logo

SU TASARRUFU GÜNÜ

Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir.
Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır.
Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanların ve diğer canlıların yaşamasında, mevsimlerin oluşmasında hepimizin her gün değişik şekillerde suya ihtiyacı vardır. Yaşamamızın ve sağlıklı kalmamızın en temel ihtiyacı olan su kaynaklarının tümünü, bütün bu önemine rağmen düşüncesince kirletiyor ve tüketiyoruz.
Nehirlerin akışına müdahale, ağaçların kesilmesi, yağmur suyunun azalması, atık su, su birikmemesi ve artan su kirliliği, tüm bunlar bugün bizim için en büyük su krizini yaratmaktadır. Özellikle son yıllarda küresel ısınmanın da etkisiyle su oranı giderek azalmaktadır. Bu da su tasarrufunun önemini artırmaktadır.
Her yıl 18 Eylül tarihi, “Su Tasarrufu Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu günün amacı, su tasarrufu yapmanın yöntemleri hakkında bilgi vermek, kişileri bu yönde bilinçlendirmektir. Su aynı zamanda evlerimizin temizliği içinde olmazsa olmazıdır. Fakat hem su kaynaklarını hem de bütçemizi korumak için su tüketimi konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Bunu yapabilmek için ise elbette su tasarrufu yapmanın yolları hakkında bilgi sahibi olmak şarttır.
İnsan hayatı için vazgeçilmez su kullanımında, küçük hamlelerle büyük tasarruflar yapılabilir. Vazgeçilmez ve hayati ihtiyacımız olan su, artan nüfus, çevre kirliliği, küresel ısınma gibi farklı faktörler ile ulaşılması güçleşen ve tükenen bir kaynak haline gelmektedir. Soruna yönelik farklı önlemler alınmaktadır. Yaşamın temelinde büyük rol oynayan su kaynaklarının devamlılığı için tasarruflu davranıp elde olanı bitirmeye yönelik yaşamamak gerekir.
Var olan kaynaklarımızı kullanmamız, bunun için su tasarrufu yapmamız gerekmektedir. Bu noktada su tasarrufu yapmamıza neden olan en önemli faktörü de ele almamız gerekmektedir. En önemli faktör ise kuraklıktır. Kuraklığı önleyici ve su tasarrufuna yardımcı olacak her katkı, bizlerin geleceği için oldukça önemli adımlar olacaktır. Suyumuzu korumalı ve ona sahip çıkmalıyız ki dünyadaki tüm canlılar için hayati önemdeki su kaynaklarımız tükenmesin.
Su tüketiminde verimliliği arttırmak, günümüz koşullarında bir tercih değil, zorunluluk haline gelmiştir. Evde en çok su kişisel bakım dâhil banyoda harcanmaktadır. Günlük harcamamızın yüzde 40’ı banyodadır. Evde harcadığımız suyun yüzde 15-20’si çamaşır yıkamak için kullanılmaktadır. Suyun yüzde 10’u da mutfakta kullanılmaktadır. Ayrıca ev temizliğinde, sebze ve meyve yıkamada harcanan suyu da dâhil edersek su tüketiminin ne kadar çok olduğunu görürüz. Bu nedenle evde su tasarrufu yapmamız gerekmektedir.
Su kıtlığı çeken ülkelerde yağmur suyu biriktirilerek evin su tertibatına dâhil edilebilmektedir. Yağmur suyunu biriktirecek büyük su tankları büyük tasarruf sağlayabilmektedir. Yağmur suyu özellikle bahçe sulamak ve araba yıkamak için kullanılmaktadır. Tarım ve sanayide teknoloji kullanarak su tasarrufu yapılmaktadır.
Suyu doğru kullanmaz ve israf etmeye devam edersek, dünyada birçok canlının nesli tükenebilir, dünyanın coğrafyası değişebilir, kuraklık, kıtlık, yokluk yaşanabilir. Çölleşme eğilimlerinin başladığı günümüz dünyasında suya olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.
Su önemlidir, su hayattır. Su, tasarruf edilmesi gereken ve korumamız gereken en önemli kaynağımızdır. Bu sebeple suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor. Onun değerini anlamalıyız ve su tasarrufu yapmalıyız. Kuraklık ile karşı karşıya kalmamak için buna mecburuz. Unutmayın! Türkiye su zengini bir ülke değil! Bu nedenle suyun hayati bir unsur olarak tasarruf edilmesi gerekir.

Share
390 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA FİL GÜNÜ

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya Fili ve Afrika Fili olmak üzere iki türü ile tanınmaktadır. Ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülmektedir. Filin büyük ve geniş kulakları vücut ısısını kontrol etmeye yarar. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olur ve sırtları içbükeydir. Asya fillerinin ise kulakları daha küçük olur ve sırtları dışbükey ya da düzdür. Filler ot obur hayvanlardır. Yani tamamen bitkilerle ...
 • Yaşar Civelek Zade Ağabeyden Dedem “Kara Müftü” ye Dair Anılar

  10 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Orhan Bey, Rahmetli dedeniz Kara Müftü, hayatta olduğu 1950’li yıllarda Develi’nin ve bizlerin de manevi dedemiz olarak özellikle saygıda kusur etmemeye azami itina ettiğimiz, müstesna, yeri halen doldurulmamış milli duyguları önde gelen bir İslam ulemasıdır. Dedenizi size anlatmak haddim değildir. Rahmetli dedeniz müftülük görevinden sonra, rahat bir emekli yaşamı yapamamış, halkı dini bakımdan aydınlatmaya şevkle devam etmiştir. Bilhassa cuma günlerindeki vaazları cami cemaatleri tarafından huşu içinde adeta nefes almadan takip edilmiştir....
 • Aşkın Aşık’ı Bir Şair SEYRANİ Prof. Dr. M. Kemal Atik

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Everekli Aşık Seyrani ile ilgili bu güzel esere emek verip gün ışığına çıkaran değerli ilahiyatçı araştırmacı yazar Prof. Dr. Kemal Atik Ağabeyimi kutluyorum. Kabrinin yerinin belli olmadığı Develimiz'de 38.si düzenlenecek şenliklerle, festivallerle, seminerlerle ve 3. Uluslararası Türk Kültürü Kongreleriyle ve hayatı ve şiirleri üzerine yayımladığı kitaplarla ona vefasını gösteren Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar kardeşimi, kültür müdürü Ali Orhan'ı, katkı sunanları ve emeği geçenleri canı gönülden tebrik ediyorum. İthaf: Bu mütevazı ç...
 • KÖPEK GİBİ ÇALIŞMA GÜNÜ

  05 Ağustos 2022 Köşe Yazarları

  Her yıl 5 Ağustos'ta, “Köpek Gibi Çalışma Günü” kutlanmaktadır. Köpekler hayatlarının çoğunu miskinlik yaparak geçirirler. Neden bu günün ismini köpek gibi çalışmak diye koyulduğu çoğumuzu şaşırtabilir. Ama enteresan tarafı köpek gibi çalışmak çok çalışmak anlamına gelmektedir. Bu Gün de, maksimum kabiliyetinizi kullanarak olabildiğince uzun süre çalışmanız demektir. Köpek gibi çalışmak, bir şeyi gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyarak çaba sarf etmektir. Türk Dil Kurumuna göre “Çalışmak”, bir şeyi ortaya koymak, oluşturmak, yapmak i...