logo

SEYRANİ’NİN DÜŞÜNCE DÜNYASI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Yayınları Edebiyat dizisinin 172. kitabı olarak Nisan 2021’de yayınlandı. Kitabın ilk sayfalarında yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar’ın özgeçmişlerine ve yayınlanan kitaplarına yer verilmiş. Değerli Kadir ağabeyime kitabını gönderdiği için teşekkür ederim. Seyrani ile ilgili çok kitap okudum ama bu kitap Seyrani’yi tanıyıp anlamaya çalışan okurlar için çok güzel bir çalışma olmuş. Yazarlarımızı kutlarım.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç’ın “takdim” yazısı ile kitap devam ediyor. Sevgili Kitapsever! Diye başlayan yazıda. “Hayal etmenin ve özgürlüğün kaynağı, başarının sırrı, geçmiş deneyimlerin bilgisi ve hakikat arayışı okumaktan geçmektedir. Okumak ve kitap gönülden gönüle yoldur… Bir insanın hayatta kendisine yapabileceği en büyük iyilik, iyi bir okur olmaktır. Bir kütüphanenin rafında, bir kitabın sayfalarında, bir yazının satırlarında gönüllerimizin buluşması dileğiyle”… Diyerek yazısına son veriyor.
Sözbaşı:
Seyrani toplumun yaralarına neşter vuran, duygulu, lirik, samimi, içten bir söz ustası. Hem halk aşığı olarak halkın içinden, bağrından biri hem de ilim ve sanat çevrelerinde kendine yer edinmiş, söz sahibi olmuş bir şair, gönül ve düşünce adamıdır.
Seyrani toplumdaki kötü huyları, alışkanlıkları, karaktersizlikleri, sosyal hastalıkları yerinde gören, haksızlığa, zulme, rüşvete, ahlak bozukluklarına karşı başkaldırmaktan korkmayan hiciv ve taşlama ustasıdır.
Bu hiciv ve taşlama ustası olan Seyrani Sultan IV. Murat tarafından öldürtülen Nefi gibi kişilerle uğraşmaz. Siyasi, ideolojik ve mezhepçi değildir: topluma, ülkesine, insanlığa karşı sorumluluğu tüm varlığı ile duymuş, yaşamış, anlatmıştır. Aynı zamanda şiirlerinde halkın dert ve isteklerini de yansıtmış, padişah da dahil yönetimin hatalarını kendilerine göstermek için de şiirlerini ayna olarak kullanmıştır.
Yaşadığı çağın aynası olan Seyrani hakkında sempozyumlar yapılmış, makaleler ve kitaplar yazılmış ise de, onun gönül, düşünce dünyasına ait derli toplu, duyurucu bir çalışma yapılmamıştır. Bizim bu çalışmamız ise muhtasar bir denemedir, diyor kitabın “sözbaşında” yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar.
Seyrani’nin Hayatı, Seyrani’de Gurbet, Seyrani’nin İnsana Bakışı, Seyrani’de Tatlı Dil, Güzel Söz, Güler Yüz, Seyrani’ de Dost ve Dostluk, Seyrani’nin Gönül Kâbe’si, Seyrani’de Dünya ve Dünya Hayatı.
Seyrani’de Yalnızlık, Seyrani’de Çalışmak Çalışkanlık, Seyrani’de Sabır, Seyrani’de Adalet, Seyrani’de Aşk, Seyrani’nin Ölüm Teması, Seyrani’de İslami Motifler (Namaz, Cennet Cehennem, Sırat Köprüsü, Gıybet Dedikodu ve Haram).
Seyrani’de Sosyal Eleştiri Hiciv Taşlama, Seyrani’nin Hikmetli Nasihatleri, Seyrani’de Eğitim Atasözleri, Seyrani’nin Tanzimat Fermanı’na Bakışı ve Şairlerimizden Seyrani Şiirleri ile sona eriyor.
Seyrani’nin düşünce dünyası ve hayatı; insana bakışı, dünya hayatı, adalet, dostluk, ölüm, gıybet, sabır, sosyal eleştiri, gıybet, sabır vb. gibi her konuda dörtlüklere yer verilerek başlıklar ile ilgili yazdığı şiirlere yer verilerek topluma mesajlar verilmiş. Diğer şairlerimizin; Mevlana, Yunus Emre, Aşık Veysel, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Necip Fazıl, Kemalettin Kamu’dan örneklerle konu başlıklarındaki şiirleriyle yoğrularak bezenmiş harika bir “Seyrani Düşünce Dünyası” kitabı çıkmış ortaya. Seyrani’nin hayatını ve şiirlerini çeşitli kaynaklardan her okuduğumda ayrı bir tat aldım. Gönül ve düşünce adamı ozanımız Seyrani’nin şiirleri duygu yüklü satırlardan oluşuyor. Seyrani’yi anlamak için bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye diyorum. Çünkü, elinize alınca bitirmeden bırakamayacaksınız.
Aşık Seyrani
*Kayseri ilimdir; Develi yurdum
Âşıklar içinde güldün Seyrânî
Daim hak sözünü söyleyip durdun
Şairlere ilham oldun Seyrânî
* Haksızlığa asla boyun eğmedin
Bazan divan bazan hiciv söyledin
Allah Allah deyip gönül eyledin
Kalpten kötülüğü sildin Seyrânî
*Bilirim, Everek elinden idin
Kul Armağan der ki; öğütler verdin
Ozanlara tutulacak dal idin
Neme lazım demez, dildin Seyrânî
Âdem Armağan)
***
Âşık Seyrânî
Allah sevgisinin közü Seyrânî
İnsan sevgisinin özü Seyrânî
Haksızlık görünce susmak bilmezdi
Ezilmiş halkının sözü Seyrânî
(Rubâiyyât-ı Oğuzdan Bekir Oğuzbaşaran)

Çağdaş Develi Gazetesi, 30 Temmuz 2021, Sayfa 7

Share
206 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sultanahmet Azade Otel’de İstişare ve Yönetim Kurulu Toplantımız

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Pandemi dönemi dernek toplantılarımız koronavirüs kurallarına riayet edilerek az sayıda da olsa devam etti. Bu dönem uzun zamandır yapamadığımız İstişare Kurulu ve Yönetim Kurulu toplantılarımızın birincisini 17.09.2021 tarihinde Mustafa Sümengen Ağabeyimize ait Sultanahmet Azade Otel'de gerçekleştirdik. Yemekli toplantımızı organize eden Kadınlar Komisyonu Başkanımız Hanife Salman Hanım'a, güzel mekânında her zaman bizleri misafir eden Mustafa Sümengen Ağabeyime çok teşekkür ederiz. Yemekli toplantımız tarafımdan yapılan açılış konuşması ile...
 • EKİNOKS

  24 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Dünya, kendi ekseni etrafındaki dönüşünü sürdürürken, bir yandan da güneşin çevresinde dolanır. Dünya, güneş etrafındaki dönüşünü elips şeklindeki bir yörünge üzerinde 365 gün 6 saatte tamamlar. Buna bir yıl denir. Dünya, 939 milyon km'lik yörüngesi üzerinde 108 bin km. hızla hareket eder. Gök bilimi terimlerinden olan “Ekinoks”, yılda iki kez gerçekleşmektedir. Peki, Ekinoks nedir? Ekinoksun ne olduğunu tam olarak anlayabilmemiz için özellikle dünyanın nasıl hareket ettiğini bilmemiz gerekir. Hissetmesek de aslında dünyanın iki farklı hareket...
 • Bırak Söyliyeyim Dilimi Tutma

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Bu 5. eserimi, güzelliklere ait olan Sevgiyi, VECD haline getiren, şiir okumayı özellik ve güzellik bilen herkese ithaf ediyorum. Dülgeroğlu Sabit Şiir;Yücelere tırmanan bir fikrin, düşüncenin, tefekkürün mahsulü, güçlü ifadenin merkezdeki özüdür. Meselenin künhüne inip kısa-veciz bir beyanla kitap çapında ifadesi edebi duygunun ihtimamı, iktidarı, zirvesidir. Edebî anlatım da gerek olmaz beyan'a, Mısralar bin söz eder şiirden anlayana. Korkuttular sindirdiler milleti, Sardılar başına maraz illeti, Modern putçuluğu, şirki zilleti, Bı...
 • SU TASARRUFU GÜNÜ

  16 Eylül 2021 Köşe Yazarları

  Küresel ısınma nedeniyle dünyadaki tatlı su kaynakları da giderek azalmaktadır. Artan insan nüfusu ve kentleşme daha fazla su ihtiyacı yaratmakta ve dünyanın ise bu kadar suyu bulunmamaktadır. Su tasarrufu, herkesin mutlaka bilincinde olması gereken hayati bir mesele haline gelmiştir. Su tasarrufu, kişisel temizlikte, konforumuzda ve ihtiyaçlarımızı karşılama yeterliliğinde herhangi bir azalma olmadan suyu verimli kullanmak, israf etmemektedir. Yani aynı işi daha az su kullanarak yapmaktadır. Meyve, sebze ve bitkilerin yetişmesinde, hayvanlar...