logo

SEYRANİ’NİN DÜŞÜNCE DÜNYASI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Yayınları Edebiyat dizisinin 172. kitabı olarak Nisan 2021’de yayınlandı. Kitabın ilk sayfalarında yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar’ın özgeçmişlerine ve yayınlanan kitaplarına yer verilmiş. Değerli Kadir ağabeyime kitabını gönderdiği için teşekkür ederim. Seyrani ile ilgili çok kitap okudum ama bu kitap Seyrani’yi tanıyıp anlamaya çalışan okurlar için çok güzel bir çalışma olmuş. Yazarlarımızı kutlarım.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Memduh Büyükkılıç’ın “takdim” yazısı ile kitap devam ediyor. Sevgili Kitapsever! Diye başlayan yazıda. “Hayal etmenin ve özgürlüğün kaynağı, başarının sırrı, geçmiş deneyimlerin bilgisi ve hakikat arayışı okumaktan geçmektedir. Okumak ve kitap gönülden gönüle yoldur… Bir insanın hayatta kendisine yapabileceği en büyük iyilik, iyi bir okur olmaktır. Bir kütüphanenin rafında, bir kitabın sayfalarında, bir yazının satırlarında gönüllerimizin buluşması dileğiyle”… Diyerek yazısına son veriyor.
Sözbaşı:
Seyrani toplumun yaralarına neşter vuran, duygulu, lirik, samimi, içten bir söz ustası. Hem halk aşığı olarak halkın içinden, bağrından biri hem de ilim ve sanat çevrelerinde kendine yer edinmiş, söz sahibi olmuş bir şair, gönül ve düşünce adamıdır.
Seyrani toplumdaki kötü huyları, alışkanlıkları, karaktersizlikleri, sosyal hastalıkları yerinde gören, haksızlığa, zulme, rüşvete, ahlak bozukluklarına karşı başkaldırmaktan korkmayan hiciv ve taşlama ustasıdır.
Bu hiciv ve taşlama ustası olan Seyrani Sultan IV. Murat tarafından öldürtülen Nefi gibi kişilerle uğraşmaz. Siyasi, ideolojik ve mezhepçi değildir: topluma, ülkesine, insanlığa karşı sorumluluğu tüm varlığı ile duymuş, yaşamış, anlatmıştır. Aynı zamanda şiirlerinde halkın dert ve isteklerini de yansıtmış, padişah da dahil yönetimin hatalarını kendilerine göstermek için de şiirlerini ayna olarak kullanmıştır.
Yaşadığı çağın aynası olan Seyrani hakkında sempozyumlar yapılmış, makaleler ve kitaplar yazılmış ise de, onun gönül, düşünce dünyasına ait derli toplu, duyurucu bir çalışma yapılmamıştır. Bizim bu çalışmamız ise muhtasar bir denemedir, diyor kitabın “sözbaşında” yazarlarımız Muammer Yılmaz ve Kadir Özdamarlar.
Seyrani’nin Hayatı, Seyrani’de Gurbet, Seyrani’nin İnsana Bakışı, Seyrani’de Tatlı Dil, Güzel Söz, Güler Yüz, Seyrani’ de Dost ve Dostluk, Seyrani’nin Gönül Kâbe’si, Seyrani’de Dünya ve Dünya Hayatı.
Seyrani’de Yalnızlık, Seyrani’de Çalışmak Çalışkanlık, Seyrani’de Sabır, Seyrani’de Adalet, Seyrani’de Aşk, Seyrani’nin Ölüm Teması, Seyrani’de İslami Motifler (Namaz, Cennet Cehennem, Sırat Köprüsü, Gıybet Dedikodu ve Haram).
Seyrani’de Sosyal Eleştiri Hiciv Taşlama, Seyrani’nin Hikmetli Nasihatleri, Seyrani’de Eğitim Atasözleri, Seyrani’nin Tanzimat Fermanı’na Bakışı ve Şairlerimizden Seyrani Şiirleri ile sona eriyor.
Seyrani’nin düşünce dünyası ve hayatı; insana bakışı, dünya hayatı, adalet, dostluk, ölüm, gıybet, sabır, sosyal eleştiri, gıybet, sabır vb. gibi her konuda dörtlüklere yer verilerek başlıklar ile ilgili yazdığı şiirlere yer verilerek topluma mesajlar verilmiş. Diğer şairlerimizin; Mevlana, Yunus Emre, Aşık Veysel, Karacaoğlan, Pir Sultan Abdal, Necip Fazıl, Kemalettin Kamu’dan örneklerle konu başlıklarındaki şiirleriyle yoğrularak bezenmiş harika bir “Seyrani Düşünce Dünyası” kitabı çıkmış ortaya. Seyrani’nin hayatını ve şiirlerini çeşitli kaynaklardan her okuduğumda ayrı bir tat aldım. Gönül ve düşünce adamı ozanımız Seyrani’nin şiirleri duygu yüklü satırlardan oluşuyor. Seyrani’yi anlamak için bu kitabı mutlaka okumanızı tavsiye diyorum. Çünkü, elinize alınca bitirmeden bırakamayacaksınız.
Aşık Seyrani
*Kayseri ilimdir; Develi yurdum
Âşıklar içinde güldün Seyrânî
Daim hak sözünü söyleyip durdun
Şairlere ilham oldun Seyrânî
* Haksızlığa asla boyun eğmedin
Bazan divan bazan hiciv söyledin
Allah Allah deyip gönül eyledin
Kalpten kötülüğü sildin Seyrânî
*Bilirim, Everek elinden idin
Kul Armağan der ki; öğütler verdin
Ozanlara tutulacak dal idin
Neme lazım demez, dildin Seyrânî
Âdem Armağan)
***
Âşık Seyrânî
Allah sevgisinin közü Seyrânî
İnsan sevgisinin özü Seyrânî
Haksızlık görünce susmak bilmezdi
Ezilmiş halkının sözü Seyrânî
(Rubâiyyât-ı Oğuzdan Bekir Oğuzbaşaran)

Çağdaş Develi Gazetesi, 30 Temmuz 2021, Sayfa 7

Share
584 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...