logo

Sosyal Yaşamı Tahrif Eden Kurumlar

Sevgili Okuyucularım !
Gün geçtikçe toplumumuzda insani ve İslami olmayan kötülükler artmakta, kötülüğün tohumları belli mihraklar tarafından yani televizyon yayınları, gazete sütunları ve internet gibi iletişim aletleriyle genç demeden yaşlı demeden zihinlere enjekte edilmektedir. Aile düzenleri bunlar kanalıyla tahrif edilmektedir. Topluma şüphecilik, şehvetperestle, itimatsızlık, korku, hilekârlık, harislik, hainlik, kıskançlık, kabalık gibi insani ve ahlaki olmayan yaşam tarzları bunlar yoluyla telkin edilmektedir.
Sosyal ayrıcalıklar, sınıfsal farklılıklar bunlar vasıtasıyla meydana getirilmektedir. Toplumda kin, nefret, düşmanlık hissini bunlar artırmaktadır. Yani kötülüklerin tohumları buralarda atılmaktadır.
Bilindiği üzere insanı dehşete düşüren karmakarışık bir dünyada yaşıyoruz. Hepimiz dünyanın köklü bir değişime uğradığının farkındayız. Artan temposunun, sınır ve gelenekleri silip süpüren devrim ruhunun, dil, moda, alışkanlık, yaşam ve düşünce biçimleriyle yaşamımızı değiştiren hızın farkındayız. Ayrıca insanlığın bir arayış içinde olduğunu da biliyoruz.
Teknoloji bize yaşamın zorluklarını aşmada kolaylıklar getirdi. Daha yüksek yaşam standartları elde etme imkânı verdi. Ama daha iyi bir dünyaya ulaşamadık. Hala kadını toplum yaşamından soyutlayan, onun zihnini, aklını, bilgisini ve üretkenliğini yok sayan zihniyetler var. Bunların şerrinden kadını bertaraf edemedik.
Hala ailede kadının konumunu yok sayanlar var. Kadın kınanıyor, ayıplanıyor, şiddete maruz bırakılıyor. Alınan önlemler şiddet verilerini azaltsa da, aile içi şiddet yüzünden her yıl yüzlerce kadın hayatını kaybediyor.
Adam kayırma, sömürü, ikiyüzlülük ve zorbalık gün geçtikçe dünyanın her yerinde çoğalıyor. Yaşamlarına son verenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Aile bağları zayıflıyor. Neredeyse her iki evlilikten biri boşanmayla sonuçlanmaya başladı. İsteyerek yapılan kürtajlar, başkasının çocuğuna annelik, sperm bankaları ve benzeri konular sürüp gidiyor. Ailelerimiz her türlü kötü örnekler ve sapıklıkla medya vasıtasıyla delik deşik edilmek isteniyor. Tüm insanlık dünyaya baskı yapan bu kargaşaya, ahlak hastalığına ve ruhsal boşluğa cevap arıyor. Yine tüm insanlık teselli ve huzur için feryat ediyor. Eğer bu saydığımız kötü hasletler toplumda artarak çoğalırsa unutmayalım ki o zaman sağlıklı aile, sağlıklı yaşam yavaş yavaş kaybolacak, toplumda birliğin, dirliğin, sağlık ve varlığın devam etmesi mümkün olmayacaktır. Allah korusun insani, ahlaki ve sosyal değerlerimiz tükenecek, gelecek nesillerimize bırakacak bir şeyimiz kalmayacaktır.

Share
1.021 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...