logo

SÜLEYMAN DEMİREL’E RAHMET DİLİYORUM

1543

Yıl 1979. Demirel Hükümetinin aldığı iktisadi kararlar ve yetkili Merhum Turgut Özal. Anarşi her yerde: Sağ sol çatışması ve ayrıca sağ-sol çatışması adı altında insanımızın hasımlarını öldürmesi, polisin, öğretmenin, memurun bölünmesi ve ülkenin gördüğü zararlar. İşin acı yanı sağdan ve soldan gençlerin pek büyük bir çoğunluğunun samimi duygularla ve ‘vatanı kurtarmak amacıyla’ diğerini öldürmesiydi. Nedeni konuşma kültürünün ve eğiliminin yokluğu. Demokratik görüş ve anlayış sıfıra yaklaşmış, dış güçler cirit atıyor. Hiç unutmuyorum polis raporunda anlatılanları: Uşak’ta öldürülen bir sağcı eczacı ve öldüren solcular, üç tam gün sonra öldürülen bir solcu eczacı ve öldüren sağcılar. İntikam denmesine rağmen gerçekte silah aynı. Akşam TV’de siyasetçiler konuşur ertesi gün bölük pörçük olmuş insanımız birbirine girer. Sakinleştirici siyaset güdülmez, gerginlik politikası hâkimdir. Para, zaman ve can kaybı… Ülke tam bir felaket içinde. Büyük çoğunluk dua ediyor; ‘asker gelsin’ diye.

Yıl 1980, günlerden 12 Eylül ve askerî darbe. 1982 Anayasası % 92 ile kabul ediliyor ve Kenan Paşa Başkan. Bakınız şunu açıklığa kavuşturalım: Ben darbe iyidir demiyorum sadece tespitlerimi söylüyorum. Yoksa Rahmetli Alpaslan Türkeş’in dediği gibi kötü bir demokrasi bile darbeden iyidir. İnsanımız ne diyordu? En büyük Kenan Evren Paşa! Yalan mı? Ne çabuk unutuldu? Evet, haksızlığa uğratılanlar oldu. İnkâr edilemez ama ülke elden gidiyordu. 1983 seçimi ve malum Turgut Özal devri. Hep derdim ki bir gün Özal’ın heykeli dikilebilir… Eleştiriler, eleştiriler. Herkes her şeyi bilir ya. Devam ahkâm kesmeye. Özal’a inanılmaz hakaretler.
Ömür bitti ve KENAN EVREN PAŞA ve ardından SÜLEYMAN DEMİREL VEFAT ETTİ. Evren Paşayı, Demirel’i beğenmeyebilirsiniz. İnsanımız bu seferde daha kişi toprağa verilmeden hakkında konuşmaya başladı; hakarete varan yazılar – sözler. Neden kabullenemiyorsunuz? Bugüne gelinirken, ülkemizin düşman işgalinden kurtulmasında, İslam’ın anlaşılır hale getirilmesinde, iktisadi, demokrasi ve sosyo-kültürel manada gelişmemizde aşağıda isimleri bulunup tamamı ahirete irtihâl etmiş bulunan her bir kişinin katkısı olduğunu. Ölümüne bir şekilde bazı insanımız tarafından sevinilenlerin tamamı Cumhuriyet tarihimizin başkan veya başbakanları değil mi? Ölüm tarih sıralarına göre; Atatürk(57), Menderes(62), İnönü(89), Bayar(103), Özal(66), Türkeş(80), Ecevit(81), Erbakan(85), Evren(97) ve Demirel(91). Ne gariptir ki bu devlet büyüklerimizden bazılarının vefatına sevinmiş olanlar bazılarına da çok üzüldüler. Sanki bizler hiç ölmeyecekmişiz gibi. Ya da bugün önder dediklerimiz ölmeyecekmiş gibi.
Üç aylara saygı gösterdi diye affedildiği söylenen hırsızın cennete gittiğini anlatan dînî hikâyeyi duymuşsunuzdur veya çocuğun saçında elini temizlediği halde çocuk sevinince affedildiğini anlatan hikâyeyi.
Bunları camide dinlersiniz ve ayrıca ‘ölülerinizi hayırla yâd ediniz’ ‘kardeşiniz hakkında gıybet etmeyiniz’ ‘Gıybet ölü eti çiğnemek gibidir’ sözlerini hemen unutuverirsiniz. Kim kimin cennete veya cehenneme gideceğini bilebilir ki. Siz hem yargıç hem savcı olamazsınız.
Bütün geçmişlerimizle birlikte devletimize, milletimize ve İslam dünyasına hizmet eden bütün yöneticilerimize rahmet diliyorum.

Share
3.139 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ’DE KUMAR VE KUMARHANELER-1

  14 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Cumhuriyet Gazetesi'nin 4. Nisan 2021 tarihli ekinde Tayfun İşbilen tarihî binalar ile kumarhaneler arasındaki bağı ortaya koyan kısa fakat özlü bilgiler veren bir yazısı dikkatimi çekmişti. “Casino binaları mimarisi kadar tarihteki ziyaretçileriyle de ünlüdür. Rus yazar Dostoyevski ve Tolstoy, Baden Baden de büyük paralar kaybetmiştir.” Diyordu yazar 1935-2.Hükümet Konağı ve Şehir Kulübü Bu sütunlarda daha önce “Develi'de Eğlence Dünyası” adlı Bir dizi yazı yazmıştık. Bu yazılarımızda insanlarımıza keyif veren tütün, sigara, kahve, enfiye, ş...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...
 • NEDEN PAYLAŞMALIYIZ?

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak, insan olmanın gereğidir. İnsanlar hayatın akışı içerisinde birbirlerine sürekli ihtiyaç duyarlar. Paylaşmak, bir insanın herhangi bir sorununu veya mutluluğunu başka insanlara açması ve söylemesidir. Paylaşma, vereni yücelten, verileni değerli hissettiren kıymeti tartışılmaz bir değerdir. Paylaşmak denince akla ilk gelen şey, bizde olanı başkasına vermek onu bölüşmektedir. Bu sebeple paylaşma aynı zamanda yardımlaşmanın önemli bir parç...
 • BODRUM HÂKİMİ TÜRKÜSÜ ve Dr. Halil Atılgan

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Tanpınar'ın deyimiyle “Türküler Türk'ün romanıdır.” Bu bakımdan TRT repertuarında 7500, Alman müzelerinde ise 60.000 türkü, oyun havası ve kaval nağmeleri vardır. Geniş dünya coğrafyasında at koşturan Türkler, feth ettikleri yerlerin coğrafyasında, oraların kültürü ve yaşama biçimlerinden hem etkilenmişler, hem de etkilemişlerdir. Bu sayede de sosyal yapılarına göre zengin nağmelerle türkü üretmişlerdir. Özellikle 19. Asırından başlarından beri çözülmeye başlayan Osmanlı Devleti'nde kaybedilen her vatan toprağı ve evlâd-ı fatihanın ıstırap...