logo

SEYRÂNÎ SEMPOZYUMLARI HAKKINDA

asik-seyrani-134x150

Seyrânî (1803-1870) 19.Asrın en önemli âşıklarındandır.Hayatı yokluk içerisinde geçen âşığımızın en önemli yönü bir karakter adamı ve çağının çok önemli gözlemcisi olmasıdır.Bugüne kadar 811 şiiri derlenmiştir.Doğum ve ölüm tarihleri belirlenmiş,daha yakın zamana kadar hayatında bilinmeyen noktalar aydınlatılmıştır.Şiirlerinin bir kısmı ilahî ve türkü formunda bestelenmiştir.Seyrânî ders kitaplarına, ansiklopedilere ve antolojilerde hakkı olan yeri almaya başlamıştır!
Seyrânî ölümünden ancak elli yıla yakın bir zaman sonra hayatı ve şiirlerinden bazıları 1924 yılında Sanihat-ı Seyrânî adıyla öğretmen Ahmet Hazım Ulusoy tarafından İstanbul’da bastırılmıştır.Yine bir çeyrek asır sonra yine bir değerli öğretmenimiz Haşim Nezihi Okay tarafından ,1953 yılında Develi’li (Everekli) Seyrânî ,adıyla İstanbul’da Latin alfabesiyle bastırılmıştır.Birinci eser Seyrânî’yi unutulmaktan ,ikinci eser ise onun şiirlerinin yaygınlaşmasında kaynak eser olması sebebiyle büyük rol oynamıştır.Bugün ise irili ufaklı, Seyrânî hakkında 21 eser yayınlanmıştır. Ayrıca Hasan Avni Yüksel yüksek lisans, Arş.Gör.Betül Aydoğdu ise doktora çalışmalarıyla Seyranî’yi değerlendirmişlerdir.Görüldüğü gibi Âşık Seyrânî üzerindeki çalışmalar,üzerinde durulacak derecede önemlidir.Bildiğimiz kadarıyla Karacaoğlandan sonra üzerinde doktora çalışması yapılan ikinci aşığımız Seyrânî’dir!
Şüphesiz ,sadece Anadolu’da değil, Azerbeycan ve Balkanlarda da şöhretinin yaygınlaşmasında 30.06.1979 tarihinde başlayıp, üç gün süren Develi’de ,Kaymakam İbrahim Kaynak ile Develi Belediye Başkanı Ebubekir Develioğlu’nun başkanlığında,Seyrânî adına düzenlenen “Seyrânî Seminer ve Şenlikleri’nin büyük rolü olmuştur.Bugüne kadar birkaç elde olmayan sebeplerle bu güzel organizasyon birkaç kez yapılamamıştır.Fakat bu anlamlı organizasyon zaman zaman esas amacından uzak da olsa sürekli hale gelmiştir.Bu sayede sadece Seyrânî değil aynı zamanda Develi ve kültürel değerleri de tanınmıştır.Yılda 3-4 ulusal TV kanalında Develi’nin değişik kültürel yönlerinin ele alınıp işlenmesi bu sebeptendir.Mesela yine Develi Belediyesi’nin baskısını gerçekleştirdiği “Her Yönüyle Develi-Bilgi Şöleni,Develi 2002”adlı eser bu şuurun bir sonucudur.Ayrıca bu sempozyumlarda tebliğ sunmuş her bir akademisyen birer Develi gönüllüsü elçiler olmuşlardır!Develi Belediyesi’nin çıkardığı,dergiler,bültenler, bastırdığı kitaplar bir çok şehir ve kazalar için de örnek ve itici güç olmuştur.
Daha yaz mevsimine altı ay varken böyle bir konuyu ele almanın durup dururken ne alemi vardır diyebilirsiniz? Doğrudur da ! Fakat zaman öyle hızlı geçiyor ki …Zamanın hızlı geçmesi bir yana ,Türkiye’de gündem o kadar hızlı değişiyor ki!.İşte bu sebeplerle Seyrânî hakkında yapılacak çalışmanın planı özel bir ekip tarafından şimdiden hazırlanmalı,tarih belirlenmeli ve özellikle amacından uzaklaşmamış bir muhteva hazırlanmalıdır.İşin daha açıkçası Türkiye bir terör belası ile ölümüne savaşmaktadır.Bu mücadelede hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor,kederli ailesine Yüce Mevlâ’dan sabırlar diliyoruz.Bu tablo görünen o dur ki biraz uzayacağa benziyor.İlerde siyasi hayatın da zenginleşeceği gözüküyor.Benim en büyük derdim,bu sıkıntıların içerisinde Seyrânî Semineri mi dersiniz ,Seyrânî günü mü dersiniz bilemem.Ancak bu konunun her ne sebep olursa olsun gündemde tutulması ve belirlenen günde veya günlerde tehir edilmeden yapılmasıdır.Böylece geçen yıl Seyrânî için 300.000 Tl bütçe ayırt eden bir belediye inanıyorum ki bu konuyu daha ciddi tutacak ve ayırt edilen ödenek de amacında kullanılacaktır.
Nereye varmak istiyorum? 1979 yılından beri Seyrânî Seminer ve Şenlikleri’nde sunulan tebliğlerin tamamına yakını bizde vardır.Acilen bu tebliğlerin bir kitapta toplanması lazımdır.O kadar değerli bilgiler var ki !:Bu bilgiler yanında Türk Halk Edebiyatı da tekrarlardan kaçınarak böylece bir değerler ve tespitler ve analizler yumağına kavuşacaktır.Şimdiye kadar “Âşık Edebiyatı” üzerine yapılan bu tür toplamaların en zengini olacağına inanabilirsiniz.
Bu çalışmamızı tamamladığımızda bu kadar ciddi bir iş ancak Develi Belediyesi’ne yakışacaktır. Zira 800 sayfaya varan bir çalışma.Bireysel olarak bu işin altından da kalkmamızın mümkünü yoktur.Şayet Bu çalışmamız kabul görürse gerçekten mutlu olacağız.Hem adımıza ve hem de belediyemiz adına ve hem de Seyrânî ve kültürümüz adına hayırlı bir çalışma kazandırılmış olacaktır.
Bizden hizmet,takdir erbabından,tevfik erbabındandır.
Çağdaş Develi,22.12.2016

Share
1.323 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ABBASZADE İBRAHİM EFENDİ (1899-1963 )

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Abbaslar ailesinin atası Abbas Dede’dir. Aile de hep dedenin adıyla anıla gelmiştir. Aile Halep Türkmenlerinden üç değişik aile birlikte 18.asrın ortalarında Develi’ye gelip önce Kopçu köyü’ne yerleşmişler, kısa bir süre sonra Develi’ye ad vermiş olan Dev Ali (Seyyit Emir Ali) türbesinin etrafına yerleşmişlerdir. Yukarı Develi’de yerleşmişler ve kurdukları mahalleye de Kopçulu Mahahallesi adı verilmiştir. İlk nüfus sayımı olan 1821 tarihinde de mahalle sakinleri Kopçulu adıyla kayda girmiştir! Abbaszade İbrahim de diğer bütün aile ferleri ...
 • Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci’nin Takdim Yazısı

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Kuruluşundan Bugüne Derneğimizin Hafızası Kitabında Onursal Başkan Av. Osman Deveci'nin Takdim Yazısı Değerli Hemşehrilerim, İnsanlar genellikle maddi kazanç uğraşısı verirler, bunun için çalışırlar, bunun için çabalarlar. Neden, çünkü daha iyi bir gelecek, daha mutlu bir hayat sürmek için. Maddesel olarak bir yere gelmiş bireyler asli görevlerinden artan zamanlarda da topluma hizmette yer almalı, ülkeye ve insana hizmete omuz vermelidirler. Bu hizmetin karşılığı da manevi kazançtır, manevi kazancın getirdiği haz ve mutluluktur. Bu haz ve...
 • DÜNYA TÜKENMEZ KALEM GÜNÜ

  11 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Günümüzde kalem basit ve kolay bir yazma aracı olarak bilinmektedir. Kalemin tarihi çok eski çağlara dayanmaktadır. Özellikle sanayi devriminin ardından sanayinin de gelişmesiyle birlikte kalemin de bu gelişme ile paralel bir gelişme gösterdiğini görmekteyiz. İnsanlar asırlar boyunca mürekkebe batırılan tüylü kalemleri kullandılar. Ancak bu çok zahmetli bir olaydı. Çünkü sürekli sızıntı yapma problemi vardı. Ve ayrıca mürekkep sayfada çok yavaş bir şekilde kuruyordu. Modern zamanın yazım araçlarından bir olan “Tükenmez Kalem” icat edilip seri...
 • Gönül Sadakası

  03 Haziran 2021 Köşe Yazarları

  Okuyucu tarafından zaman zaman dersler çıkarılacak, kıssadan hisse alınacak metinler geliyor. Neşe ve sevinçler paylaştıkça çoğalır. Üzüntü ve kederler paylaştıkça azalır. İşe öyle dostlar ararız bazen. Bizimle üzülüp, bizimle sevinecek dostlar. Ama her şeyden önemlisi öncelikle bizim kendimizin omuz dayanacak bir dost olmamızdır. Bir hanımefendi anlatıyor: Biraz fasulye ve biraz pilav alarak bakır bir tepsiye koydum. Üzerine patlıcan, salatalık ve bir kaç tane kayısı ekledim... Tam dışarı çıkacaktım ki babam sordu: - “Nereye gidiyorsun kızı...