logo

SOKAK ÇOCUKLARI GÜNÜ

Sokak çocuğu, bir yetişkinin korumasından, yol göstericiliğinden yoksun olan, sokağı evi haline getirmiş olan çocuktur. Diğer bir ifadeyle, “Sokak çocukları” kavramı, genel olarak zamanını sokakta geçiren çocukları, aileleriyle sınırlı ilişkisi bulunan veya hiç ilişkisi bulunmayan ve geçimini de sokaktan sağlayan çocukları ifade etmektedir.
“Sokak Çocuğu” olgusu sosyoekonomik, kültürel, politik ve psikolojik çok çeşitli boyutları olan önemli sosyal sorunlardan birisi olup, ülkemizde giderek büyüyen ve çözümü zorlaşan bir sorun olarak görülmektedir. Sokak çocukları sorununun ortaya çıkışı; Ailede huzursuzluk, ailede ve toplumda sosyal çözülme, ailede parçalanma, ailede boşanma oranın artışı, aile içi şiddet, çocuğa yönelik her türlü istismar en önemli sebeplerdir.
İşsizlik oranında meydana gelen artış, köyden şehre göçle birlikte şehir hayatına ayak uyduramama sonucunda toplumda değişik uyum sorunları gibi durumlar, sokakta yaşayan ve çalışan çocukların sokakta yaşamayı teşvik etmesi gibi nedenler sıralanabilir.
Söz konusu nedenlerden ötürü sokağı eve tercih eden veya sokakta çalışmak zorunda kalan yani “sokak çocuğu” haline gelen kişi, bundan sonra her türlü riskle iç içe, sıra dışı bir hayat yaşamakta, aile bağları zayıflamakta ve zaman zaman madde bağımlılığı riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu yönüyle hem kendileri için hem de toplum için ciddi bir tehdit oluşturmaya başlayan sokak çocukları sorununa yönelik uygulanan politikalar tüm dünyada oldukça önem arz etmektedir.
Sokakta yaşayan ve çalışan çocuklar, doğrudan suça yönelmenin dışında ihmal ve istismara uğramaktadır. Bali, tiner, sigara gibi bağımlılığa yol açan maddeleri kullanma ile karşı karşıyadır. Zihinsel ve fiziksel gelişimde gerileme, dayak, yaralama, ölüm gibi şiddete maruz kalabilmektedir. Psikolojik sorunlar, cinsel taciz ve tecavüz gibi olumsuzlukları yaşayabilmektedir.
Türkiye’de Sokak Çocuklarının bir sosyal problem olarak gözlenmesi özellikle 1950’li yıllardaki köyden kente göç olgusunun ardından başlamıştır. İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Gaziantep ve İzmir’de olduğu kadar diğer büyük şehirlerimizde de sokak çocuklarının sayısının arttığı görülmektedir.
Türkiye’deki Sokak Çocuklarının tam sayısı hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz bir çalışma bulunmamaktadır. UNİCEF, son yıllarda yaptığı araştırmalarda dünyada, sokakta yaşayan ve çalışan çocuk sayısının 20 milyona ulaştığını belirtmektedir.
31 Ocak Tarihi, “Sokak Çocukları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu özel günde çocukların sokağa itilmesini engelleyecek ve toplumsal sorunun önlenmesini sağlayacak aile ve topluma yönelik koruyucu, önleyici ve geliştirici çalışmaların yapılması gündeme getirilmektedir.
Ülkemizde sokak çocuklarının rehabilitasyonu ve topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapan kurumlar mevcuttur. Maltepe Üniversitesinde 2010’da “Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)” kurmuştur. SOYAÇ, sokak çocukları için bir üniversite bünyesinde kurulmuş ilk ve tek merkezdir.
Önemli bir toplumsal problem olan sokak çocuklarında aile, anahtar konumdadır. Bu nedenle problemin çözümü hususunda ailenin esas alınması şarttır. Sokak çocuklarına yaklaşırken aile esas olmalıdır. Sokaklar, çocuk için korkunun değil, umudun adı olmalıdır.
En önemlisi onları sahiplenmeli, önemsemeli, hoşgörüyle yaklaşmalıyız. Onların bu ortamdan uzaklaştırılabilmesi adına bakımevleri oluşturulup çeşitli dallarda eğitim vermeliyiz. Bizler toplumun bireyleri olarak onları dışlamadan kazanmaya çalışmalıyız. Yeter ki çocuklar için sıcak bir yuva olsun. Onlar hiçbir zaman karanlıkta yalnız kalmasın ve kendilerini yalnız hissetmesinler.

Share
1.836 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • O BİZİM ERCİYESİMİZDİ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan bugüne Derneğimizin Hafızası adlı yayına hazırladığım kitabımızda Başkanımız merhum Zeki Sevimay'a ait bölümünü kızı Devrim Hanım'dan yazmasını rica ettim. Ulusal medyada uzun müddet gazetecilik yapan değerli hemşehrim ailesi ile ilgili yazısını fotoğraflarla ölümsüzleştirdi. Buraya aldığım o yazıdan çok küçük bir bölüm. Tamamı ileride kitabımızda yayınlanacak. Devrim Hanım'a ilgi ve alakasından dolayı çok teşekkür ediyor, Başkanımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Devrim Hanım Sevgili Babası Zeki Sevimay'ı anlatıyor: Gazeteci ...
 • DÜNYA DENİZ FENERİ GÜNÜ

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Deniz Feneri, denizlerde karanlıklardan dolayı tehlike oluşturabilecek durumlarda adalarda, kayalarda veya kara parçalarında inşa edilen ve görüş mesafesinin düştüğü gecelerde veya sisli havalarda gemilere yol gösteren bir tür kuledir. Kulenin tepesindeki cam odada yanıp sönen güçlü ve uzun mesafeli bir ışık kaynağı bulunmaktadır. Bu kuleler, denizcileri kayalıklardan, büyük resiflerden ve gözle görülmeyen tehlikelere karşı uyarmak için inşa edilmiştir. İlk deniz feneri M.Ö. 7 yy. da, Çanakkale Boğazının Asya yakasında yer alan ve bugünkü adıy...
 • DEVELİ’DE KEYF VEREN MESİRE ALANLARI

  07 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  Keşişin Havuzu Mesire alanları bir bölge insanlarının boş zamanlarını değerlendirdikleri, birlik ve beraberlik tesisi için toplu yemek yedikleri, eğlendikleri hülasa kendilerine zaman ayırdıkları insanları dillendiren yeşili ve suyu bol olan yerlerdir. Eğlenmek bir kültür işidir. Zevk işidir. Develi bu konuda bazı köyleriyle beraber zengin mesire yerlerine sahiptir.Develi’nin bir zamanlar adı:Yeşil Everek’ti.Bir zamanlar çeşitli ceviz ağaçları dolu idi ve XVI.Asır Develi ticarî hayatının en çok vergi getiren neması ceviz öşürüdür. Önce Fenes...
 • DÜNYA LAZANYA GÜNÜ

  03 Ağustos 2020 Köşe Yazarları

  İster bayram ve tatiller olsun, ister tüm dünyada merakla beklenen günler olsun neredeyse kutlanmayan bir gün bile yok gibidir. Dünyada hemen her ülkede resmi ve dini bayramlar ile önemli günler bulunmaktadır. Bu önemli günler kültürlere göre farklı şekilde kutlanmakta ya da anılmaktadır. Bu önemli günlerin yanında dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı ve çeşitli günlerde kutlanmaktadır. İşte bu kutlanan günlerden birisi de Lazanya Günüdür. Lazanya, İtalyan mutfağında makarnalar arasında yer alan özel ve leziz bir yemek türüdür. Lazanya, geniş, ...