmuz 2022 Köşe Yazarları

  Kaplan (Pantheratigris), kedigiller (Felidae) familyasından etçil bir memeli hayvan türü ve büyük kediler ailesinin dört üyesinden birisidir. Panthera cinsinin en büyük kedisidir. Doğadaki en büyük kedi türü olmasının yanı sıra kaplanlar, yaban hayatın da simgesi haline gelmiş vakur canlılardır. En bilindik ve popüler kaplan çeşidi ise Bengal kaplanlarıdır. Turuncu- Kahverengi renge sahip kürkünün üzerindeki koyu dikey çizgileri ile kolayca tanınabilir. Genellikle geyik ve yaban domuzu gibi toynaklıları avlayan süper avcılardır. Kaplanlar su t...