logo

ŞU BİZİM SUAT KÖYLÜOĞLU

Develi değil sadece Kayseri kazaları içerisinde değil, İç Anadolu bölgesi içerisinde hem siyasi hem de ekonomik ve sosyal alanda önemli bir kazamızdır. Şüphesiz yaşanılan coğrafyayı ihya eden de üzerinde yaşayan insan oğlunun zihin yapısının kalitesidir. İşte Develi’yi zenginleştiren de tarih içerisinde değişik zamanlarda yetişen ve toprağı ile ödeşen insanlarıdır. Kayseri şüphesiz çok önemli bir büyükşehrimizdir. Ancak Develi de kazaları içerisinde Kayseri’nin yüz akı, öncü bir yerimizdir.
Bugün Develi ağır da olsa sanayileşirken, aynı zamanda bir eğitim bölgesidir. 1885 yılında modern okulculuğun temelini oluşturan İptidaiye(İlkokul), Rüştiye(Ortaokul)’akavuşanbir bölgemizdir. Nitekim bu sayede Cumhuriyet döneminde eğitimdeki gelişmeler sayesinde yine Develi münevverlerinin sayesinde 1933 yılında Ortaokul ve 1957 yılında da liseye kavuşmuştur. Nitekim bu sayede sadece Develi gençleri değil, Kozan, Feke, Saimbeyli gibi Çukurova bölgesi gençleri de bu sayede 1960 yılından beri Üniversite kapılarını aralamaya başlamışlardır. Şimdi bu hızla gelişen okulculuk çalışmaları Develi’de okuma yazma oranını çok erken dönemde %95’lere çıkarmıştır. Bugün Develi yine yüksek kültürü ve çalışkan insanları sayesinde bir “Üniversite Şehri” olmaya aday bir yerdir. Hayır sahiplerinin üniversite için yaptırdıkları binalar hızla çoğalmakta öğrenciler de hızla artmaktadır !
Bir yerin, bölgenin insanlarının düşüncelerindeki derinlik kalite, yaşadığı coğrafyaya bağlılıktaki muhabbet mutlaka doğup büyüdüğü yere hizmet getirecek veya hizmet sektöründe öncülük edecektir.
Son yıllarda Develi çok göç vermekte ve fakat aynı şekilde köyden Develi merkezine zorunlu göçler sebebiyle, Develi merkezi hızla artmakta dolayısıyla her gelişme de meseleleri beraberinde getirmektedir! Bu meselelerin çözümünde şüphesiz belediyelerin gücü ve hizmet aşkı yanında Develi münevverlerinin da büyük bir rolü vardır.
Develi’de bireysel yeteneğini ve birikimini Develi’ye ve çevresine hizmet yolunda harcayan bazı ağabeyler ve dostlarımız vardır. Bunlardan biri de dostumuz Suat Köylüoğlu’dur.
Üniversiteyi kazanmış, bursa ihtiyacı var, Köylüoğlu’na. Develi’de Müslümanlar Ermeni ve Rum (Karamaniler) ile yıllardır beraber yaşamışlardır. İnsanların en çok merak ettikleri konuların başında soyu, kökü gelmektedir. Gelişen demokratik ve hoşgörü dünyasının getirileriyle Develi’ye ziyarete gelen bir zamanların Develi insanları, durmadan göç veren Devel’de aslını, soyunu ararken kaynak insan bulamamakta. Ama hemen akla gelen kaynak kişilerden biri Suat Köylüoğlu’dur. Bir Develi misafirperverliğinin de en güzel örneğini vererek… Develi’ye bir tesis kazandırılacak. Başka şehirlerdeki hayır sahiplerimizle temasa geçmek gerekecek. Hemen başını açıp koşanlardan, etkili kişi Suat Köylüoğlu’dur. Yapıcı, sözünü dolandırmadan, samimi olarak anlatımı ile konuyu açıp ziyareti verime döndüren bir dostumuzdur.
Daha yakınlarda öğrendiğim bir becerikliliği. İzmir’de Kayserililer ve Develililer Derneği’nin bir yemeği var. Kız kardeşi de orada. Davet alır almaz, programı zenginleştirmek için Kayseri’de müzisyenlerden bir kısmını da alır, pastırmasıyla beraber İzmir’e gider. Şimdi siz bu yemeğin güzelliğini düşünün. İşte bu değerli dost Suat’ın fazla bilinmeyen bir özelliği ve güzelliğidir.
Şu anda Suat evinin arkasında bir yer yaptırdı: Çardak! Samimi olarak Develi’nin senatosu.Gurbetten gelip de buraya uğramayan olmaz. Çünkü burası sıla hasreti çeken kişiler için en samimi haber kaynağıdır. Bu kadar mı? Hayır aynı zamanda burası, tüm dostlara açılmış bir aş evi, dinlenmek isteyenler için bir huzur evi. Ayrıca dost evi. Problemi olanların meselelerini çözmek için akıl aldıkları bir yer. Develi’nin nabzının attığı samimi ve huzur dolu bir yer! Bir adı da Suat’ın yeri !
İşletme Fakültesi mezunu ama babadan gelen mesleği: Madencilik. Gelenek devam ediyor. Aynı şekilde maden ocağında da bir çardak, efkarlanan, kafası bozulan, dinlenmek isteyen veya merak eden kim var, iyice ağırlanacağını bilir ve burada da ağırlanır!
Suat köküne bağlı bir şuurlu dosttur. Develi kültür hayatı için çok önemli olan, Beşparmak Dağı’nın yurtlarında sürüleri olup, yıllar boyu celepçilik yapan ona yakın aynı sülalenin büyüklerini toplayıp, Temmuz ayı içerisinde “Koyun Kırkımı” adıyla büyük bir şölene beş yıldır imza atan kişidir. Bin beş yüze yakın kişiyi, Anadolu’nun her tarafına dağılmış aşireti bir araya toplayıp aynı ortak heyecanları yaşatmak kolay bir şey olmasa gerekir! Bu zor işte o kadar sabırlı ki, yapıcı ki. Bunu yakinen gözleyen ve buradaki heyecanı bize de yaşatan dostumun bu sabrı unutulacak gibi değil.
Suat ailesine ve yüz yaşına merdiven muhterem annesi Sevim Hanım’a ve biricik ter ü taze avukat kızı Sevim’e ve kardeşlerine bağlılığını da yakinen bilenlerdeniz. Zaman zaman ailenin geçirdiği sıkıntılara nasıl dayandığını, sabırla, kimseye sırrını vermeden, ailesini dağıtmadan meselelerin üstünden geldiğini de görmüşüzdür! Bu konuda babası Turan Köylüoğlu adına yaptırdığı okul da babası adına bir vefa örneğidir. Hem de hayırların en hayırlısı !
Suat benden yaşça büyük. Develi Lisesi’den, 1967 yılında aynı sınıftan mezun olduk. Ankara’da yüksek tahsilimize devam ederken bir müddet birbirinden değerli ağabeylerle beraber “Ankara Develi Yardımlaşma Derneği”’ndeki birlikte geçen günler hayatımızın en anlamlı günleri olmuştur.
Daha nice sağlıklı, huzurlu ve hizmet dolu günler diliyorum.

Share
1438 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İSTANBUL DEVELİ VE YÖRESİ KÜLTÜR DAYANIŞMA DERNEĞİMİZİN 17.OLAĞAN GENEL KURULU

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  02.11.2019 Tarihinde Dernek Merkezimizde Olağan Genel Kurulumuz yapıldı. Genel Kurul Marmara Üniversitesi İktisadi Bilimler Uluslararası İktisat Yüksek Lisans Tez Dönemi Öğrencimiz Merve Yürek'in hoş geldiniz konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılan üyeleri ve konukları taktim etti. Divan Kurulu Başkanlığı ve kâtip üyelikler için Onursal Başkanımız Osman Deveci ve kâtip üyeliklerine Mustafa Şam ve Ömer Bayırsokak aday gösterilerek üyeler tarafından oy birliği ile seçildiler. Toplantıdan Notlar: Divan teşekkülünden sonra Gazi Mustafa Kemal Ata...
 • DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Sanayileşmenin tabiî ve zorunlu bir sonucu olan şehirleşme hareketi nüfusça kalabalık merkezlerin meydana gelmesine yol açmıştır. Ancak bir yandan şehir sakinlerinin en rahat şekilde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve dinlenebilmeleri, öte yandan da görünüşü itibariyle şehirlerin güzelliğe sahip olması ciddi bir ihtiyaç şeklinde hissedilmiştir. Günümüzde, içinde yer aldığımız şehirlerin daha yaşanabilir kılınabilmesi, tüm dünya şehirlerinin ortak hedefidir. Bunun için doğada yer alan kaynakların gelecek kuşaklara kalacak şekilde akıllıca kull...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI KORUMA ALTINA ALINMALIDIR !

  08 Kasım 2019 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıkları konusunda 1972 yılından beri ilgilenirim. Çünkü mezarlıkların oldukları coğrafyanın en önemli, tarihî belgeleri olduğunu, çoktan öğrenmiştim! Mezarlıklar konusunda oldukça yazı okumuş, hassasiyetleri öğrenmiştim. Öğrendikçe ilgim artmış bir taraftan Develi Tarihi ile ilgili bilgilerim artarken bir taraftan da Osmanlıcam güçlenmişti. Bu konunun belgeleri ise doktora tezim “Develi Folklor, Halk Edebiyatı ve Etnoğrafyası”'nda; Develi Mezarlıklarında ne kadar eski yazı ile yazılmış mezar taşları var, hepsini okumuş ve kayıt alt...
 • Arkadaşım Suat Köylüoğlu

  02 Kasım 2019 Köşe Yazarları

    Hayırsever Suat Ağabey; Köylüoğlu ailesinin gururu. Gönlü ve sofrası herkese açık, Develi'ye son yıllarda yapılan hayır eserlerde büyük emeği ve katkısı var. Ortaokul ve Lise yıllarından arkadaşı İsmail Samur Hocam, Duayen Suat Ağabey ile ilgili sosyal medyada bu güzel ve içten bir yazıyı kaleme aldı. Suat Ağabey, ben akılsız mıyım da akıllı telefon kullanayım dediği için bu yazıyı belki okuyamamıştır. Virgülüne dokunmadan o yazıyı hocamın izniyle paylaşıyorum. Arkadaşım Suat, Tebrikler Suat. Bizim başaramadığımız işleri başardı...