logo

SÖZ KULAĞA, YAZI UZAĞA GİDER

 

Tarih yazamayanlar, başkalarının tarihini okurlar. Söz uçar, yazı kalır.
Söz kulağa, yazı uzağa gider. İşte bunları düşündüğüm için yazdım. Çünkü kendi kültürü iIe ilgisi olmayan insan, memleketinin yabancısıdır.
Develi’de İz Bırakanlar, Develi Belediyesi’nin Kültür Yayınları arasında çok yakında çıkacak 35. kitabı. 320 sayfa, yazı, resim ve fotoğraflardan meydana geldi. Kapak resminde Develi’nin ressamı Pembe Tokluoğlu’nun sulu boya çalışması yer aldı.
Yarım asırlık anılar, tanık olduğum olaylar, tanımak şerefine nail olduğum bir devre damgasını vuran öğretmenler, hocalar, başkanlar, gazeteciler, kanaat önderleri, arkadaşlar, dostlar, halkın sevdiği ve saydığı anılmaya değer kadirşinas insanlar, İşte o yüzden adı, Develi’de iz bırakanlar.
Develi’yi Develi yapan değerlerin başında o devirde yaşayan güzel insanlar gelir. Kültürleri, örf ve adetleri onları geleceğe taşır. Örnek insanlar topluma yön verir.
Develi’de ortaokulun, lisenin açılması, Develi’de aydın, bilgili, kültürlü insanların yetişmesine vesile olmuştur. Olayları elli yıl önceye göre değerlendirip yargılamak gerekir.
Radyonun, televizyonun, sinemanın toplumu bilgilendirdiği o günlerde yapılanlar bugün küçümsenebilir; ama o günün şartlarında çok önemli ve çok değerlidir. Değerlerimiz, insanımızdır bizi yücelten, muasır medeniyet seviyesine eriştiren.
Bu kitapta yazmadıklarım birbirinden değerli insanlar olabilir. Elli yıl boyunca hayatımda yeri olan insanları, çevremi, dostlukları, arkadaşlıkları, hatırlayabildiklerimi yazdım. Tabi ki daha mükemmeli yazılabilir. Amacım topluma faydalı insanları yâd etmek. Beğendikleriniz kitabımda yer alan, adı geçen, saygıyla andığım güzel insanlara aittir, onlar içimizden biri. Beğenmedikleriniz ise bana aittir.
Bu kitabın yazılmasına vesile olan beş yıldan beri gazetesinde yazı yazdığım Develi Gazetesi sahibi Nurettin Çimen’e, kitabımın yazım aşamasında fikirlerinden istifade ettiğim ağabeylerim, Necdet ve Bahaeddin Cebeci’ye, ablam Zeliha Aslan’a, hayatımda önemli bir yerleri olan ağabeylerim merhum Av. Esat Cebeci’ye, Nevzat Cebeci’ye, zaman ayırarak bana yardımcı olan editörlüğümü yapan eşim Mihrican Cebeci’ye ve öğrencimiz Merve Yürek’e teşekkür ederim.
Ayrıca bu kitabın basılmasında maddi ve manevi destekçim beni yüreklendiren Develi’nin değerli Belediye Başkanı Sayın Mehmet Cabbar’a, Belediye Meclis üyelerine, Kültür Müdürü Ali Orhan’a, ilave baskı için katkılarından dolayı; Av. Ahmet Özçay’a Hakan Cebecioğlu’na, M. Bahaeddin Cebeci’ye, Prof. Dr. Ömer Cebeci’ye, tasarım ve baskıyı yapan Sebat Ofset Matbaasına, Cihan Çimen’e, Develi kültürüne ve insanına hizmet eden Develi basınına, belediye personeline ve son teşekkürüm çok sevdiğim Develi Halkına.
Bu belgesel niteliği taşıyan kitap, elli yıllık birikimlerimin, araştırmalarımın, incelemelerimin, hayata dair yaşadıklarımın, gazete ve dergilerde yayınlanan köşe yazılarımdan meydana gelmiştir. Burada yazamadığım değerli insanlar mutlaka vardır. Ben bir dönemi, tanıklık ettiklerimi, onları anmak maksadıyla kaleme aldım. Sizlerin hoşgörüsüne sığınarak bunu bilhassa belirtmek istiyorum. Ömrüm kifayet ederse ikinci ciltte yazamadıklarımı yazmaya çalışacağım. Değerli hemşehrilerimin öneri ve desteklerini bekliyorum.
“Nereye giderseniz gidin, memleketiniz-doğduğunuz büyüdüğünüz yer-sizinle birlikte gelir. Siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar.”
Uzun zamandır yayına hazırladığımız bu kitap için Takdim yazısında Başkan Mehmet Cabbar şunları yazdı:
“Develide İz Bırakanlar” kitabı İstanbul’da yaşayan fakat Develi yöresinin kültür ve geleneklerini gerek yazılarıyla gerekse sohbetleriyle yaşatmak adına büyük gayret gösteren ağabeyimiz M. Orhan Cebeci tarafından kaleme alınmış bir kitaptır. Cumhuriyet sonrası Develi’nin tarihine önemli şahitlik niteliği taşıyan eseri yazarımız kendi otobiyografisi üzerinden anlatmıştır.
Develi Belediyesi’nin, Develi’deki basın hayatının, Develi Lisesi’nin, Elbiz’in
ve Develi’yi Develi eden unsurların tarihsel dönüşümünü anlatan yazar
Cebeci, aynı zamanda Develi’deki sportif ve kültürel faaliyetleri de anlatarak
Develi üzerine okuyucuya bütünlüklü bir bakış açısı sunmuştur…
(Mehmet Cabbar Develi Belediye Başkanı.)
İyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanımışım kitabımdaki bütün güzel insanlar. Yazmak hayatımın vazgeçilmez tutkusu, Develi benim sevdamdır.

Share
2.034 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...