logo

SÜLEYMAN DEMİREL’E RAHMET DİLİYORUM

1543

Yıl 1979. Demirel Hükümetinin aldığı iktisadi kararlar ve yetkili Merhum Turgut Özal. Anarşi her yerde: Sağ sol çatışması ve ayrıca sağ-sol çatışması adı altında insanımızın hasımlarını öldürmesi, polisin, öğretmenin, memurun bölünmesi ve ülkenin gördüğü zararlar. İşin acı yanı sağdan ve soldan gençlerin pek büyük bir çoğunluğunun samimi duygularla ve ‘vatanı kurtarmak amacıyla’ diğerini öldürmesiydi. Nedeni konuşma kültürünün ve eğiliminin yokluğu. Demokratik görüş ve anlayış sıfıra yaklaşmış, dış güçler cirit atıyor. Hiç unutmuyorum polis raporunda anlatılanları: Uşak’ta öldürülen bir sağcı eczacı ve öldüren solcular, üç tam gün sonra öldürülen bir solcu eczacı ve öldüren sağcılar. İntikam denmesine rağmen gerçekte silah aynı. Akşam TV’de siyasetçiler konuşur ertesi gün bölük pörçük olmuş insanımız birbirine girer. Sakinleştirici siyaset güdülmez, gerginlik politikası hâkimdir. Para, zaman ve can kaybı… Ülke tam bir felaket içinde. Büyük çoğunluk dua ediyor; ‘asker gelsin’ diye.

Yıl 1980, günlerden 12 Eylül ve askerî darbe. 1982 Anayasası % 92 ile kabul ediliyor ve Kenan Paşa Başkan. Bakınız şunu açıklığa kavuşturalım: Ben darbe iyidir demiyorum sadece tespitlerimi söylüyorum. Yoksa Rahmetli Alpaslan Türkeş’in dediği gibi kötü bir demokrasi bile darbeden iyidir. İnsanımız ne diyordu? En büyük Kenan Evren Paşa! Yalan mı? Ne çabuk unutuldu? Evet, haksızlığa uğratılanlar oldu. İnkâr edilemez ama ülke elden gidiyordu. 1983 seçimi ve malum Turgut Özal devri. Hep derdim ki bir gün Özal’ın heykeli dikilebilir… Eleştiriler, eleştiriler. Herkes her şeyi bilir ya. Devam ahkâm kesmeye. Özal’a inanılmaz hakaretler.
Ömür bitti ve KENAN EVREN PAŞA ve ardından SÜLEYMAN DEMİREL VEFAT ETTİ. Evren Paşayı, Demirel’i beğenmeyebilirsiniz. İnsanımız bu seferde daha kişi toprağa verilmeden hakkında konuşmaya başladı; hakarete varan yazılar – sözler. Neden kabullenemiyorsunuz? Bugüne gelinirken, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasında, İslam’ın anlaşılır hale getirilmesinde, iktisadi, demokrasi ve sosyo-kültürel manada gelişmemizde aşağıda isimleri bulunup tamamı ahirete irtihâl etmiş bulunan her bir kişinin katkısı olduğunu. Ölümüne bir şekilde bazı insanımız tarafından sevinilenlerin tamamı Cumhuriyet tarihimizin başkan veya başbakanları değil mi? Ölüm tarih sıralarına göre; Atatürk(57), Menderes(62), İnönü(89), Bayar(103), Özal(66), Türkeş(80), Ecevit(81), Erbakan(85), Evren(97) ve Demirel(91). Ne gariptir ki bu devlet büyüklerimizden bazılarının vefatına sevinmiş olanlar bazılarına da çok üzüldüler. Sanki bizler hiç ölmeyecekmişiz gibi. Ya da bugün önder dediklerimiz ölmeyecekmiş gibi.
Üç aylara saygı gösterdi diye affedildiği söylenen hırsızın cennete gittiğini anlatan dînî hikâyeyi duymuşsunuzdur veya çocuğun saçında elini temizlediği halde çocuk sevinince affedildiğini anlatan hikâyeyi.
Bunları camide dinlersiniz ve ayrıca ‘ölülerinizi hayırla yâd ediniz’ ‘kardeşiniz hakkında gıybet etmeyiniz’ ‘Gıybet ölü eti çiğnemek gibidir’ sözlerini hemen unutuverirsiniz. Kim kimin cennete veya cehenneme gideceğini bilebilir ki. Siz hem yargıç hem savcı olamazsınız.
Bütün geçmişlerimizle birlikte devletimize, milletimize ve İslam dünyasına hizmet eden bütün yöneticilerimize rahmet diliyorum.

Share
3.054 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...