logo

SOKAK ÇOCUKLARI GÜNÜ

Sokak çocuğu, bir yetişkinin korumasından, yol göstericiliğinden yoksun olan, sokağı evi haline getirmiş olan çocuktur. Diğer bir ifadeyle, “Sokak çocukları” kavramı, genel olarak zamanını sokakta geçiren çocukları, aileleriyle sınırlı ilişkisi bulunan veya hiç ilişkisi bulunmayan ve geçimini de sokaktan sağlayan çocukları ifade etmektedir.
“Sokak Çocuğu” olgusu sosyoekonomik, kültürel, politik ve psikolojik çok çeşitli boyutları olan önemli sosyal sorunlardan birisi olup, ülkemizde giderek büyüyen ve çözümü zorlaşan bir sorun olarak görülmektedir. Sokak çocukları sorununun ortaya çıkışı; Ailede huzursuzluk, ailede ve toplumda sosyal çözülme, ailede parçalanma, ailede boşanma oranın artışı, aile içi şiddet, çocuğa yönelik her türlü istismar en önemli sebeplerdir.
İşsizlik oranında meydana gelen artış, köyden şehre göçle birlikte şehir hayatına ayak uyduramama sonucunda toplumda değişik uyum sorunları gibi durumlar, sokakta yaşayan ve çalışan çocukların sokakta yaşamayı teşvik etmesi gibi nedenler sıralanabilir.
Söz konusu nedenlerden ötürü sokağı eve tercih eden veya sokakta çalışmak zorunda kalan yani “sokak çocuğu” haline gelen kişi, bundan sonra her türlü riskle iç içe, sıra dışı bir hayat yaşamakta, aile bağları zayıflamakta ve zaman zaman madde bağımlılığı riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu yönüyle hem kendileri için hem de toplum için ciddi bir tehdit oluşturmaya başlayan sokak çocukları sorununa yönelik uygulanan politikalar tüm dünyada oldukça önem arz etmektedir.
Sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar, doğrudan suça yönelmenin dışında ihmal ve istismara uğramaktadır. Bali, tiner, sigara gibi bağımlılığa yol açan maddeleri kullanma ile karşı karşıyadır. Zihinsel ve fiziksel gelişimde gerileme, dayak, yaralama, ölüm gibi şiddete maruz kalabilmektedir. Psikolojik sorunlar, cinsel taciz ve tecavüz gibi olumsuzlukları yaşayabilmektedir.
Türkiye’de Sokak Çocuklarının bir sosyal problem olarak gözlenmesi özellikle 1950’li yıllardaki köyden kente göç olgusunun ardından başlamıştır. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir’de olduğu kadar diğer büyük şehirlerimizde de sokak çocuklarının sayısının arttığı görülmektedir.
Türkiye’deki Sokak Çocuklarının tam sayısı hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz bir çalışma bulunmamaktadır. UNİCEF, son yıllarda yaptığı araştırmalarda dünyada, sokakta yaşayan ve çalışan çocuk sayısının 20 milyona ulaştığını belirtmektedir.
31 Ocak Tarihi, “Sokak Çocukları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu özel günde çocukların sokağa itilmesini engelleyecek ve toplumsal sorunun önlenmesini sağlayacak aile ve topluma yönelik koruyucu, önleyici ve geliştirici çalışmaların yapılması gündeme getirilmektedir.
Ülkemizde sokak çocuklarının rehabilitasyonu ve topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapan kurumlar mevcuttur. Maltepe Üniversitesinde 2010’da “Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)” kurmuştur. SOYAÇ, sokak çocukları için bir üniversite bünyesinde kurulmuş ilk ve tek merkezdir.
Önemli bir toplumsal problem olan sokak çocuklarında aile, anahtar konumdadır. Bu nedenle problemin çözümü hususunda ailenin esas alınması şarttır. Sokak çocuklarına yaklaşırken aile esas olmalıdır. Sokaklar, çocuk için korkunun değil, umudun adı olmalıdır.
En önemlisi onları sahiplenmeli, önemsemeli, hoşgörüyle yaklaşmalıyız. Onların bu ortamdan uzaklaştırılabilmesi adına bakımevleri oluşturulup çeşitli dallarda eğitim vermeliyiz. Bizler toplumun bireyleri olarak onları dışlamadan kazanmaya çalışmalıyız. Yeter ki çocuklar için sıcak bir yuva olsun. Onlar hiçbir zaman karanlıkta yalnız kalmasın ve kendilerini yalnız hissetmesinler.

Share
1.190 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ KIYAM(ET) GECESİ VE MİLLİ VURUŞ Dr. MUSTAFA ÇALIŞKAN

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul Emniyet Müdürü Sayın Dr. Mustafa Çalışkan'ı Develi Kaymakamımız Sayın Murat Duru ile makamında ziyaret ettik. Emniyet Müdürümüz Kaymakamımız birlikte görev yaptığı Sakarya'dan yakın dostu ve arkadaşı. Ziyaretimizde “15 Temmuz Kıyam(Et) Gecesi Milli Vuruş” kitabını imzalayarak armağan etti. Türkiye sevdalısı Emniyet Müdürümüze Mevla'dan sağlıklı bir ömür dileyerek teşekkür ediyorum. Kitabı adeta o günleri yaşayarak okudum. Herkesin okumasını öneririm. Kitabın sadece ön sözünü Çağdaş Develi Gazetesi okuyucuları ile paylaşıyorum. “Vatan ...
 • DÜNYA SOSYAL ADALET GÜNÜ

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Sosyal adalet, milletlerin barış ve refah içinde bir arada yaşamaları için temel bir ilkedir. Sosyal adalet, ancak insanların cinsiyet, yaş, ırk, etnik köken, din, kültür veya maluliyet nedeniyle karşılaştığı engeller ortadan kaldırıldığında mümkündür. Bir başka deyişle, toplumda herkesin her konuda hakça paylaşım olduğu konusunda genel bir kanaatin bulunmasıdır. Birleşmiş Milletler (BM), dünyadaki fakirlik ve işsizlik konularına kamuoyunun daha fazla ilgisini çekebilmek için 2009 yılından itibaren geçerli olmak üzere 20 Şubat’ı “Dünya Sosyal ...
 • İLTİFAT GÖRMEK

  21 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  Zaman zaman okurlarımızdan mektuplar, telefonlar, mailler, kitaplar, dergiler gelir. Özellikle gelen kitapları geliş sırasına göre sıralar ve okurum. Gerektiğinde hakkında bir tanıtma ve eleştiri yazısı yazmaya gayret gösteririm. Çünkü eleştiriye büyük bir önem veririm. Hele ideolojiden sıyrılmış ve eseri samimi olarak okumuş ve edebiyatın kuralları içerisinde eleştirilmiş yazılardan büyük memnuniyet duyarım. Ben de özellikle Kayserili yazarların eserleri olursa zevkle okur ve zevkle debir gücüm nispetinde değerlendirmeye özen gösteririm. Şun...
 • Darülaceze’de “Dünya Kayserililer Günü” Kutlandı

  14 Şubat 2020 Köşe Yazarları

  İstanbul’un en eski Kamu Yararı Derneği, Kayder İstanbul Şubesi Başkanı Gökhan Çetinsaya’nın öncülüğünde Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ın, Diriliş Postası Gazetesi’nin ve Darülaceze Başkanlığı’nın katkılarıyla “Dünya Kayserililer Günü” etkinliğinin 2.si 08.02.2020 tarihinde Cumartesi günü saat 14.00’te Darülaceze Darülfünun salonunda gerçekleştirildi. Programa hava muhalefeti nedeniyle Kayseri milletvekili Av. Mehmet Özhaseki, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ve diğer Kayseri milletvekilleri, il...