logo

ŞU BİZİM SUAT KÖYLÜOĞLU


Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
yazarozdamarlar@cagdasdeveli.com.tr

Develi değil sadece Kayseri kazaları içerisinde değil, İç Anadolu bölgesi içerisinde hem siyasi hem de ekonomik ve sosyal alanda önemli bir kazamızdır. Şüphesiz yaşanılan coğrafyayı ihya eden de üzerinde yaşayan insan oğlunun zihin yapısının kalitesidir. İşte Develi’yi zenginleştiren de tarih içerisinde değişik zamanlarda yetişen ve toprağı ile ödeşen insanlarıdır. Kayseri şüphesiz çok önemli bir büyükşehrimizdir. Ancak Develi de kazaları içerisinde Kayseri’nin yüz akı, öncü bir yerimizdir.
Bugün Develi ağır da olsa sanayileşirken, aynı zamanda bir eğitim bölgesidir. 1885 yılında modern okulculuğun temelini oluşturan İptidaiye(İlkokul), Rüştiye(Ortaokul)’akavuşanbir bölgemizdir. Nitekim bu sayede Cumhuriyet döneminde eğitimdeki gelişmeler sayesinde yine Develi münevverlerinin sayesinde 1933 yılında Ortaokul ve 1957 yılında da liseye kavuşmuştur. Nitekim bu sayede sadece Develi gençleri değil, Kozan, Feke, Saimbeyli gibi Çukurova bölgesi gençleri de bu sayede 1960 yılından beri Üniversite kapılarını aralamaya başlamışlardır. Şimdi bu hızla gelişen okulculuk çalışmaları Develi’de okuma yazma oranını çok erken dönemde %95’lere çıkarmıştır. Bugün Develi yine yüksek kültürü ve çalışkan insanları sayesinde bir “Üniversite Şehri” olmaya aday bir yerdir. Hayır sahiplerinin üniversite için yaptırdıkları binalar hızla çoğalmakta öğrenciler de hızla artmaktadır !
Bir yerin, bölgenin insanlarının düşüncelerindeki derinlik kalite, yaşadığı coğrafyaya bağlılıktaki muhabbet mutlaka doğup büyüdüğü yere hizmet getirecek veya hizmet sektöründe öncülük edecektir.
Son yıllarda Develi çok göç vermekte ve fakat aynı şekilde köyden Develi merkezine zorunlu göçler sebebiyle, Develi merkezi hızla artmakta dolayısıyla her gelişme de meseleleri beraberinde getirmektedir! Bu meselelerin çözümünde şüphesiz belediyelerin gücü ve hizmet aşkı yanında Develi münevverlerinin da büyük bir rolü vardır.
Develi’de bireysel yeteneğini ve birikimini Develi’ye ve çevresine hizmet yolunda harcayan bazı ağabeyler ve dostlarımız vardır. Bunlardan biri de dostumuz Suat Köylüoğlu’dur.
Üniversiteyi kazanmış, bursa ihtiyacı var, Köylüoğlu’na. Develi’de Müslümanlar Ermeni ve Rum (Karamaniler) ile yıllardır beraber yaşamışlardır. İnsanların en çok merak ettikleri konuların başında soyu, kökü gelmektedir. Gelişen demokratik ve hoşgörü dünyasının getirileriyle Develi’ye ziyarete gelen bir zamanların Develi insanları, durmadan göç veren Devel’de aslını, soyunu ararken kaynak insan bulamamakta. Ama hemen akla gelen kaynak kişilerden biri Suat Köylüoğlu’dur. Bir Develi misafirperverliğinin de en güzel örneğini vererek… Develi’ye bir tesis kazandırılacak. Başka şehirlerdeki hayır sahiplerimizle temasa geçmek gerekecek. Hemen başını açıp koşanlardan, etkili kişi Suat Köylüoğlu’dur. Yapıcı, sözünü dolandırmadan, samimi olarak anlatımı ile konuyu açıp ziyareti verime döndüren bir dostumuzdur.
Daha yakınlarda öğrendiğim bir becerikliliği. İzmir’de Kayserililer ve Develililer Derneği’nin bir yemeği var. Kız kardeşi de orada. Davet alır almaz, programı zenginleştirmek için Kayseri’de müzisyenlerden bir kısmını da alır, pastırmasıyla beraber İzmir’e gider. Şimdi siz bu yemeğin güzelliğini düşünün. İşte bu değerli dost Suat’ın fazla bilinmeyen bir özelliği ve güzelliğidir.
Şu anda Suat evinin arkasında bir yer yaptırdı: Çardak! Samimi olarak Develi’nin senatosu.Gurbetten gelip de buraya uğramayan olmaz. Çünkü burası sıla hasreti çeken kişiler için en samimi haber kaynağıdır. Bu kadar mı? Hayır aynı zamanda burası, tüm dostlara açılmış bir aş evi, dinlenmek isteyenler için bir huzur evi. Ayrıca dost evi. Problemi olanların meselelerini çözmek için akıl aldıkları bir yer. Develi’nin nabzının attığı samimi ve huzur dolu bir yer! Bir adı da Suat’ın yeri !
İşletme Fakültesi mezunu ama babadan gelen mesleği: Madencilik. Gelenek devam ediyor. Aynı şekilde maden ocağında da bir çardak, efkarlanan, kafası bozulan, dinlenmek isteyen veya merak eden kim var, iyice ağırlanacağını bilir ve burada da ağırlanır!
Suat köküne bağlı bir şuurlu dosttur. Develi kültür hayatı için çok önemli olan, Beşparmak Dağı’nın yurtlarında sürüleri olup, yıllar boyu celepçilik yapan ona yakın aynı sülalenin büyüklerini toplayıp, Temmuz ayı içerisinde “Koyun Kırkımı” adıyla büyük bir şölene beş yıldır imza atan kişidir. Bin beş yüze yakın kişiyi, Anadolu’nun her tarafına dağılmış aşireti bir araya toplayıp aynı ortak heyecanları yaşatmak kolay bir şey olmasa gerekir! Bu zor işte o kadar sabırlı ki, yapıcı ki. Bunu yakinen gözleyen ve buradaki heyecanı bize de yaşatan dostumun bu sabrı unutulacak gibi değil.
Suat ailesine ve yüz yaşına merdiven muhterem annesi Sevim Hanım’a ve biricik ter ü taze avukat kızı Sevim’e ve kardeşlerine bağlılığını da yakinen bilenlerdeniz. Zaman zaman ailenin geçirdiği sıkıntılara nasıl dayandığını, sabırla, kimseye sırrını vermeden, ailesini dağıtmadan meselelerin üstünden geldiğini de görmüşüzdür! Bu konuda babası Turan Köylüoğlu adına yaptırdığı okul da babası adına bir vefa örneğidir. Hem de hayırların en hayırlısı !
Suat benden yaşça büyük. Develi Lisesi’den, 1967 yılında aynı sınıftan mezun olduk. Ankara’da yüksek tahsilimize devam ederken bir müddet birbirinden değerli ağabeylerle beraber “Ankara Develi Yardımlaşma Derneği”’ndeki birlikte geçen günler hayatımızın en anlamlı günleri olmuştur.
Daha nice sağlıklı, huzurlu ve hizmet dolu günler diliyorum.

Share
1330 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RÜZGÂR ENERJİSİ NEDİR

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Rüzgâr enerjisi, doğal, yenilenebilir, temiz ve sonsuz bir güç olup kaynağı güneştir. Güneşin dünyaya gönderdiği enerjinin %1-2 gibi küçük bir miktarı rüzgâr enerjisine dönüşmektedir. Güneş ışınları, yeryüzünde bir yandan farklı sıcaklık, basınç ve nem oluştururken bir yandan da yeryüzünün ısınmasına ve soğumasına sebep olmaktadır. Yeryüzünün farklı şekilde ısınması ve soğuması ile ortaya çıkan kuvvetler ise hava hareketlerini meydana getirmektedir. Bir hava kütlesi mevcut durumundan daha fazla ısınırsa atmosferin yukarısına doğru yükselir ve...
 • GESİ BAĞLARI TÜRKÜSÜ ÜZERİNE

  23 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  “Terk edilmek, ölümün öteki adıdır” Bu söz 1924 yılında Kayseri'den Yunanistan'a göçürülen bir Rum/Karamanî vatandaşımıza aittir. Elbette bir insanın ve milletin köklerinden koparılması çok zor bir olaydır. Değil vatandan ayrılış, gurbete düşmek bile ayrı bir acıdır. Bunu ancak yaşayanlar iyi bilir. Örnek olarak bu gerçeği acı tecrübeleriyle yaşayan talihsiz Şehzade Sultan Cem bir gazelinde şöyle belirtir: Gahi vatan gurbetlenir, gâhi gurbet vatanlanır. Ki, ne pahasına ! Edebiyatımızda; halk felsefesi olan atasözlerimizde, deyimlerimizde ...
 • ŞİŞEDEN ÇIKAN MEKTUP

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

    Şişeden çıkan mektubu Ali Atalay ağabeyim bana gönderdi.Çağdaş Develi Gazetemiz okuyucularıyla paylaşmak istedim.İşte o mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzadebaşı Cami´nin 1990´li yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıklarını anlatıyor. “Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültes...
 • SABIRSIZLIK GÜNÜ

  16 Ağustos 2019 Köşe Yazarları

  Gerçek hayatta işler her zaman bizim istediğimiz hızda yürümez. Hayatımızda zaman zaman meşakkatli, zor, doğal engeller, beklenmedik olaylar ve çeşitli güçlüklerle karşılarız. Bu durum bazılarımızı ziyadesiyle yorar ve yıpratır. Bu nedenle hayatı her an aynı seviyede yaşamak zordur. Yaşadığımız süreçte herkesin sabrını zorlayan ya da taşıran bazı durumlar vardır. Sabır, İnsanın başına gelen kötü olaylar, kaza ve belalar karşısında telâşa kapılmadan dayanıp direnmesidir. Sabır hayatımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sabır, baştan çıkartıcı et...