logo

SÖZ UÇAR YAZI KALIR

Bir düşünür, ”yazmak aynı zamanda susmak, söylemek sesini kesmek demektir, gürültüsüz haykırmaktır, der. Değerli bir okuyucum yazmak nasıl bir şey diye sordu. Böyle bir soru beklemiyordum. Şöyle bir durakladım, nasıl yazdığımı düşündüm.
Düşünürken aklıma gelen şeylerin hemen yazıya döktüğümü, not aldığımı hatırladım. Elime kalemi alıp ben şu konuda bir yazı yazayım dediğim olmadı. Fakat yazmak için okumanın ve araştırmanın gerekli olduğunu biliyorum. Okurken romanın havasına girip engin denizlere yelken açarsınız. Okudukça bilgi dağarcığınız genişler, önünüze yazmak için yeni konular çıkar. O anda notlar alır, bir kenara beklemeye bırakırsınız.
Yazdıklarınız bilgisayarın başına geçip klavyenin tuşlarında taslak yazıya dönüşür. Bu her zaman gerçekleşmez, illaki yazman modunda olacaksınız. Yazı meydana çıkınca nadasa bırakıp tekrar ele aldığınızda cümleler, kelimeler değişir yazınız meydana çıkar.
Bazen kitapları karıştırarak, bir konuda araştırma yaparak, kendinizi yeni ufuklarda bulursunuz. Bunu yazarken mutlaka bir şeyden etkilenmiş ya da bir konu dikkatinizi çekmiştir.
Aradan birkaç gün, bazen haftalar geçer, Haftalık, aylık yazı yazdıklarınız, gazete ve dergiler için malzeme hazırdır. Yazma modundaysanız notlarınız, araştırmalarınız birden yazıya dönüşür. Konu bazen yörenize, bazen de gündeme dairdir.
Bazen aldığınız notlar yarım kalır. Bazen de tekrar okuduğunuzda ben bunu neden yazdım diye yazdığınız cümleler üzerine bir çizik çekersiniz. Bazen de yazdığınız yazı ertesi günkü gazete baskısına yetişir, gazetede okuyarak keyiflenirsiniz. Çalışmanızın sonucunu görmek, ektiğiniz ağaçtan meyve almak gibi insana başka bir haz verir.
Eşiniz, arkadaşınız varsa editörünüz yazdığınız yazıyı okur, fikrini sorar, katılır ya da katılmaz onu da değerlendirirsiniz. Yazı yayına hazırdır. Son noktayı koyar e-mail ile gazete veya dergiye gönderirsiniz. Çok beğenilen yazılarınız olduğu gibi beğenilmeyen tenkit edilen yazılarınızda olur. Buda sizin yazılarınızın okunduğunu gösterir. Çünkü meyveli ağaç taşlanır.
Bir emeğin, araştırmanın ürünü yazılar her zaman dikkat çeker. Gündeme dair, insanların yaralarına parmak bastığınız yazılarınız ilgi çeker ve okunur. Herkesin beğenmesi için yazı yazılmaz. Belli bir görüşün düşüncenin insanıysanız, değer yargılarınız örtüşen kişiler sizi beğenir. Yorum yazar. Aylar sonra yazdığınız yazıyı tekrar okuma fırsatı bulursanız beğendiğiniz cümlelerde olur, beğenmediğinizde. O cümleyi keşke böyle yazsaydım dersiniz. Ama fırsat geçmiştir. Düşünceniz başka bir yazıya kalmıştır. Beğenilen yazılarınız sizi kamçılar motive eder, yazmağa devam edersiniz. İşte yazmak böyle bir şeydir.
Yazmak üzerine özlü sözlerle ile yazımı noktalıyorum. Yazmak yaşamak demek değildir, yaşamanın dışına çıkmaktır. Düşünme yazmanın ilk adımıdır.
Yazmak için yaşamalı, yaşamak için yazmalı. Söz kulağa, yazı uzağa gider. Yazmak geleceği görmektir.” Çünkü “söz uçar yazı kalır.”

Share
1.013 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...