logo

Servet Pazarında Dindar Olmak

Servet yaşamın amacı mıdır?
Yaşamı amacından üstün tutan servet mutluluğun ve erdemliğin kaynağı mıdır? İnsanı değerli kılan, onu yücelten şey servet midir? Çağdaş yaşamımızın gidişatını derinden etkileyen güç servet midir? Tüm bu sorulara evet dersek işte o zaman pek çok sorun ile karşı karşıya kalırız. Bir kere servet arayışından maksadımız, en çok parayı kazanma arayışı, sonsuz kazanma açgözlülüğü olmamalıdır. O zaman servet yalnız kalbin kabı hükmünde olur.
Bu kalp sahibini yok olmaya sürükler. Zamanla acınacak bir rahat düşkünlüğü içinde kirli bir nehir gibi kirletir. Zenginlik artınca, gurur, kızgınlık ve dünyaya duyulan sevgi de artar.
Bu da beraberinde gururun, kızgınlıkların, bedensel ve dünyevi arzuların ve küstahlıkların artmasına neden olur. Böyleleri insanlık ile hak dinin mensupları arasındaki hakikati saptırarak birlik ve bütünlüğü bozmaya yönelik aykırı düşünceler ve hiziplerin oluşmasına zemin hazırlar. Toplumu kaderci çizginin karanlığında tutamayınca, yeni bir aldatmacanın labirentine çekmeye çalışır.
İnsanlar tam da ışığa yaklaştıkları bir anda, onları kandırarak yeni bir karanlığın içine atar. Kendileri dinin kurallarına ve değerlerine sadık olmasalar da kendilerini dindar addederler. Kanaatkârsızlıklarını cimrilikleriyle birleştirerek günahın egemenliği altında sürdürdükleri hayatlarında ruhlarını bedenlerinden önce öldürürler.
Böyleleri, saf dinin sürekli olarak yozlaşmasını engelleyenlere karşı sinsice tedbirler alırlar.
Halkın değerlerini sömürerek kazanç elde etme esasına göre kurulu, zora dayanan kazanç fırsatlarını kendi çıkarları için kullanan kapitalist sistemin birey ve toplum üzerine uyguladığı kurallar işte bunlardır.
Bu sistemde dinin biçimi olduğu gibi kalırken, ruhu hızla yok olur. Bunu önleyebilecek kurallar ise İslam ahlakıdır. İslam ahlakında bireysel ahlak toplum ahlakına bağlıdır. Amaç, bir insan topluluğunun şu ya da bu üyesini yükseltmek değil, toplumun kendisini yükseltmektir. Yani kendi kişisel menfaatimizi düşünmekten çok, herkesin yükselmesine karınca kadarınca çalışmaktır. İşte buna mutlu yaşam diyoruz. Bu yaşam insanın kendi doğasıyla uyum içinde olan bir yaşamdır. İnsanın asıl çıkarsız yanıyla büyük olduğu ilkeleri bu yaşamda temel kuraldır.

Share
868 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...