logo

SEYRÂNÎ SEMPOZYUMLARI HAKKINDA

asik-seyrani-134x150

Seyrânî (1803-1870) 19.Asrın en önemli âşıklarındandır.Hayatı yokluk içerisinde geçen âşığımızın en önemli yönü bir karakter adamı ve çağının çok önemli gözlemcisi olmasıdır.Bugüne kadar 811 şiiri derlenmiştir.Doğum ve ölüm tarihleri belirlenmiş,daha yakın zamana kadar hayatında bilinmeyen noktalar aydınlatılmıştır.Şiirlerinin bir kısmı ilahî ve türkü formunda bestelenmiştir.Seyrânî ders kitaplarına, ansiklopedilere ve antolojilerde hakkı olan yeri almaya başlamıştır!
Seyrânî ölümünden ancak elli yıla yakın bir zaman sonra hayatı ve şiirlerinden bazıları 1924 yılında Sanihat-ı Seyrânî adıyla öğretmen Ahmet Hazım Ulusoy tarafından İstanbul’da bastırılmıştır.Yine bir çeyrek asır sonra yine bir değerli öğretmenimiz Haşim Nezihi Okay tarafından ,1953 yılında Develi’li (Everekli) Seyrânî ,adıyla İstanbul’da Latin alfabesiyle bastırılmıştır.Birinci eser Seyrânî’yi unutulmaktan ,ikinci eser ise onun şiirlerinin yaygınlaşmasında kaynak eser olması sebebiyle büyük rol oynamıştır.Bugün ise irili ufaklı, Seyrânî hakkında 21 eser yayınlanmıştır. Ayrıca Hasan Avni Yüksel yüksek lisans, Arş.Gör.Betül Aydoğdu ise doktora çalışmalarıyla Seyranî’yi değerlendirmişlerdir.Görüldüğü gibi Âşık Seyrânî üzerindeki çalışmalar,üzerinde durulacak derecede önemlidir.Bildiğimiz kadarıyla Karacaoğlandan sonra üzerinde doktora çalışması yapılan ikinci aşığımız Seyrânî’dir!
Şüphesiz ,sadece Anadolu’da değil, Azerbeycan ve Balkanlarda da şöhretinin yaygınlaşmasında 30.06.1979 tarihinde başlayıp, üç gün süren Develi’de ,Kaymakam İbrahim Kaynak ile Develi Belediye Başkanı Ebubekir Develioğlu’nun başkanlığında,Seyrânî adına düzenlenen “Seyrânî Seminer ve Şenlikleri’nin büyük rolü olmuştur.Bugüne kadar birkaç elde olmayan sebeplerle bu güzel organizasyon birkaç kez yapılamamıştır.Fakat bu anlamlı organizasyon zaman zaman esas amacından uzak da olsa sürekli hale gelmiştir.Bu sayede sadece Seyrânî değil aynı zamanda Develi ve kültürel değerleri de tanınmıştır.Yılda 3-4 ulusal TV kanalında Develi’nin değişik kültürel yönlerinin ele alınıp işlenmesi bu sebeptendir.Mesela yine Develi Belediyesi’nin baskısını gerçekleştirdiği “Her Yönüyle Develi-Bilgi Şöleni,Develi 2002”adlı eser bu şuurun bir sonucudur.Ayrıca bu sempozyumlarda tebliğ sunmuş her bir akademisyen birer Develi gönüllüsü elçiler olmuşlardır!Develi Belediyesi’nin çıkardığı,dergiler,bültenler, bastırdığı kitaplar bir çok şehir ve kazalar için de örnek ve itici güç olmuştur.
Daha yaz mevsimine altı ay varken böyle bir konuyu ele almanın durup dururken ne alemi vardır diyebilirsiniz? Doğrudur da ! Fakat zaman öyle hızlı geçiyor ki …Zamanın hızlı geçmesi bir yana ,Türkiye’de gündem o kadar hızlı değişiyor ki!.İşte bu sebeplerle Seyrânî hakkında yapılacak çalışmanın planı özel bir ekip tarafından şimdiden hazırlanmalı,tarih belirlenmeli ve özellikle amacından uzaklaşmamış bir muhteva hazırlanmalıdır.İşin daha açıkçası Türkiye bir terör belası ile ölümüne savaşmaktadır.Bu mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor,kederli ailesine Yüce Mevlâ’dan sabırlar diliyoruz.Bu tablo görünen o dur ki biraz uzayacağa benziyor.İlerde siyasi hayatın da zenginleşeceği gözüküyor.Benim en büyük derdim,bu sıkıntıların içerisinde Seyrânî Semineri mi dersiniz ,Seyrânî günü mü dersiniz bilemem.Ancak bu konunun her ne sebep olursa olsun gündemde tutulması ve belirlenen günde veya günlerde tehir edilmeden yapılmasıdır.Böylece geçen yıl Seyrânî için 300.000 Tl bütçe ayırt eden bir belediye inanıyorum ki bu konuyu daha ciddi tutacak ve ayırt edilen ödenek de amacında kullanılacaktır.
Nereye varmak istiyorum? 1979 yılından beri Seyrânî Seminer ve Şenlikleri’nde sunulan tebliğlerin tamamına yakını bizde vardır.Acilen bu tebliğlerin bir kitapta toplanması lazımdır.O kadar değerli bilgiler var ki !:Bu bilgiler yanında Türk Halk Edebiyatı da tekrarlardan kaçınarak böylece bir değerler ve tespitler ve analizler yumağına kavuşacaktır.Şimdiye kadar “Âşık Edebiyatı” üzerine yapılan bu tür toplamaların en zengini olacağına inanabilirsiniz.
Bu çalışmamızı tamamladığımızda bu kadar ciddi bir iş ancak Develi Belediyesi’ne yakışacaktır. Zira 800 sayfaya varan bir çalışma.Bireysel olarak bu işin altından da kalkmamızın mümkünü yoktur.Şayet Bu çalışmamız kabul görürse gerçekten mutlu olacağız.Hem adımıza ve hem de belediyemiz adına ve hem de Seyrânî ve kültürümüz adına hayırlı bir çalışma kazandırılmış olacaktır.
Bizden hizmet,takdir erbabından,tevfik erbabındandır.
Çağdaş Develi,22.12.2016

Share
1.205 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...