logo

SÖZ KULAĞA, YAZI UZAĞA GİDER

 

Tarih yazamayanlar, başkalarının tarihini okurlar. Söz uçar, yazı kalır.
Söz kulağa, yazı uzağa gider. İşte bunları düşündüğüm için yazdım. Çünkü kendi kültürü iIe ilgisi olmayan insan, memleketinin yabancısıdır.
Develi’de İz Bırakanlar, Develi Belediyesi’nin Kültür Yayınları arasında çok yakında çıkacak 35. kitabı. 320 sayfa, yazı, resim ve fotoğraflardan meydana geldi. Kapak resminde Develi’nin ressamı Pembe Tokluoğlu’nun sulu boya çalışması yer aldı.
Yarım asırlık anılar, tanık olduğum olaylar, tanımak şerefine nail olduğum bir devre damgasını vuran öğretmenler, hocalar, başkanlar, gazeteciler, kanaat önderleri, arkadaşlar, dostlar, halkın sevdiği ve saydığı anılmaya değer kadirşinas insanlar, İşte o yüzden adı, Develi’de iz bırakanlar.
Develi’yi Develi yapan değerlerin başında o devirde yaşayan güzel insanlar gelir. Kültürleri, örf ve adetleri onları geleceğe taşır. Örnek insanlar topluma yön verir.
Develi’de ortaokulun, lisenin açılması, Develi’de aydın, bilgili, kültürlü insanların yetişmesine vesile olmuştur. Olayları elli yıl önceye göre değerlendirip yargılamak gerekir.
Radyonun, televizyonun, sinemanın toplumu bilgilendirdiği o günlerde yapılanlar bugün küçümsenebilir; ama o günün şartlarında çok önemli ve çok değerlidir. Değerlerimiz, insanımızdır bizi yücelten, muasır medeniyet seviyesine eriştiren.
Bu kitapta yazmadıklarım birbirinden değerli insanlar olabilir. Elli yıl boyunca hayatımda yeri olan insanları, çevremi, dostlukları, arkadaşlıkları, hatırlayabildiklerimi yazdım. Tabi ki daha mükemmeli yazılabilir. Amacım topluma faydalı insanları yâd etmek. Beğendikleriniz kitabımda yer alan, adı geçen, saygıyla andığım güzel insanlara aittir, onlar içimizden biri. Beğenmedikleriniz ise bana aittir.
Bu kitabın yazılmasına vesile olan beş yıldan beri gazetesinde yazı yazdığım Develi Gazetesi sahibi Nurettin Çimen’e, kitabımın yazım aşamasında fikirlerinden istifade ettiğim ağabeylerim, Necdet ve Bahaeddin Cebeci’ye, ablam Zeliha Aslan’a, hayatımda önemli bir yerleri olan ağabeylerim merhum Av. Esat Cebeci’ye, Nevzat Cebeci’ye, zaman ayırarak bana yardımcı olan editörlüğümü yapan eşim Mihrican Cebeci’ye ve öğrencimiz Merve Yürek’e teşekkür ederim.
Ayrıca bu kitabın basılmasında maddi ve manevi destekçim beni yüreklendiren Develi’nin değerli Belediye Başkanı Sayın Mehmet Cabbar’a, Belediye Meclis üyelerine, Kültür Müdürü Ali Orhan’a, ilave baskı için katkılarından dolayı; Av. Ahmet Özçay’a Hakan Cebecioğlu’na, M. Bahaeddin Cebeci’ye, Prof. Dr. Ömer Cebeci’ye, tasarım ve baskıyı yapan Sebat Ofset Matbaasına, Cihan Çimen’e, Develi kültürüne ve insanına hizmet eden Develi basınına, belediye personeline ve son teşekkürüm çok sevdiğim Develi Halkına.
Bu belgesel niteliği taşıyan kitap, elli yıllık birikimlerimin, araştırmalarımın, incelemelerimin, hayata dair yaşadıklarımın, gazete ve dergilerde yayınlanan köşe yazılarımdan meydana gelmiştir. Burada yazamadığım değerli insanlar mutlaka vardır. Ben bir dönemi, tanıklık ettiklerimi, onları anmak maksadıyla kaleme aldım. Sizlerin hoşgörüsüne sığınarak bunu bilhassa belirtmek istiyorum. Ömrüm kifayet ederse ikinci ciltte yazamadıklarımı yazmaya çalışacağım. Değerli hemşehrilerimin öneri ve desteklerini bekliyorum.
“Nereye giderseniz gidin, memleketiniz-doğduğunuz büyüdüğünüz yer-sizinle birlikte gelir. Siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar.”
Uzun zamandır yayına hazırladığımız bu kitap için Takdim yazısında Başkan Mehmet Cabbar şunları yazdı:
“Develide İz Bırakanlar” kitabı İstanbul’da yaşayan fakat Develi yöresinin kültür ve geleneklerini gerek yazılarıyla gerekse sohbetleriyle yaşatmak adına büyük gayret gösteren ağabeyimiz M. Orhan Cebeci tarafından kaleme alınmış bir kitaptır. Cumhuriyet sonrası Develi’nin tarihine önemli şahitlik niteliği taşıyan eseri yazarımız kendi otobiyografisi üzerinden anlatmıştır.
Develi Belediyesi’nin, Develi’deki basın hayatının, Develi Lisesi’nin, Elbiz’in
ve Develi’yi Develi eden unsurların tarihsel dönüşümünü anlatan yazar
Cebeci, aynı zamanda Develi’deki sportif ve kültürel faaliyetleri de anlatarak
Develi üzerine okuyucuya bütünlüklü bir bakış açısı sunmuştur…
(Mehmet Cabbar Develi Belediye Başkanı.)
İyi ki varsınız, iyi ki sizleri tanımışım kitabımdaki bütün güzel insanlar. Yazmak hayatımın vazgeçilmez tutkusu, Develi benim sevdamdır.

Share
1.360 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...