logo

SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIĞI

Bu hafta Hayatın İçinden köşesinde
“Sosyal medya dolandırıcılığı” konusunda bilgi paylaşmak istiyorum.
Günümüzde sosyal medya kullanımının çok fazla ve popüler olması nedeniyle bazı fırsatçılar halkımızın içinde bulunduğu hassas durumu istismar ederek sosyal medyayı çeşitli suçlarla işlenebilir hale getirmiştir. Özellikle facebook kullanarak yapılan dolandırıcılık son dönemlerde oldukça fazla artış göstermiştir.
Kötü niyetli fırsatçılar, kişinin facebook hesabındaki tüm bilgilerinin yanı sıra, profil resmini, adına kayıtlı diğer hesaplarını hackliyerek yeni bir hesap oluşturmaktadır.
Dolandırıcılar, oluşturdukları yeni hesaba arkadaşlarınızı eklemek için onlara davet göndermektedir. Arkadaşlarınız da siz olduğunuzu düşünerek doğal olarak gelen daveti kabul etmektedir. Bundan sonra dolandırıcı sizin adınıza her türlü suçu işlemeye başlamaktadır.
İnternette kullanıcıların hesaplarını ele geçirdikten sonra iletişime geçtikleri kişilerin bir anlık dalgınlığından veya iyi niyetinden faydalanan ve cezbedici teklif sunan “sosyal medya dolandırıcıları”,mobil ödeme sistemini kullanmaktadır. Ayrıca,“Adınız darbe soruşturmasında geçiyor”,“Hediye çeki kazandınız” gibi bahanelerle ya da “sahte iddia kuponları” oynatarak bunun gibi akıl oyunlarıyla haksız kazanç temin etme yollarına gitmektedir.
İçinde bulunduğumuz ortam, bunun ne denli büyük tehlike oluşturduğunu gösteriyor. Bunun için;
*Sosyal ağlardaki duvara yapıştırılan mesajlara, çok güvenilen kurum ve kişiden gelse bile kesinlikle itibar etmeyin.
*Facebook arkadaşlarınızdan rutin dışı istek olursa kabul etmeyin. Muhakkak kendisi ile iletişime geçip mesajı onun gönderip göndermediğini öğrenin.
*Mesajla gelen “Hediye kazandınız, hediyenizi almak için şu numarayı arayınız” gibi numaraları aramayın. Bu numaralar, yerel telefon görünümüne saklanarak başka yüksek ücretli servislere yönlendirilip, size yüksek ücretli faturalar ödetebilir.
*Banka ve kargo bilgilerini güncelleme talebinde bulunan mesajlara kesinlikle itibar etmeyin.
*Kullandığınız sosyal ağın gizlilik kurallarını öğrenin ve onları şifreleyin.
*Sosyal ağ ve e-posta bilgilerinizi iki aşamalı kimlik doğrulamalı biçimde, telefondan doğrulama kodu gönderilecek şekilde kullanın.
*Güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın ve kişisel bilgilerinizi siteye girmeyin.
Sonuçta, yapmadığınız paylaşımdan dolayı bir ceza almamak ve dolandırılmamak için dikkatli olunmasında, mağdur olan kişilerin de derhal suç duyurusunda bulunmasında, sosyal medya üzerinden tanımadığınız kişilere itibar edilmemesinde fayda mütalaa edilmektedir.

Share
1.052 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: (21.04.1996-25.11.2001)

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Başkan Muzaffer AKSU Dönemi: ( 21.04.1996-25.11.2001) Yapılan olağan Genel Kurul toplantısı sonunda: Başkan; Muzaffer Aksu, 2. Başkan; Selim Develioğlu, Sekreter; Orhan Deveci, Muhasip; Mehmet Papak, Yönetim Kurulu Üyelerine; İhsan Bingöl, Mahir Sevimay, Hüseyin Eren, Orhan Deveci, Mahmut Gürcan seçildiler. Yeni görev bölümü Fatih Kaymakamlığı'na bildirildi. Dernek yetki belgeleri yeniden düzenlendi. Muhasip üye Mehmet Papak'a yetki belgesi çıkarıldı. Büyükçekmece'ye şube olarak verilen iznin genel k...
 • NEDEN PAYLAŞMALIYIZ?

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak, insan olmanın gereğidir. İnsanlar hayatın akışı içerisinde birbirlerine sürekli ihtiyaç duyarlar. Paylaşmak, bir insanın herhangi bir sorununu veya mutluluğunu başka insanlara açması ve söylemesidir. Paylaşma, vereni yücelten, verileni değerli hissettiren kıymeti tartışılmaz bir değerdir. Paylaşmak denince akla ilk gelen şey, bizde olanı başkasına vermek onu bölüşmektedir. Bu sebeple paylaşma aynı zamanda yardımlaşmanın önemli bir parç...
 • BODRUM HÂKİMİ TÜRKÜSÜ ve Dr. Halil Atılgan

  09 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Tanpınar'ın deyimiyle “Türküler Türk'ün romanıdır.” Bu bakımdan TRT repertuarında 7500, Alman müzelerinde ise 60.000 türkü, oyun havası ve kaval nağmeleri vardır. Geniş dünya coğrafyasında at koşturan Türkler, feth ettikleri yerlerin coğrafyasında, oraların kültürü ve yaşama biçimlerinden hem etkilenmişler, hem de etkilemişlerdir. Bu sayede de sosyal yapılarına göre zengin nağmelerle türkü üretmişlerdir. Özellikle 19. Asırından başlarından beri çözülmeye başlayan Osmanlı Devleti'nde kaybedilen her vatan toprağı ve evlâd-ı fatihanın ıstırap...
 • İstanbul Develi ve Yöresi Derneğimizde Yücel Suyolcu Dönemi (07.01.1992-12.12.1993)

  01 Nisan 2021 Köşe Yazarları

  Derneğimizin bu konuma gelmesinde büyük emeği olan Başkanlarımızı hayırla yâd ediyorum. O günün şartlarına göre hizmet eden değerli Başkanlarımız başımızın tacıdır. Derneğimizin bu günlere gelmesinde onların payı büyüktür. Yücel Suyolcu ağabey, Başkanlık nöbetini Hüseyin Setenci ağabeyden devir alarak bayrağı daha yükseklere taşımıştır. Bu dönemde dernek merkezimiz ilk kez kendine ait bir mülke sahip oldu. Bu da başkanımıza nasip olmuştur. Ruhu şad, mekânı cennet olsun. Genel Kurul Toplantısı: Genel Kurul; en yaşlı üye Mehmet Kağıtçı'nın Div...