logo

SOSYAL MEDYA DOLANDIRICILIĞI

Bu hafta Hayatın İçinden köşesinde
“Sosyal medya dolandırıcılığı” konusunda bilgi paylaşmak istiyorum.
Günümüzde sosyal medya kullanımının çok fazla ve popüler olması nedeniyle bazı fırsatçılar halkımızın içinde bulunduğu hassas durumu istismar ederek sosyal medyayı çeşitli suçlarla işlenebilir hale getirmiştir. Özellikle facebook kullanarak yapılan dolandırıcılık son dönemlerde oldukça fazla artış göstermiştir.
Kötü niyetli fırsatçılar, kişinin facebook hesabındaki tüm bilgilerinin yanı sıra, profil resmini, adına kayıtlı diğer hesaplarını hackliyerek yeni bir hesap oluşturmaktadır.
Dolandırıcılar, oluşturdukları yeni hesaba arkadaşlarınızı eklemek için onlara davet göndermektedir. Arkadaşlarınız da siz olduğunuzu düşünerek doğal olarak gelen daveti kabul etmektedir. Bundan sonra dolandırıcı sizin adınıza her türlü suçu işlemeye başlamaktadır.
İnternette kullanıcıların hesaplarını ele geçirdikten sonra iletişime geçtikleri kişilerin bir anlık dalgınlığından veya iyi niyetinden faydalanan ve cezbedici teklif sunan “sosyal medya dolandırıcıları”,mobil ödeme sistemini kullanmaktadır. Ayrıca,“Adınız darbe soruşturmasında geçiyor”,“Hediye çeki kazandınız” gibi bahanelerle ya da “sahte iddia kuponları” oynatarak bunun gibi akıl oyunlarıyla haksız kazanç temin etme yollarına gitmektedir.
İçinde bulunduğumuz ortam, bunun ne denli büyük tehlike oluşturduğunu gösteriyor. Bunun için;
*Sosyal ağlardaki duvara yapıştırılan mesajlara, çok güvenilen kurum ve kişiden gelse bile kesinlikle itibar etmeyin.
*Facebook arkadaşlarınızdan rutin dışı istek olursa kabul etmeyin. Muhakkak kendisi ile iletişime geçip mesajı onun gönderip göndermediğini öğrenin.
*Mesajla gelen “Hediye kazandınız, hediyenizi almak için şu numarayı arayınız” gibi numaraları aramayın. Bu numaralar, yerel telefon görünümüne saklanarak başka yüksek ücretli servislere yönlendirilip, size yüksek ücretli faturalar ödetebilir.
*Banka ve kargo bilgilerini güncelleme talebinde bulunan mesajlara kesinlikle itibar etmeyin.
*Kullandığınız sosyal ağın gizlilik kurallarını öğrenin ve onları şifreleyin.
*Sosyal ağ ve e-posta bilgilerinizi iki aşamalı kimlik doğrulamalı biçimde, telefondan doğrulama kodu gönderilecek şekilde kullanın.
*Güvenliğinden emin olmadığınız sitelerden alışveriş yapmayın ve kişisel bilgilerinizi siteye girmeyin.
Sonuçta, yapmadığınız paylaşımdan dolayı bir ceza almamak ve dolandırılmamak için dikkatli olunmasında, mağdur olan kişilerin de derhal suç duyurusunda bulunmasında, sosyal medya üzerinden tanımadığınız kişilere itibar edilmemesinde fayda mütalaa edilmektedir.

Share
938 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MEZİYETLİ BİR AĞABEYİMİZ : MAZHAR GÜNGÖR

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi’de ortaokul ve lise bugünkü binalarında, aynı anda eğitim yapıyorlardı. İstiklal mezun olduğum 1959-1960 öğretim yılında , Develi Ortaokulu’na kaydoldum. Orta 1’de ve Lise !’de sınıfta kaldım. Sekiz yıl bu sayılı okulumuzda neler gördüm, neler! Develi Lisesi 15.09. 1957 yılında eğitim ve öğretime başlamıştı. Lisemiz 2.sınıfta bir yönetmelik değişimi ile ”Edebiyat ve Fen bölümleri”ne ayrılmıştı. Yalnız Fen bölümünün açılması için on beş öğrenci gerekiyordu. On dört öğrenci gerekiyordu. Fakat bir öğrenci eksikliği ile fen bölümü açıla...
 • Aşağı Everek’teki Osman Usta’nın “Numune Kıraathanesi”

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Değerli hemşehrim Metin Usta ile bir konuşmamızda babası merhum Osman Usta'yı rahmetle andık. ”Babam 40 yıl İstanbul'da kaldıktan sonra Develi'ye dönmüş, Develi sevdası ağır basmış, bir Develi sevdalısıydı” diye anlattı. Develimizde İz Bırakan merhumu anmak maksadıyla ulaşabildiğim bilgiler ve fotoğraflar nihayetinde bu yazı kaleme aldım. Osman Usta'nın babası Kervancı Süleyman'dır (Hanife'nin Süleyman) olarak da tanınırmış. O yıllarda çevre vilayetlere Develi'de yetişen ürünleri atla götürür, oradakileri de Develi'ye getirir satarmış. Kervan ...
 • DÜNYA KALP GÜNÜ

  25 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Kalp- damar hastalığı gerek dünyada gerekse ülkemiz için tehdit olmaya devam etmektedir. Yaşamı tehdit eden sağlık sorunları arasında ilk sırada yer alan kalp hastalıkları, anne karnından başlayarak her yaş grubunda görülmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp hastalığı ömrümüzü kısaltan en önemli nedenlerden birisidir. 2000 yılından bu yana her yıl 29 Eylül günü, “Dünya Kalp Günü” olarak kutlanmaktadır. Burada amaç, ülkemiz ve tüm dünyada en başta gelen ölüm sebebi olan kalp damar hastalıklarına dikkati çekmek, halkın bu şekilde b...
 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...